Olive Kitteridgeová

Olive Kitteridgeová

Městečko Crosby v Maine se může jevit jako zcela bezvýznamné. Pro učitelku na penzi však představuje střed světa. Lidé zde prožívají svá dramata - touhu, zoufalství, žárlivost, naději i lásku. Jak se lidé z městečka potýkají se všemi svými problémy, Olive dospívá k pochopení sebe sama a svého života; někdy bolestně, ale vždy ... celý text

Jak se lidé z městečka potýkají se všemi svými problémy, Olive dospívá k pochopení sebe sama a svého života; někdy bolestně, ale vždy s nelítostnou upřímností. Kniha Olive Kitteridgeová skýtá hluboký vhled do okolností a podmínek lidského života, do jeho tragédií i radostí a ukazuje, jaké trpělivosti je v něm třeba.
Elizabeth Stroutová, nejčtenější spisovatelka novin New York Times, spojila třináct pronikavých příběhů do uceleného románu prostřednictvím nezapomenutelné hrdinky Olive Kitteridgeové. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42422/olive-kitteridgeova-42422.jpg 4.139

Olive Kitteridge (2008)

Vydáno:, Jota

saruse

Při prvotním "ohledání" jsem si říkala - no potěš, tak povídky... (povídky moc nemusím). Ale po vplynutí do knihy, kdy jde vlastně o fragmenty životů, z nich i života rodiny Olive, která ale zasahuje i do osudů dalších rodin v městečku, jsem se nemohla odtrhnout. Zvláštním a zajímavým způsobem to bylo/nebylo provázané, ústřední postava prostupuje jednotlivé epizody nečekaným způsobem, i její život se vyvíjí předem neodhadnutelně. Od prvního příběhu, v němž má víceméně pasivní roli, postupně nabírá její postava na významu ve své vlastní rodině i v těch ostatních. Pulitzerovu cenu si to rozhodně zasloužilo!! A zase jsem zjistila, že existuje i ve filmové podobě a už se těším, až to i shlédnu. :-)

fruitbueno

Rodinné trápení, neschopnost komunikovat a bolestně střízlivý pohled na všední každodennost - to vše v jednom představuje kniha nazvaná prostě Olive Kitteridgeová. Nechybí však nadhled, jakási citlivá ironie i odstup, které dávají naději. Kniha mě zasáhla, oslovila a zanechala po sobě velice příjemný dojem.

Koňadra
18.03.2016

Veľmi pekná knižôčka. Teta spisovateľka vie písať. Písať pútavo, milo, s jemným úsmevným nadhľadom, ale, čo je najpôvabnejšie, vie vytvoriť osobitú atmosféru sveta, do ktorého zasadí dej. Toto vskutku stojí za prečítanie.

1zuzana
18.05.2015

Kniha je jeste lepsi nez televizni serie. Doporucuji shlednout i precist knihu. Bajecne se doplnuji.

Ronny
16.01.2015

Na knihu mne upozornilo vysoké hodnocení televizního zpracování dle předlohy této knihy. Na mne hluboce zapůsobila. První půlku jsem četla jedním dechem, pak bylo pár kapitol, které mne až tak nezaujaly, ale konec mne zase chytl. Je to také tím, že jsem starší než většina zde registrovaných knihomilů, velmi dlouho vdaná, a proto mi byl životní příběh hlavní hrdinky a jejího okolí blízký.
Bohužel v češtině jsem žádné další knihy od autorky naobjevila, ale objednala jsem si je přes amazon v němčině.

LenkaBA
23.09.2014

Mě se kniha velice líbila, nemůžu jinak než 5 hvězd. Čteno jením dechem. Poté co jsem knihu koupila v Levné knize a nasledném nízkém hodnocení jsem byla skeptická, i když dostala pulitzerovu cenu 2009. Po jejím přečtení nadšená a odhaléná. Kniha je tu zřejmě nízko hodnocená, jelikož odkrývá vlastnosti každého z nás a to není všem po srti. I teď se to ve mně pere :). Zřejmě u nás nedoceněná nebo nedostatečná reklama. Na jednu stranu oddechová a na druhoustranu vas nutí se zamyslet nad sebe samými,rodinymi vazbami, atd. Ráda si ji přečtu opět v pozdějším věku. Možná na mě zapůsobí ještě silněji a nebo naopak mnohem méně.

Pulitzerova cena

Elizabeth Strout