JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Experiment, teorie, praxe Experiment, teorie, praxe Pjotr Leonidovič Kapica

Kniha pro každého kdo dělá výzkum a vývoj a nebo chce dovést něco z pouhé myšlenky k realizaci. Je to také sondou do vývoje myšlení geniálního vědce v průběhu jeho dlouhého života.

25.08.2013 5 z 5

Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo Frank Wilczek

Naprosto bravurní popis světa nejmenších částic. Kdo není specialista na jadernou fyziky z této knihy získá přehled. I zde platí, že jednodušeji tuto problematiku asi popsat nejde.

Čtyři zákony, které řídí vesmír Čtyři zákony, které řídí vesmír Peter Atkins

Na pár stránkách dokázal autor vysvětlit tyto čtyři zákony tak jednoduše jak to jen lze.

24.08.2013 5 z 5

Přídí k severu Přídí k severu Jaroslav Velinský

Nejlepší dobrodružný román s námořní tématikou psaný českým autorem jaký jsem četl. Jako kluka mě vtáhl do napínavého dobrodružné děje plného záhad a odlehlých míst.

24.08.2013 4 z 5

Zahrada Zahrada Jiří Trnka

Knížka mého dětství. Měl jsem její příběh, zahradu a sečtělou velrybu rád, a ilustrace byly pro mě vzorem při kreslení. Zároveň i z druhé strany jsem ji nenáviděl, když jsem se učil psát musel jsem opisovat některé odstavce.

Našel jsem svůj život Našel jsem svůj život Ludwig Renn

Po přečtení jsem začal skutečně chápat, že vojáci wermachtu byli taky lidé s duší.

24.08.2013 4 z 5

Velká šestka Velká šestka Arthur Ransome

Jako dítěti se mi velmi příjemně četla, a proto jsem si ji nechal v knihovně.

Let Kondora Let Kondora William Earl Johns

Knížku jsem četl ve čtrnácti a děj mám stále v paměti (hledání ztraceného města Inků), přesto už se k ni zřejmě nevrátím.

23.08.2013 4 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Kdybych se měl stát křesťanem, tak jedině díky této knize. Člověk by chtěl patřit do společenství, které autor popisuje, navíc výborně napsaný historický román.

Poselství z vesmíru Poselství z vesmíru Clifford D. Simak

První sci-fi, které jsem četl. Byl jsem nadšený a myslel jsem si, že takové jsou všechny sci-fi...no, přesto jsem u žánru zůstal, a tuto knihu jsem přečetl už několikrát.

23.08.2013 5 z 5

Strojnické tabulky 1 pro školu a praxi Strojnické tabulky 1 pro školu a praxi Jaroslav Řasa

Nepostradatelní pomocník při mé práci.

Rakve útočí Rakve útočí Ludvík Souček

Kniha v plné šíři popisuje okolnosti vzniku, stavby a nasazení lodí Monitor a Merrimak a hlavně skvělý popis vzájemného souboje těchto lodí, který vás vtáhne. Dojem kazí pouze občasné politické vložky komentující americkou občanskou válku, jinak bych dal 100%.

22.08.2013 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Kniha poprvé vydaná v roce 1953 popisuje v mnohém dnešek. Již v té době autor spekuloval jakým způsobem budou lidé trávit svůj volný čas, realityshow v TV, poslech hudby cestou do práce pomocí mušliček v uších, takže svět kolem je vám šumafuk, až děsivě trefné. Naštěstí i v románu se našli lidé ochotní naslouchat a nezištně pomáhat.

21.08.2013 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

...Pomáhat slepým a sám zahynout nebo se starat jen o sebe?....Nechtěl bych být v kůží hlavního hrdiny. Myslím ,že autorovi se podařilo vystihnout různé scénáře řešení tohoto dilematu velmi dobře a je z toho čtivý román.

21.08.2013 5 z 5

Hugo Junkers, jeho život a dílo Hugo Junkers, jeho život a dílo Richard Blunck

I když na přebalu knihy je místo Junkersova letadla letoun Heinkelův, a zvláště ke konci knihy je zřejmý zásah fašistických cenzorů (kniha byl psána v Německu ve 30 letech), je v ní spoustu informací z historie letectví formou technických i organizačních detailů. Kniha je zajímavá i v samotném stylu Junkersova podnikání, který by se uplatnil zřejmě i dnes. Celkem překvapivý je i německý pohled na budování leteckých závodů neměckými podnikateli v Sovětském svazu ve 20 letech.

21.08.2013 4 z 5

Matematika pro dělníky a mistry Matematika pro dělníky a mistry Vítězslav Jozífek

Kniha, která mě přivedla k matematici a vlastně i k technice. Při studování této knihy (v prvním ročníku na učilišti) jsem pochopil, že mohu chápat. Srdeční záležitost.

Zlatý řez Zlatý řez Mario Livio

Téma se sice točí kolem zlatého řezu, ale obsahem je to velmi dobré čtení o historii matematiky a některých souvislostech. Svým způsobem doplňuje a i se překrývá s knihou Příběhy matematiky od Milana Mareše.

20.08.2013 3 z 5

Mzda za strach Mzda za strach Georges Arnaud

Když jsem knihu začal číst chtěl jsem toho po pár stránkách nechat. Autor podrobně rozepisoval charakter postav, kterých nebylo málo a navíc je uváděl někdy pod jménem a jindy po příjmením nebo dokonce jejich národností, což se četba s mou slabou pamětí proměnila ve zmatek. Ale vzhledem kladným doporučením jsem vydržel a od druhé třetiny knihy to opravdu stálo za to až do samotného konce. Také jsem nechápal kresby, které někdy vůbec nevyjadřovaly děj, jako by nepatřily do této knihy. Až když jsem viděl filmové zpracování bylo mi jasné odkud ilustrátor čerpal inspiraci. Film viděl a knihu zřejmě nečetl. Tím, že nějaké scény z filmu nejsou totožné stojí za to vidět i ten film.

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Knihu jsem četl jako puberťák a myslím, že do tohoto období mého života i patřila jelikož jediná věc, která mi utkvěla v paměti je, že na jednoho muže se v tomto postapokalyptickém světě rodilo snad 50 žen.

20.08.2013 4 z 5

Altajské stezky Altajské stezky Sergej Pavlovič Zalygin

...teprve teď si uvědomila, že odměnou za svou skromnost dostává vlastně samotu...
Románu nechybí místy až úchvatné popisy okolní krajiny, vypracované charaktery postav a jejich vývoj během pobytu. Zcela opojná je scéna, kdy jeden člen výpravy se vydá sám do hor na průzkum a v jednom sluncem zalitém údolí se snaží přebrodit divokou řeku. Když jsem to četl bylo to jako bych se tou řekou brodil sám. I když román trochu zavání budovatelským nadšením tak s odstupem času je to velmi čtivé. Zalygin píše typicky ruským stylem, pokud lze takový styl definovat, a scéna, kdy jedna členka výpravy umírá mi připomínala Tolstého styl.