JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Spin Spin Robert Charles Wilson

Pravděpodobně mé poslední setkání s Wilsonem. Darwinie, Chronolity a teď ani Spin mě nedokázal zatáhnout do děje. Prostě mě jeho styl nesedí a knihám jako by chyběla výraznější myšlenka.

11.04.2015

Příběh zapomenutého průmyslníka Příběh zapomenutého průmyslníka Radek Diestler

Kniha je skutečně pouze o osobě Karla Loevensteina a jeho práce. Sice je tam něco o podnikové strategii předválečné Škodovky, o předválečném Československém průmyslu a čtenář se dozví jak se stává akciová společnost polostátní firmou, ale 80% knihy je jen o shánění peněz na úvěry a boj Škodovky se Živnobankou. O výrobcích, zajišťování materiálu na výrobu, vývoj, inovace, výroba, konkurence, mechanismy vývozu a plateb to tam nikde nenajdete. Pro mě, vzhledem k obsahu, přeci jen zklamání. V knize jsou i fotografie z návštěv například Američanů, Japonců apod, ale popis proč tam byli, co říkali, co sháněli, tam vůbec není. Tyto fotografie jsou tam jen proto, že na nich pózuje pan Loevenstein.

07.04.2015 2 z 5

Hjalmar Schacht Hjalmar Schacht Christopher Kopper

Kniha je dost výrazným oddémonizováním fašistického hospodářského zázraku 30 let minulého století. Především s kombinací vzpomínek Alberta Speera musí být každému jasné, že Německo vždycky patřilo mezi vyspělé ekonomiky a hospodářský růst ve zmiňovaném období nebyl díky národnímu socialismu, ale jemu navzdory.

17.03.2015 4 z 5

Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Rudolf Krautschneider

Kniha na jejichž konci je Vám líto, že už jste ji dočetli. Pocity bych vyjádřil citací z knihy: "Procestoval jsem USA, Kanadu, Aljašku a mnoho zemí, ale nevím, jestli jsem šťastnější, než kdybych o tom jenom snil." Prostě kniha která pohltí.

05.02.2015 5 z 5

Rytíři nebes Rytíři nebes Dan Hampton

Pro mě osobně je tato kniha zklamáním, čekal jsem více (například něco ve stylu knihy Letadlo proti letadlu, kterou napsal Norman Franks), i když je pravda, že po druhém důkladném přečtení anotace mi více ani nabídnout nemohla. Předně se jedná o knihu určenou pro americké čtenáře a historické události, které by jednotlivé příběhy měly zasadit do kontextů jsou plné nevěrohodných informací a chce se mi použít slovo "drbů". Co kvalitě knihy nepřidalo je překlad, kterému chybí odborný dozor především co se týká letecké techniky, takže technické popisy často nedávají smysl. 3 hvězdy dávám za informace ze života pilotů a za popisy jejich charakterů.

05.02.2015 3 z 5

Chronolity Chronolity Robert Charles Wilson

Po přečtení několika prvních stran si obvykle letmo projdu několik posledních stran knihy, abych měl představu zda ji vůbec číst. U této knihy mě zaujalo to, že tímto postupem jsem o ději nezískal žádnou představu, ale to bylo asi tak pro mě to na celé knize nejvíce zajímavé. Dobře se četla, ale chování postav a především klíčový objev, ke kterému po 15 letech výzkumu došla jedna z hlavních hrdinek mi nepřipadal jako něco na co by nemohli za takovou dobu přijít i ostatní. Navíc definice nových veličin, které si vyžadovala existence chronolitů mi připadaly, že nemají hlavu ani patu a spíše šlo o latentní filozofování o čase.

04.12.2014 3 z 5

Dialogy o matematice Dialogy o matematice Alfred Rényi

Geniální kniha nejen svým námětem, ale i hloubkou myšlenek, když dialog o matematice prozrazuje něco i charakteru postav.

14.11.2014 5 z 5

Hlubina času Hlubina času René Barjavel

Kniha se skutečně četla velmi dobře, protože autor to se čtenářem opravdu umí a udržuje ho neustále v napětí, ale už během čtení jsem získával pocit, že kniha je až moc poplatná době, ve které vznikla.

19.10.2014 3 z 5

Zákony přírody Zákony přírody Rudolf Ernst Peierls

Musím uznat nadčasovost této knihy zvláště zamyšlení nad tím co je to vlastně Život. I dnes výborná fyzika napsaná čtivě a populárně naučnou formou. Na konci knihy získáte, nikoliv falešný pocit, že máte přehled.

15.09.2014 5 z 5

Kvantová teorie nikoho nezabije Kvantová teorie nikoho nezabije Marcus Chown

Dávám pět hvězdiček, i když troufám si tvrdit, že některé analogie nejsou zcela korektní především co se týká vysvětlení pojmů interference a dekoherence. Na druhou stranu smekám autorovi jakou příjemnou a poutavou knihu o moderní fyzice napsal. Žasl jsem i nad tím jakým způsobem se mu to vše podařilo vložit do historického kontextu a slovníček pojmů na konci knihy se také povedl.

15.09.2014 5 z 5

Na moři Na moři Boris Žitkov

Dlouho jsem ji sháněl (ve vydání v edici KOD*-dotisk), i když někteří tvrdili, že její obsah za to nestojí, to bych ale netvrdil. Autor v podstatě každou povídku popisuje trochu jiným stylem a jednoznačně je to psáno pro mladé čtenáře prahnoucí po dobrodružství Na moři v teple domova. Byla to příjemná četba.

05.07.2014 4 z 5

Schismatrix Plus Schismatrix Plus Bruce Sterling

Než jsem si tuto knihu rozhodl číst, tak jsem si přečetl několik komentářů k ní, ale i tak jsem váhal. Připadalo, že román nemá nosnou myšlenku, ale opak je pravdou. Příběh jako by si kladl za cíl dopídit se toho co je smyslem lidského života. Je to snad moc, sex, klid a bohatství...? Ale jedno převyšuje a to touha po nesmrtelnosti, i když většina hlavních hrdinů nakonec hledá z nesmrtelnosti únik sebevraždou nebo fyzickou transformací, prostě jednou Vás ten život stejně přestane bavit.

25.05.2014 5 z 5

HARLIE verze 2.0... a nakonec stvořil člověk Boha HARLIE verze 2.0... a nakonec stvořil člověk Boha David Gerrold

Dle mého názoru zatím nejrealističtější popis chování počítače, který si uvědomí sám sebe. Rozhovor počítače s jeho tvůrci, který je zároveň i páteří děje, může znít v dnešní době trochu nudně, ale obsahuje spoustu poučných myšlenek "Morálka je výmysl slabých, aby je chránila před silnými". Kniha neobsahuje žádné tažení umělé inteligence proti lidem, ale něco daleko přirozenějšího...být za dobře s těmi, kteří ho mohou vypnout. Před koupí, mě poněkud odrazovala obálka, ale ta nemá nic společného s obsahem knihy, který spíše zapadá do 80. možná devadesátých let min. století.

25.05.2014 5 z 5

Tvůrci japonského zázraku Tvůrci japonského zázraku Jiří Lejnar

Čtivě napsané zásady hospodářské prosperity platné určitě i dnes. Kniha sice byla napsána v roce 1970, ale nemyslím, že by byla ideologicky zatížena a autor Japonské hospodářství srovnává především s USA nebo západní Evropu. Překvapilo mě, že ač autor Čechoslovák bylo dovoleno setkat se s některými předními průmyslníky Japonska 60. let. Jinak obdiv jak Japonské firmy v tvrdé konkurenci dokázali udržet kvalitu výrobků a současně prudký nárůst nových druhů výrobků. Hodnotím plným početem, když přihlédnu k době kdy kniha byla napsaná.

07.02.2014 5 z 5

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Jako báseň, dá se vyjádřit můj bezprostřední pocit po přečtení této knihy. Je psaná naprosto jiným stylem než jaký obvykle čtu. Možná proto jsem ji četl tak dlouho. Co se týká vlastního obsahu zanechal autor ve mně hlubokou stopu. Kniha je nejen plná myšlenek o kořenech nenávisti, závisti, pomstychtivosti, ale i dobra, zodpovědnosti, štěstí na všech úrovních společenského žebříčku a v mnoha různých situací. Hlavním motivem, alespoň první poloviny knihy je příběh o tom, jak se pěstuje systematicky nenávist a "oprávněný pocit" práva na potrestání ve většinovém etniku vůči menšině. I když jsem pacifista musím uznat, že proti rasovému či názorovému útlaku se v podstatě dá jenom bojovat, protože verbální obrana je vyčerpávající a deprimující, když se odráží od zatemněných myslí utlačovatelů. Obdivuhodný je propracovaný charakter hlavních postav, především hlavního hrdiny-člověka, který má svůj klid a život, ale postupně, při měnící se situaci pochopí, že on se svými schopnostmi, vzděláním, zkušenostmi i bohatstvím je ten, kdo má dát ostatním naději.

17.01.2014 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Dvacet tisíc mil pod mořem, knížka se mi už skoro rozpadá, kolikrát jsem ji jako kluk četl, a nebylo to jen kvůli tomu, že jsem nějakou knihu dostával jenom 1x za rok k vánocům. Vzpomínám si jak jsem si marně lámal hlavu jak se mohli potopit 20 mil pod mořem než mi došel skutečný smysl názvu.

07.12.2013 5 z 5

Naše zahrádka Naše zahrádka Alan Titchmarsh

Knížka je vyloženě mou srdcovou záležitostí. Když jsem byl na učilišti a peněz nebylo nazbyt, koupil jsem si tuto nejlevnější. Tato malá knížka má ovšem velmi vřelý obsah, je přehledná obálka znázorňující květináč, ve kterém je celá zahrada mě přivede do dob, kdy jsem si představoval jak jednou budu mít podobnou zahradu.

04.12.2013 5 z 5

Noc nad oceánem Noc nad oceánem Ken Follett

Knížku jsem si pořídil hlavně kvůli Boeingu 314, který těsně před začátkem druhé světové války jako první přepravoval cestující nonstop letecky přes Atlantik. Autor celý popis pojal jako dobrodružný román s detaily takového letu, při kterém se na palubě schází příběhy jednotlivých cestujících vesměs prchajících před válkou. Popis se mu dokonale povedl a skutečně se při čtení cítíte na palubě luxusního velkoletadla s vlastní jídelnou a dokonce i svatební kajutou, a prožíváte komorní příběh uprostřed Atlantiku. Něco bych však autorovi vytkl, nemám nic proti milostným scénám a to klidně nechť jsou lehce pornografické, ale tady jich bylo až moc a některé vyloženě uměle vloženy do příběhu.

25.11.2013 4 z 5

Willy Messerschmitt Willy Messerschmitt Frank Vann

Byl to sice fašista, ale jeho píle a schopnost dotahovat projekty do konce i s minimálními prostředky byla obdivuhodná. Jeho názory na práci studentů postgraduálního studia ve strojírenství by byly aktuální i dnes a to nepočítám, že jeho diplomová práce byl kluzák-myslím tím skutečný a ne jen nakreslený.

20.11.2013 5 z 5

Zahrady slunce Zahrady slunce Paul James McAuley

Po krátké době další sci-fi, které jsem nedočetl. Už si nevzpomínám jak se mi tato kniha dostala do knihovny, jedná se totiž o space operu, tedy žánr, který mi moc nesedí. Tato kniha je určitě hezky napsána, ale v podstatě bez myšlenky, navíc jsem po první stránce zjistil, že se jedná o druhý díl větší série.

16.11.2013 1 z 5