JiříŠkorpík Online JiříŠkorpík komentáře u knih

Největší show pod Sluncem Největší show pod Sluncem Richard Dawkins

Ač příznivec evoluční teorie je to první kniha souhrnu argumentů této teorie v konfrontaci starého biblického zákona, kterou jsem četl. Nevím komu přesně byla kniha určena, ale čekal jsem spíše méně materiálních argumentů (které v takové konfrontaci nejsou až tak podstatné vzhledem k myšlení nositelů Biblické "pravdy") a více argumentů duchovních a především psychologických. Na druhou stranu je v knize spousta materiálních důkazů na podporu evoluce, ale to je spíše pro příznivce této teorie či studium a konfrontační tón mi v těchto případech někdy i vadil.

31.08.2013 4 z 5

Neviditelná armáda, kniha o energii Neviditelná armáda, kniha o energii Alexander Friedrich

Na tuto knihu pozor, už její název je dvojsmyslný. Kniha popisuje možnosti energetické politiky státu a především moc energie v tomto případě v podmínkách třetí říše. Je propagandisticky a rasově zabarvená, ale jako kniha o energii obsahuje spoustu zajímavých údajů a hospodářských principů platných dodnes.

29.08.2013 3 z 5

Řídil jsem Třetí říši Řídil jsem Třetí říši Albert Speer

Kniha je víceméně obhajobou jeho činů. Sám píše, že jako 28 letý podal ruku ďáblu. Nicméně kniha je plná zákulisních informací o řízení a stavu třetí říše. Je až neuvěřitelné, kdy a jak Hitler blafoval.

27.08.2013 4 z 5

Křídla v boji Křídla v boji Alexandr Ivanovič Pokryškin

Už mnohem lepší kniha než jeho Křídla stíhačky, která byla prolezlá skrz naskrz propagandou. Zde už Pokryškin uznává dokonce i kvality amerických stíhaček a chyby sovětského velení.

27.08.2013 4 z 5

Fenomén Winston Churchill Fenomén Winston Churchill Malcolm Thomson

Překvapilo mě jakou velkou charakterovou proměnou za svůj život, tento velký politik, prošel. Doposud jsem o něm slyšel jen to, co se vztahovalo k druhé světové válce.

Tažení Alexandra Velikého Tažení Alexandra Velikého Flavios Arrianos

I když to pro mě byl člověk toužící po moci, slávě, dobývat, bylo mi ho na konci knihy líto, že si nesplnil sen, až tak cílevědomého ho představila tato kniha. Pro jiné vítěz, největší vojevůdce, pro sebe jen člověk na půli cesty.

27.08.2013

Marie Curie-Skłodowská Marie Curie-Skłodowská Helena Bobińska

...Je třeba mít vytrvalost a víru v sebe. Je třeba věřit, že něco dokážu a dokázat to za každou cenu...

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Bezelstné úsilí člověka dokázalo otřást sobectvím několika předchozích generací.

Cesty k raketoplánům Cesty k raketoplánům Michal Polák

Kvalitní literatura o raketoplánech se spoustou technických detailů, i když většina pochází z veřejně dostupných internetových zdrojů, ale je to srozumitelně seřazeno a upraveno. Musí říct, že mě příjemně překvapilo, když jsem se dozvěděl, na konci knihy, že autor je ročník 1990, tak snad tu máme novou nadějnou generaci autorů o kosmonautice.

Záludné miniponorky Záludné miniponorky Josef Borotský

Téměř románový popis osudů posádek mě naprosto vtáhl do děje. Pro evropana dobře pochopitelné chování japonského námořníka, který dobrovolně z rozkazu měl za úkol vlézt do torpéda a potopit loď...nakonec přežil a svůj příběh odvyprávěl.

Titanic Titanic Miloš Hubáček

Četl jsem ji v šesté nebo sedmé třídě pod lavicí, sebral mi ji učitel, aby si ji taky mohl přečíst nakonec jsme o tom spolu diskutovali. Kniha vyšla krátce poté co byl objeven vrak Titanicu, ještě před pompézními dokumentárními pořady a hranými filmy. V knize se čtenář dozví o Titanicu a jeho potopení prakticky vše dostupné. Samotná zkáza je podrobně propracována včetně osudů osob.

Válka gigantů Válka gigantů Emmerich Hakvoort

Byl jsem překvapen kolik informací taková malá knížka obsahuje. Od historie vývoje, popis válečných taktik, které se měnily velmi dynamicky s narůstajícím výkonem letounů, popis drtivé většiny střetnutí včetně akce "Africké" vzducholodi. Bohatá fotografická a obrazová dokumentace včetně morbidní fotografie otisku v poli po vojákovi, který raději z hořící vzducholodě vyskočil.

26.08.2013 5 z 5

2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány 2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány Arthur Charles Clarke

Rajské fontány je pro mě nejlepší Clárkův román o systematickém celoplanetárním úsilí lidstva s prokreslením charakterových vlastností hlavního hrdiny. Navíc v kombinaci s vydáním románu 2001: Vesmírná odysea se jedná o skvělou knihu.

26.08.2013 5 z 5

Atlas panenských míst Atlas panenských míst Roger Few

Až konečně vyasfaltujeme a vybetonujeme celou planetu, abychom se mohli všude dostat pohodlně autem a nemuseli používat dopravu pro "socany" totiž chůzi, tak mi zbude alespoň tato knížka.

26.08.2013 5 z 5

Dílo a život mlynářů a sekerníků v Čechách I. Dílo a život mlynářů a sekerníků v Čechách I. Luděk Štěpán

Nádherná velkoformátová kniha bohatě ilustrovaná. Dozvěděl jsem se nejen to jak vyhledat místo pro vodní mlýn, jak postavit vodní kolo a jeho mechanismus, ale i něco ze života mlynářských rodin, které byly uzlem prostého života lidí. Děkuji autorům, že se do takové práce pustili a napsali i druhý díl zaměřující se na větrné mlýny a popisy osudů posledních mlynářských rodin. Před lety mi psali z Vietnamu, že v jejich vesnici není zavedena elektřina a že by si chtěli postavit vodní kolo, které by pohánělo dynamo. Jeden místní uměl česky a taková kola u nás viděl. Doporučil jsem jim tuto knihu, poděkovali za ni a už se na nic neptali, tak snad přispěla k exportu českého Know-how do zahraničí.

Vynálezy které změnily svět Vynálezy které změnily svět Alois Adalbert Hoch

Kniha mapuje pouze vynálezy, o kterých si autor myslel, že jsou v té době klíčové. S odstupem času mnoho typů popisovaných strojů se přestalo používat a některé, které v té době již existovaly, opomněl jako neperspektivní viz. např. plynová turbína. Ale jinak vynikající kniha a zdroj historických a technických informací. Neviděl jsem tak podrobnou knihu v novějším vydání, proto i když je z roku 1941 nechávám si ji a často z ní cituji.

Paprsky z popela Paprsky z popela Robert Jungk

Kniha plná utrpení. Doufám, že už nikdo nebude muset prožít něco podobného.

Myšlenky Myšlenky Blaise Pascal

Pro mě velmi překvapivé informace o tom jak hluboké úvahy může probudit v člověku z jednadvacáteho století myšlení učence ze sedmnáctého století . ...bez zázraků nemůže být víra... nebo......Naše duše je vržena do těla, tam nachází čísla, čas, rozměry; o tom všem přemýšlí a nazývá to přirozeností, nutností; a na nic jiného věřit nemůže.

25.08.2013 4 z 5

Jak vidím svět Jak vidím svět Albert Einstein

Jeho představy o bytí jako takovém, jsou úžasné, ale také mě překvapilo na jaké otázky často musel odpovídat, či na jaké přednášky byl zván (viz. některé přednášky ke konci knihy). Jako by jeho publikum bylo spíše filozoficky než fyzikálně zaměřené, protože poslední statě jsou běžnou součástí výuky na VŠ technického fyzikálního směru-je ale pravda, že v jeho době tak být ještě nemuselo.

Odkud se berou dobré nápady Odkud se berou dobré nápady Steven Johnson

Zaujalo mě jakým způsobem autor hledá souvislosti mezi různými objevy. Dosti široce a přitom čtivě se zabývá systémem třídění a sdílení informací, jakožto základ šíření dobrých myšlenek a opora při studiu či řešení problémů.