Tažení Alexandra Velikého přehled

Tažení Alexandra Velikého https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57699/bmid_tazeni-alexandra-velikeho-uVS-57699.jpg 4 34 34

Makedonský král Alexandr zvaný Veliký patří k největším postavám antického starověku a světových dějin vůbec. Už pro současníky byl zjevem tak mimořádným, že velmi brzo po jeho smrti se jeho činy začaly měnit v romantickou legendu. Tento vývoj od historie k legendě pak stále pokračoval, až Alexandr nabyl oné podoby, jež je známa ze středověkých Alexandreid. Jestliže přesto můžeme u Alexandra rozlišit celkem spolehlivě pravdu od smyšlenky, je to hlavně zásluhou řeckého spisovatele Flavia Arriána. Jeho spis Alexandrú anabasis je velmi zdařilý a zajímavý jak po stránce formální, tak obsahové. Vyniká průzračným stylem napodobujícím Xenofónta, autora, jenž byl Arriánovi vzorem v celé činnosti spisovatelské do té míry, že byl později nazýván druhým Xenofóntem. Veliká historická cena spisu je dána tím, že Arriános si vyvolil z nepřeberného množství různých pramenů právě ty nejspolehlivější: pro partie vojenské Ptolemaia (pozdějšího krále egyptského), pro zeměpisné Aristobúla, Nearcha a Eratosthena. Řídě se důsledně těmito prameny, napsal Arriános – téměř pět set let po smrti Alexandrově – dílo, jež jako jediné ze všech zachovalých nám umožňuje učinit si spolehlivou představu o světodějné výpravě slavného makedonského dobyvatele.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tažení Alexandra Velikého. Přihlašte se a napište ho.

BUBO26
15.05.2020 5 z 5

Prečítal som o Alexandrovi veľa, ale toto je asi to najlepšie. Strhujúcim spôsobom opísal nielen Alexandrove bitky a víťazstvá, ale čo to aj z osobného života a povahe Alexandra. Sám vraví, že Alexandrovi často nadŕžal, ale občas ho aj tvrdo kritizoval. Sám sa samozrejme ťaženia nezúčastnil, ale čerpal od autorov, ktorý na ňom boli prítomní. Tím, že čerpal z viacerých zdrojov, bol schopný si skutočnosti overovať, alebo aspoň porovnávať. Najväčšou výtkou Arrianosovi ale zostáva jeho obrovské preháňanie počtov - bitky pri Gaugaméle sa určite nezúčastnilo milión Peržanov. Sto tisíc? Určite mohlo. Viac? Pravdepodobné. Ale milión ani zďaleka. Aj na iných miestach uvádza desiatky tisíc obetí na strane nepriateľa a len jednotky či desiatky obetí na strane Macedóncov a spojencov. To je nepravdepodobné.
Kniha sa číta dobre a myslím, že je vhodná aj pre ľudí neznalých Alexandra. Zobrazuje jeho osobu z mnohých uhlov, ako vojaka, milovníka pitiek a jedla, neuveriteľne schopného veliteľa, ako kráľa, ktorý sa aj k najnižším choval čestne, ale ktorý neváhal trestať neprávosti. Ukazuje Alexandra ako najväčšieho človeka svojej doby, ale zároveň ukazuje pomalý rozklad jeho osobnosti a morálky. Ak prižmúrite oči nad niektorými nedostatkami, tak táto kniha je majstrovské dielo.

Igor1311
16.03.2019 5 z 5

perfektne zvládnuté a do detailov opísané ťaženie Alexandra Veľkého. Venuje sa iba obdobiu Alexandrových ťažení, od bitky pri Graniku až po indické ťaženie a jeho smrť. Arrianos žil pred takmer 2000 rokmi, ale spôsob, akým opísal Alexandra, je dychberúci a nemuseli by sa zaň hanbiť ani moderní autori zaoberajúci sa osobou Alexandra. Vyobrazil zo zo všetkých uhlov, ako neľútostného dobyvateľa ale aj ako človeka s veľkým srdcom, ktorý dokázal odpustiť nepriateľom, ako milovníka a ničiteľa, ako najväčšieho človeka svojej doby.

M.Merulla
21.05.2018 5 z 5

To nejlepší, co kdy bylo a bude o Alexandru Velikém napsáno.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Tažení Alexandra Velikého v seznamech

v Právě čtených4x