JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Kmitání Kmitání Richard Evelyn Donohue Bishop

Tato kniha se mi náhodou dostala do ruky v antikvariátu právěv době, kdy jsem v Technickém týdeníku četl článek v souvislosti s memoárem jednoho předního českého technika v oboru kmitání působící ve Škodovce nebo v ČKD (žel na jeho jméno si už nevzpomenu). A právě v tomto článku byla zmínka i o světovém odborníkovi v oboru kmitání REDu Bishopovi, který rád jezdil do Československa. Kniha mě na první pohled zaujala tím, že neobsahuje ani jeden matematický vztah. To je v knize o kmitání naprostá rarita, přesto lepší knihu, která by mechaniku a důsledky kmitání popisovala jsem nečetl. Také velmi srozumitelnou formou vysvětluje i základní pojmy v oboru kmitání. Z knihy lze poznat velkou autorovu zkušenost s kmitáním a snad na každé straně uvádí konkrétní příklad a řešení problému. Přitom čerpal z mnoha odvětví techniky i fyziologie.

14.11.2013 5 z 5

Satori Satori Don Winslow

Pocity a dojmy z knihy se nedají srovnávat se Šibumi, na který román Satori navazoval, nikoliv z důvodů nižší kvality, ale prostě Satori je jiný než Šibumi. V Satori je hlavní hrdina mladší o 25 let, nemá zkušenosti a klid jako v Šibumi, učí se. Satori je také výpravnější příběh, více se intrikuje a je plný poněkud neuvěřitelných zvratů. Přesto si myslím, že je to důstojné pokračování úspěšné předlohy a stojí za přečtení.

01.11.2013 3 z 5

Z mých pozdějších let – Jak vidím svět II. Z mých pozdějších let – Jak vidím svět II. Albert Einstein

Knihu jsem si přečetl na základě zkušeností z prvního dílu, protože mě osobní názory tohoto geniálního člověka zajímají. Oproti předchozímu dílu je to mnohem náročnější dílo, zřejmě z toho důvodu, že jeho úvahy dosahují hloubky jeho intelektu a moudrosti stáří (jsou použity příspěvky z jeho pozdějších let). Poněkud jsem byl zklamán částí věnující se fyzice. Čekal jsem více populárnější formu než zde autor použil, asi přednášky z této části byly určeny publiku odpovídajícího vzdělání a profesí (v podstatě se jednalo o stručné souhrny vhodné pro učebnice).

23.10.2013 4 z 5

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

První kapitoly knihy jsem četl se smíšenými pocity, vzhledem k tomu co jsem o ni slyšel a očekával. Některé linie příběhu mně připadaly zbytečné a dokonce i nudné a už jsem se rozmýšlel zda knihu dočíst, naštěstí jsem tak neučinil a knihu jako celek hodnotím hodně vysoko. Je to psychologická hra především se čtenářem a duch knihy je jako partie go, proto máte po zahájení pocit, že se nic zajímavého neděje, dokud nezačne prosvítat strategie hráčů a veškeré části příběhu do sebe dokonale zapadají. Jak se blížil konec knihy dala se jen s velkým sebeovládáním odložit. Příběh také doplňuje inteligentní humor, ale některé popisované postupy tajných služeb se mi nezdají jako realné. Jsem zvědavý v jakém duchu se bude odehrávat nepřímé pokračování Satori.

18.10.2013 5 z 5

Eseje o mechanice Eseje o mechanice Cyril Höschl

Ač jsem absolvoval na VŠ kurzy všech tří mechanik (mechanika tuhých těles, hydromechanika, termomechanika), tak k pochopení některých příspěvků jsem musel napnout veškeré své duševní síly. Ale odměnou mi je ujasnění si některých pojmů a směrů uvažování při řešení úloh z mechaniky tuhých těles, které se věnuji ve své profesi nejméně. Nádherná třešnička na dortu je v české literatuře zcela ojedinělé příspěvky, které přináší zajímavé případy z dlouholeté praxe autora v daném oboru (například řešení problému převodovek na tanku T34) a příběhy z historie mechaniky a to čtivou populárně naučnou formou.

09.10.2013 5 z 5

Příruční mluvnice češtiny Příruční mluvnice češtiny Marek Nekula

Docela obsáhlá kniha, ale za to jsem tam našel vše, co jsem hledal. K orientaci pomáhá i kvalitní rejstřík.

30.09.2013

Kde končí země Kde končí země Thayer Willis

Myslím, že je to ta pravá kniha, pro dobrodružné povahy, které láká tajemství odlehlých míst a historie jejich dobývání člověkem. Četl jsem ji poprvé jako náctiletý, ale rád se k ní vracím.

28.09.2013 5 z 5

Duha dvouprstého Billyho Duha dvouprstého Billyho Hugh Atkinson

Thriller, pro Evropana, z netradičního prostředí Australského vnitrozemí. Akce sice není tolik, ale o to více je příběh uvěřitelnější včetně samotného konce románu.

26.09.2013 4 z 5

Pirát na Dunaji Pirát na Dunaji István Bedö

Tuto knihu jsem četl jako dvacetiletý a doslova jsem ji hltal. Především vyprávění o plavbě v Bulharsku a Rumunsku dá čtenáři plastickou představu o tom jaká obrovská a žívá řeka Dunaj je.

22.09.2013 5 z 5

Křídla nad pólem Křídla nad pólem Umberto Nobile

Jedná se v podstatě o Umbertův pohled na ztroskotání vzducholodě Italia. Knihu jsem si přečetl abych získal na toto, pro mě přitažlivé, téma jiný pohled než je Běhounkův, ale jsou tam i dobré popisy předchozích vzdušných výprav na severní pól.

22.09.2013 4 z 5

Titanus Titanus Eberhardt Del’Antonio

Nemám ve zvyku nechávat nedočtenou knihu, ale tato kniha mi nic nepřinášela. Jako sci-fi je naprosto bezobsažná plná klišé, jako kniha špatně napsaná (možná, že se jedná o knihu pro mládež, ale napsáno to tam není). Téma zabývající se dlouholetým letem a průzkumem vesmíru mám rád, proto jsem po této knize i sáhl, ale ve skutečnosti je to pouze komunistický román.

15.09.2013 1 z 5

Říše světla Říše světla Jill Jonnes

Tuto knihu jsem si přečetl především proto, že ač energetik o tomto historickém úseku jsem věděl velmi málo, respektive něco jsem znal, ale to bylo spíše na úrovni polopravd a mýtů. V této knize je čtivou formou podána historie vývoje výroby a distribuce elektřiny a základních el. spotřebičů, které vytvořily poptávku po elektřině včetně s tím spojených lidských osudů (kniha důsledně cituje zdroje). Je zde popsán divoký kapitalismus konce 19. století v plné síle, patentové boje a dokonce se čtenář dozví jak to bylo se zavedením popravy elektřinou, která se stala součástí boje o trh s elektřinou. PS: Popis experimentů a první popravy elektřinou je skutečně jen pro silné žaludky.

11.09.2013 5 z 5

Konstrukce letadel Konstrukce letadel Michail Nikolajevič Šulženko

Čekal jsem trochu více. Bylo mi jasné, že se bude jednat o geometrii strojů a přístrojů a nikoliv o jejich návrh, ale zklamala mě absence historie vývoje toho daného prvku. Knize se nevyhnula důkladná cenzura a to možná už i autorova, dokonce se mlží i v technické oblasti, aby nešlo poznat, že něco takového nevymysleli soudruzi ze SSSR, ale někdo jiný z "imperialistického" světa a soudruzi to pouze okopírovali.

01.09.2013 2 z 5

Aerodynamika vysokých rychlostí Aerodynamika vysokých rychlostí Josef Hošek

Cítím hlubokou úctu k autorovi jakou knihu napsal, jaký měl na to čas a v jaké době ji psal. Kniha vyšla sice až po únoru 1949, ale kromě úvodu do ni zřejmě nebylo politicky zasaženo. Kniha obsahuje výsledky výzkumu vysokých rychlostí během druhé světové války v Německu i na straně spojenců a především klíčový výzkum prováděný na západě v letech 1945 až 1948.

01.09.2013 5 z 5

Letecké modelářství a aerodynamika Letecké modelářství a aerodynamika Bohumír Hoření

Kniha nejen pro modeláře ale začátečníky v aerodynamice vůbec.

01.09.2013 5 z 5

Atomová letadla Atomová letadla G. N. Něstěrenko

Problematika atomového pohonu letounu je zde popsána populárně naučnou formou se spoustou technických dat , které by měl pochopit každý středoškolák. Z tohoto pohledu, pokud se chce něco dovědět o atomové energii, je kniha užitečná. Kniha vyšla za hluboké totality, takže o narážky na mírový socialismus a barbarský kapitalismus není nouze, ale dá se to s odstupem času překousnout vzhledem k technickému obsahu. Podobně pobaví představa obrovského dopravního letadla na atomový pohon, když čtenáři je jasné, že autor popisuje atomový bombardér.

01.09.2013 3 z 5

Zalétáváme... Tovární piloti Zalétáváme... Tovární piloti Fritz Kienert

Tři hvězdičky za bohatou fotografickou přílohu, která stojí za zhlédnutí. Kniha se zaměřuje na popis problémů úkonů při zalétání německých letounů v období 1935 až 1940, je tam sice několik podrobností a postřehů, které stojí za přečtení, ale jinak je to spíše zaměřeno pro vyzdvižení německého technického náskoku v letectví oproti spojencům. V knize je také několik rasových narážek.

01.09.2013 3 z 5

Konstruktéři Konstruktéři Michail Arlazorov

Je to kniha vydaná za normalizace a v některých směrech jsou údaje zkreslené. Samozřejmě veškeré politické souvislosti, kterých naštěstí není mnoho, jsou k ničemu a lze se jim dnes jen smát, kdyby přitom tenkrát neumírali lidé. Co se týká technického popisu problému při vývoji různých letounů v Sovětském svazu, tak tam už je kniha mnohem poučnější. Autor popisuje vyloženě i chyby, při kterých umírali zkušební piloti i neuvěřitelný tlak z hora na konstruktéry často i od samotného Stalina. K pochopení některých částí výkladu nutno mít základní znalosti strojírenství. Dokonalou tečkou na závěr byl popis výběrového řízení na vojenský vrtulník pro indickou armádu, kde každý nabízený typ musel splnit v terénu různé stupňující se úkoly a zakázku dostala společnost jejichž vrtulník zůstal až do konce testu letuschopný. Předpokládám, že výběrové řízení na Pandury a ještě lépe Casy probíhal trochu jinak.

31.08.2013 5 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Bibli jsem si přečetl z části ze zvědavosti z části z přesvědčování okolí. Těch několik autorů co Bibli psalo se více méně shodli, že Ježíš přišel s myšlenkou, že díky sebeuvědomění své existence lze doufat a myslet i jinak-dokázat žít z něčeho co v hmotném světě neexistuje. Na druhou stranu jsem měl pocit, že spousta věcí je tam vyloženě vybájená (vyšší bytost, která trestá, ale i odměňuje tvory, které sama vytvořila), což narušuje věrohodnost. Je to škoda, protože se tím zastiňuje hlavní myšlenka Lásky k bližnímu jako prostředek k životnímu štěstí a smíření se smrtí jako v něco spravedlivého. Každopádně co se týká kvality knihy a příběhu souhlasím s Mako123123 (až na tu vložku o mimozemšťanech), že existují mnohem lepší knihy na toto téma, dokonce i od starších autorů počínaje příběhy o Gilgamešovi.

31.08.2013

Hledání přírody Hledání přírody Karel Patočka

Poetický popis života na zahradě a jiných přírodních zákoutí. Tu knihu mám velmi rád, člověk se ponoří do úplně jiného světa a ze zahrady udělá světadíl.

31.08.2013 5 z 5