Experiment, teorie, praxe

Experiment, teorie, praxe https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69431/bmid_experiment-teorie-praxe-Rq1-69431.jpg 5 4 2

Objevy neznámých vlastností hmoty v blízkosti absolutní nuly. Pokusy se silnými magnetickými poli. Úvaha o podstatě kulového blesku. 23-048-82

Literatura naučná Věda
Vydáno: , Mladá fronta

Eksperiment, těorija, praktika , 1977

pismeno
07.04.2019

Čteno dávno. Dnes už to asi nebude taková bomba. Nevim, jestli bych se odhodlal otevřít to znova. Pozor ale, vyšlo to za zatuchle normalizovaného socíku a je to vyprávění vědce, který nebyl zrovna konformní se sovětským systémem, v tomto systému pracoval, v tomto systému o něm takto mohl napsat... je to knížka, v které se píše o věcech, o kterých se tady oficiálně nemluvilo, v době, kdy vyšla. Mimo jiné .. je to knížka o tom. Proč to mohl napsat, proč to mohlo vyjít? Toť otázka. Stalin si byl vědom, že své fyziky potřebuje a trochu si je chránil, přiměřeně ... a ta tradice tam v té či oné podobě zůstala i po Stalinovi.

Jinak zajisté pozoruhodná osobnost, tenhle Kapica.
Jinak sem tam zajímavá fyzika, v té knížce.

Komplementem téměř nutným zdá se mi kniha Andronikašvaliho - Vzpomínky na kapalné hélium. Totiž pracoval v tom ústavu, kterému Kapica šéfoval, a o kterém Andronikašvili píše, že mu říkali kapišnik ... mile posměšné označení, které tu oficiálně vyšlo... v té tehdejší atmosféře tady to bylo zvláštní.

Hvězdičky si netroufnu, než bych to prošel znova.

JiříŠkorpík
25.08.2013 5 z 5

Kniha pro každého kdo dělá výzkum a vývoj a nebo chce dovést něco z pouhé myšlenky k realizaci. Je to také sondou do vývoje myšlení geniálního vědce v průběhu jeho dlouhého života.

teorie a hypotézy

Autorovy knížky

Pjotr Leonidovič Kapica
ruská, 1894 - 1984
1982  95%Experiment, teorie, praxe

Kniha Experiment, teorie, praxe je v