Poselství z vesmíru

Poselství z vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/9948/bmid_poselstvi-z-vesmiru-YpE-9948.png 4 152 28

Sbírka sedmi sci-fi povídek amerického autora. Přistěhovalec (1954, Immigrant), Projekt Kelly (1961, Shotgun Cure), Smutkem opilý (1960, Crying Jag), Dvojník (1951, The Duplicate Man), povídka vyšla také pod názvem The Night of the Puudly (Poodlí noc) nebo Good Night, Mr. James (Dobrou noc pane Jamesi), Smrt v domě (1959, A Death in the House), Soused (1954, Neighbour), Všechny pasti Země (1960, All the Traps of Earth).... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Best of Sci-Fi 5 , 1984

Adapa
30.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Velice příjemná povídková sci-fi sbírka, kdy je poznat, že většina povídek vznikla už v padesátých letech. Krásně staré klasické kousky, takoví veteráni sci-fi.

Skoro v každé z povídek se člověk setkává s mimozemšťanem, ale je to takové lidské setkání.

Přistěhovalec mě chytl hned v úvodu. Daleká budoucnost lidstva a dopisy stále psané na psacím stroji a existuje zde potrubní pošta. Jedna z lepších povídek sbírky.

Projekt Kelly by se mi hodil jako krásně zfilmovaný jeden z dílu seriálu Krajní meze z 90. let. Mimozemšťan navštíví obyčejného lékaře a dá mu lék na všechny nemoci. Ale nemocí je i lidský intelekt.

Smutkem opilý je asi nejslabší kousek sbírky. Mimozemšťan je zkrachovalý břídil, který je věčně ožralej. Ale jako zdroj opilosti mu slouží vyprávění o lidském smutku. A lidé se chtějí zbavit smutku a mimozemšťané se chtějí zbavit svých ožralců - tak přichází zajímavý konec povídky.

Dvojník je jednoduchá povídka s nečekanou pointou a smutným koncem. Anglický název je vhodnější než český.

Smrt v domě je o setkání starého samotáře s rostliným mimozemšťanem. Zajímavé, lidské ale takové naivní.

Soused je asi nejlepší povídka sbírky. To je tak když zjistíte, že ta farmářská rodinka vedle vás není z Rumunska, jak si ostatní sousedé šuškají, ale jsou to dobráčtí mimozemšťané.

Všechny pasti Země se obejdou bez mimozemšťanů, ale setkáváme se zde s robotem hledajícím svobodu a lidskost. Zajímavé, ale místy nudné.

Bylo to mé prvni setkání se Simakem, určitě se pokusím od něho si přečíst i něco dalšího.

Ivka82
12.10.2023 4 z 5

Neměla jsem velká očekávání, ale kniha příjemně překvapila.

kolacky
30.12.2022 5 z 5

Navýsost lidské a příjemné.

petrulka
28.12.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem četla někdy před 30 lety a teď se mi náhodou dostala pod ruku. Překvapilo mě,jak moc si z ní pamatuji. A i po takové době jí považuji za jednu z nejlepších sbírek sci-fi povídek, které jsem četla.

kuruteku
20.10.2021 5 z 5

Za trojicí otců zakladatelů (Heinlein, Clarke, Asimov) se Simak úplně vymyká. Na prvním místě lidé, ne svoboda, technologický pokrok, velké myšlenky, ale obyčejná lidská slušnost a pospolitost. Čím dál víc mi to připadá samozřejmé i nesamozřejmé, samozřejmé v cíli a nesamozřejmé v reálné existenci.
Dokonce si troufám Simaka označit za mistra scifi povídek - na malém prostoru otevřít i uzavřít krátký příběh s lidmi a roboty, které byste chtěli mít za své dobré přátele, pokud je už za ně nemáte.
Všechny pasti Země vidím částečně jako předobraz Cesty na Mars Erica Idlea, minimálně v cestování na raketě, Soused mi evokuje Velinského Konec strojů (název si úplně přesně nepamatuji), Smrt v domě zase Trifidy. A dalo by se pokračovat dál.
Tak budu hledat dál Simakovy knížky a povídky.

tomasblazek
02.04.2021 5 z 5

Znalcům sci-fi literatury samozřejmě přinesu jenom to dříví do lesa, ty ostatní, kteří jako já tento žánr až tak příliš neznají, možná bude pozvánka k výboru povídek Poselství z vesmíru od Clifforda Donalda Simaka (1904-1988) vítanou. Předestírám, že jsem autora dosud vůbec neznal, a konstatuji hned, že to byla moje chyba; jeho knížky jsem se ujal náhodou coby vyřazené z jihlavské knihovny. Zřejmě si ji nikdo nepůjčoval. Potkal ji nešťastný osud: vyšla v obrovském nákladu 77 tisíc (!) výtisků v roce 1990, což se stalo - předpokládám - podstatné části nákladu zhoubou, tehdy jinak právem zasloužilá edice "dětských" dobrodružných knih KOD rychle vyšla z kursu. Přicházel čas přechodné módy kýčovitých obálek s akčními thrillery. A je to škoda, protože Poselství z vesmíru je knížkou velice dobrou. Tvorbu C. D. Simaka (Američana s českými kořeny) více zatím neznám, ale pokud bych mohl předkládaný výbor povídek někam zařadit, tak snad do žánru pozitivní nebo pastorální sci-fi, pokud něco takového existuje. (A teď se koukám na wiki, že skutečně byl Simak, který je jednou z ikon žánru, nazýván pro svůj styl "pastoralistou".) Mimozemšťané zde nevystupují v roli nepřátel lidí, ale bytostí v roli jejich učitelů v nejlepším slova smyslu - odtud název výboru povídek. Aby to však nevypadalo nijak kýčovitě: ta jakási morální, citová a inteligenční nadřazenost bytostí z jiných světů jednak není pravidlem a jednak se projevuje jaksi implicitně, v pozadí, vznáší se lehce nad příběhy, jako stříbřité předivo z průzračné hlubiny kosmu. - V první povídce z daleké budoucnosti provázíme cestovatele Seldena Bishopa při jeho cestě na planetu Kimon; má pro Zemi vypracovat zprávu, proč se nikdo z lidí z Kimonu nevrací zpět na Zemi. Jenže Bishop zjišťuje, že ani on se nevrátí, nechce se vrátit a nedokáže popsat, proč: chápe jen, že pozemšťané by jeho informaci nepochopili, protože zpráva z vyspělejšího světa Kimonu je nepřenosná. - Projekt Kelly je název povídky o léku od vesmírné civilizace, který dokáže léčit všechny pozemské nemoci. Hlavní hrdina povídky - bezejmenný lékař - prožívá dilema: má bránit šíření léku, který jej připraví o materiální existenci? - Jediným horrorovým sbírky je povídka Dvojník o muži s posláním zničit zabijácké inteligentní živé monstrum jménem puudly, které má superinteligenci a telepatické schopnosti. To se mu podaří, ale pak muž seznává, že se mu tak zdařilo jen proto, že on sám není tím, za koho se pokládá... - Smrt v domě je hluboce dojemným příběhem osaměle žijícího muže, který se setkal s mimozemšťanem. Ten se stává jeho přítelem, i když nejde o přátelství, jaké bychom si dokázali běžně představit. Pro mne asi nejlepší povídka z knížky. "Trávil pak po večerech dlouhé hodiny pozorováním rostliny a ptal se se sám sebe, jestli už z té osamělosti nezačíná podléhat přeludům. Jednoho rána spatřil rostlinu, jak stojí u dveří a čeká na něho. Byl to samozřejmě důvod k překvapení, ale on ani tak moc překvapen nebyl, protože byl s rostlinou stále ve styku, každý večer se na ni chodil dívat, a i když se to neodvážil sám sobě připustit, dobře věděl, co to je. Byl to ten tvor, kterého našel v lese, už ne nemocný, ale plný života a síly. I když úplně stejný nebyl." - Povídka Soused využívá koncept utopie, kdy se do zapadlého Mývalího údolí kdesi na americkém Západě mezi farmáře přistěhují zvláštní sousedé. Všechno se jim daří, jsou všemi oblíbeni, jejich farma jen kvete - jenomže jak je možné, že jejich traktor nespotřebovává vůbec žádné palivo, a že od té doby jejich přistěhování je v Mývalím údolí stále příjemné počasí? Přijíždí novinář, aby přišel těm záhadám na kloub... podaří se mu to? - Konečně Všechny pasti země jsou vyprávěním o robotovi, který se toužil stát člověkem. - Všechny příběhy - s onou jednou výjimkou jsou prodchnuté vůlí k životu; nadějí, že šipka vývoje přece jenom může v určitých případech ukazovat vzhůru. Považujte to klidně za selanku nebo třeba za jednu stránku pohledu na možnou fiktivní pozici člověka v kosmu, ale je to dobrá literatura a do mě tohle čtení vlilo potřebný jarní optimismus. K Simakovi se určitě ještě vrátím. - Knížku provází ilustrace Teodora Rotrekla - k tomu jenom má úvaha: proč jinak vynikající výtvarník v tomto případě sáhl od postupu jeden obraz-jedno téma k formě obrazu-mozaiky, na kterém se oko takřka nezastaví, protože nemá jedno ohnisko a prolíná se v něm několik motivů současně? Jeho práce tím devalvuje sama sebe.

Tedíkpikolík
24.10.2018 5 z 5

Tak jsem se vrátil do svých dětských let, kdy jsem tuhle knihu četl poprvé a tehdy jsem ještě ne vše tak chápal a dokázal ocenit. Zopakovat si přečtení této knihy bylo skvělým nápadem. Neobyčejné, lidské, krásné. Díky.

Přál bych si vidět některou z povídek i ve filmové podobě.

jarabr
01.07.2018 5 z 5

Dostal jsem ji kdysi na základní škole, jako odměnu za práci pro třídu. Od té doby jsem ji přečetl několikrát. Bylo to asi moje první setkání s psanou sci-fi a napoprvé jsem to až tak nepobral (bylo mi 12). S postupem času a s každým dalším přečtením jsem musel víc a víc oceňovat mistrovskou práci, kterou autor odvedl. Pro mě srdcovka.

Marekh
07.02.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Jedná se o sci-fi povídky. Určitě doporučuji.

alef
18.01.2018 5 z 5

Úžasné! ... jiné vyjádření pro příběhy od pana Simaka prostě nemám ... málokdy se mi stává, že by mě hned první věty příběhu tak lehce vtáhly „dovnitř“ ... panu Simakovi ale stačí pár slov ... a jsem přesně tam, kde nás čtenáře chce mít ... uvnitř ... a to doslova a do písmene ... protože tu hovoříme o sci-fi, řekla bych to trochu jinak ... mé myšlenky se velice rychle, efektivně a úspěšně sesynchronizují s příběhem :-) ... pak už stačí jen uvolnit dostatečný prostor pro fantazii ... a pak už jen s otevřenou myslí sledovat ... varianty a možnosti ... všech možných světů ... to, jak je interpretovat pak hodně záleží na čtenáři ... na jeho schopnostech a způsobu myšlení ... nedá mi to, pana Simaka prostě podezřívám, jestli on náhodou taky nenavštívil planetu Kimon :-) ...tam se určitě seznámil s její filozofií a nám se tak naskytla možnost ... odbočit na hodně zajímavou cestu za poznáním :-) ... anebo je to všechno jen iluze? ... „Nic než iluze, ale hezká."

"Teď už možná tu odpověď znám, Morley, říkal si Bishop, odpověď, na kterou tam, na Zemi, čekáš. Ale nemůžu ti ji prozradit, protože to je něco, co se sdělit nedá. K tomu se musí každý dopracovat sám. A je jenom škoda, že na Zemi k tomu moc předpokladů není. Jen málo lidí by tam bylo schopno dospět k tomuhle závěru.

Existuje pouze jediný způsob, ... a to je pokora. Jenže Pozemšťané nejsou pokorní tvorové. Už dávno zapomněli pravý význam tohoto slova.
Začne tím, že si řekne: Nic nevím. A pak si řekne: Chci vědět. ..."
PS: některé z příběhů pak ještě v sekci Povídky.
PS: zapomněla jsem pochválit neméně úžasné ilustrace :-).

Franc
11.09.2017 4 z 5

Velice podařené dílo.

Musím říci, že v případě této knihy se jedná o jednu z nejlepších sbírek, která mi za poslední léta prošla rukama. Nenajdete v ní vyloženě slabší kus. Pointy jednotlivých povídek jsou zajímavé, překvapivé, mnohdy neočekáváné. Rozsah sdělení jednotlivých povídek jde mnohem dále, než by člověk zpočátku čekal. Autor pracuje s lidskou hamižností, omezeností, ochotou, přátelstvím, samotou velice nenápadně, ale silně. Jak jsem tedy uvedl na začátku, knihu rozhodně stojí za to číst.

Petroff
30.08.2017 5 z 5

Jedna z mých prvních, a rozhodně jedna z nejlepších sci-fi povídkových knih, kterou znám.

zahadum
01.06.2017 5 z 5

Moje prvé stretnutie s autorom Simakom ktorý je asi nekorunovaný kráľ sci-fi literatúry 20. storočia. Nemám žiadne výhrady a aj keď sú tu aj slabšie poviedky, autor dokáže zaujať svojím originálnym nápadom, vtipom, posolstvom mieru a ľudského ducha. Posledná poviedka o opustenom robotovi je priam srdcervúca balada a miestami to človek dokonale chápe čo cíti robot ktorý 600 rokov slúžil jednej rodine. Za mňa jednoznačne plus a idem sa pozrieť po ďalších knihách tohoto autora.

Lady Greystoke
28.01.2017 5 z 5

Já dělím sci-fi literaturu na dvě skupiny - do první patří to, co chápu a do druhé to, co nechápu. Obecně mám tento žánr ráda, ovšem pokud je kniha kvalitní a kvalitní je pro mě jen to, co patří do první skupiny. A tahle knížka do první skupiny patří. Místy to bylo docela dobré a místy to bylo úplně krásné. Musela jsem žasnout, co si ten Simak dokázal vymyslet - přesahuje to hranice fantazie běžného člověka a zároveň to není úplně blbé.

WeeWar
29.09.2016 5 z 5

Tuhle knihu jsem si, ani nevím proč, vyvztekal (jj, spratek) v nějakém knihkupectví na jedné z početných dětských dovolených s babičkou (díky za ně za všechny: babičku, dovolené i knihu:). Knihu jsem tehdy vůbec nechápal, myslím, že tenkrát ani nedočetl a skončila v knihovně mezi dalšími z knih ze série KOD.

Později, v pokročilých náctinách, jsem ji znovuobjevil u mě v knihovně a při čtení mě sebrala tak, že jsem ji poté vnucoval snad každému kámošovi, který jen trochu četl knihy. U drtivé většiny měla slušný úspěch.

vejtras
18.08.2016 4 z 5

Ideální knížka na letní dumání nad cestami ke hvězdám. Mnoho z povídek má už přes půl století, ale přesto neztrácejí na své aktuálnosti a zábavnosti. Naopak mi přijde, že většina současných scifi, které se snaží zahltit ohňostrojem akčních scén, nesahá těmto přemýšlivým dílům ani po kolena. Jistě, vědecký pokrok i poznání od té doby už pár kroků ušli, takže některé věci působí úsměvně, ale dá se to odpustit. Když přistoupíte na tu hru, je robot procházející hlubokým transcendentálním zážitkem v hyperprostoru vlastně úplně úžasný nápad.

Schary
26.03.2016 5 z 5

Výborná povídková kniha. Povídky normálně nečtu, ale tyto mi nějak uvízly v knihovně a byl to prima zážitek. Nejvíc na mě zapůsobily povídky Přistěhovalec, Soused -taky bych chtěla takového souseda :) a nejlepší na konec Všechny pasti země- u té jsem měla ze začátku strach, že autor tuneloval sám sebe z Města, ale vývoj povídky se ubíral jiným směrem, opravdový zážitek!!!! :)

danny_21
29.02.2016 3 z 5

Nostalgicky až cynicky k lidské rase vyprávěné povídky jsou kvalitativně někde v lepším průměru - Soused, Přistěhovalec, Projekt Kelly mají svou kvalitu, určitě se k Simakovi ještě dostanu - 65 %

mgeisselreiter
23.06.2015 4 z 5

Krásné počtení, autor je skvělý vypravěč a povídky píše mistrně. I když povídky mají od vydání za sebou přes půl století, nic na nich není zastaralé, přestože jde o sci-fi. Simak je nadčasový. 85%, 22.6.2015.

Flatcher

1990  85%Poselství z vesmíru
1992  81%Čas je ta nejjednodušší věc
1995  75%Prstenec kolem Slunce
1993  81%Přestupní stanice

Kniha Poselství z vesmíru je v