jendoslav jendoslav komentáře u knih

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Víno bez sudu se rozteče, sud bez vína rozeschne. Těžko hledám hodnotící slova pro tuhle geniální knížku, takže nezbývá než použít univerzální moudro. Každopádně Stančík provádí doslova jazykozpytecké orgie, chrlí gejzíry úchvatných nápadů a vtípků, předvádí okouzlující hru se slovy, nenápadně vsouvá zajímavé úvahy i skutečné historické události nebo postavy, dokonale vykresluje atmosféru Prahy 19. století... Čtení Mlýnu na mumie byl požitek pro literární gurmány. A to tím spíš, že samotný fantaskní pseudodetektivní příběh mě vlastně ani moc nezajímal, stačilo, jak knížka pěkně plyne. Takže jsem ani nebyl zklamaný z odfláknutého konce, který jiní kritizují.

PS. Písmenková polévka z hebrejské abecedy mě málem položila...

18.01.2017 5 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Řekl bych, že se série se Sebastianem postupně dostala do stádia, kdy se většina čtenářů těší spíš na vývoj ve vztazích v týmu kolem Torkela, než na samotný detektivní případ. Ten aktuální mě tentokrát moc nebral, i když rozuzlení bylo nakonec slušné... Ovšem kvůli posledním dvěma stranám (a Billymu a Vanje) budu doufat, že tentokrát přijde pokračování mnohem dřív.

19.11.2019 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Bohužel nesdílím obecné nekritické nadšení... Značně neoriginální příběh o morousovi, kterého si nakonec všichni zamilují. Postava Oveho se mi zamlouvala, snad bych dal i o bod více, nicméně závěr se zvrhl v tak kýčovitý doják, že nemůžu jinak. Totálně mi to pokazilo dojem z celé knihy, bylo toho dojení slz až příliš najednou.

01.10.2014 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Geniální, mrazivé, znepokojující... Skoro si říkám - byl Orwell takový génius, že dokázal předpovědět a popsat principy totalitního režimu, v této míře v jeho době nikde neaplikovaného? Anebo knihu 1984 soudruzi z KLDR a další prostě jen přečetli, vzali jako manuál a uvedli do praxe?

14.05.2018 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Dobře, tak ještě jednu kapitolu, opravdu poslední, a pak půjdu konečně spát. A najednou je záložka o 150 stran dál, zbývá posledních 50, to už přece nemá smysl nechávat na zítřek... Takhle nějak funguje třetí, zatím jistě nejlepší díl série s Kim Stone. Kromě šikovně budovaného napětí příběh přidává i pohled na proměnu chování lidí vystavených extrémnímu tlaku (souboj o život uneseného dítěte), i když samozřejmě nelze čekat nějakou hlubokou psychologickou sondu - pořád je to "jen" detektivka. Pár výhrad k závěru: nelogické chování postav a ne úplně uvěřitelné motivy pachatelů. Ale i tak nadprůměrná žánrová záležitost.

25.07.2017 4 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Kvůli pomalejšímu začátku plnému pocitů deja vu - třeba blond kudrnatý detektiv v depresích kvůli rozpadlému vztahu, který přišel o rodiče při nehodě - chvíli trvalo se začíst... Ovšem potom se jak historická linka vyprávějící o zvěrstvech, která prožili obyvatelé Hebrid v 19. století (mimochodem nesmírně zajímavá), tak současná linka rozjely, že až do dočtení knihu nešlo odložit: Peter May v nejlepší formě. PS. Je neuvěřitelné, kolika způsoby a metaforami dokáže tenhle Skot vylíčit bouřku, vichřici nebo jen nevlídné počasí na Hebridách, aniž by se výrazněji opakoval... PS2. A říkám si, že by Peter May možná mohl konečně napsat "plnohodnotný" historický román, šlo by mu to jistě skvěle.

10.04.2016 5 z 5

Velký sešit Velký sešit Agota Kristof

Kterak se kluci-dvojčata na bezejmenném maďarském venkově cílevědomě adaptují na bezcitnou realitu války... Vyprávění o krutostech je absolutně oproštěné od emocí, věcné na dřeň, a o to silnější.

Viz: "Slova vyjadřující cit jsou velice neurčitá, je líp je nepoužívat a držet se popisu věcí, lidských bytostí a sebe samých, to znamená věrného popisu faktů."

21.09.2018 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Tahle knížka je tak fascinující fenomén, že jsem neodolal a přečetl ji, i když jsem předem tušil, že nepatřím do cílové skupiny. A taky že ne. Nicméně - je sice lákavé Alchymistu obratem zařadit do odpadu s poznámkou, že ho Coelho napsal, aby se i hlupáci mohli chlubit, že čtou filozofické knihy, ale to je laciné. Čím tedy ty miliony lidí oslovil? Literární kvalitou jistě ne. Stylisticky je Alchymista na úrovni slohové práce žáka druhého stupně základní školy a jednoduchý příběh vyprávěný jednoduchými větami rozhodně náročnějšího čtenáře nevtáhne, o nějakém napětí nebo gradaci nemluvě. Věci se prostě dějí, občas zasáhne deus ex machina. Co se údajně hlubokých myšlenek týče, zase tak moc jich tu není a i to málo se neustále opakuje. Jde přitom většinou buď o obecně známé pravdy, nebo vykradená moudra jiných autorů, která okouzlí jen nepříliš sečtělého člověka. A když odhrneme tu hromadu otravného Esoterického Balastu, zůstane z Alchymisty vlastně obyčejná motivační vyprávěnka. V tom je podle mě zakopán úspěch - jde o motivační knihu obalenou "příběhem" a lidé tak rádi čtou o splněných snech... Pokud Alchymista někomu pomohl nakopnout vlastní život a začít si sny plnit, ok, já jsem v něm ale nic nového ani pozoruhodného nenašel.

28.11.2017 1 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Hlavní postava každého správného románu má projít životním vývojem, v Nabarveném ptáčeti se to daří nadmíru. Malý hrdina se na 250 stranách díky drsnému drilu polského venkova prolezlého během druhé světové války surovým násilím, pověrčivostí, rasismem a nevázaným sexem (ano, včetně rodiny a zvířat) změní z naivního klučiny v citově prázdného mladého komunistu, který ztratil během několikaletého odloučení jakýkoliv vztah k rodičům. Velice drsné čtení, občas na hranici uvěřitelnosti, ale kdo jsem já, abych soudil, co mohl zažít malý cikán (nebo žid?) během exilu mezi negramotnými vidláky z východu?

22.09.2018 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Nesbo se vším všudy: překombinovaná zápletka i pokulhávající, málo uvěřitelné rozuzlení a motiv pachatele, sadistický vrah s nadlidskými schopnostmi, občas trochu průhledné falešné návnady, Hole bojující s chutí na chlast, který svými nekonvenčními postupy napáchá spoustu "vedlejších" škod... Přestože v sérii jsou bezesporu lepší díly, i tady ovšem Nesbo šikovně buduje napětí, takže má knížka strhující spád a těžko se odkládá. V rámci žánru pořád vysoký nadstandard.

13.06.2017 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Vlastně jsem ani neměl v plánu tohle nastavované, vykalkulované pokračování Millnénia číst, Lagercrantz mě ale přesvědčil Zlatanovým životopisem. Jenže. Ukázalo se, že zatímco stylisticky upravit cizí vyprávění umí autor skvěle, pokud má vystavět vlastní příběh, je to o poznání slabší.

Problém první: kniha je plná klišé, která by si takto zkušený autor mohl odpustit - zapadající kusy skládačky, probodávání pohledem, zaplavení pocitem, že něco přehlédl, bodající jehličky sněhových vloček, slehnutá zem, mávnutí kouzelného proutku, za oknem skučící bouře, očekávání ve skrytu duše, výplody choré mysli atd. atd. Snad to není překladem; něco podobného je skoro na každé stránce.

Druhý problém vidím v samotném příběhu - ačkoliv se tváří košatě, jak bylo ostatně Larssonovým dobrým zvykem, ve skutečnosti je to jen jednoduchá kostra lineárního vševědoucího vyprávění ověšená množstvím často fakticky zbytečných postav. Překvapení nepřišlo ani jednou, dramatické pasáže jsou pouze dvě, možná tři. Zbytek nuda bez jakéhokoliv tempa.

Problémů by se našlo více a hodnocení třemi hvězdami je vlastně nakonec ještě poměrně milosrdné. Po dočtení závěru jsem pevně rozhodnutý páté pokračování, které téměř jistě přijde, nečíst a už vůbec ne kupovat.

28.09.2015 3 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Opět vynikající kniha, možná ještě lepší než předchozí Temná tajemství. Sebastian tentokrát dostává pořádně zabrat, chvílemi snad až moc, má velice důstojného soupeře-zločince a příběh odsejpá takovým tempem, že se knížka v podstatě nedá odložit - je opravdu neuvěřitelně čtivě napsaná. Čili i když příběh možná není stoprocentně originální, nelze než dát plný počet...

20.06.2014 5 z 5

Skála Skála Peter May

Krásné počtení, detektivka vysoké literární kvality plná dechberoucích popisů skotské krajiny. Detektivní linie je proložená příběhem dětství hrdiny, který se ukáže být pro závěr nezbytný. Jen knize možná trochu škodí reklama o "Thrilleru temném a děsivém jako bouřlivé skotské moře za zimní noci", která ve čtenáři vyvolá marná očekávání. Přitom jde spíše o postupně a pomalu budovaný depresivní příběh s dramatickým závěrem. Nicméně rozhodně stojí za přečtení.

18.07.2013 5 z 5

Případ Collini Případ Collini Ferdinand Von Schirach

Von Schirach nepíše zrovna strhujícím stylem. Vyprávění o mladém advokátovi, který jako první případ vyfasuje obhajobu vraha, jehož jedinou neznámou je motiv, je úsečné a až právnicky strohé. Až do poloviny knihy si říkám, proboha, co na tom příběhu kdo vidí, jaký tak asi může být motiv vraždy starého člověka v německém románu, he, čím mě chce překvapit, to je průhledné... A najedou za hodinu sedím nad poslední stránkou s otevřenou hubou a hlavou zmatenou spoustou myšlenek a emocí. Smekám, dobrá práce.

07.08.2018 4 z 5

Ulice Zlodějů Ulice Zlodějů Mathias Énard

Poutavý příběh mladého Maročana, který vlastně nikdy neměl v plánu emigrovat do Evropy, a přesto se jednoho dne kvůli lásce ocitne v Barceloně, bezprizorní a ztracený... Vysoce aktuální kniha, která krom hlavní osy příběhu vypráví také o islamistech či o tom, jaké to je, když svého nejlepšího kamaráda podezříváte z účasti na teroristickém útoku. Výborná záležitost, ovšem nejsem si jistý, jestli v současné době protiuprchlických nálad Kniha Zlín vsadila na správného koně...

16.01.2018 5 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Tuhle knížku je potřeba hodnotit z několika pohledů. První pohled - vize pro Česko: **. Spousta zajímavých snů, ovšem v praxi podstatná část nerealizovatelných, o tom, že ani náznakem nepadne, z čeho to všechno financovat, ani nemluvě - jsou to nápady za stovky miliard korun. Pár snů je ovšem zároveň poměrně děsivých a smrdí ořezáním demokracie. Druhý pohled - marketingový materiál hnutí ANO: *****. Z tohoto pohledu je potřeba smeknout před Markem Prchalem, protože tohle je přesně něco, na co lidi, kteří věci méně domýšlejí, prostě slyší a bezesporu kniha přispěla k volebnímu úspěchu. Slibem nezarmoutíš a Babiš díky autorům vypadá jako velký vizionář. Navíc je kniha psána přesně tím správným lidovým jazykem, který se dobře čte a je blízký výše zmiňované cílové skupině. Třetí pohled - autorství: *. Je jisté, že tohle Babiš sám rozhodně nepsal - prozrazuje se hned v úvodu, kde hotentot, který se chlubí tím, že v životě nečetl jedinou knihu, cituje Aristotela. Babiš se prostě podepsal pod vize expertů, kteří jednotlivé kapitoly sepsali z pohledu svých oborů, a jako správný "duce" jim nepřiznal ani spoluautorství. Nicméně u Babiše přivlastňování si cizí práce není nic neobvyklého. Sečteno, i když je mi tento estébák a zloděj odporný, níž než za tři hvězdy jeho marketingový materiál objektivně nemůžu hodnotit.

24.10.2017 3 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Jednoduchý přímočarý příběh o tom, kterak se příliš "měkký" nájemný vrah na útěku zamiluje... Zcela jiný Nesbo, ovšem vypravěčské schopnosti ani v této novele nezapře. Pochybuju, že mi příběh uvízne v hlavě na delší dobu, nicméně jako jednohubka na víkend skvělé.

05.03.2017 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

V tomto díle už Nesbo své klasické postupy trochu přehání, prospělo by tomu navíc výrazné zkrácení. S uvěřitelností některých dobrodružství už je to dost na hraně (i za ní). Nicméně ani v tomto dílu nelze upřít Nesbovi řemeslnou zručnost, s níž si umí čtenáře omotat a vodit ho pak 700 stran za nos.

24.01.2017 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Ano, je to překombinované, některé zvraty jsou jen na efekt, děj je občas těžko uvěřitelný... Ale Sněhulák je v podstatě typický Nesbo, taková esence jeho stylu, takže i když mám v rámci série jiné favority na "nejlepší holeovku", přece jen 5* dám. Čtivost a návykovost vysoká.

24.01.2017 5 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Theorin je vynikající vypravěč, netlačí příliš na pilu s akčností, pomalu buduje příběh a vykreslení atmosféry Ölandu je fantastické. Skvělá zápletka, působivé propojení současné a historické linie vyprávění. Plný počet.

24.01.2017 5 z 5