Mlhy Ölandu

Mlhy Ölandu https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78790/mid_oland-mlhy-olandu-qoQ-78790.jpg 4 795 204

Öland série

Je chladný den na konci léta. Malý chlapec opatrně leze přes kamennou zídku u osamělého domu. Rozhlédne se po travnaté krajině Ölandu, vykročí do mlhy a beze stopy zmizí... Nikdo, rodina ani policie, ho už nikdy nespatří. O dvacet let později dostane Julie, matka zmizelého chlapce, od svého otce podivnou zprávu: má se vrátit na Öland a pomoci mu hledat ztraceného syna. Poštou totiž přišel balíček, v němž byla chlapcova bota. Temná minulost se bolestně vrací a Julie je rozhodnuta odhalit tajemství na vlastní pěst. Brzy však zjišťuje, že jí chce někdo v pátrání za každou cenu zabránit. Je to snad domnělý vrah Nils Kant, muž, který měl být už dávno mrtvý? Mnozí lidé totiž stále věří, že tento muž dodnes bloudí pustinami Ölandu a zjevuje se ve chvíli, kdy přichází hodina stínů a ozývají se hlasy mrtvých.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Skumtimmen , 2007

Avila
10.09.2023 5 z 5

Celou sérii Öland mám přečtenou. Ale vzhledem k tomu že vyšel další a to šestý díl série. A já první knihu četla už před dvanácti lety tak jsem se rozhodla že si přečtu knihy znovu.
Mě se prostě styl kterým Theorin píše líbí.... Umí skvěle popsat prostředí mlhou zahaleného Ölandu s jeho starousedlíky. Až vám přijde že celý příběh pozrujete z povzdálí. Takže mohu jen doporučit.

apq
22.08.2023 4 z 5

Tuto knihu jsem četla poměrně dlouho, chvílemi se mi nečetla nejlépe. Přesto není špatná, a proč si ji nepřečíst?

vladka321
10.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Zajímavý příběh s ještě zajímavějším vyústěním. Taková klidná, pohodová detektivka, která jde do hloubky. Jen mě na konci překvapilo, že vlastně celou dobu ten největší padouch z toho vyšel téměř jako hrdina... Nu, což

Vesper001
28.03.2023 3 z 5

Mlhy jsou pomalé, spíš chladné než mrazivé, jako studený vítr na strništích. Mrazivost, syrovost, ani "obrazy hrůzy", jak stojí na obálce, nečekejte. Jen lehce nadprůměrnou detektivku, nadprůměronou díky prostředí ostrova a alvaru. I postavy jsou chladné a chladný byl i můj vztah k nim. Celkově je příběh jako únorový den. Zataženo, místy déšť a brzy tma.

Heli20
24.02.2023 5 z 5

Krásný a smutný příběh.

lusila
11.01.2023 5 z 5

Zimomriavky.

Calinda
16.12.2022 5 z 5

Všechny knihy, které jsem ze série četla, se mi moc líbily, zvlášť oceňuji prostředí, kde se děj odehrává, má to super tajemnou atmosféru.

mataj
24.11.2022 5 z 5

Za husté mlhy na ostrově Öland se ztratí malý chlapec. Tak začíná příběh, který se střídavě odehrává po dvaceti letech od zmizení a zároveň několik desetiletí před tím. Postupně se odkrývají tragické události, které měli neblahý vliv na osudy lidí na ostrově. Větrné a deštivé počasí a mlhou obestřená drsná severská krajina krásně dotváří atmosféru knihy.

jaroiva
30.09.2022 4 z 5

Podle mě dost dlouhé, ale "atmosférické" :)
Člověk úplně cítí tu vlezlou mlhu.
Můj problém akorát je, že nerozlišuju moc v těchto jazycích jména postav. Ale nakonec jsem se v tom nějak zorientovala.
Je to rozhodně ne úplně typická severská detektivka, se zajímavým rozuzlením.

Čmeláček
17.09.2022 5 z 5

Zajímavá detektivka ze Švédska, líbila se mi fakt hodně :). Tempo je sice pomalejší, ale zápletka neotřelá. Skvělé čtení!

miloslav0399
04.08.2022 5 z 5

Vynikající severská krimi, která nepotřebuje šokovat popisem brutálních zločinů. Vystačí si se střídáním časových rovin, které se vzájemně krásně doplňují. Nebýt komentářů níže, vůbec bych si nevšiml, že je příběh vleče, naopak. Pointa také stála za to, takže nemohu jinak než 5 hvězd!

VMJoze
20.05.2022 5 z 5

Podle vcelku nízkých hodnocení jsem čekal něco slabšího, ale opak je pravdou!! Příběh se sice ano, vleče, ale tohle je prostě Theorinův styl. Celou knihu jsem si užíval tu mystickou atmosféru Ölandu a skvěle vykreslené prostředí. Postav se do příběhu postupně nabalilo celkem hodně, avšak neměl jsem pocit, že bych nevěděl, kdo je kdo, a co se týče Gerlofa a Julie, no, nemůžeme je brát jako typické kladné sympatické postavy, po tom všem...
A rozuzlení celého příběhu bylo výborné, to jsem nestíhal valit oči :)

FilipHaring
08.03.2022 3 z 5

Zo začiatku pomerne nejasný a nudný príbeh, ale koniec napínavý.

booklover
30.10.2021 2 z 5

Po dalších knížkách od Theorina asi už nesáhnu. Příběh se příliš vlekl. Pomalé a nesympatické. K postavám jsem si také nevytvořila žádný vztah. Toto mě opravdu minulo.
Dvě hvězdičky dávám za hezký popis krajin a tísnivé atmosféry.

DvěTéčka
20.10.2021 5 z 5

Bomba!

Hugomil
15.10.2021 5 z 5

Johan Theorin umí dobře vykreslit krajinu ve které se příběh odehrává. První kniha ze série Öland a hned jsem si ten styl vyprávění velmi oblíbil. Co na tom, že to není žádný strhující děj, ale spíš poklidné vyprávění, mě to bavilo. Těším se na další ...

felia
09.09.2021 5 z 5

Napínavý a čtivý příběh

Toledo
12.08.2021 2 z 5

Dlouho jsem se do příběhu nemohla začíst a přiznám se, že mě u čtení drželi hlavně pasáže z minulosti ohledně příběhu Nilse Kanta. Konec byl samozřejmě napínavý a postupně jsme se dozvěděli celý příběh, avšak celkově hodnotím knihu jako slabší. Po dalším dílu ze série už nesáhnu.

HaHa11
08.06.2021 4 z 5

Klasický kriminální román, s krásně vykreslenou atmosférou švédského ostrova. Prostředí je zachyceno v několika dekádách - od doby těsně předválečné až po devadesátá léta, kdy se příběh uzavře. Vlastně několik příběhů; a všechny jsou smutné, tragické a bezútěšné. Obrovsky depresivní je sledovat zoufalou snahu matky dozvědět se po dvaceti letech pravdu o zmizení jejího malého syna, stejně tak jako přemýšlet o tom, co prožívala matka, jejíž syn utekl před několika desetiletími do světa a ona stále čeká na jeho návrat. Nebylo to veselé čtení! Dávám za pravdu hodnotitelům níže - ani severská krimi nemusí být postavena na kalužích krve a hrůznomordech; mnohem hlubší dojem zanechá nahlédnutí do temných zákoutí lidské duše.
Na Öland se určitě brzy vrátím!

m_martina
17.05.2021 5 z 5

Kniha spíš patří ke klasickým detektivkám, kde se vyšetřuje pomalu a poctivě. Mně se líbila.

pomsta severská krimi švédské detektivky otcové a dcery zmizení dětí

Johan Theorin
švédská, 1963