Ostrov Entry

Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci, jak utéct hořké směsi osamělosti a lítosti svého dosavadního života. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do Zálivu svatého Vavřince. Pouhé dva kilome... celý text

Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci, jak utéct hořké směsi osamělosti a lítosti svého dosavadního života.
Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do Zálivu svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sto třiceti obyvatel - a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen ve svém domě zavražděný.
Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná - a to i přesto, že se nikdy nepotkali.
Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho vede ke konfliktu mezi profesní povinností, kterou musí splnit, a vlastním osudem, jenž ho čeká. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248257/ostrov-entry-zyJ-248257.jpg 4.3360
Originální název:

Entry Island (2013)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (109)

Přidat komentář
85098211
20. června

Peter May opět nezklamal. Audiokniha, která nepřímo navazuje na trilogii Lewis, se dotýká bolestného tématu nuceného (a velmi nelidského) vystěhovávání obyvatel irských ostrovů do Kanady v 19. století.
Příběhy lidí z doby, kdy ovce měla větší cenu než člověk, a hladomor kvůli neúrodě brambor dokázal zničit celé rodiny. Osudy předků se v jednom děsivém okamžiku prolínají v komplikovaném příběhu jejich prapra vnuků. V napínavém detektivním příběhu řeší detektiv Sime Mackenzie nejen tajuplnou a nevysvětlitelnou vraždu na ostrově, ale i svá osobní traumata a životní prohry.
Vypravěčský styl Jiřího Dvořáka nenechá posluchače vydechnout a udržuje jej, spolu s autorem, v napětí až do úplného závěru. Vřele doporučuji všem milovníkům Petera Maye a inteligentních detektivních příběhů.

mirka71
25. května

Pěkné, sedělo mi provázání minulosti se současností, zajímavý příběh.
Historické pasáže jsou trochu depresivní, ale ta doba byla asi taková a podání autora je velmi sugestivní, až bych věřila, že to sám prožil.
Není to klasická krimi, ale to vůbec nevadí.
Peter May prostě nezklame, určitě stojí za přečtení, ostatně jako všechny jeho knihy.

helena8550
22. května

Trochu váhám, jestli jsem tu pátou hvězdičku neměla dát. Kniha se četla velmi dobře a příběh zajímavý. Jen to není klasická detektivka, vyšetřování případu tady vlastně žádné nenajdeme. Spíš román, než detektivka. Ale přečíst doporučuji. Hezky napsané, zajímavé prostředí i příběh.

Eidalon
14. května

Peter May je již můj velmi oblíbený autor. Mám za sebou jeho 12 knih v rozmezí necelých dvou let, každý další autorský počin očekávám v napětí. Je až k nevíře, kde se jeho knihy, tak skvělé, toulaly až do posledních 5 let zpět.

Peter má za sebou již 24 knih, první z nich byla napsaná již v roce 1978 (The Reporter). Na druhé straně mají čeští vydavatelé stále kde brát, neboť zdaleka ne všechny byly zatím přeloženy a vydány.

Ostrov Entry je román spadající do tzv. samostatných děl. Tedy mimo Akta Enzo či čínské Thrillery a nebo Ostrovní trilogii i když s ní má mnohé společného.

Román se dílům spadající do Ostrovní trilogie hodně přibližuje. Knihou se vinou opět dvě linie příběhů, které jsou pro autora již hodně charakteristické a čtenáři je postupně rozkrývána historie jedné nenaplněné lásky a jednoho zločinu, kde jsou hlavní aktéři konfrontováni zcela náhodně, ale postupně vyplouvá na povrch jejich společná minulost.

Detektivní zápletka s vraždou vlivného majitele a obchodníka stojí vedle působivého příběhu z devatenáctého století, který mapuje násilné vystěhování skotské planiny a osidlování velkého území Kanady. A tak zde ostrovy Vnějších Hebrid opět hrají vedlejší roli, co by území původních předků hlavních postav příběhu.

Zatím co detektivní zápletka je pomalými krůčky rozkrývána, je hlavní postava Sima konfrontována s postavou, která je hlavní podezřelou v případu, a to jak z role vyšetřovatele, tak s rolí, kdy si Sime vybavuje náležitosti ze svého dětství, z historie svého rodu.

Dva příběhy se postupně protnou v závěru knihy a čtenáři je předložen výsledek s koncem, který je smutný a dojemný zároveň, přesto je celé rozuzlení tak trochu neprofesionální a motiv činů až příliš jednoduchý.

Autor se zde opět ukázal jako skvělý vypravěč, příběhy Vás drží až do konce v napětí, jste vtaženi do děje a najednou je konec a Vy byste tak rádi četli dále . .

Ostrov Entry je dobrý počin ve stopách knih z Ostrovní trilogie, jen schéma knihy je již hodně podobné předchozím příběhům. Někomu by to mohlo vadit, ale já jsem si připadal jako doma, ve starém známém prostředí, které pan May tak dokonale pospal v řadě svých předchozích knih.

Dávám nakonec trochu vylepšené 4 hvězdy a doporučení, pokud Váháte, neváhejte a čtěte . . .

IHT
22. dubna

Tak za mne velké zklamání. Autorova Finova trilogie se mi líbila, Umrlčí cesta byla taky super, ale Ostrov Entry je fakt děsný. Historická dějová linka, která se "odehrává v detektivově hlavě" je zcela bizarní, jelikož jde o pradědečkův život. Vlastní vyšetřování je naprosto zpackané a hlavní hrdina si jen těžko získává sympatie, když je zcela neschopný a paralyzovaný. Motiv vraha je velmi chabý a způsob jeho odhalení s prominutím pitomý. Tahle knížka se mému oblíbenému autorovi fakt nepovedla. Anebo je věrohodná a kanadští detektivové jsou ve srovnání se skotskými opravdu břídilové?

vekune
21. dubna

Já toho autora mám prostě ráda, jména, historie, Skotsko..pokaždé dostanu chuť se tam znovu podívat. Ale není to detektivka, to fakt ne, dyť tam vůbec nepátraj a ten motiv byl hodně slabý. Ale historická linka propojená se současností, to byl cajk.

minirock
15. dubna

Tohle mi fakt sedlo, je to neuvěřitelně čtivá knížka. Hlavně ten příběh z minulosti je úžasný a návaznost na současnou dobu je opravdu povedená. Strhující čtení.

Stradivari2009
08. dubna

Skvělá kniha.

Peleus
02. dubna

Po výletech na skotských vřesovištích (Skála, Muž z ostrova Lewis, Šachové figurky) jsem se těšil na trochu odpočinku. Navíc, přiznám se, v poslední době pociťuji jistou nechuť k trilogiím, tudíž samostatný a uzavřený příběh z kanadského prostředí přišel vhod.

Moje následné pocity byly ne nepodobné pěti fázím smutku.
- Popírání. "Ne, tohle se nemůže dít, ne mně."
- Hněv. "To není fér, vždyť jde o další díl ovlivněný skotskou historií."
- Smlouvání. "Třeba se děj rozjede, stačí ještě pár desítek stran a vše se může zlepšit!"
- Deprese. "Nic se nezlepší! Vyšetřovatel je fňukna trpící nespavostí s videotékou ze života mrtvého předka v hlavě, kolegové jsou tupci a vyšetřování stojí na místě."
- Smíření. "Nějak to dopadne." "Určitě všechno dobře dopadne!"

Ke konci jsem měl tak akorát po krk sociální ("kastovní") nespravedlnosti ve Skotsku počátku 19. století, divoké a krásné přírody po obou stranách oceánu a Simova zpackaného života. Co mě ale skutečně rozčarovalo nebylo to, že šlo o "neoficiální" 4. díl ostrovní ságy, ale skutečnost, že nejde ani o dobrou detektivku, neboť důvod ke zločinu je zcela neuvěřitelný a rozuzlení, kdy vyšetřovatelé jsou neustále vedle, pročež pachatel na jednoho z nich doslova skočí s nožem v ruce, aby se tak sám odhalil, je neúctou k žánru jako takovému.

elcapitano
28. března

Za mne úplná paráda. Sice v podobných, ne-li stejných kulisách, jako trilogie s Finem, ale vůbec to nevadí. Navíc, zde opravdu zajímavý exkurz do historie, o které jsem dosud víceméně nic bližšího nevěděl. Krev má sílu. Osudovost a tíha dědictví minulosti. Opravdu dobré.

Gooverka
20. března

Zatím pro mě nejslabší příběh od Maye, ale přesto mě několikrát vtáhl do děje. Dvě linky mě zase nesmírně bavily, ale jelikož jsem ji poslouchala jako audioknihu a ještě k tomu dost přerušovaně, neměla jsem z toho takový zážitek.

kikadoo
19. března

Moc povedená kniha, doporučuji ke čtení

BobanHo
13. března

V trilogii z ostrova Lewis autor nakousl téma násilného stěhování skotského obyvatelstva do Kanady. Ve snáze osvětlit o co vlastně šlo, vznikl Ostrov Entry, který navdory tomu, že se odehrává na opačném konci Atlantiku, můžeme považovat za neoficiální čtvrtý díl série. Nebo ještě lépe - za pomyslné intermezzo mezi jednotlivými díky trilogie. Místo Fina tu máme charkterově podobného Sima a podobný je i způsob narace a prolínání časových rovin. Bohužel ta snaha o podobnost s lewiskou trilogií je zde spíše na škodu. Přesto zde najdeme řadu kvalitních pasáží - například tu, odehrávající se na karanténním ostrůvku v řece nedaleko Quebécu - skutečném místě, nasáklém skutečnou tragédií.

hlina
12. března

Když sahám po další knížce May, sahám po osvědčené kvalitě. Moc se mi líbí, jak autor zasazuje děj do konkrétního prostředí. A jak to prostředí je spolutvůrcem příběhu.
Baví mě propojení současnosti a minulosti. Vždyť každý člověk má nějakou minulost, jen se někdy zdá, že literární hrdinové jsou lidé bez minulosti. Tady to tak není a to je na tom moc zajímavé.

amysa
11. března

Opět mne Peter May nezklamal a připravil mi další skvělý čtenářský zážitek! Škoda, že se nejedná o knižní sérii, dočetla jsem asi před minutou a už teď se mi po Simovi hodně stýská:-)
Velmi děkuji za nevšední cestovní výpravu do míst, o kterých jsem dosud neměla ani ponětí... Madgaleniny ostrovy jsem v podvědomí měla, ale že je jejich součástí a že vůbec existuje taky nějaký ostrov Entry, tak to jsem ani v nejmenším netušila...
Zkrátka výborná záležitost a já jednoznačně doporučuji!

Evina16
11. března

Skvělý detektivní příběh a úžasné propojení s minulostí vyšetřovatele. Četba pěkně odsýpala, střídání historie a současnosti nutí čtenáře číst dál a dál, aby se dozvěděl, jak to dopadne - příběh Sima současného i jeho předka.

Yaromil
11. března

Autor mě před časem přivedl k detektivkám svou trilogií z ostrova Lewis. Byl jsem nadšený, ale ani ne tak ze samotné detektivní zápletky, jako ze surového prostředí a zajímavých postav, které opravdu v autorových knihách žijí. Alespoň je tak vnímám. Nejinak tomu bylo i Ostrova Entry, kdy se mi také velice líbil přesah do vzdálenější minulosti a načrtnutí historie (nejen) Simových předků.

Rád bych si od autora jednou přečetl historický román a ani by to nemusela být detektivka ;-).

4.5*

PetK
20. února

Příjemné čtení, zajímavý příběh s přesahem do minulosti. Ke konci se mi to malinko táhlo, ale celkově hodnotím dobře. Mimo jiné jsem netušila, kolik Skotů (a proč) emigrovalo do Kanady a co při tom zažívali.

Skawin
14. února

Zajímavé napínavé čtení - tedy spíše poslouchání. Kniha je krásně namluvená panem Jiřím Dvořákem, nelze než doporučit... Poslouchala jsem do brzkých ranních hodin, nešlo to vypnout :-)

intelektuálka
12. února

Ráda si přečtu příběh z oblasti, kterou neznám. Na mapě najdu místo děje, abych se orientovala. Tenhle autor mě oslovuje.

Marčullkas
12. února

Byla jsem v napětí od začátku až do konce. Závěr knížky jsem hltala a více se dozvíte až si ji přečtete :)
Knížka stojí za přečtení.

jeduna
07. února

stalo se mi to zase. když May popisuje krásy krajiny skotských Vnějších Hebrid a nelehký život jejich obyvatel, mám chuť hodit bágl na záda a stihnout ještě večerní let do Edinburghu. jakmile ale přijde na vykreslování charakteru hlavních postav a jejich milostné problémy, bágl házim do kouta a zhasínám lampičku. boha jeho jak mohl ten Sime pracovat jako policajt? kdyby mu pachatel sám nepřišel v závěru naproti, vyšteřil by leda tak kulový a dodnes se nimral ve svym uraženym egu.

Katte2
06. února

Moje první kniha od tohoto autora a jsem mile překvapená. Bylo to čtivé, lehce napínavé, zajímavý námět. Historická dějová linie se mi líbila trochu více, ale štvala mě naprostá dokonalost až super hrdinství hlavní postavy v této linii. A naproti tomu opomíjení zjevných faktů ve vyšetřování vraždy, ale asi jsem náročnější. Jinak knížku doporučuji. A určitě si od tohoto autora přečtu něco dalšího.

Acquenta
03. února

Moc pěkná detektivka. Příběh čtivý, i když se mi více líbil ten z minulosti. Dávám 4 hvězdy.

šipek
18. ledna

Tak opět dávám plný počet hvězdiček a myslím zcela zaslouženě. Dvě dějové linie knihy se krásně prolínají a moc dobře se to čte. Opět má čtenář chuť poznat nedotčenou krajinu tohoto příběhu. Člověk si uvědomí jak těžké bylo tenkrát přežit, až to přijde neskutečné. Detektivní zápletka jen dokresluje skvělý pocit z této knihy.

adam1748
13. ledna

Strukturou vyprávění i prostředím, ve kterém se děj odehrává, velmi připomíná trilogii z ostrova Lewis, takže se Ostrov Entry dá považovat za takový bonusový díl pro fanoušky zmíněné trilogie.

Agatha84
04. ledna

V podstatě taková velmi milá a přívětivá pohádka. Rozhodně doporučuji!

harena
31.12.2016

Skvělá kniha, nádherný příběh a Peter May výborný spisovatel. Čtivá a napínavá detektivka, sugestivní popis přírody, prolínání historie a současnosti, které přidává detektivce na zajímavosti, dobře rozpracovaná psychologie postav a ta trocha romantiky mi fakt byla příjemná. Těším se na jeho další knihy a doporučuji.

29.12.2016

Zklamaná. Čekala jsem detektivku, nakonec z toho vylezl těžkouvěřitelný příběh zbytečně propojený dohromady. Z hlavního hrdiny byl vytvořen superhrdina, který ačkoliv několik týdnů nespal, byl schopen normálně fungovat, několik hodin v kuse řídit auto a podobně.

Makii
28.12.2016

Kniha je napsaná dobře, pěkným jazykem, popisy přírody a historie jsou výborné. Ale příběh je pohádka, hlavní hrdina nudný a motiv ke zločinu je vyloženě nesmysl. Za mě ne.