Jara.v Jara.v komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Je až děsivé, jak nadčasová tahle kniha je. V každé době v ní člověk může čerpat podobnost s tím, co právě probíhá. Ať už jde o potlačování svobodného myšlení nebo vnucování nějaké pravdy. Je tam toho hodně na zamyšlení.

08.04.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Přečetla jsem v rámci čtenářské výzvy zpětně a téma holokaustu opravdu vůbec nevyhledávám. Kniha mě i přesto zaujala a Mornštajnová napsala knihu opravdu velmi čtivě a čtenář si z vyprávění dokáže velice živě představit ty hrůzy, které se Židům děly ačkoli je to popsané jen okrajově, což jsem opravdu ocenila. Velmi silný, krásný, smutný a dojemný příběh několika generací jedné rodiny a jejich známých.

17.09.2021 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nadčasová úžasná kniha. Ovlivňování myšlení lidí a dělání z nich loutky. Tupý přetechnizovaný život, kdy se lidé jen baví, ale vlastně nic neví. Neuvědomují si strach ani radost nebo štěstí. Prostě jen žijí, ale jak. Úžasně popsané procitnutí do reality, se kterou si vlastně ani nevíte rady. Více snad ani netřeba komentovat.

22.03.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Důmyslně vymyšlený příběh, kde pravý vrah umí skvěle skrýt své úmysly. A skvěle popsané chování obětí, které čekají na smrt. Vědět, že určitě zemřete a přitom jasně uvažovat, abyste se to pokusili zvrátit? Mistrovské dílo Agathy Christie. Tuhle knihu si musí přečíst každý milovník dobrých detektivek.

14.03.2021 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Další skvělé sci-fi s nadčasovým tématem a skvěle zpracovanými myšlenkami hrdinů. Jak se dokáží lidé chovat, když se stane nějaká katastrofa ohrožující život? Jak se v nich probouzí instinkt přežití a sebezáchovy? Přežijí jen silní, kteří se dokáží zamyslet nad možnostmi a mají úctu k přírodě.

25.08.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Vymyslet takto skvělý příběh se všemi detaily to se Rowlingové opravdu povedlo. Skvělá kniha, která musí chytit snad každého. Při čtení mě kniha dostala do jiného světa mimo realitu a bylo to pro mě příjemné zpestření a uvolnění.

09.03.2021 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nutné zlo při učení básní na základní škole. Teď velice oblíbené čtení, jejichž texty už nelze zapomenout. Kdykoli si přečtu kteroukoli báseň znovu a nikdy mě to nebude nudit.

08.03.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Poslechnuto jako audiokniha. Bavila jsem se neskutečně. Saturnin dělal své vylomeniny s takovou samozřejmostí, že to působilo více než přirozeně. I popis událostí byl tak skvělý, že nejde jinak, než se smát. Rozhodně doporučuji.

29.07.2023 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Za mě úžasná kniha, kdy jsem se doslova odbourávala smíchy v některých částech. Ta nadsázka, se kterou je to psané mě baví. Zhltla jsem to za dva večery.

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Silný příběh s tématem, které je pořád velice bolestně aktuální. Celý příběh je napsaný čtivě, ale nedokáže citově úplně zasáhnout. Asi kvůli tomu, že hlavní hrdinka nesměla na toto téma mluvit a nedokázala svůj strašný prožitek ze sebe dostat. Aspoň udělala to, co její matka nedokázala. Zastavila aspoň tento případ.

08.04.2024 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Úchvatné zakončení série. Tolkien píše tak úchvatně a přesvědčivě, že není problém si myslet, že je součást opravdové lidské historie. Krásná ukázka hrdinství, dobrosrdečnosti a dalších krásných vlastností, které už se dnes jen těžko hledají. Částečně poslechnuto jako audio s úchvatný Alešem Procházkou v nezkrácené verzi. Skvělá práce s hlasem.

21.07.2022 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Agatha Christie mě snad nikdy nezklame. Jedna z mých nejoblíbenějších detektivek vůbec. Poirot je skvělý a jeho šedé buňky mozkové mě prostě baví. I přes větší počet postav se v nich dá lehce zorientovat díky výpovědím a děj krásně plyne a nic se tam zdlouhavě neopakuje.

24.05.2022 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Vítej zpět poslední aristokratko. Tenhle díl mě teda opět odrovnal smíchy. Zase nejlepší paní Tichá a její návštěva u královského dvora to mě dostalo. Mělo to zase spád a přečetla jsem to skoro jedním dechem. Těším se na další díl.

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

"Bůh nám pomáhej. "
Ten Goodbody je příručkové pako. Jeho doslovné dodržování pravidel, je akorát na škodu a nebýt mušketýrů, kterým taky leze na nervy, kdo ví, jak by skončil. V několika případech jsem se doslova odbourala smíchy, ale jinak vyprávění tak nějak příjemně plynulo. Dobrá kniha na pobavení a odpočinek.

28.03.2022 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Krásný a doslova duchaplný příběh, který musí oslovit opravdu každého. Kniha má navíc nádherné ilustrace. Jsem ráda, že ji mám v knihovně a konečně jsem ji přečetla. Všem vřele doporučuji.

04.03.2022 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Krásný dojemný a velmi poučný příběh. Knihu jsem přečetla zpětně do čtenářské výzvy do roku 2016 a rozhodně jsem tomu ráda. Stařec, který se snaží si znovu vydobýt svou ztracenou úctu a hrdost. Hodně mi to připomíná náboženskou symboliku. Stařec je v podstatě potrestán za to, že překročil jistou hranici. Když drží lano, které se mu zarývá do zad, tak mi to připomíná Ježíše, který táhnul svůj kříž a musel podstoupit bolest. Zároveň i trochu boj Davida s Goliášem. Je v tom však i krásný příklad toho, jak spolu lidé dokáží držet a vzájemně si pomáhat. A také odhodlání starce nevzdát se, a ačkoli je na pokraji sil, stále vidí naději a jakýkoli problém se dá vyřešit. Jen se stačí soustředit a chtít. Nejdůležitější je úcta k vlastnímu životu a úcta k jinému. To vše, ale i víc je v tomto příběhu.

27.07.2021

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Tahle kniha je prostě klasika, kterou si můžu přečíst kdykoli znovu a nepřestane mě bavit. Kdyby to šlo, dám 10 hvězdiček. Jane Austenová je prostě úžasná.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha, kterou by si měl přečíst každý dospělý. Teprve až člověk vyroste, tak z této knihy pochopí, že svět očima dětí je mnohem bohatší, a důležité věci z pohledu dospělého se stávají malichernými.

03.02.2021 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nečtu knihy dvakrát, ale Pýchu a předsudek jsem si nedokázala odpustit, a když je ta možnost ve čtenářské výzvě...
Tentokrát krásný překlad od Hilské a stále tam nacházím nové věci. Některé postavy mi lezou na nervy, ale prostě k tomu příběhu patří a vše je odpuštěno. Jane Austenová měla úžasný talent.

09.11.2023

Skvělá kniha s poutavým vyprávěním. Snad ani nemám co dodat, protože mě zaujala na 100 %. Mohu všem jen doporučit. Jedinou výtku mám ke zpracování, kdy je kniha lepená a rozpadala se pod rukama. Taková díla si zaslouží něco lepšího.

30.05.2023 5 z 5