jana14 jana14 komentáře u knih

Tajemství Rukopisů Královédvorského a Zelenohorského Tajemství Rukopisů Královédvorského a Zelenohorského Miroslav Ivanov

Velmi zajímavý pohled na toto kontroverzní dílo, které vedlo k velkému rozkolu mezi našimi národními obrozenci.

03.06.2020 3 z 5

Podivuhodné příběhy Podivuhodné příběhy Miroslav Ivanov

Další oblíbená kniha od Miroslava Ivanova. Už od dětství jsem moc ráda četla historické romány. Jeho díla mě potom pomáhala doplňovat trochu jiný, neromantický, zato vědecký a badatelský, někdy šokující a kontroverzní pohled na historii.

Novosvětská Novosvětská Miroslav Ivanov

Jedna z knih mého mládí. Popisuje podmínky, za kterých vznikla Dvořákova Novosvětská symfonie v Americe. Doporučuji nejen milovníkům klasické hudby.

Labyrint Labyrint Miroslav Ivanov

Literatura faktu. Pokračování Historie skoro detektivní. Námětem jsou opět naše dějiny, literatura, kultura... Tuto knihu jsem si přečetla o pár let později, ale opět mě velmi zaujala. Těm, kteří se zajímají o českou historii, literaturu a kulturu mohu doporučit. Nemusíme všemu věřit, nemusíme vždy souhlasit, ale za přečtení a zamyšlení rozhodně stojí...

Historie skoro detektivní Historie skoro detektivní Miroslav Ivanov

Pro mne nezapomenutelná a velmi užitečná kniha. Četla jsem ji jako středoškolačka a budoucí maturantka. Kniha mě velmi přiblížila literární díla nebo historické osobnosti, které jsme tehdy formálně probírali. Mimořádná je pro mne část, která pojednává o možném původu písně " Horo, horo, vysoká jsi..". U nás v rodině se hodně zpívaly národní písně, tak si vždy vzpomenu...

03.06.2020 5 z 5

Důvěrná zpráva o Karlu Hynku Máchovi Důvěrná zpráva o Karlu Hynku Máchovi Miroslav Ivanov

Další kniha od Ivanova, která mě dostala. Sice trochu boří iluze, které jsem jako studenta a romantická dívky kdysi měla, ale stojí to za to. Velmi zajímavé. Doporučuji.

Český pitaval aneb Královraždy Český pitaval aneb Královraždy Miroslav Ivanov

Od mládí jsem milovala historii a historické romány. Miroslav Ivanov mě doplnil znalosti a náhled na historii díky svým kvalitním i poutavým knihám literatury faktu. Jsem mu vděčná.

Bohové odešli Bohové odešli Miroslav Ivanov

V dávných dobách, kdy nebylo možné cestovat, mne tato kniha velmi zaujala. Zajímala jsem se o antické Řecko a Řím. Ivanov psal dobře a poutavě.

A hořel snad i kámen A hořel snad i kámen Miroslav Ivanov

Výborná kniha i když se v současné době na Lidickou tragedii můžeme podívat i z dalších pohledů. Doporučuji.

Jako jed Jako jed Karel Zídek

Vynikající psychologická knížka o manželské nevěře a zamilovaném "muži v přechodu". Kdysi se mi hrozně líbil film. Ta píseň, stará Praha a vinárničky, kde jsem také sedávala... Viděla jsem ho mnohokrát a podívám se znovu....Knihu můžu určitě doporučit. Možná Vám řekne i víc, než film.

Oznamuje se láskám vašim Oznamuje se láskám vašim Karel Zídek

Krásný milostný příběh z doby 2. světové války a následně i dobrý film s tehdy andělským Vaculíkem, přitažlivou Hrubešovou...
A i moc krásný název knížky. Hned bych ten název zařadila do tématu "Kniha, která mě zaujala svým názvem".

Pověsti dávných časů Pověsti dávných časů Alexej Pludek

Velmi dobrá kniha obsahující slovanské báje a pověsti, pro mne stejně zajímavé, jako ságy severské. Je hrozná škoda, že se takové knihy nejen znovu nevydávají, nepropagují, ale vyřazují z knihoven. A přitom mnoho mladých lidí se o tuto tematiku velmi zajímá i v souvislosti s fantasy a pod. Jenomže jak můžete třeba na fb doporučovat knihu, která není k sehnání ani v knihovně? Oceňuji autory a dědice, kteří dají např. souhlas k tomu, aby byla kniha nabídnuta jako e-knihy tady na databázi i když se na ni budou ještě mnoho let vztahovat autorská práva. Tak neupadnou v zapomnění a najdou si nové čtenáře. To je ale složitá věc, ke které se nemám právo vyjadřovat.

Nepřítel z Atlantidy Nepřítel z Atlantidy Alexej Pludek

Když už jsem se na DK vrátila k historickým knihám Alexeje Pludka - Faraonův písař a Rádce velkých rádžů, musím také zmínit další významnou knihu, která je zde komentována. Pludkovy knihy jsem četla v dětství a mládí, potom už nebyl čas. Až nyní se ke starším autorům vracím a oceňuji jejich kvalitu ve srovnání s moderními, čtivými, ale povrchními "bestsellery". Je pravda, že Pludek se nečte lehce. Zatímco Faraonova písaře a Rádce jsem si přečetla v období ohromného nadšení pro historické romány a zejména starověk, Atlantidou jsem se dost prokousávala. Přesto má místo v mé knihovně. Určitě si přečtu znovu a z pohledu zralosti si ji lépe vychutnám.

Rádce velkých rádžů Rádce velkých rádžů Alexej Pludek

Zajímavý historický román českého spisovatele, který se zabývá indickým starověkem. S tímto tématem jsem se v historickém románu setkala poprvé. Byl to pro mne velmi exotický výlet. Doporučuji.

Faraonův písař Faraonův písař Alexej Pludek

V dětství jsem po přečtení Egypťana Sinuheta začala zoufale shánět další historická díla o starověkém Egyptě a našla jsem Pludkova Faraonova písaře. Pro mladé děvče to byla kniha těžší a méně čtivá než Sinuhet, ale nakonec se mi líbila. Škoda, že mnohé kvalitní historické romány českých autorů upadají v zapomnění v té záplavě novodobých, pseudohistorických, spíš fantasy románů, které dají čtenáři jen chvilku zábavy a zkreslují pohled na dějiny.

Ještě bych doporučila knížku Rádce velkých rádžů od stejného autora. Je to historická knížka, s tematikou, kterou hned tak nepotkáte.

Přežitá smrt Přežitá smrt Olga Scheinpflugová

Na tento román mám moc pěkné vzpomínky. Přes mé mládí na mě tehdy udělal velký dojem, protože si knihu i obálku dodnes pamatuji. Snad ji zase potkám, určitě si ji s odstupem času znovu vychutnám a objevím mnoho nových věcí.

01.06.2020 5 z 5

Pod líčidlem Pod líčidlem Olga Scheinpflugová

Knihu Pod líčidlem jsem četla hrozně dávno. Musela jsem její stařičké (jediné) vydání z r. 1926
v dětství někde vyhrabat. Určitě se mi tehdy líbila a vybavuji si, že vypráví o osudu úspěšné herečky na vrcholu, která se ale časem začíná bát konkurence herečky mladší. A miluje mladšího muže, žárlí. Autorka při psaní jistě využila vlastní zážitky a zkušenosti, sama byla známou divadelní umělkyní. Taková nostalgie....

01.06.2020 4 z 5

Lucrezia Borgia: Její život a její doba Lucrezia Borgia: Její život a její doba Maria Bellonci

Moje od dětství oblíbená kniha. Střízlivě a přitom poutavě popsaná historie. Krásné reprodukce dobových obrazů.

28.05.2020 5 z 5

Moje bengálské přítelkyně Moje bengálské přítelkyně Hana Preinhaelterová

Náhodně jsem při vyhledávání narazila na tuto knihu, která se mi v mládí moc líbila. O to víc, že to byla doba omezených možností a tak každé zajímavé vyprávění z exotické ciziny bylo vítáno. Jako mladé dívce se mi moc líbilo právě to přiblížení života dívek bengálských. Třeba povídání o jejich nádherných vlasech. Dodnes se za Indkami ohlížím a zkoumám, zda je tomu tak - a většinou je. Nebo vegetariánské stravování - nic proti, ale také tvrdím, že není pro každého. Autorce děkuji a až knížku znovu potkám, určitě si ji ráda opět přečtu.

25.05.2020 5 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Tak tahle kniha je moje srdcovka. Objevena kdysi zcela náhodně v knihkupectví, stále mne provází. Je to kniha ke které se vracím. Zlo v člověku, to mě děsí nejen v životě, ale i v knihách.. A S.King to umí.... Tohle zlo je horší a děsivější, než armády zombíků....Protože takový je život..

18.05.2020