jana14 jana14 komentáře u knih

Bordeaux - Vášeň až do dna Bordeaux - Vášeň až do dna Paul Torday

Tato kniha je podle mne u nás nedoceněná. Mě osobně velmi oslovila. Asi jako každého, kdo zažil ve svém okolí závislého člověka, směřujícího k sebedestrukci. Ale nebojte se, není to přímočará kniha jako My, děti ze stanice ZOO. Nemá základ v realitě, ale je to mimořádně zajímavá, smutná, ironická i vtipná fikce, která vypráví příběh alkoholika trochu jinak. Tady se náš hrdina propracuje k těžkému alkoholismu a smutnému konci přes velmi sofistikované a znalecké popíjení kvalitních vín ve vybrané společnosti lidí, mezi kterými doufá najít přátele.
Po přečtení knihy jsem si kladla mnoho otázek. Co vede člověka k tomu, že najednou propadne závislosti? Smutné dětství? Úspěšná, ale vše pohlcující práce? Osamělost, touha najít nové přátele a třeba i náhradního otce? Zachrání ho potom láska půvabné dívky, nebo dá přednost sebedestruktivní vášni ke kvalitnímu vínu a ta ho jako bludička zavede do bažin?
POZOR! Při čtení určitě dostanete chuť na sklenku dobrého vína! Proč ne? Jenom s mírou!

UPOZORNĚNÍ: Kniha je vyprávěna retrospektivně, což jí přidává na zajímavosti. Napřed trochu tápete a pak do sebe na konci vše tak nějak zapadne. Ale pokud toto nesnášíte, tak začněte klidně odzadu. I tak bude příběh zajímavý. Já se přiznám, že jsem knihu přečetla oběma způsoby a dokonale vychutnala.

Panenka Panenka Ruth Rendell

Opět výborná psychologická knížka s kriminální zápletkou. Autorka originálně a věrohodně popisuje, co se odehrává v myslích psych. narušených lidí, jak překrouceně vnímají realitu a čeho jsou nakonec schopni. Nikdo jim bohužel včas nepomůže. To mě také přivádí na myšlenku, zda s podobnými pocity nebo lidmi nemá autorka osobní zkušenost.
Ještě bych od paní Rendell doporučila další psychologický román: Adam a jeho Evy.

Adam a jeho Evy Adam a jeho Evy Ruth Rendell

Život i záhadná smrt bezohledného sňatkového podvodníka neuvěřitelně zasáhnou do životů nejen podvedených žen, ale i mnoha dalších osob- od vysoce postaveného politika až po starou ženu na ulici. Velmi dobře propracovaná psychologie postav. Kniha k pobavení i k zamyšlení.

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Námět knihy je velmi závažný. Ale myslím, že už nastala doba, kdy bychom mohli pouze nestát se smeknutým kloboukem před knihami, které si vzaly za námět závažná témata, jako je holocaust, gulag, komunistický totalitní režim či domácí násilí, drogy a pod. Musíme rozlišovat, zda se jedná o osobní svědectví přímého účastníka. Tam potom nehledám vysoké literární kvality, ale beru je, jaké jsou, tak nějak lidsky. Je to pro mne jenom literatura faktu. Ale když se jedná o román, očekávám určitou úroveň zpracování. Hrůzné skutečnosti nejsou omluvou. Proto hodnotím Mlýn nižším počtem hvězd.

08.03.2020 2 z 5

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Tato kniha mne kdysi zaujala. Jako španělštinářku (což je dnes už v nacionalistickém Katalánsku dost dobrý vtip, ale tenkrát se mnou katalánští přátelé a podnikatelé bez problému hlaholili skvělou španělštinou), mne zaujala kniha " Katedrála moře" , jinak konkrétně bazilika (není to žádná katedrála) Santa Maria del Mar. Nádherný gotický kostel, kam jsem jako mladá dívka vodila turisty a jednou jsem tam strávila i "Půlnoční ". Co ovšem říct o knize?
Je čtivá, autor dost vypočítavě v úvodu nasazuje velmi těžký kalibr: znásilnění panenské nevěsty feudálním pánem na svatbě přímo před očima ženicha a ještě ho chudáka donutí, aby i on konzumoval před svědky svůj sňatek..no fuj. Ale děj se dál vyvíjí a útěk našich hrdinů, otce a syna do "velkého města"-Barcelony- má stále svůj historický smysl a důvod. Města prostě potřebovala dělníky a tak kryla i uprchlé poddané feudálů. No a potom se osud otce a hlavně syna vyvíjí, různě se zaplétá všelijak. Nic proti tomu, je to jenom fikce a Falkones si snad alespoň zjistil nějaká základní historická fakta. Ale stejně, po přečtení ve mě zůstala minimálně ta pachuť autorovy "tzv. velké sociální angažovanosti", tak oblíbené v literatuře a umění v dobách socialismu. Protože jsem se právě v těch dobách vnitřně naučila odporu k té překroucené a neupřimné lásce k prostému lidu, tak vypočítavé, tak autora odsuzuji, i když z obecného hlediska napsal asi docela čtivý historický románek.

06.03.2020 4 z 5

Zemři, blázne Zemři, blázne Karl Zuchardt

Tuto knihu jsem četla jako malá, snad už lehce dospívající holčina, za "totáče". Co dělat?Minimálně ve mě kniha vzbudila zájem historii a o období Jindřicha VIII. a jeho následnice Alžběty. A když se podívám na autora, tak je mi moc líto, že musel svou knihu vydat v socialistickém NDR. Pasáže o těch hodných a chudých, o těch zlých a bohatých. bych mu odpustila. Asi nikdy nezapomenu na Annu B , koupající se ve vaně plné horkého vína. Jistě jenom fantazie. Za mnohem horší považuji díla současná, jako Katedrála moře od pana Fallcones, kde prostý "lid" hraje tu nehlavnější roli a ostatní jsou jenom kapitalistické - pardon - feudální zrůdy. Při čtení této knihy jsem si říkala, že za "totáče" by tuto knihu naši komunističtí vůdci radostně vydali ve velkém nákladu. Tož tak.

06.03.2020 4 z 5

Smrt zaživa Smrt zaživa Ruth Rendell

Opravdu překvapivě vynikající kniha. Musím souhlasit s kleozpatrou. V porovnání se současnými bestsellery skvělý příběh o zlu, nahlížený očima samotného psychopatického zločince, který hledá vinu za své činy vždy v těch druhých. Kniha mě vedla i k zamyšlení, jak nemožná je vlastně správná výchova dítěte. Většina násilníků a vrahů se ohání těžkým dětstvím plným násilí a rodinného rozvratu. Ale že i přílišná láska a zaujatost rodičů vzájemným vztahem zplodila zrůdu? Nebo už se takoví prostě rodí?

06.03.2020 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Nádherná kniha. Měla jí v knihovně moje babička ve starém vydání: 2 knihy v pouzdře. Jak na mne tato kniha zapůsobila svou moudrostí a lidskostí i svým konečným fatalismem nedovedu ani popsat. Bylo mi asi 15 let. Můj zájem o starověký Egypt vzlétl do nebes, ale bohužel musím konstatovat, že žádný následující román s podobnou tematikou mne už nikdy tak silně nezaujal. Mika Waltari byl prostě KING.

05.03.2020 5 z 5

Den jako stvořený pro vážnou známost Den jako stvořený pro vážnou známost Zdena Frýbová

Od paní Frýbové jedna z nejoblíbenějších. Nejenom pobavila, ale v mládí mi také otevřela pohled na partnerské vztahy a jejich úskalí, když už to moje maminka neudělala. A můžu vám říct, že jsem se s podobnými lidmi, kteří vystupují v knize, v průběhu svého života setkala. A třeba i díky tomu jsem jim mohla porozumět nebo před nimi raději utéct.

18.02.2020 5 z 5

Falešní hráči Falešní hráči Zdena Frýbová

Jedna z nejlepších knih paní Frýbové. Napínavá, vtipná, svižná. A přitom autorka udivuje hlubokou znalostí lidské psychiky. Spolupráce s MUDr. Plzákem a manželskými poradnami měla něco do sebe. V jejích knihách jsem si často doplňovala to, co mi maminka o realitě partnerských vztahů nikdy neřekla.

18.02.2020 5 z 5

Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy Zdena Frýbová

Paní Frýbovou jsem měla vždy ráda. Její knihy byly vtipné, svižné a mladý člověk se mohl něco naučit o partnerských vztazích. Jenomže po roce 89 se autorka, podle mne, dost zhoršila. Snad to bylo věkem, snad zklamáním nad polistopadovým vývojem. Ale podle mne to paní Frýbová viděla až moc černě. Kdybych ty doby nezažila, tak věřím, že tady byl somálský hladomor. Každý autor má jistě právo vkládat do knížky své názory a přesvědčení, ale tady se spisovatelka provinila na svém řemesle a dělá to na úkor kvality a čtivosti knížky. Když je vysokoškolsky vzdělaná, mnoha jazyků znalá prostitutka vyslýchána v souvislosti s vraždou své kolegyně, udělá vyšetřovateli politickou přednášku o tom, proč tou prostitutkou je a proč to v té odporné době ani jinak nejde. A podobné monology a dialogy násilně vkládané do textu se bohužel opakují nejen v této knize, ale i v dalších polistopadových dílech. Jinak jako žena, která se , naštěstí vybavená jazykovými znalostmi , ocitla v mládí ve víru polistopadových let, mohu pouze konstatovat, že slušné práce bylo dost (tlumočnictví, překladatelství, průvodcovství, cestovky...atd), takže prostituce opravdu nebyla nutností....pokud jste si tedy nechtěli vydělat rychle na byt.

18.02.2020 2 z 5

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

Tuto knihu jsem si vypůjčila s nadějí, že si přečtu více o vojenské situaci a utrpení prostých lidí v době fašistické blokády Leningradu, dnes opět Petersburgu. Doufala jsem marně. Místo toho mi americká spisovatelka podstrčila až trapně romantický příběh důstojníka, který skrývá velké tajemství , a neuvěřitelně naivní ruské dívenky Nataši (snad odkaz na Tolstého "Vojnu a mír") , která je spíš "na facku", protože se chová ne na 17, ale tak na 13 let. Hloupoučké sáhodlouhé dialogy mezi zamilovanými, to opravdu neodpovídá atmosféře již nacisty obklíčeného města. Ještě že autorka měla dost rozumu, aby v období, kdy v Leningradu skutečně panuje hladomor, z těch přihlouplých milostných dialogů slevila. Snad i sama uznala, že lidé umírající hladem, zimou a vyčerpáním na podobné věci nemají čas ani náladu. To vše později doplněno, snad aby byla kniha přeci jenom trochu víc dospělácká, o lacinou erotiku hodnou červené knihovny. Celkově mě kniha neokouzlila, hvězdu přidám jenom za poměrně realistické vylíčení osudů obyčejných rodin v době obklíčení a vyhladovění města.

05.02.2020 1 z 5

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

Výborná knížka.V mládí pro mne určité jednání hrdinů trochu nepochopitelné, ale člověk musí prostě dozrát....Věřte mi, že v průběhu života jsem se setkala se stejně neuvěřitelnými příběhy a vztahy. Pan spisovatel to ale napsal moc hezky.

25.01.2020 5 z 5

Mám nad tebou moc Mám nad tebou moc Teresa Driscoll

I když recenze na tuto knihu byly poněkud rozporuplné, mě se líbila moc. Možná i proto, že už mě začínají unavovat psycho-thrillery ve kterých je sadistický sériový vrah obdařen až nadpřirozenými schopnostmi a též geniální, často vědecky nadaný vyšetřovatel ho nakonec v divoké štvanici dopadne. A to nemluvím o tom, že vyšetřovatel-ka je vlastně skoro vždy též vyšinutá osobnost postižená temnou minulostí, mizernými rodinnými vztahy, duševní poruchou nebo alkoholem a drogami...Toto je příběh, který by se s určitými rezervami mohl skutečně stát. Příběh obyčejných lidí, obyčejných rodin s jejich temným a ještě temnějším tajemstvím. A do toho náhodná svědkyně, která má hrozné výčitky svědomí, protože neudělala víc, ale i ji trápí vlastní rodinné problémy.....

14.01.2020 4 z 5

Já si tě najdu Já si tě najdu P. D. James (p)

Knihy s inspektorem Dalglieshem. od P.D. Jamesové leží v mé čtenářské minulosti. Asi se k nim nebudu vracet. Ovšem "Já si tě najdu" má své místo v mojí knihovně a určitě si ji ještě přečtu. Objevila jsem ji náhodně v antikvariátu a nelituji. Je to podle mě opravdu dobrá a hluboká psychologická kniha s námětem, který velmi překvapil. Kniha klade otázku, jak velký význam má pro člověka skutečné pokrevní příbuzenství a také se ptá, co všechno, jak strašné zločiny, dokážeme svým nejbližším a milovaným odpustit a které už ne.

08.01.2020 5 z 5

Sedmiramenný svícen Sedmiramenný svícen Josef Škvorecký

Tuto knihu jsem vytáhla z knihovny rodičů jako....náctiletá (to už byla zakázaná) a jenom si pamatuji, jak strašně a přitom krásně mě zasáhla. Není třeba číst o holocaustu jenom podrobné popisy zrůdností prováděných v koncentračních táborech. Je to otřesné, ale daleko víc se mi dostalo pod kůži vyprávění o tom, jak zapůsobil holocaust na malém městě v naší protektorátní republice. A byly to hodně příběhy mladých lidí, takže jsem se s nimi ztotožnila. Nyní je na databázi navrhováno jako jedno z témat holocaust. Tak bych tu knihu všem moc doporučila.

03.01.2020 5 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Mnoho slibující, ale nakonec naprosto průměrný thriller pro mě dosud neznámé autorky. Velmi nesympatická vyšetřovatelka . Taková protivná štěkna, která neumí jednat s kolegy ani ostatními lidmi. A ta její péče o rodinu....Snad to mělo být vtipné, ale ne každý detektiv umí nést alkoholismus a náladovost s takovým šarmem jako Harry Hole. Zápletka byla docela zajímavá, prostředí depresivní, dobře popsané. Ohlášený nečekaný zvrat na konci mě ovšem na kolena nedostal. No, pozítří už ani nebudu vědět, že jsem to četla.

02.01.2020 2 z 5

Lazarovy ženy Lazarovy ženy Marina Lvovna Stěpnova

Podle mne nádherná kniha. Dostala se mi do rukou úplnou náhodou, když se moje známá stěhovala a vyřadila krabici knih. Nemá už místo. A já v té krabici objevila POKLAD. .Stepanova je podle anotací mladou pokračovatelkou ruského klasického románu. Což o to, důležité je se začíst do knížky. A kniha mě přivedla do krušných dob po ˛VŘSR, kdy se najednou v Moskvě na prahu dveří známého matematika Ćaldonova objeví zavšivený geniální mladík jménem Lazar. Stane se součástí jeho malé rodiny a pak už děj běží na pozadí dějin SSSR, velké vlastenecké války, odehrávají se osudové lásky. Matematiky, fyziky a vědy se nebojte, tvoří jenom pozadí příběhu, ale geniální vědecké nadání Lazara je důvodem jeho společenského vzestupu. I sám Stalin mu osobně gratuluje v den jeho narozenin. Pro mě je zajímavé, že takový člověk, který měl obrovský význam pro svůj stát, mohl vlastně vše, stejně jako feudál. Třeba mohl mít i krásnou mladičkou dívku, která ho nemilovala. Ale nebojte se, červená knihovna to opravdu není. Je to hlavně o době, lidech ...no a přiznávám, hlavně o Lazarových ženách.

30.12.2019 5 z 5

Sokrates Sokrates Dan Millman

Kniha na mne opravdu hluboce zapůsobila. Více asi napsat nedokážu. Ale mohu doporučit: čtěte, hodně Vám dá.

30.12.2019 5 z 5

Maniak Maniak Martina Cole

Pro mě nejlepší kniha M. Cole. Považuji ji za opravdu kvalitní a mrazivou studii sériového vraha. Takový obyčejný, nenápadný, zakomplexovaný mužíček a jak se nám vybarvil. Autorka bravurně popisuje všední, až skoro ubohý život Georgeho, jeho prázdné manželství s panovačnou ženou, jeho nezajímavou práci ve které je přehlížen kolegy a zejména ženami. A k tomu stíny minulosti. Je to zpočátku všechno tak maloměšťácké, všední, tak ze života...ale pak stačí málo a zrodí se nemilosrdný vrah. Případ vyšetřuje inspektorka Kate Burrowsová a ke všemu se nám tam zaplete ještě londýnský mafián Kelly, kterému G. zavraždil dceru. Není spoilerem, že tito dva se velmi sblíží. A tady je pro mne trochu kámen úrazu celé knihy. Udivuje mě jak autorka, která v líčení vraha, jeho života a zločinů působí až naturalisticky, v milostné části sklouzává do trochu otřelých romantických klišé. Kdyby toho bylo jenom pomálu, ale té milostné zápletce je věnováno příliš mnoho času, stejně jako dalšímu soukromému životu Kate, její dceři a staré matce. Ale asi záleží na vkusu. Protože samotný příběh o maniakovi G. považuji za vynikající i v konkurenci novějších thrillerů, dávám přesto 5 hvězd.

28.12.2019 5 z 5