Egypťan Sinuhet

Egypťan Sinuhet

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

http://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145715/egyptan-sinuhet-145715.jpg 4.62467

Sinuhe egyptiläinen (1945)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Český klub
Více informací...

Romilo

Výjimečná kniha!

Jaruš7
29.12.2016

Má první kniha o Egyptě, v mládí vše co je poprvé má vždy silnější účinek, tak i tato kniha mou oblibu v historii rozšířila o další kontinent.

Hynek63
28.12.2016

V mé knihovně snad nejvíce ceněná.

Estarenius
14.12.2016

Kniha mne chytla od samého začátku, protože pro Egypt jsem měl vždycky velikou slabost. Z počátku jsem měl obavy. Příběh lékaře, to nebude moc zajímavé, ale o to víc jsem si postupem času uvědomoval jak jsem se spletl. Egyptské lékařství Mika Waltari zpracoval v hezky čtivé formě a pohled na samotný Egypt byl velmi osvěžující. Místy jsem si připadal jako kdybych tam byl se Sinuhetem a prožíval s ním jeho životní zvraty. Viděl dávná města, podlost lidí i to co způsobilo samotné náboženství.

To, co jsem zmínil je ale pouhý velký plus, protože na mne nejvíc zapůsobil ten fakt, že Waltari vykreslil lidskost samotnou taková jaká je a vždycky bude. Je to příběh, který se odehrává před tisíci lety, ale se spousty myšlenek, které bych zasadil i do dnešní doby.

"Vše je opět, jak bylo dříve, a nic není nového pod sluncem a člověk se nemění, i když se mění jeho šat, ba i slova jeho řeči. Neboť ve své špatnosti jest člověk krutější a zatvrzelejší než říční krokodýl. Jeho srdce je tvrdší kamene. Jeho marnivost je lehčí prachu. Ponoř ho do řeky - když oschne jeho šat, je stejný jako předtím. Ponoř ho do zármutku a zklamání - když z něho vyjde, je stejný jako předtím. Mnoho převratů jsem viděl já Sinuhet za svého života, ale vše je opět, jak bylo dříve, a člověk se nezměnil."

Claudius
13.12.2016

Přečteno k povinné četbě, ale přestože je kniha poměrně čtivá, má smysluplný děj a není plná vyšších významů a čtení mezi řádky jako jiné klenoty z maturitního seznamu, nemůžu ji ke čtení k maturitě s klidným svědomím doporučit. Je totiž příšerně dlouhá. I zkušený čtenář jako já už toho měl kolem strany 700 plné zuby s tím, že stále mu ještě nějaké knihy ze seznamu chybí a ostatním, co vybírají zásadně oblíbené cca 150 stránkové knihy, přibývá na seznamu jedna kniha za druhou. Takže přečtěte si to, je to skvělá kniha, možná se k ní ještě někdy vrátím, ale čtěte až v dobách, kdy nebudete v žádném časovém presu.

CARODLENKA
07.12.2016

Po pravdě mě tato kniha nechytla..

Ester71
05.12.2016

Skvělá kniha. Je v ní obsaženo hodně moudrých myšlenek, které platí napříč stoletími.
Doporučuji přečíst.

Schamila
04.12.2016

Nejkrásnější kniha z prostředí Egypta, poutavý příběh, knihu si zamilujete, budete ji chtít mít ve své knihovně, protože si ji budete často číst znova - neomrzí vás nikdy.

CelaPeta
30.11.2016

Skvělá četba, stále se k ní vracím. Druhá polovina už je bohužel malinko slabší, ale pořád mezi TOP knihami.

kara
26.11.2016

Krásná kniha!

teltri
18.11.2016

Vypočuté ako česká audiokniha. Slabota, neviem čo na tom ľudia vidia.

yoseff
09.11.2016

U Amona, to je skvela knizka.

Ruzaaa
21.10.2016

Příběh plný dobrodružství, historie, napětí i humoru. Ke knize se v budoucnu určitě vrátím.

tomiwoj
15.10.2016

Četl jsem několikrát, úžasná kniha. Silný příběh, velké množství reálných postav z historie a historicky také dost přesné.

Elwing06
23.09.2016

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla, výborný obrázek starého Egypta, krásný příběh.

pomero
22.09.2016

Egypťan Sinuhet patří ke klasice, ke které se čas od času vracím. Výborný sloh s nezapomenutelnými obraty, ale i napínavý příběh činí toto dílo ojedinělým zážitkem.

Dimas
12.09.2016

Tahle kniha je prostě nej od Waltariho.

elypsa
10.09.2016

Mám rád Berlín. Byl jsem tam snad šestkrát, což je za můj krátký život a hlubokou kapsu pěkné číslo. No a budu tam muset jet minimálně ještě jednou, protože teprve teď jsem pořádné naladěn na dlouhé sledování bysty krásné Nefertit, opadané zdi plné Egyptských hieroglyphů a tucet tisíce let starých džbánů na víno, které jsou ukryty v Berlínském Pergamon muzeu. Ne vážně, tahle kniha ve vás probudí egyptologa amatéra a pomocí několikaset stran se před vámi otevře neuvěřitelně zajímavý život dávných Egypťanů a to ne ledajakých, nýbrž těch nejvyšších a v dávných dobách doopravdy žijících (vážně si dejte občas tu "práci" a vyhledejte si postavy z knihy na internetu a kochejte se, s jakou úctou autor pracoval k životům dávných králů a královen). Člověk doopravdy občas nemůže věřit, jaký počet zajímavých postav bylo možné za jeden Sinuhetův život sledovat. Mně kniha poskytla napínavé příběhy, otázku mládí a stárnutí, rovnosti, náboženství a hlavně se to dobře čte. Na závěr musím vypíchnout skvělý překlad. Doporučuji.

Kolejnicka
10.09.2016

těžké čtení, tedy pro mě určitě.

Sova15
05.09.2016

Kniha je psaná krásným jazykem, poučila jsem o historii. Naštěstí mne neodradila tloušťka knihy.

zuza.floderova
05.09.2016

kniha mi ze začátku přišla naprosto skvělá, ale postupně mé nadšení opadalo, až úplně zmizelo, proto zatím nedočteno, pokusím se znovu, nejdříve za rok

karin9196
03.09.2016

Pro mne je to jedna z nejlepších knih ze starého Egypta. Byl to první egyptský román který jsem četla a díky jemu jsem u nich zůstala. Veškeré romány beru jako fikci, takže nemohu být zklamaná. Nikdo nemůže vědět, jak to kdysi bylo. V tom jsou knihy úžasný, mohu si představovat vše podle sebe.

E. Witerez
09.08.2016

@alimrix, vzhledem k tomu, ze Waltari byl velice ovlivnen 2. svetovou valkou a toto dilo bylo inspirovano jeho vlastnimi zazitky, mozna ze to bylo zamerem aby ctenar pohrdal mohymi postavy. Aby nezapominal na to, co jsou to skutecne hodnoty a aby neztracel svou lidskost.

alimrix
03.08.2016

To není realismus, nýbrž totální nihilismus, který se za něj vydává. Povrchní a bezduché vyprávění, v němž jsou všechny postavy spíše ukázkou nějaké nemravnosti (chamtivost, smilstvo, náboženský fanatismus) než skutečnými komplexními charaktery. Nechápu, že to tolik lidí neprohlédlo.

pepco
01.08.2016

Delší dobu trvalo než jsem se začetl, ale stálo to za to. Pepa

Katy007
24.07.2016

Docela mi dalo zabrat abych román dočetla. Byl zajímavý a čtivý a poskytl mi obraz egyptského prostředí v dávných dobách. Řekla bych, že román splnil má očekávání, ale znovu po něm asi už nesáhnu. I když... kdo ví?

vivalamuff
24.07.2016

Není divu, že je Egypťan Sinuhet jedna z nejlépe hodnocených knih. Román je velmi čtivý a fantasticky dobrodružný. Chvíli si musíte zvyknout na styl psaní, ale stojí to za to. Waltari si se Sinuhetem skutečně vyhrál... postavy jsou propracované, děj neméně. Dozvíte se opravdu hodně o životě Egypťanů i o jejich myšlenkových pochodech. Asi největší zajímavostí pak je, že Mika Walteri v Egyptě ani nikdy nebyl, a stejně dokázal tak dobře vystihnout podstatu tehdejšího světa.
PS: Doporučuji i další Waltariho díla, především pak Tajemného Etruska.

barbora5058
22.07.2016

Celý život Sinuheta, náročné čtení, ale výborně napsáno, kdo má rád historii, doporučuji, úžasná kniha!

mauglie
17.07.2016

V mém životě se zatím objevilo pár knih, kterým jsem při čtení rozmazala řádky. Egypťan Sinuhet je číslo jedna. Doteď si nazpaměť pamatuji dlouhou pasáž, kde je popisována mumifikace rodičů (...a pak zbořil hák do břicha mé matky...). Je pravda, že občas se v knize vyskytne zdlouhavější text, ale je lehké to odpustit. Takovéhle dílo zaslouží vytesat do skály!

Pampeliishka
06.07.2016

Jedna z nejhlubších knih, které jsem kdy četla.