Egypťan Sinuhet

Egypťan Sinuhet

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

http://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145715/egyptan-sinuhet-145715.jpg 4.62780
Originální název:

Sinuhe egyptiläinen (1945)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Český klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (346)

Přidat komentář
Kerberos
22. června

Pčečteno na čtenářskou výzvu - nejoblíbenější kniha rodičů,líbila se mi.

irmag
15. června

to by měl přečíst každý....

jahex
25. května

Přiznám se, že přečíst Egypťana Sinuheta mi dalo zabrat. Dočetl jsem ji až na podruhé a ještě s vypětím všech sil. Miluju knihy ze starověkého Egypta, ale do téhle knihy se ne a ne dostat. I když byl příběh zajímavý, tak mě to prostě nevzalo.

Gibis
21. května

K Sinuhetovi mě znovu přivedla čtenářská výzva, jako oblíbená kniha mé maminky. Četla jsem ji jako náctiletá a dost mi utkvěla v paměti, ale i po téměř třiceti letech jsem v ní našla tolik nových úžasných a nadčasových myšlenek! A i když je to docela depresivní čtení, odnáším si z toho příjemný pocit z výborné knihy. A souhlasím s RemiBlack.....Vaše slova jsou jako bzučení mouchy v mých uších! :)

Lilly4
18. května

Proč vědci a fantasté stále spekulují nad cestováním časem? Zbytečné! Stačí vzít do ruky knihu Egypťana Sinuheta a přemístíte se tisíce let zpátky na břeh řeky Nilu, do vlády velkého Amenhotepa III. Ucítíte vůni pečených ryb a budete mít lejno mezi prsty nohou. A budete číst a číst, zapomenete na jídlo, rodinu a když dočtete, svět kolem vás bude najednou tak podivně cizí a vzdálený.

Atanone
27. dubna

Ještě dobře že když vyplňujeme do tabulky "přečteno" není tam dotaz kolikrát. Protože to bych opravdu nevěděla. Sinuhet patří k románovým postavám,které mě provázejí už víc než 30 let a vždy,když se k té knize vrátím,mám pocit,že je to zase poprvé a zase krásné.

RemiBlack
24. dubna

Chvilkama mi připadalo, že je děj pořád dokola stejný, ale nakonec se mi to moc líbilo. Určitě doporučuju všem, kteří mají trochu (trochu víc) času a chuť číst. U mě je to tak na čtyři a půl*, ale kvůli Muti (a Merit!) dávám pět. Mimochodem, taky se vám tak líbila věta 'Je to bzučení mouchy v mých uších'? :)

Gizzy
20. dubna

Kniha byla naprosto úžasná - hrozně skvěle zachycuje atmosféru a krásy i hrůzy starověkého Egypta. Celý děj až do konce sem se těšil na další dění (a že toho bylo :) ).

jarmila4388
23. března

Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jestli se mi kniha líbí nebo nelíbí, ale navzdory tomu jsem se od ní neuměla odtrhnout. Jazyk, kterým je napsaná, je fascinující... a nakonec nejen ten.

Valborga
22. března

Moje oblíbená, krásně napsaná...prostě úžasná kniha, která si zaslouží své místo v knihovničce.

PeťkaW.
21. března

V téhle je knize je prostě všechno - kouzlo minulosti a starého Egypta, zajímavý děj, hluboké myšlenky, mystika, láska, boj, intriky, politika, filozofie, neopakovatelné metafory, realita i fantazie... Spoustu věcí si člověk může vztáhnout do dnešní doby, i když děj samotný je z x-tého století před naším letopočtem. Waltari se na knize vyřádil. Je vidět, jak si s ní hrál a jak ji s pečlivou propracovaností tvořil stránku za stránkou.
Mám ráda podobnou tématiku, takže mi ani nevadil pro někoho děsivý počet stránek. Byly sem tam pasáže, které nebyly tak čtivé, ale ty jsou snad v každé knize.
Doufám, že se k Sinuhetovi ještě vrátím...

rozvera
08. března

Při včerejším úklidu knihovny jsem vzala do ruky tento malý poklad v krásné dárkové vazbě a sedíc na zemi jsem znovu vstřebávala tu moudrost, předávanou čtenáři krásným jazykem, nadčasové myšlenky v souvislosti s historickým dějem a přesto mají co říci i dnešnímu člověku.

Vlasta155
06. března

Krásná knížka i když občas trochu zdlouhavá. Přiznám se, že jsem některá místa přeskakovala, ale zase jich tolik nebylo.

Ran
04. března

Tahle kniha se četla báječně a jazyk, kterým je napsaná se mi líbil. Dobrý byl i popis tehdejšího života.

Metroušek
22. února

Nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Sinuhet se mi prostě vždycky vynoří jako první. Asi to tak bude. Strašně se mi líbí efekt, že když ji čtu delší dobu, začínám myslet tím nádherným jazykem, který tak skvěle přeložila Marta Hellmuthová.

syskas
11. února

Egypt a faraóni mi nič nehovoria. Ale na základe hodnotení knihy som sa rozhodla prečítať ju. A neľutujem. Je krásna, plná múdrostí, ktoré (žiaľ) platia aj dnes. Číta sa pomaly, lebo núti premýšľať. Sinuheho život nebol ľahký ani veselý a často ho donútil robiť veci, ktoré nechcel. Ale tak to už v živote chodí...

5020
06. února

Nejkrásnější kniha, jakou jsem kdy četla. Je v ní tolik zajímavých myšlenek, propletených s historickými událostmi, vyobrazující tehdejší život a vlastně také i ten dnešní. Díky jazyku, kterým je napsaná se pro mě stala ještě vyjmečnější...

gabinova
05. února

Knihu jsem přečetla, ale žádné velké nadšení ve mně nezanechala. Poté, co jsem o ní tolik slyšela, samou chválu, čekala jsem od ní něco více.

Aniday
30. ledna

do slova a do písmene vyčerpávající...

Lumíček
30. ledna

Na to s jak lehkou cetbou jsme zacinala na zacatku roku, tak jsem si ted docela nalozila. Myslim, ze se nejedna uplne o lehkou cetbu, at uz do poctu stranek, tak stylem psani. U teto knihy se u me stridaly snad vsechny pocity nadseni, zklamani, pochopeni, nepochopeni, radost, vztek... jak muze kvuli zenske vsechno ztratit, rodicum ublizit? Proc tak blbne kvuli bohum?
Pak jsou zase chvile, kdy clovek cte s ocima vykulenyma jako sova kdyz vstupuje do domu, z ktereho se jeste nikdo nevratil, jak vykonova sve lekarske umeni. Opravdu velmi zajimava kniha. Bohuzel tak ve 3/4 knihy me nadseni trochu opustilo. Kazdopadne jsem rada, ze jsem tuto knihu cetla, je tam plno veci k zamysleni. Mozna se k ni nekdy vratim, ale to az za nekolik let.

martas79
28. ledna

"Musel to prožít a vidět!", opakoval jsem si pořád dokola, když jsem putoval se Sinuhetem. Odpověď jsem dostal daleko později v další Waltariho knize (Čtyři západy slunce).

Byl, jsem a budu Sinuhetem. Už navždy! Každý je Sinuhetem, kdo četl tuto knihu bez dechu jako já.

JanPřemysl
24. ledna

V roce 1965 jsem se s touto knihou setkal poprvé a do dnes je nedílnou součástí naší knihovny. Vyprávění Egypťana nás tehdy dovedlo i k dalším knihám od Waltariho, v tehdejší době však prodejny knih a knihovny neoplývaly zbožím tété kvality, takže se půjčovaly knihy tzv. podomácku. A určitě to mělo svůj půvab, neboť dialog vedený na chodbě panelového domu nad českou a světovou literaturou mezi učitelem, pracovníkem technických služeb a dělnicí v místní továrně patří k nezapomenutelným dialogům, které jsem v životě nad literaturou vedl.

Romilo
08. ledna

Výjimečná kniha!

Jaruš7
29.12.2016

Má první kniha o Egyptě, v mládí vše co je poprvé má vždy silnější účinek, tak i tato kniha mou oblibu v historii rozšířila o další kontinent.

Hynek63
28.12.2016

V mé knihovně snad nejvíce ceněná.

Estarenius
14.12.2016

Kniha mne chytla od samého začátku, protože pro Egypt jsem měl vždycky velikou slabost. Z počátku jsem měl obavy. Příběh lékaře, to nebude moc zajímavé, ale o to víc jsem si postupem času uvědomoval jak jsem se spletl. Egyptské lékařství Mika Waltari zpracoval v hezky čtivé formě a pohled na samotný Egypt byl velmi osvěžující. Místy jsem si připadal jako kdybych tam byl se Sinuhetem a prožíval s ním jeho životní zvraty. Viděl dávná města, podlost lidí i to co způsobilo samotné náboženství.

To, co jsem zmínil je ale pouhý velký plus, protože na mne nejvíc zapůsobil ten fakt, že Waltari vykreslil lidskost samotnou taková jaká je a vždycky bude. Je to příběh, který se odehrává před tisíci lety, ale se spousty myšlenek, které bych zasadil i do dnešní doby.

"Vše je opět, jak bylo dříve, a nic není nového pod sluncem a člověk se nemění, i když se mění jeho šat, ba i slova jeho řeči. Neboť ve své špatnosti jest člověk krutější a zatvrzelejší než říční krokodýl. Jeho srdce je tvrdší kamene. Jeho marnivost je lehčí prachu. Ponoř ho do řeky - když oschne jeho šat, je stejný jako předtím. Ponoř ho do zármutku a zklamání - když z něho vyjde, je stejný jako předtím. Mnoho převratů jsem viděl já Sinuhet za svého života, ale vše je opět, jak bylo dříve, a člověk se nezměnil."

Claudius
13.12.2016

Přečteno k povinné četbě, ale přestože je kniha poměrně čtivá, má smysluplný děj a není plná vyšších významů a čtení mezi řádky jako jiné klenoty z maturitního seznamu, nemůžu ji ke čtení k maturitě s klidným svědomím doporučit. Je totiž příšerně dlouhá. I zkušený čtenář jako já už toho měl kolem strany 700 plné zuby s tím, že stále mu ještě nějaké knihy ze seznamu chybí a ostatním, co vybírají zásadně oblíbené cca 150 stránkové knihy, přibývá na seznamu jedna kniha za druhou. Takže přečtěte si to, je to skvělá kniha, možná se k ní ještě někdy vrátím, ale čtěte až v dobách, kdy nebudete v žádném časovém presu.

CARODLENKA
07.12.2016

Po pravdě mě tato kniha nechytla..

Ester71
05.12.2016

Skvělá kniha. Je v ní obsaženo hodně moudrých myšlenek, které platí napříč stoletími.
Doporučuji přečíst.

Schamila
04.12.2016

Nejkrásnější kniha z prostředí Egypta, poutavý příběh, knihu si zamilujete, budete ji chtít mít ve své knihovně, protože si ji budete často číst znova - neomrzí vás nikdy.