Egypťan Sinuhet

Egypťan Sinuhet

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

http://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145715/egyptan-sinuhet-145715.jpg 4.62547

Sinuhe egyptiläinen (1945)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Český klub
Více informací...

Metroušek

Nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Sinuhet se mi prostě vždycky vynoří jako první. Asi to tak bude. Strašně se mi líbí efekt, že když ji čtu delší dobu, začínám myslet tím nádherným jazykem, který tak skvěle přeložila Marta Hellmuthová.

syskas

Egypt a faraóni mi nič nehovoria. Ale na základe hodnotení knihy som sa rozhodla prečítať ju. A neľutujem. Je krásna, plná múdrostí, ktoré (žiaľ) platia aj dnes. Číta sa pomaly, lebo núti premýšľať. Sinuheho život nebol ľahký ani veselý a často ho donútil robiť veci, ktoré nechcel. Ale tak to už v živote chodí...

Nejkrásnější kniha, jakou jsem kdy četla. Je v ní tolik zajímavých myšlenek, propletených s historickými událostmi, vyobrazující tehdejší život a vlastně také i ten dnešní. Díky jazyku, kterým je napsaná se pro mě stala ještě vyjmečnější...

gabinova

Knihu jsem přečetla, ale žádné velké nadšení ve mně nezanechala. Poté, co jsem o ní tolik slyšela, samou chválu, čekala jsem od ní něco více.

Aniday

do slova a do písmene vyčerpávající...

Lumíček

Na to s jak lehkou cetbou jsme zacinala na zacatku roku, tak jsem si ted docela nalozila. Myslim, ze se nejedna uplne o lehkou cetbu, at uz do poctu stranek, tak stylem psani. U teto knihy se u me stridaly snad vsechny pocity nadseni, zklamani, pochopeni, nepochopeni, radost, vztek... jak muze kvuli zenske vsechno ztratit, rodicum ublizit? Proc tak blbne kvuli bohum?
Pak jsou zase chvile, kdy clovek cte s ocima vykulenyma jako sova kdyz vstupuje do domu, z ktereho se jeste nikdo nevratil, jak vykonova sve lekarske umeni. Opravdu velmi zajimava kniha. Bohuzel tak ve 3/4 knihy me nadseni trochu opustilo. Kazdopadne jsem rada, ze jsem tuto knihu cetla, je tam plno veci k zamysleni. Mozna se k ni nekdy vratim, ale to az za nekolik let.

martas79

"Musel to prožít a vidět!", opakoval jsem si pořád dokola, když jsem putoval se Sinuhetem. Odpověď jsem dostal daleko později v další Waltariho knize (Čtyři západy slunce).

Byl, jsem a budu Sinuhetem. Už navždy! Každý je Sinuhetem, kdo četl tuto knihu bez dechu jako já.

JanPřemysl

V roce 1965 jsem se s touto knihou setkal poprvé a do dnes je nedílnou součástí naší knihovny. Vyprávění Egypťana nás tehdy dovedlo i k dalším knihám od Waltariho, v tehdejší době však prodejny knih a knihovny neoplývaly zbožím tété kvality, takže se půjčovaly knihy tzv. podomácku. A určitě to mělo svůj půvab, neboť dialog vedený na chodbě panelového domu nad českou a světovou literaturou mezi učitelem, pracovníkem technických služeb a dělnicí v místní továrně patří k nezapomenutelným dialogům, které jsem v životě nad literaturou vedl.

Romilo

Výjimečná kniha!

Jaruš7
29.12.2016

Má první kniha o Egyptě, v mládí vše co je poprvé má vždy silnější účinek, tak i tato kniha mou oblibu v historii rozšířila o další kontinent.

Hynek63
28.12.2016

V mé knihovně snad nejvíce ceněná.

Estarenius
14.12.2016

Kniha mne chytla od samého začátku, protože pro Egypt jsem měl vždycky velikou slabost. Z počátku jsem měl obavy. Příběh lékaře, to nebude moc zajímavé, ale o to víc jsem si postupem času uvědomoval jak jsem se spletl. Egyptské lékařství Mika Waltari zpracoval v hezky čtivé formě a pohled na samotný Egypt byl velmi osvěžující. Místy jsem si připadal jako kdybych tam byl se Sinuhetem a prožíval s ním jeho životní zvraty. Viděl dávná města, podlost lidí i to co způsobilo samotné náboženství.

To, co jsem zmínil je ale pouhý velký plus, protože na mne nejvíc zapůsobil ten fakt, že Waltari vykreslil lidskost samotnou taková jaká je a vždycky bude. Je to příběh, který se odehrává před tisíci lety, ale se spousty myšlenek, které bych zasadil i do dnešní doby.

"Vše je opět, jak bylo dříve, a nic není nového pod sluncem a člověk se nemění, i když se mění jeho šat, ba i slova jeho řeči. Neboť ve své špatnosti jest člověk krutější a zatvrzelejší než říční krokodýl. Jeho srdce je tvrdší kamene. Jeho marnivost je lehčí prachu. Ponoř ho do řeky - když oschne jeho šat, je stejný jako předtím. Ponoř ho do zármutku a zklamání - když z něho vyjde, je stejný jako předtím. Mnoho převratů jsem viděl já Sinuhet za svého života, ale vše je opět, jak bylo dříve, a člověk se nezměnil."

Claudius
13.12.2016

Přečteno k povinné četbě, ale přestože je kniha poměrně čtivá, má smysluplný děj a není plná vyšších významů a čtení mezi řádky jako jiné klenoty z maturitního seznamu, nemůžu ji ke čtení k maturitě s klidným svědomím doporučit. Je totiž příšerně dlouhá. I zkušený čtenář jako já už toho měl kolem strany 700 plné zuby s tím, že stále mu ještě nějaké knihy ze seznamu chybí a ostatním, co vybírají zásadně oblíbené cca 150 stránkové knihy, přibývá na seznamu jedna kniha za druhou. Takže přečtěte si to, je to skvělá kniha, možná se k ní ještě někdy vrátím, ale čtěte až v dobách, kdy nebudete v žádném časovém presu.

CARODLENKA
07.12.2016

Po pravdě mě tato kniha nechytla..

Ester71
05.12.2016

Skvělá kniha. Je v ní obsaženo hodně moudrých myšlenek, které platí napříč stoletími.
Doporučuji přečíst.

Schamila
04.12.2016

Nejkrásnější kniha z prostředí Egypta, poutavý příběh, knihu si zamilujete, budete ji chtít mít ve své knihovně, protože si ji budete často číst znova - neomrzí vás nikdy.

CelaPeta
30.11.2016

Skvělá četba, stále se k ní vracím. Druhá polovina už je bohužel malinko slabší, ale pořád mezi TOP knihami.

kara
26.11.2016

Krásná kniha!

teltri
18.11.2016

Vypočuté ako česká audiokniha. Slabota, neviem čo na tom ľudia vidia.

yoseff
09.11.2016

U Amona, to je skvela knizka.

Ruzaaa
21.10.2016

Příběh plný dobrodružství, historie, napětí i humoru. Ke knize se v budoucnu určitě vrátím.

tomiwoj
15.10.2016

Četl jsem několikrát, úžasná kniha. Silný příběh, velké množství reálných postav z historie a historicky také dost přesné.

Elwing06
23.09.2016

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla, výborný obrázek starého Egypta, krásný příběh.

pomero
22.09.2016

Egypťan Sinuhet patří ke klasice, ke které se čas od času vracím. Výborný sloh s nezapomenutelnými obraty, ale i napínavý příběh činí toto dílo ojedinělým zážitkem.

Dimas
12.09.2016

Tahle kniha je prostě nej od Waltariho.

elypsa
10.09.2016

Mám rád Berlín. Byl jsem tam snad šestkrát, což je za můj krátký život a hlubokou kapsu pěkné číslo. No a budu tam muset jet minimálně ještě jednou, protože teprve teď jsem pořádné naladěn na dlouhé sledování bysty krásné Nefertit, opadané zdi plné Egyptských hieroglyphů a tucet tisíce let starých džbánů na víno, které jsou ukryty v Berlínském Pergamon muzeu. Ne vážně, tahle kniha ve vás probudí egyptologa amatéra a pomocí několikaset stran se před vámi otevře neuvěřitelně zajímavý život dávných Egypťanů a to ne ledajakých, nýbrž těch nejvyšších a v dávných dobách doopravdy žijících (vážně si dejte občas tu "práci" a vyhledejte si postavy z knihy na internetu a kochejte se, s jakou úctou autor pracoval k životům dávných králů a královen). Člověk doopravdy občas nemůže věřit, jaký počet zajímavých postav bylo možné za jeden Sinuhetův život sledovat. Mně kniha poskytla napínavé příběhy, otázku mládí a stárnutí, rovnosti, náboženství a hlavně se to dobře čte. Na závěr musím vypíchnout skvělý překlad. Doporučuji.

Kolejnicka
10.09.2016

těžké čtení, tedy pro mě určitě.

Sova15
05.09.2016

Kniha je psaná krásným jazykem, poučila jsem o historii. Naštěstí mne neodradila tloušťka knihy.

zuza.floderova
05.09.2016

kniha mi ze začátku přišla naprosto skvělá, ale postupně mé nadšení opadalo, až úplně zmizelo, proto zatím nedočteno, pokusím se znovu, nejdříve za rok

karin9196
03.09.2016

Pro mne je to jedna z nejlepších knih ze starého Egypta. Byl to první egyptský román který jsem četla a díky jemu jsem u nich zůstala. Veškeré romány beru jako fikci, takže nemohu být zklamaná. Nikdo nemůže vědět, jak to kdysi bylo. V tom jsou knihy úžasný, mohu si představovat vše podle sebe.