jana14 jana14 komentáře u knih

Dobrodružství veverky Zrzečky Dobrodružství veverky Zrzečky Josef Zeman

Také se připojuji. Krásná a citlivá knížka. Dodnes si na ni vzpomenu, když se mi na chatě taková "Zrzečka" objeví. Trochu jsem si u té knížky poplakala, ale kdo říká, že je to špatně?

28.12.2019 5 z 5

Balada o Januškovi Balada o Januškovi Slawomir Lubinski

Knihu jsem si koupila před mnoha lety a jako mladou mě moc nezaujala. Vyprávění staré ženy, která vzpomíná na svůj život, to pro mne asi tehdy nebylo to pravé. Po letech jsem ale knížku vytáhla z knihovny a byla jsem příjemně překvapena. Válečná vdova Geňa, chudá, nevzdělaná, ale nesmírně pracovitá a obětavá, vychovává sama jediného syna. A i když dělá, co může a chlapce nesmírně miluje, tak to s jeho výchovou moc dobře nedopadá. Syn se dostane do problémů se zákonem a to se s ním potom táhne celý další život. Nejotřesnější v celé knize jsou pasáže, kde syn již v dospělém věku matku bezohledně využívá, ponižuje a dokonce i fyzicky týrá. Matka mu přesto odpouští, já tedy ne a toho jak Janoušek skončil, mi není vůbec líto. Balada o Januškovi je podle mne velmi dobře napsaná kniha a dá se směle zařadit mezi knížky o domácím násilí.

15.12.2019 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Mám přečteny všechny knížky paní Třeštíkové a musím říct, že tuto bych považovala asi za nejslabší. Proč? Protože si po určité době skoro nedokážu vybavit, o čem vlastně kniha byla. Ale určitě nikoho od četby neodrazuji. Já jsem ji měla na dovolené a pamatuji si, že jsem se po večerech v hotelu docela dobře bavila. Prostě mi chybí, oproti jiným autorčiným knížkám, nějaký silnější příběh nebo postava, něco, co by zanechalo stopu a dalo mi chuť knížku přečíst znovu. Možná je to moje chyba. Na obhajobu knížky ještě uvedu, že moje známá, která pochází z Moravy z podobného prostředí byla knihou nadšena. Tvrdila, že román dokonale vystihuje , jak to tam u nich chodí.....

14.12.2019 4 z 5

A zbyl jen meč A zbyl jen meč Bohumil Říha

Třetí a závěrečná část trilogie o českém králi Jiřím z Poděbrad. Kniha čerpá ze solidních historických zdrojů, ale najdeme zde i vášnivou lásku, smutek a oddanost. Všem milovníkům opravdu dobrých historických románů doporučuji.

Čekání na krále Čekání na krále Bohumil Říha

Druhý díl z trilogie o českém králi Jiřím z Poděbrad. Opět kvalitní román, ne jenom nějaké historické fantasy. Doporučuji.

Přede mnou poklekni Přede mnou poklekni Bohumil Říha

Skvělý první díl trilogie o Jiříkovi z Poděbrad. Bohumil Říha uměl psát a uměl vše i kvalitně historicky ozdrojovat. Doporučuji všem, kteří mají zájem o skutečné historické romány,které nás třeba i o něčem poučí, a ne jenom o dobrodružnou či erotickou literaturu v historickém převleku. Takové pseudo-historické romány hrají bohužel dnes na komerčním knižním trhu prim.

Malá světová obrazárna Malá světová obrazárna Olga Spalová -Srbová

Tuto knihu jsem si vypůjčila někdy ve 14 v knihovně a opravdu mě, velmi poutavou a nenásilnou formou, hodně hodně naučila o malířství a o tom, jak se dívat na obrazy. Díky ní jsem si potom začala vypůjčovat monografie, životopisy i romány o světových malířích a když se otevřely hranice, tak jsem vyrazila do galerií.

08.12.2019 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Vidím, že mnoho komentátorů kniha velmi zklamala a do určité míry to chápu. HH to není. Jenože mě prostě baví klasická díla nebo báje zajímavě převedené do současnosti a to v knižní, filmové nebo i divadelní podobě.
Protože Macbetha znám pouze z divadla a filmu, bylo myslím velmi dobré, že jsem si na internetu osvěžila obsah a i seznam hlavních postav. Potom mě bavilo sledovat, jak si Nesbo poradí, jaký nový kabátek jim oblékne, na jakého oře nasednou a co bude s tím pochodujícím lesem...Z tohoto pohledu jsem byla spokojená, takže jsem odpustila i drogové prostředí, které jinak nesnáším.
Macbeth asi nepatří mezi vrcholná Nesbova díla a určitě bych s ním neradila někomu četbu autora začínat. Oproti HH bych měla snížit více hvězd, ale když zase vidím, jak naprosto hloupoučké, prvoplánové a řemeslně špatně napsané thrillery tady na databázi sklízejí obrovské uznání, tak zase přidám.

01.12.2019 4 z 5

Příběh lvice Elsy Příběh lvice Elsy Joy Adamson

Bože, u téhle knihy jsem se jako dítě nabrečela...parafrázuji finále "snad to někde uslyšel její lev a stanul. Pro mne tenkrát nádherná knížka. Tak za tu vzpomínku....všechny hvězdy na dětském nebi.

30.11.2019 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Ač velká fanynka pana Kinga (kromě fantasy) tak tato kniha mě zklamala. Začíná nesmírně zajímavě - obvinění z vraždy a sadistické pedofilie! No a pak už to letí. Jenže to letí směrem k nadpřirozenu, což mi normálně nevadí, ale tady velký mistr používá staré klišé - nadpřirozeno- jako "deus ex machina", tj. jako berličku, která má pomoci vysvětlit následující události. No a to nadpřirozeno nás už ničím nepřekvapí, známe ho v mnohých podobách z mnoha dřívějších hororových knížek. A i když jsem četla serii Mr. Mercedes, tak mne přítomnost Holly nijak neobohatila, její vývoj je nepravděpodobný a nereálný, v tomto příběhu na mne působí trochu jako hloupě uměle nastrčená statečná figurka. A vůbec jí nevěřím.

22.11.2019 2 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Podle mne nijak výjimečný psycho-thriller o zlé tchyni. Ano, kniha je čtivá, ale mě moc nepřekvapila. Hlavní hrdinka na mě působila jako slípka, které už tikají biologické hodinky a tak se chce vdát (výhodně a zabezpečeně) za každou cenu. Jinak by prostě nemohla veškeré útoky drahé tchyně překousnout a také přehlížet, jak její budoucí manžel vždy staví na první místo svou matku.
Taktéž se mi protivily všechny ty tradiční "tanečky" kolem svatby, které sice sloužily jako další konfliktní bod s tchyní, ale to jako vážně: zkouška svatebních šatů jako párty pro nejbližší, povinná rozlučka se svobodou v zahraničí......A nakonec se i ten "překvapivý" závěr dal tušit, pokud jste pozorně četli různé "náznaky" ve druhé části knihy. Přečetla jsem a brzy zapomenu

22.11.2019 2 z 5

Sebemilenec Sebemilenec Simona Monyová (p)

Tuto knihu jsem četla již před nějakou dobou. Přesto si dovolím dodatečně napsat svůj názor. Je to kniha jednoduchá, čtivá, ve které se o docela vážných věcech hovoří s humornou nadsázkou. Rozhodně bych paní Monyovou nesnižovala na úroveň brakové "červené knihovny". Na druhé straně bych ji také nenazvala "knihou o domácím násilí". Když se na to podíváte, tak žena, která je už ve věku, kdy pro muže není zrovna atraktivní, prožívá báječný románek. Muž, kterého potkala, jí dává pocit, že po rozvodu znovu "žije" sexuálně i jinak. To, že je to lenoch a vyžírka je věc druhá. Fyzicky ale naši hrdinku nikdy neohrozil, vždy spíš loudil jako štěňátko a působil na její touhu po fajn partnerském životě . Kdykoliv ho mohla vyhodit, jeho dluhy neplatit, a jestli jí v tom bránila myšlenka, že na takového "borce" čeká celá řada majetných starších žen - tak sorry, ale její chyba. To můžeme klidně soucítit i se starými páprdy , kteří se stali oběťmi zlatokopek.
Překvapilo mě filmové zpracování, které v mnohém knižní předloze neodpovídalo....Tam opravdu docházelo k domácímu (fyzickému) násilí v hojné míře. Chápu ale, že se asi jednalo o jakousi poctu paní Monyové, kterou partner skutečně zavraždil.....

22.11.2019 4 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Za mne výborná knížka, která by měla vzít za srdce zejména vášnivé čtenáře - tedy Vás všechny, kolegové z databáze. Kniha o zločinci, který nemilosrdně vraždí z vášně ke knihám ikonického autora, zamotaný příběh o zakopaném pokladu, který najde malý chlapec, jehož rodina je v těžké krizi. A to vše ve dvou časových rovinách.
Přiznám se, že tento díl jsem si koupila dříve než Pan Mercedes, takže jsem ho četla jedním dechem bez jiných očekávání. Zajímal mě samotný příběh knížek, chlapce a vraha. Když jsem tedy došla k části, kde najednou vystupuje detektiv Hodges a jeho parta, spíš mě to vyrušovalo.
Zase chápu ty, kteří si napřed přečetli Pana Mercedese a už se třásli na další příběhy svých oblíbených hrdinů. Já jsem si je s dokoupením knížek oblíbila taky. Pořád si ale myslím, že kniha s tímto námětem je natolik originální, že by si zasloužila být úplně samostatná. Hodges a spol. zde vlastně hrají vedlejší roli, mohli být nahrazeni úplně jinými postavami.

18.11.2019 5 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Prostě Karel Čapek uměl a Hordubal je klasika. Dnes občas narazím na podobné schema v soudobých knihách a ty jsou přímo mezinárodně oslavované. Kdo by věděl , že něco podobného, ba lepšího, napsal před lety spisovatel malého národa...A ještě víc miluji Obyčejný život...

13.11.2019 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Ano je to klasika...Ale ta nej klasika jakou znám. Patří k těm věcem od Kafky, které jdou asi nejsnáze přečíst /ze Zámku a Procesu bych si dnes už akorát hodila mašli, ale v mládí člověk vydržel hodně, protože nebyl , ač to nechápal, většinou poznamenán skutečnou krutostí a tíhou života/. Zajímavé je, že Proměnu přečetla a snad i pochopila moje náctiletá dcera, která jinak moc nečte....

13.11.2019 5 z 5

Hádanka jménem Oliver Hádanka jménem Oliver Liz Nugent

Kniha se mi líbila. Není to opravdu ten nekrvavější a dech beroucí super thriller, ani ta nejkvalitnější hluboká psychologická studie....ale jisté prvky z obou žánrů zahrnuje. Já a pár mých známých jsme si četbu užili ( sdíleli knihu). Určité momenty, jako pobyt mladých lidí na vinicích ve Francii, mi byly blízké. Olivera můžeme s jeho krutou minulostí vlastně částečně pochopit, ale ne odpustit. S rezervami má příběh dost silné kořeny v realitě. Knihu přes veškeré výhrady mnoha místních kritiků doporučím. Těším se na další knihy od autorky a doufám, že se jako tato budou v něčem odlišovat od hlavního, všemi oslavovaného proudu.

Hádanka jménem Oliver Hádanka jménem Oliver Liz Nugent

Mě se kniha líbila, protože jsem od ní nic nečekala. Ano, není to ani dech beroucí thriller a jistě to není ani ta "nejhlubší" psychologická studie. Ale je to taková jemnější směs obou žánrů, podle mne velmi čtivá a alespoň mě a mé známé kniha uspokojila. Tím víc, že na rozdíl od jiných, bohužel někdy kvalitativně daleko horších, není tak propagovaná. Takový příběh by podle mne mohl být s menší rezervou docela "ze života", popis pobytu brigádníků na francouzské vinici mi byl blízký...atd, nechci spoilerovat. Docela jsem chápala kořeny a motivy všech činů hlavní postavy - ale rozumět a soucítit neznamená odpouštět.

12.11.2019 5 z 5

Devět a půl týdne Devět a půl týdne Elizabeth McNeill (p)

Devět a půl týdne patří k mým oblíbeným erotickým knížkám. Ne, že bych jich zase přečetla tolik , ale dostala se mi do ruky v dobách mládí, kdy mě téma, za socialismu potlačované, dost zajímalo....(no ano, přečetla jsem si i pár sešitových vydání Markýze de Sade, které se spolu s jinými podobnými tiskovinami prodávaly u metra). Knížka byla svižná a "úderná". Prostě vývoj jednoho neobvyklého vztahu dvou neobvykle sexuálně zaměřených lidí směřujících k destrukci. A film stejného jména byl moc povedený...
Mimochodem, "Odstíny šedi" jsem nečetla ani neviděla, stačilo mě zalistovat knihou a přečíst pár stránek o "vnitřní bohyni" a měla jsem jasno. Z toho co ale vím, tak se mi zdá, že je tady dost společných rysů s McNeillinou knihou." Odstíny"je ale rozmělnily do líbivé, lehce erotické pohádky pro ženy. Někdo mi napíše svůj názor?

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tracyho tygr - kniha mého mládí, nádherná, inspirující. Škoda, že se mi v průběhu života ten tygr někde zatoulal - snad je šťasten v nějaké lepší džungli. Takže rada: Držte se svého tygra a dívejte se dobře, zda po boku toho, koho potkáte, nějaká ta půvabná šelma kráčí.

11.11.2019 5 z 5

Májové růže Májové růže Dot Hutchison

Po Zahradě motýlů jsem dala další šanci knize této autorky. Opět nejsem nijak nadšená. K dočtení knihy jsem se musela nutit. Sice tam bylo pár mužských postav, ale celkově mi kniha připadala jako oslava velkého sesterství žen, které se nedají. To by samo o sobě nebylo tak špatné, ale to zpracování. Přítomnost hrdinek z předchozího dílu nijak knihu nevylepšila, nepřispěla k ději, který s nimi v podstatě nesouvisí. A pokud jde o hlavní dějovou linii, tak mě otravoval neustále se opakující děj, pořád stejné schema -nechci tu spoilerovat, ale až se dostanete k tématu opakovaných květinových zásilek a toho, co po nich následuje, nebo třeba k šachům, tak pochopíte.

11.11.2019 2 z 5