jana14 jana14 komentáře u knih

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Zpočátku mě zaujal velmi originální námět i prostředí. Značnou nereálnost bych odpustila, to už tak u thrillerů bývá, čím nás mají autoři pořád ohromovat? Ale postupem času, jak zde píšou i jiní komentátoři, jsem byla rozčarovaná. Najednou to začalo vypadat jako ženský milostno-emancipační románek, trochu moc patetické. I když se tam děly hrozné věci, tak autorka nedokázala vykreslit hrdiny a děj tak, abych se skutečně bála.
V této souvislosti bych vzpomněla a doporučila psycho thriller J. Fowlese "Sběratel". Při čtení mě mrazilo a když se podíváte do černé kroniky, tak podobné věci se bohužel skutečně stávají. A k tomu je Fowles pan spisovatel. Jeho knížky si pamatuji po letech, na ty nešťastné "motýly" brzy zapomenu.

11.11.2019 3 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Kniha, která mi padla do noty právě v této roční době. Dobrý thriller který chvílemi, ale naštěstí velmi decentně, přechází do horroru. Z těch zločinů jsem měla noční můry jako kdysi v dětství z Předčasného pohřbu. Odvážné policistce Florence se prý bude věnovat celá trilogie, tak doufám, že je na co se těšit.

09.11.2019 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Stejně jako předchozímu dílu Pohřbená pravda bohužel dávám méně hvězd. Autorka začíná být na mě příliš politicky angažovaná, takových knih, které mě měly vychovávat k nehynoucí lásce ke straně a k pohrdání prohnilou buržoazií, jsem si "užila" za socialismu dost. A toto je v podstatě to samé v bleděmodrém. Opravdu nemám zapotřebí, aby mne někdo vychovával trillery.
Taky mi docela vadí to stále širší zapojování spolupracovníků Kim, nějak to rozmělňuje příběh. Zkusím ještě další knihu, ale pokud bude autorka v tomto trendu pokračovat, tak asi bude poslední. Škoda.

08.11.2019 2 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Bohužel, tento díl se mi líbil méně. Na můj vkus příliš politicky angažovaný.

08.11.2019 2 z 5

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

Ještě doplním jednu DOBROU ZPRÁVU pro ty, co byli stejně jako já zklamáni useknutým koncem této knihy kdy osudy našich hrdinů zůstaly až příliš otevřené a nedořešené....
Na Goodreads a jinde jsem se dočetla, že autor sérii doplnil ještě krátkou, asi padesátistránkovou povídkou "The Ghost Marriage" . Nebudu spoilerovat když uvedu, co se píše v anotaci: Od případu Pekingského rozparovače uplynulo několik let. Li a Margaret stále žijí v Pekingu a jsou velmi pracovně vytíženi: on jako šéf nového kriminálního oddělení a ona učí na univerzitě a vychovává syna.. (já osobně doufám, že dostali lepší byt) .Jednoho dne zastaví Margaret na ulici žena a prosí ji o pomoc s hledáním ztracené dcery......
Jsem docela zvědavá, ale nevím, zda se mi podaří překonat odpor ke čtení beletrie v angličtině. Dost pochybuji, že povídka vyjde i u nás.

06.11.2019 4 z 5

Pekingský rozparovač Pekingský rozparovač Peter May

Pekingský rozparovač je podle informace již šestý, závěrečný díl celé "čínské série" P. Maye. Kniha se mi až na výhrady opět líbila, splnila moje očekávání: tajemný sériový vrah řádí v neobvyklém prostředí Pekingu, kde stále vládne totalitní komunistický režim spolu se sílícím divokým kapitalismem. Kdo četl předchozí díly tak jistě zaznamená zajímavý vývoj celého města i společnosti. Složitá zápletka a dech beroucí konec, kdy jsem se o životy hrdinů opravdu bála. Pokud jde o mnohými kritizované drastické scény vražd a pitev, použila jsem takové povrchní rychločtení, takže večeře zůstala v žaludku. Ne že bych byla tak otrlá, ale na mě působí spíš věci typu "Žena v kleci". Pokud totiž chodíte k řezníkovi......
A TÍMTO KONČÍM KLADNOU ČÁST SVÉ RECENZE A NÁSLEDUJÍCÍ TEXT MŮŽE OBSAHOVAT MENŠÍ SPOILERY:
Vzhledem k tomu, že se jedná o poslední díl série, tak mne autor velmi zklamal useknutým koncem. Bylo to od něho přímo kruté. Ano, kriminální případ se vyřešil a někteří přežili, ale May nám podle mne dlužil v posledním díle mnohem více. V trillerech nemám moc ráda zdlouhavé líčení většinou dost ubohých soukromých životů detektiva a jeho spolupracovníků. Často mi připadají zbytečné, jako by autor jenom natahoval text. Ale tady byl vztah čínského detektiva Li a emancipované Američanky Margaret pro knihu dost zásadní, právě na nich je nejlépe vidět "střet civilizací". Láska čínského policisty a patoložky Margaret se po celých šest dílů vyvíjela, prošla různými úskalími a podle mne byla takovou zvláštní obdobou Romea a Julie, tedy z toho pohledu, že jejich touha po společném životě musela překonávat úskalí, která jsou v dnešní západní kultuře už nemyslitelná. Pan spisovatel s našimi hrdiny a vlastně s celou rodinou detektiva Li pořádně zamává a nakonec nás nechá bez odpovědi. TO JAKO VÁŽNĚ ?

06.11.2019 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Souhlasím s komentáři, které zde uvádějí, že tento třetí díl série považují za nejslabší. Stále bych sice Dokonalou smrt fanouškům doporučila, ale s výhradami. Nelíbily se mi dvě různé pátrací linky, příběhy zločineckého podsvětí mě moc nebaví. Zato hlavní dějová linka se mi líbila moc, velmi originální a pro mne zatím naprosto nová neotřelá motivace a modus operandi hlavního záporáka. To se mi často nestává, protože čím víc toho mám v tomto žánru načteno, tím méně mě něco může překvapit a zaujmout.

05.11.2019 4 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Na Ženu mého života jsem se hrozně dlouho těšila. Kdo četl předchozí díly tak ví, jak velký význam měla pro detektiva jeho zesnulá manželka. Dokonce takový, že za 8 let nebyl schopen navázat žádný další trvalý vztah.. Jenomže pak přišlo zklamání, člověk se raději nemá moc těšit a já jsem si často nejvíc užila náhodně objevené knihy.
V zájmu příběhu se autor bohužel uchýlil k popisu naprosto (doufám) nereálného a neprofesionálního postupu policie při tak jednoduché věci jako je ověření úmrtí. Když od toho ale odhlédnu, tak samotná zápletka mě docela zaujala, vraha jsem neodhadla. V každém případě fanouškům Davida Rakera knihu doporučuji, ostatním pak poradím, aby si napřed přečetli předchozí díly. Už se těším na další díl série a doufám, že tento překoná.

05.11.2019 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

(SPOILER) Velmi efektní úvod (kdysi ..před) a následovně hlavní motivace vraha mi dost připomněly jednu slavnou knihu od velmi slavného norského spisovatele tohoto žánru (nechci spoilerovat), ale nevadí, bylo to napínavé, kruté, zvrhlé atd. atd. Dobře jsem si početla. Kromě toho předpokládám, že to snad bude jenom začátek celé série. I když policistka Thulinová mi byla velmi nesympatická, tak ještě uvidíme.
TADY SPOILER, JEN PRO TY, CO ČETLI NEBO JE JIM TO JEDNO:
Nepochopila jsem původní vinu R.vychované v pěstounsé péči. Něco se stalo ve škole a ona něco vyprávěla doma a proto pěstouni rozhodli, že dvojčata (chlapec a děvče) u nich nemohou zůstat a oni se následně ocitli na tom hrozném místě se zrůdnými pěstouny..OK, ale jméno zmíněné dívky provádějící exhibici ve škole bylo jiné než jméno ženského dvojčete. Asi jsem něco přehlédla. Děkuji za názor.

04.11.2019 4 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Velmi mě udivuje tolik záporných komentářů a nízké hodnocení této knihy. Ale chápu, že čtenářský vkus se vyvíjí a např. kniha, která měla zásadní význam a byla i čtenářsky oblíbená v 19 století dnes už mnohé čtenáře nezaujme. Já jsem si tuto knihu náhodně vybrala v 15 letech v knihovně, bylo to v hlubokých dobách socialismu, a nevěděla jsem vůbec nic o magickém realismu nebo o slavném G. M. Marquesovi. Prostě jsem vytáhla knížku z regálu a otevřela. Hned první věta mě vtáhla do děje a já potom doma četla a četla.....a jak se mi tak stávalo při četbě dobrých knížek, po přečtení na mne padla lehká deprese, jako bych se musela rozloučit navždy s nějakým milovaným místem nebo člověkem. Naštěstí jsem se pak mohla do Maconda občas vrátit, ale ten první zážitek, jistě daný i určitou čtenářskou nezkušeností a neopotřebovaností byl jedinečný. Takže za mne alespoň 6 hvězd a doufám, že se stále najdou i mladší čtenáři, které osloví.

25.10.2019 5 z 5

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Kniha se mi líbila, ale skvělý je i stejnojmenný seriál španělské televize ¨- "Tiempo entre costuras".
Nádherná výprava /to vynikne nejvíce v dílech z Tetuánu/, okouzlující představitelka Siry i další výborní šp. a portugalští herci. Kéž by seriál koupila a kvalitně nadabovala naše televize´. Ty, co nadchla kniha by seriál nezklamal. Mrzí mě, že je v naší televizi stále méně dobrých pořadů z Evropy. Mládež už sleduje skoro pouze věci z USA.

16.01.2015