hanka24 hanka24 komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Četla jsem asi před 10 lety, nedávno slyšela jako audioknihu, až jsem po ní musela sáhnout znovu. Nepřestává mě fascinovat jaký byl Orwell "vizionař". Na vlastní kůži jsem období totality nezažila, spíš mě v tom kontextu ale děsí i doba, kterou zažíváme teď. Google nás vidí, všechny další aplikace nás vidí, a co se to teď děje kolem covidu.. Nechtějí nás jen nahnat do nějakého stavu strachu, abychom bezmyšlenkovitě dělali co se po nás chce.. Svoboda je velký luxus a i když možná máme pocit, že jsme svobodní, je to opravdu tak?

20.09.2020 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Velmi silný příběh. Dobře popsáno, co předcházelo akci Anthropoid i akce samotná. I když se jedná o román, nemám pocit, že by se autor nějak příliš odklonil od skutečnosti. Odvaha, s jakou odolavali v kostele proti německé přesile, je obdivuhodná. A historie se neptá na kdyby, ale co by kdyby měl K. Čurda stejně odvahy jako oni, mohli se třeba dožít konce války, mohlo být vymazano v Čechách ještě víc vesnic .....

11.08.2019 5 z 5

Deník Deník Anne Frank

Je poměrně těžké vypustit to, že vy na rozdíl předem od autorky deníku víte, jak vše dopadne. Píše o věcech, které se jí při ukrývání dotykaly, jaké myšlenky, přání, touhy ji napadaly. Několikrát při čtení jsem si říkala, že to třeba nakonec vše dopadne jinak, že na konci bude šťastný návrat z úkrytu k normálnímu životu, hrozně jsem ji přála, jako Anne několikrát zmiňuje, že na podzim 1944 už bude sedět ve školní lavici. Ale nedopadlo to tak, cítím hroznou nespravedlnost. A nerozumím tomu, proč se to všechno muselo stát, kolik mladých lidí si nemohlo splnit svůj sen, dospět, mít rodinu. Člověk by si měl vážit opravdu každé vteřiny, kterou prožije. Jsem sentimentální ano, ale zrovna jsem deník dočetla a tyto pocity nyní takhle cítím.

25.03.2019 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Viděla jsem seriál asi před 3 roky. Myslím, že jinak bych to asi vzdala, motají se mi i tak některé postavy dohromady. Sáhla jsem po knižní verzi s tím, jestli najdu něco víc mezi řádky, co v seriálu nebylo. Knížka mě opravdu vtahla do děje. Najednou jsem se ocitla ve čtvrti s Lenu a Lilou. Moc mě příběh baví. Jak tu někdo píše je to povrchní, já za tím vidím víc. Cítím, že každá v sobě máme asi trochu každé z nich a že i v životě máme vedle sebe nějakou tu Lilu, se kterou chceme z nějakého nejasného důvodu držet krok. Myslím si, že v určité obyčejnosti tohoto příběhu je jeho neobyčejnost.

13.02.2023 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Občas mi Ilan přišla zbytečně zbrklá a hysterická, ale jinak by asi nebylo o čem číst. Série mě moc baví, knížku jsme vyloženě zhltla. Jako v prvním díle se objevuje spousta tajemství, otázek a já mám jen strach, jestli budou všechny odkryty a zodpovězeny. Doufám, že na další díly nebudu muset čekat X let. Chci ten příběh rozluštit.

21.02.2024 5 z 5

Pohádkový příběh o cestě malého hobita, v kterém je víc než by si kdokoli mohl myslet. Příjemné čtení, příběh rychle ubíhá.

11.01.2023 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Kniha je krásně ilustrovaná. Co se týče obsahu, fejetony mi vyhovovaly, na mateřské se ty dvě stránky dají přečíst mezi plínou a mlíkem :) příjemně jsem se u toho zrelaxovala a i obsah některých mi byl zrovna v tomhle období velmi blízký. Doporučila bych jako odpočinkovou literaturu, když prostě chcete vypnout hlavu.

17.02.2022 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Zaklínač je srdcovka, prostě Geralt je můj hrdina. Neříkám, že mě knížka úplně pohltila, úplně mi nevyhovuje styl jednotlivých povídek a občas takové čtení mezi řádky, ale neodradí mě od dalších knížek.

23.11.2020 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Dobře volený jazyk, čte se prostě skvěle, myslím, že i děti u toho dokážou vydržet a bavit se u této knížky. Znám filmy o HP, ale bylo příjemné dozvědět se z knížky i něco trochu víc.

17.10.2020 4 z 5

Klobouk dolů, já bych tam asi nepřežila. Nicméně knížka se mi nečetla úplně dobře, popisy okouzlující, je cítit, že autorka má cit pro barvy, ale chtěla bych víc příběhů než popisů. Vždy se dotkne nějaké události a nijak ji už víc nekomentuje. Zajímalo by mě celkově víc z jejího života. Asi to ani po návratu do civilizace neměla jednoduché, možná to na severu bylo opravdu lepší.

23.07.2023 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Baví mě tento díl asi nejvíce ze všech filmů. Knížka opět odhaluje víc než bylo natočeno. Za mě super, moc si příběhy užívám a vnímám jak autorka píše čím dál napinaveji. V podstatě z dětských knížek se začíná stávat fantasy literatura pro větší děti.

27.04.2022 4 z 5

Super, žasnu. Po prvních dvou dílech jsem si ve filmovém zpracování oblíbila především tento třetí díl, ale teprve když jsem přečetla knížku, koukám, jak blázen a nestačím se divit. Některé pasáže se mi víc líbí ve filmu, ale většina je v knížce vypodobnena odlišně a prostě mi nezbývalo nic než děj, vyloženě hltat. Jako bych občas četla jiný příběh, než který jsem znala doposud z TV.

20.02.2021 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Jako ve všech podobných příbězích, které jsem četla, nepřestává mě překvapovat, jak dokáží lidé zacházet se svým vlastním druhem. Na druhou stranu byla Viola v momentech, které nemusela vůbec přežít, ale našli se tací, kteří ji pomohli, riskovali pro ni. Obdivuji její odvahu i psychiku. Ničí mě to, že i po válce je lidé odmítali, chovali se k nim jako k odpadu. Četla jsem knihu s otevřenou pusou a slzami v očích. Opravdu silný příběh.

26.02.2019 5 z 5

I tento díl skončil tak, že potřebuji hned sáhnout po dalším. Trochu nudné byly části o politických bojích, je pravda, že neznám tuto dobu v Itálii a asi to prostě k tomu patří a nemohlo to v příběhu chybět. Dále pak ale knížka nabývá spádu a závěr jsem teda úplně zhltala. Nemůžu si pomoct, ale autorka prostě ví, co píše, tohle člověk nevymysli nebo nevyslechne, tohle musí prožít na vlastní kůži, jinak to nedokáže popsat.

07.06.2023 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Původně jsem chtěla dát 3 hvězdičky, ale kniha mě na konci hodně dojala tak dávám 4. Je úžasné, jak Anna umí říct věci na rovinu a svou bezprostrednosti si umí lidi kolem sebe získat.

12.05.2023 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

HP se mi líbí především proto, jak dobře a snadno se čte. Příjemně si u něj odpočinu. Vůbec mi nevadí, že znám filmy. V poslední části jsem byla fakt napnutá a hltala každé slovo.

09.01.2021 4 z 5

Není-li to nemožné: Životní příběh sira Nicholase Wintona Není-li to nemožné: Životní příběh sira Nicholase Wintona Barbara Winton

Tento příběh mě fascinuje už asi od střední školy, kdy jsem ho zaznamenala poprvé. Jsem ráda, že jsem díky této knížce získala nový pohled především na celý život sira Nicholase, ne pouze na jednu jeho etapu.

22.03.2020 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Oblíbená knížka z dětství, nádherně psaná, nikdo se u ní nemůže nudit. Vždycky jsem si pejska přála a proto pro mě byla tahle knížka takovou náhradou :)

15.10.2016 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Pořád jsem se nemohla zbavit pocitu, že je to až moc vymyšlené, ne že by to bylo neuvěřitelné, spíš asi jak bylo vše tak popisováno.. Každopádně chci další díly, bojovníky petadvacitky zbožňuju, trochu si je představuji jako takové zaklínače.

06.11.2023 3 z 5

Já to měl první! Komiksový manuál jak přežít rodičovskou dovolenou Já to měl první! Komiksový manuál jak přežít rodičovskou dovolenou Barbora Brůnová

Měl by tam být podtitulek dle skutečných událostí :) to je tak ze života, bez dítěte bych tomu snad ani nevěřila, ale je to tak. Roztomilé kresby a skvělý nápad.

08.09.2023 5 z 5