Gibis Online Gibis komentáře u knih

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Málokdo dokáže vyprávět příběh pouze kresbami tak, že po "dočtení" člověka zamrazí, nebo do očí vhrknou slzy dojetí. Pavel Čech to dokáže a Dědečkové jsou pro mne krásnou srdeční záležitostí.

18.06.2023 5 z 5

Sherlock Holmes a  Krvavá zrada Sherlock Holmes a Krvavá zrada Mark A Latham

(SPOILER) Docela zdařilý případ Sherlocka Holmese, přestože napsal někdo jiný než A.C. Doyle. Styl psaní mi vyhovoval, pokud máte rádi klasické detektivky, tak směle do toho :) Jen pokud jste skalním příznivcem a obdivovatelem Stokerova Drákuly, tak se připravte na to, že autor vám tento příběh a vaše oblíbené postavy rozmetá na kousky a nenechá kámen na kameni. Z počátku jsem s tím trochu bojovala, protože Van Helsinga a jeho přátele považuji za klaďase bez bázně a hany :)
Ale dokážu si představit, že pokud by se Sherlock pustil do vyšetřování tohoto případu, probíhalo by to přesně takto.

11.06.2023 4 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Výborné čtení, tyhle Neviditelné kořeny! Ani nedokážu říct, která linie vyprávění se mi líbila více, jestli Pavlova z bouřlivých let sametové revoluce a jeho pátrání po rodinných kořenech, nebo ta Tomášova a Anežčina z baťovské éry. Rozhodně budování baťovského Zlína, nadšení baťovců a to jak byli všichni plni radosti a elánu z práce a taky porevoluční nadšení v devadesátých letech...to se mi líbilo moc. Přijde mi, že dnešní generace už takového nadšení není schopná a všechno bere jako samozřejmost. Skvělá kniha a já moc doporučuji k přečtení!

11.06.2023 5 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Jako děti školou povinné jsme Životický památník a náhrobní kameny v lesíku se třídou navštěvovali. Ale musím přiznat, že tehdy jsme moc nevnímali tragédii s tím spojenou a brali to spíš jako únik před školní nudou. Vůbec jsme si neuvědomovali, kolik životů v tak malé vesnici tahle událost zasáhla a změnila. Autorka nabízí zajímavě propojené pátrání po minulosti Katčiny tchyně, s retrospektivně vyprávěným příběhem obyvatel Životic pár dní kolem zmíněné tragédie. Hlavní postavy příběhu jsou sice fiktivní, ale válečné události jsou historicky podloženy.

04.06.2023 4 z 5

Dětská encyklopedie Dětská encyklopedie Bohumil Říha

Je velká škoda, že v dnešní době se už takové všeobecné encyklopedie pro děti téměř nevydávají. Dnes je encyklopedií spousta, ale jsou spíš zaměřené na nějaké konkrétní téma nebo okruh. Tahle u nás doma patřila k neustále používaným knihám, pořád jsme s bráškou něco hledali, listovali nebo prohlíželi obrázky. A jak výstižně píše ve svém komentáři Nermal "čerta starého jsme se starali o nějaké skryté ideologie" :)

29.05.2023 5 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Helen Fields se teda umí pěkně dopodrobna babrat v nechutnostech a v hrůznostech, co umí jeden člověk druhému provádět. Bez toho bych se i obešla. Na druhou stranu umí vykouzlit z hlavních hrdinů ty pravé klaďase, kterým prostě musíte držet palce a taky umí pěkně zahrát na city v těch happy endech :) Takže zkrátka musíte číst další díl...

27.05.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Největší "výzvou" letošní Výzvy byl pro mě vesmír. Já tak nerada sci-fi! Snažila jsem se mu přijít na chuť, ale ne, nešlo mi to. Tak jsem chvíli zvažovala, že přečtu jakoukoliv knihu a zařadím ji do výzvy pod tohle téma, protože i naše planeta je přece součástí vesmíru :) Ale pak jsem si řekla, že výzva je k tomu, abych přečetla i to, co bych jinak nečetla. Takže proto Marťan :) A DOBRÉ TO BYLO! Přiznávám, že technicky jsem se nechytala a při poslechu audioknihy jsem v těchto pasážích občas ztratila pozornost, ale ke konci jsem byla napnutá jak kšandy a opravdu mě to bavilo poslouchat.

24.05.2023 5 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

(SPOILER) Překvapivě hodně dobré čtení! Na to, že to byla duchařina, kterou úplně nevyhledávám, se mi to moc líbilo. Bylo to velmi čtivé, od první chvíle tajemné, napínavé a obrázky tomu dodávaly na zajímavosti. Hlavní hrdinka mi byla moc sympatická, i když jsem ji sugestivně nabádala, aby se nezamotávala do lží a řekla pravdu :)

24.05.2023 5 z 5

Gangréna Gangréna Rolf Börjlind

(SPOILER) Pořád mě tuto sérii baví číst, i když od přečtení prvních dílů již uplynulo několik let. Líbilo se mi propojení dvou na první pohled nesouvisejících případů, kdy je jeden vyšetřován ve Švédsku a druhý, který je mnohem záhadnější, v Thajsku. Bylo tam sice pár nějakých nesrovnalostí, či nelogičností a asi nejvíce přitažený za vlasy mi přišel Dechův výslech, kdy měl popálené a ohořelé celé tělo, ale v klidu s vyšetřovateli seděl u stolu při výslechu, ale přesto mě to bavilo a těším se na další díl.

18.05.2023 4 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Tato série málem unikla mé pozornosti, obálka nijak výrazná, reklama téměř žádná. A to by byla velká škoda! Skvělé čtení, strhující, napínavé, těžko odložitelné, já určitě doporučuji. Mladá agentka FBI Nina je hodně sympatická a člověk jí drží palce a všechny nesnáze s ní prožívá. Autorka má sama za sebou dlouholetou praxi v oboru kriminologie a je to znát. Pro mě dokonce lepší čtení než obecně známá, populární Angela Marsons!

15.05.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Nebudeme si nic namlouvat, J. K. Rowling je grafomanka :) Její příběhy jsou delší a delší, ale myslím, že proto je my, knihomolové, tak milujeme :) Můžeme ve společnosti našich oblíbených postav trávit spoustu a spoustu času. Sérii s Cormoranem a Robin je třeba brát především jako román s bonusem detektivní zápletky. V tomto díle je opravdu neuvěřitelné množství postav, ale všechny jsou probrány tak detailně, že si je člověk dříve nebo později zkrátka zapamatuje a ty, které si nezapamatuje, tak nebyly pro příběh podstatné. Pátý díl jsem si moc užila a těším se na další, protože se mi po těch dvou bude stýskat ;)

11.05.2023 5 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

Za mě Lucy Clarke píše jedny z nejlepších psychothrillerů současnosti. Má neuvěřitelně dobře propracované psychologie postav a ze situací v jejích knihách prostě běhá mráz po zádech. V Trosečnících tomu není jinak a začátek anotace..."Přáli byste si tam být? Dobře si to rozmyslete"...je naprosto přesně vystihující. To byste fakt nechtěli! Super počtení!

05.05.2023 5 z 5

Co ukrývá jezero Co ukrývá jezero Barry Hutchison

První díl byl trochu víc napínavý a strhující, protože se jednalo o záchranu života v reálném čase. V druhém díle máme mrtvolu hned na začátku a pátráme společně s týmem detektivů po vrahovi. I mě se první díl líbil víc, ale pořád mě čtení hodně bavilo a rozhodně se budu těšit na pokračování.

29.04.2023 5 z 5

Slečna Marplová a záhady: Povídky Slečna Marplová a záhady: Povídky Agatha Christie

Netajím se tím, že Agatha Christie je moje nejoblíbenější autorka a hltám od ní prakticky cokoliv. Proto tato překrásná sbírka povídek se slečnou Marplovou a dalších povídek s různými záhadami nemohla chybět v mé knihovně a já si čtení moc užívala. Není to zrovna knížka do kabelky, takže jedna, dvě povídky doma u kávičky pod dekou, byla ta pravá atmosféra pro toto dílo :)

Máslem dolů Máslem dolů Petr Šabach

Mé první knižní setkání s Petrem Šabachem a láska na první dobrou :) Ani nevím, proč mi autor tak dlouho unikal. Líbilo se mi to a líbilo se mi to moc. U poslechu audioknihy (skvěle načteno Tomášem Hanákem a samotným Petrem Šabachem) jsem se výborně bavila a nemůžu si pomoct, ale do Evžena jsem se prostě zamilovala :D

Království z kostí Království z kostí Barry Hutchison

Napínavé a strhující od samého začátku, takže za mě výborný první díl nové série. Trochu jsem se bála toho, že zločiny se týkají dětí, ale nebylo to naštěstí rozpitváváno do příšerných detailů. Šéfinspektor Jack Logan se mi dost líbí, je to drsňák a s ničím se nemaže, ale tak přiměřeně. A prostředí Skotska nebývá v detektivkách moc často, takže to je třešinka na dortu. Hned se pustím do dalšího dílu, který se má odehrávat na břehu jezera Loch Ness, na což se opravdu těším.

Sám mezi ženami - Kohout Sám mezi ženami - Kohout Aleš Vogel

Pracuji v knihkupectví a jedno z nejčastějších přání zákazníků..."Dejte mi něco vtipného" je skoro noční můrou, protože vtipných knih je žalostně málo a pokud to ještě má být vhodné i pro muže, tak jsme většinou v koncích :) A tak stále hledám další možnosti a HURÁ! našla jsem Aleše Vogela a jeho prvotinu Sám mezi ženami a opravdu královsky jsem se bavila :) Od srdce jsem se zasmála a těším se na před nedávnem vyšlé pokračování. Doporučuji pro oddech, relax, zábavu :)

18.04.2023 5 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

(SPOILER) Opět skvělý příběh z pera Lady Agathy, její oblíbené téma, vražda bohatého starého muže pomocí jedu a plný dům podezřelých, kdy je jasné, že jeden z nich je vrah. A nakonec šokující odhalení, které dokonce ve své době pro vydavatelství Collins bylo šokující natolik, že žádali po autorce jeho změnu, ale ona odmítla.

06.04.2023 5 z 5

Jak dostat tatínka do karantény Jak dostat tatínka do karantény Vojtěch Bernatský

Milý a usměvavý obličej Vojty Bernatského známe asi všichni z televizní obrazovky. A jeho vyprávění, zvolila jsem audioknihu načtenou samotným autorem, ten pocit milého a správňáckého chlapa, manžela a táty jen umocnilo. Po trošičku rozpačitém začátku, než jsem si zvykla na styl vyprávění, jsem se už jen bavila a hodně často se usmívala a někdy i chechtala Máťovým průpovídkám :) A hvězdičku navíc si určitě zaslouží Vojtův nezdolný optimismus a pozitivní přístup k životu! Určitě zkusím i jeho dřívější knihy.

01.04.2023 4 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

....Smál se i ten nahoře.
Život neběží podle toho,
jak člověk předpokládá.
Život si dělá, co chce,
navzdory veškerým očekáváním...

Tohle bylo bezvadné čtení! Velmi neobvyklá a vtipná vypravěčka, výborně vybraný vzorek hlavních aktérů a úsměv na tváři velmi rychle vystřídaly slzy dojetí. Útlá knížečka, ale smršť emocí, já doporučuji.

24.03.2023 5 z 5