fénix56 fénix56 komentáře u knih

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Poutavě napsaný román z doby, kdy lékařská péče vlastně ani neexistovala. Tehdy hlavně v křesťanské Evropě, v arabském a židovském světě byli pokrokovější. Mladý Robert má v sobě touhu nemocným lidem pomáhat a nestačí mu jen vyučení u bradýře. Což byl takový všeuměl, od léčitele až po žongléra. Jeho strastiplná pouť do Persie nakonec skončí úspěchem, podaří se mu dostat až ke slavnému lékaři Ibn Sínovi a načerpat další znalosti.
Přesto, že byl román obsáhlý, místy až moc popisný, četl se dobře. Dozvěděla jsem se spoustu poznatků o poměrech v Evropě v 11. století, včetně detailů, co se týká víry, zvyků apod.
Jediné, co mně znechutilo, bylo pár drsných scén, např. zápas medvědice Godaivy se psy...

24.06.2022 5 z 5

Karanténa s moderním fotrem Karanténa s moderním fotrem Dominik Landsman

Protože mám ráda černý a nekorektní humor, všechny knížky od Dominika Landsmana se mi líbily. A tato asi nejvíc. Možná proto, že mám v živé paměti zážitky z doby covidové. Tato knížka patří do mé kategorie "nebrat do vlaku". Musím ji číst v soukromí, kvůli výbuchům smíchu.
Nejvíc se mi líbila kapitola o distanční výuce, protože jsem se účastnila distančního vyučování vnuka (v první i druhé třídě). A všechno probíhalo úplně stejně. Jen jako bonus navíc bylo časté přerušení výuky kvůli dotazu dětí "Paní učitelko, můžu jít na záchod?" Většinou to bylo hned po skončení přestávky nebo těsně před ní.... A jeden dotaz vzbudil lavinu dalších. Asi z distanční výuky ťukalo víčko nejen mně a panu Landsmanovi, ale všem. Nezapomenu na situaci, kdy se v pátek, asi pět minut před koncem celého vyučování jedna holčička zeptala, zda může na záchod a vedle sedící tatínek zařval jak lev: Neeeeeeeeeeeeee!!!!!!

24.06.2022 5 z 5

Chantal - Život na laně Chantal - Život na laně Michaela Zindelová

Poslouchala jsem jako audioknihu a to byl další bonus navíc. Paní Chantal moc ráda s její roztomilou češtinou poslouchám, líbí se mi i její "nakřáplý" hlas. A že velmi výjimečně udělá v češtině drobnou chybu? Vůbec nevadí... Myslím si, že "umí čésky". A víc než spousta rodilých Čechů.
V knize vypráví o svém dětství, o svých příbuzných, o svých láskách, o Bolkovi a Vladimírovi. Oceňuji, že přestože se s Bolkem rozvedli, nehází na něho špínu, hledá svůj podíl viny i u sebe. A rovněž u svých francouzských příbuzných (otec, děda) respektuje jejich chování a miluje je. Prostě má úroveň.
A v neposlední řadě obdivuji, s jakou odvahou a nadhledem zvládla svou zákeřnou nemoc.

10.06.2022 5 z 5

Za přísahu a lásku Za přísahu a lásku George Shipway

Období války Matyldy a Štěpána o anglický trůn je sled bitev se všemi brutálními detaily. Zároveň poznáme i běžný život rytířů a obyčejných lidí v syrovosti té doby. I intimní chvíle mezi hlavními postavami byly zpestřeny likvidováním vší u milovaného protějšku. Praktičnost převládá nad romantikou, ale odpovídá to těmto časům...

07.06.2022 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Od "aristokratek" očekávám odreagování, zlepšení nálady a toho se mi prozatím vždy dostalo. I když běží vše podle stejných šablon a vím, co můžu od jednotlivých postav očekávat, vůbec mi to nevadí, bavím se zas.

06.06.2022 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Taková další varianta Oveho, ale Ove se mi líbil o hodně víc. Mám pocit, že se Backman ve svých knihách drží často stejného schématu. Z bručouna se časem vyklube člověk se zlatým srdcem. Z drsného fracka zastánce slabých. A jediný zlý bývá nějaký podnikatel, co na tom, že jen provinčního charakteru.
Přesto se mi knížka docela líbila, hlavně v momentech, kdy se Britt-Marie chová jako slon v porcelánu (úřad práce) nebo kdy se v retrospektivách pomalu odhaluje její bývalý život. Ale při její obsedantně kompulzivní poruše mi připadá za vlasy přitažené její krmení krysy. Ledaže by ji předtím vydrhla jedlou sodou....

29.05.2022 3 z 5

Ostrov Ostrov Roy Jacobsen

Mám ráda ságy ze severu, kde lidé šetří slovy a neprojevují emoce. Ale to neznamená, že je nemají. Jejich city se spíš projevují v činech. V drsných podmínkách na maličkém ostrově, kde bydlí jen jediná rodina, se musí jeden na druhého stoprocentně spolehnout, protože by jinak nepřežili. Taky musí od nejútlejšího věku tvrdě pracovat. A to ještě neznamená, že jim přírodní živly všechno těžce vydřené nezničí.

Závěr knihy se mi líbil o trochu méně, některé věci zůstaly viset ve vzduchu, nedořečené. Ale přesto to byl pro mne nečekaný čtenářský zážitek, který si zaslouží 5*.

26.05.2022 5 z 5

Loď v Bretani Loď v Bretani Marta Davouze

Bretaň, jedna z částí Francie, kam bych se moc chtěla podívat, ale už se mi to asi nepodaří. Takže díky paní Martě Davouze jsem se aspoň takto trošku s Bretaní seznámila. No, s rodinou svého manžela to asi paní Marta moc nevyhrála, ale s manželem Joelem ano. A taky ji obdivuji, jak byla i v poměrně vyšším věku činorodá a odvážná.
Knížka je napsaná svižným stylem, bohatou češtinou. A taky s nadhledem, i ke své nemoci, se kterou boj bohužel nevyhrála.

18.05.2022 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Mně tento styl humoru vyhovuje. A přestože jsou obyvatelé Kostky ve svých slovech i činech neměnní, nevadí mi to. Nikdo nepřekročí svůj stín. A Marie z Kostky vše vtipně komentuje.

12.05.2022 5 z 5

Via Mala Via Mala John Knittel

Dost depresivní kniha. Despotický otec, který týrá své nejbližší jak duševně, tak i fyzicky. Není divu, že se rodina jednoho dne "pochlapí" a tyranovi pomůže na onen svět. Ano, vražda není ten správný čin, ale trochu mi to připomíná výrok z Vyššího principu, že vražda na tyranu není zločin.

Místy byl děj trochu rozvláčnější, možná by mu prospělo zkrácení některých pasáží.

08.05.2022 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Tak od této knížky jsem očekávala víc. Téma mne zaujalo, proto jsem se na četbu těšila. Ale většinu knihy zabralo dětské povídání, celkem o ničem. Vygradovalo se to až na závěr, ale to už celkový dojem z této knihy nezachránilo.

Asi jsem měla velké očekávání, což není dobré.

05.05.2022 3 z 5

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Ze začátku mi trošku trvalo, než jsem se zorientovala ve spoustě různých národů a kmenů, které ve čtvrtém století obývaly českou kotlinu. Nicméně pak jsem se chytla a s napětím hltala každou stránku, zda se mému oblíbenci Krakovi podaří úspěšně zakončit jeho cestu za pomstou. Ano, byl tvrdý a nemilosrdný, ale kdo v té době takový nebyl, nepřežil....
Vše bylo okořeněno mírnou dávkou fantasy, což vlastně té době odpovídá. Svět lidí byl propojen se světem bohů, svět živých se světem mrtvých, svět lidí se světem zvířat. Kniha je psána košatým, poetickým jazykem, který trochu vyvažuje drsnost lidí a jejich činů.

A jako bonus mne potěšilo, že jako jeden ze zdrojů použité literatury autoři jmenovali i strýce mého zetě, který se tímto obdobím celý život zabýval.

05.05.2022 5 z 5

Když se začíná znovu Když se začíná znovu La Vyrle Spencer

No, na mne to bylo trochu moc romantické, s předvídatelným koncem. Ale spousta mých kamarádek z knihy byla nadšená....

02.05.2022 3 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Nelehké čtení. Přestože se Kateřina i Heathcliff vášnivě milovali, neustále si zároveň ubližovali. Trochu víc jsem měla pochopení pro Heatcliffa, přece jen neměl jednoduchý život. Poznamenalo ho to a kopal kolem sebe. Kdežto Kateřina se chovala jako mrcha celkem bez důvodu.

Kdysi jsem viděla i film s J. Binoche a R. Fienessem a myslím, že to filmové zpracování odpovídalo docela přesně duchu knihy.

28.04.2022 4 z 5

Živá voda Živá voda Marcel Pagnol

Další kniha od M. Pagnola, která patří k mým top zážitkům. Příběh se odehrává v Provence, v nádherné přírodě, pro kterou je ovšem veledůležitá voda. Zde se nastěhuje hrbatý Jean se svou rodinou a snaží se tu farmařit. Vrhá se do toho s velkým nadšením, ovšem jeho entuziasmus dostává na frak. Kromě nevypočitatelné přírody musí bojovat i s nepřejícností až nenávistí sousedů. Vše spěje k dramatickému konci. Ovšem nečekala jsem, že tu největší sketu budu nakonec litovat....

25.04.2022 5 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Při vyprávění malého Marcela jsem se doslova přenesla do Provence. Byla jsem tam jen jednou, ale lány levandule, ostré slunce, cvrkot cikád si dovedu vybavit i po letech. Z řádků na mne dýchá nostalgie starých časů, poklidný způsob tehdejšího života a taky obrovská láska Marcela k rodičům i sourozencům.

A určitým způsobem mi vše evokuje i mé dětství, přestože jsem byla holka a bydlela jsem na moravské vesnici. Tak jako Marcel a jeho přítel jsme veškerý volný čas trávili venku v přírodě a hráli si na Indiány. Jen jsme "vědeckým" způsobem zkoumali kobylky, ne cikády....

Kniha je napsána takovým milým, "svěrákovským" stylem, s bohatou slovní zásobou a je prošpikována trefnými vtípky a postřehy malého Marcela.

24.04.2022 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Klasika, ke které se čas od času vracím. Oblíbila jsem si postavy z této knihy, i když některé jsou na zabití... Líbí se mi i poklidná atmosféra, pokud do ní nehodí vidle svérázný Saturnin.

21.04.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nejdříve jsem si myslela, že půjde o červenou knihovnu, proto jsem ani neměla chuť ji číst. Ale osud Anny rozhodně nebyl žádná červená knihovna, spíš naopak. Dovedla se s osudem poprat. Ze začátku byla až moc hodná, přizpůsobivá. Až časem se naučila bojovat za své děti i za sebe. A jak už to v životě bývá, potkávala lidi dobré i zlé. Vše se odehrávalo v drsných venkovských podmínkách, navíc v poválečné a poúnorové době. Jen to vše působilo trochu monotónně: porod, další porod, potrat atd.

10.04.2022 3 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Už několikrát jsem viděla film, ke knize jsem se dostala teprve teď. Film se mi líbil víc, ale i knížka mne zaujala. Ze začátku mi vadila nespisovná řeč, ale vlastně to k příběhu sedělo. Děj byl trošku jiný než ve filmu, ale vyznění bylo stejné. Slovy Forresta Gumpa: " Jsem idiot, ale nejsem blbej".

08.04.2022 4 z 5

Jezdci Jezdci Joseph Kessel

Další kniha o Afghánistánu, kterou jsem v poslední době četla. Pohled na tamní společnost, kterou asi my nejsme schopni pochopit. Na jedné straně neuvěřitelná statečnost a odvaha, se kterou se Uroz se zlomenou nohou vydává přes hory. Na straně druhé nepochopitelné lpění na starých zákonech a předsudcích.
Viděla jsem kdysi i film, ale ten nedosahuje kvality knihy.

01.04.2022 5 z 5