fénix56 fénix56 komentáře u knih

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

V knize poznáváme několik generací žen z jedné rodiny v minulém století. Nečetlo se to lehce, osudy těchto žen byly těžké a vlastně ani neměly možnost něco změnit. Nebo pokud by se o to pokusily, asi by skončily v opovržení. Prostě taková byla doba, žena jen rodila děti, starala se o ně a hlavně o manžela, a samozřejmě ještě o domácnost a zvířata. A být v té době bez manžela? Asi by ji čekal ještě horší úděl, než být s ním. A do rodinného soužití ještě zasahují problémy válečné a politické.

Skvělé bylo intermezzo vlčice. Ona opravdu za nic nemůže, za vše si můžou lidé sami.

26.10.2022 4 z 5

Na chalupě s moderním fotrem Na chalupě s moderním fotrem Dominik Landsman

Před touto knihou jsem četla Karanténu s moderním fotrem, která se mi líbila o trošičku víc. Ale i u této knihy jsem se hodně nasmála.
Některé postavy v knížce mi připomínaly osoby v mé rodině. Hlavně Čeňkův děda, táta táty. To jsem si říkala, jestli pan Landsman neznal mého manžela: stříhání trávy nůžkami, nakrucování se před zrcadlem, pyrotechnické choutky... A "souboje" babiček taky znám...

14.10.2022 5 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Netradiční příběh z války. Pino balancuje na hraně, když se snaží jako šofér generála Leyerse získávat informace, který by pomohly odboji. Hrozí mu nebezpečí, že bude nacisty odhalen a zároveň může být podezírán svými blízkými, že je zrádce a fašista. Začátek byl pozvolnější, pak to gradovalo až do drsného finále. Pino přežije, ale pocity viny a nevyjasněné otázky ho trápí po zbytek života.

10.10.2022 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Neobvyklý, napínavý příběh, okořeněný Markovými vtipnými hláškami. Hned první věta knihy zhodnotí přesně Markovu situaci. Ovšem ten se nedá, bojuje, seč mu síly stačí. Jen mne trochu prudilo množství chemických, fyzických a matematických poznatků. V těchto předmětech jsem ve škole bohužel nevynikala, proto ani nedovedu posoudit, zda mají hlavu nebo patu.

08.10.2022 4 z 5

Pod znakem orla Pod znakem orla Simon Scarrow

Tuto knížku jsem brala spíš jako detektivku v historickém hávu, ne jako klasickou historickou beletrii. A tím pádem jsem byla spokojena. Raději sice čtu knihy přímo o skutečných historických postavách, z této doby třeba konkrétně Claudius, který je sice v knize zmiňován, ale není přímým účastníkem děje. Ale nenudila jsem se, napínavé to bylo, měla jsem podezření na osobu, která stojí za spiknutím a to podezření se nakonec ukázalo oprávněné. A dozvěděla jsem se mnohé o sytému fungování římských legií.

06.10.2022 4 z 5

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Já jsem byla s knihou moc spokojená, bylo to příjemné překvapení. Obsah byl dost nezvyklý, vše začínalo spíš jako drama o pruských uprchlicích Hildegard a její dceři Veře. Po několika desítkách let za stárnoucí Verou přijde její neteř Anna se synem Leonem a je to o jejich sžívání a taky o životě na vesnici. Je tu vidět diametrální rozdíl v přístupu starousedlíků k přírodě a návštěvníků z města, u kterých je to spíše póza, novodobý trend. A nejde jen o přístup k přírodě, ale i o výchovu dětí apod. A vše je okořeněno suchým humorem.

22.09.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl se mi líbil ještě o něco více než první. Nebydlím sice daleko od zmiňovaného kraje, ale jeho historii jsem znala jen povrchně.
Tvrdé pracovní podmínky mužů (i skoro dětí) v dole, dřina jejich žen při starostech o domácnost, rození dalších a dalších dětí... Hodně mužů se snaží zapomenout na těžký úděl pomocí alkoholu, ženy většinou vše snášejí mlčky.
Konflikty Čechů a Poláků, které byly popsány v prvním díle jsou nakonec oproti další válce zanedbatelné. A vlastně ani osvobození není tak úplně výhra, jak závěr knihy napovídá. A jak všichni víme. A poučení z této knihy? Lidé jsou nepoučitelní, stále opakují stejné chyby...
Kdyby to šlo, hned bych přidala jednu hvězdičku za výrazy, které mi připomněly babičku a na které už jsem zapomněla.

20.09.2022 5 z 5

Strýc Dynamit Strýc Dynamit Pelham Grenville Wodehouse

Vzdáleně mi tato kniha připomínala Saturnina. Strýček Fred je na jedné straně dobrosrdečný, hned se hrne někomu v nesnázích pomoct, na druhé straně je někdy na zabití... Ale nejvíc mne na této knize zaujala spisovatelova práce s jazykem, se slovy. Jeho vtipné postřehy a poznámky jsou perfektní.

08.09.2022 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Knihu jsem četla i poslouchala jako audioknihu v podání Otakara Brouska a musím říct, že ji "načetl" skvěle.
Je to typická "backmanovka" jsou v ní dojemné okamžiky i vtipné pasáže. Líbil se mi popis pracovního i osobního vztahu Jima a Jacka. Ocenila jsem, že Zaru spisovatel nehodnotil jen záporně. Rozhovory mezi Zarou a psycholožkou byly brilantní. A fandila jsem individuu. Prostě všichni měli své úzkosti. Nebo úzkosti měly své lidi?

31.08.2022 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Co se stane, když se křehká stará dáma naštve (nechci použít drsnější výraz)? Ukáže třem kumpánům zač je toho loket. Celou dobu jsem paní plukovníkové Linee držela palce a zároveň se o ni bála. Myslím, že by se zfilmování měli chopit bratři Coenové nebo Quentin Tarantino. Je to přesně v duchu jejich filmů.

26.08.2022 4 z 5

No.... Četla jsem všechny knihy od Jonassona, ale tahle spolu se Zabijákem Andersem patří k těm slabším. Stoletý stařík a Sladká pomsta se mi líbily o hodně více.
Mnoho politiky, méně humoru. A ta politika by mi koneckonců ani tak nevadila, kdyby pan Jonasson ten svůj světonázor nevnucoval tak okatě.

23.08.2022 2 z 5

Kuchařka pro dceru Kuchařka pro dceru Jana Florentýna Zatloukalová

Kvůli názvu jsem ji opravdu koupila dceři jako dárek a teď si ji velice často půjčuji. Je tam spousta vychytaných postupů a přestože vařím už hoooodně dlouho, často tam objevím nějaký fígl, který vaření ulehčí. Nemám ráda recepty, kde se popis receptu scvrkne na jednu jednu větu, např.: "Uděláme těsto." Ale to se dá udělat mnoha způsoby. Takže to u této kuchařky nehrozí.

05.08.2022 5 z 5

Zardoušená královna Zardoušená královna Maurice Druon

Zatímco v prvním díle byl ten schopnější Filip IV. Sličný než jeho bratr Karel z Valois, ve druhém díle je schopnější Filip (později V.), bratr nového krále Ludvíka zvaného Hašteřivý.
A kolem nich se vyskytuje stejná suita intrikujících příbuzných, ministrů a dvořanů, kterým jde jen o vlastní prospěch. A neštítí se ani vražd.

V této knize se střídají úseky, popisující tyto intriky, které jsou sice rozvláčnější, ale mají svůj smysl, s událostmi, které vyrazí dech.

03.08.2022 4 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Milá knížka o britské rodince na ostrově Korfu. Neuspěchaná pohoda, slunce, moře, rozmanitá fauna. A svérázná, ale přitom soudržná rodina. Vzdáleně mi to připomnělo knihu Marcela Pagnola Jak voní tymián.

01.08.2022 4 z 5

Toto je jedna z mnoha knih, které jsem o této královně četla. Nevím, která z nich popisuje její příběh nejvěrohodněji a pravděpodobně to neví přesně ani historici. Můžou popisovat fakta, ale už hůř povahu postav, záleží na úhlu pohledu...Takže můžu hodnotit jen styl psaní. Knihu jsem poslouchala jako audioknihu, což v tomto případě je rozhodně plus. Je totiž dost rozvláčná, zabředává do podrobností, od popisů oblečení až po intimní problémy královny. Ale ten poslech audioknihy to určitým způsobem zrychlil, u čtení bych se asi místy občas nudila.

Ale jinak byla pozice Kateřiny u tudorovského dvora popsána zajímavě. Od začátků, kdy nevěděla, co s ní bude a nemohla věřit ani svým nejbližším, přes počáteční chvíle štěstí v manželství s Jindřichem, zkomplikované neustálými potraty, smrtí novorozenců a porodem Marie, která byla "jen" dcera. Nezáviděníhodný osud...

29.07.2022 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Mám ráda přírodu, fandím lidem, kteří se dokážou zvednout ze dna, ale... V knize byly osobní záležitosti dost depresívní (navíc si spoustu problémů zavinila autorka sama). Samotná cesta Pacifickou hřebenovkou byla popsána tak nějak suše, popisně....Čekala jsem trochu víc.

22.07.2022 3 z 5

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Měla jsem to štěstí navštívit Provence, mám ráda dobré jídlo i dobré víno. Líbí se mi neuspěchaný život obyvatelů Provence, jejich několikahodinové posezení u jídla, takže se mi nemohla knížka nelíbit.
Navíc je to zpestřeno spoustou osobních zážitků spisovatele (kamenný stůl, příšerný Tony, otravní návštěvníci, svérázní řemeslníci atd.)

14.07.2022 4 z 5

Železný král Železný král Maurice Druon

Doba Filipa IV. Sličného, tvrdého krále, který se neštítí domoci peněz zlikvidováním řádu templářů. I v soukromém životě je neúprosný. Jak říká své dceři Isabele, kterou provdal za anglického krále, homosexuála: "Nežijeme vlastní životy, ale životy našich království."

Z popisu popravy milenců jeho snach se mi zvedal žaludek. Ale v té době byly podobné popravy běžné.

Trochu méně mne bavila linie obchodníků Tolomei.

10.07.2022 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Opět typický Ládík. Tentokrát jezdí po zajímavých místech naší republiky. A nevybírá si jen ty nejznámější destinace, spíš naopak. Není to jen strohý popis památek, staveb či přírody, vždy je to ozvláštněno vtipnými postřehy z jeho osobních zážitků.

05.07.2022 5 z 5

Bílý oceán Bílý oceán Roy Jacobsen

Tak mně se trochu více líbil Ostrov, možná kvůli tomu že byl uzavřenější, ucelenější. Bylo to o drsném životě skupiny lidí na nehostinném ostrově. Bílý oceán je roztříštěnější, zasahuje do něj válka, přicházejí a odcházejí noví lidé. Je jich už moc a občas jejich rozhovor nebo příběh vyzní do ztracena... Prostě mně víc upoutal souboj lidí s přírodou než lidí mezi sebou.... A příroda, kruté živly a nevyzpytatelné počasí jsou v obou knihách popsány velmi poutavě.

27.06.2022 4 z 5