Fazolka2017 Fazolka2017 komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Škola se svým seznamem povinné četby mne tuto knihu nedonutila přečíst ( stejně jako spoustu dalších, v té době jsem byla plně zamilovaná do S. Kinga ). Nyní mne donutila Čtenářská výzva a splnila tím svůj účel : nalezla jsem knihu, která mě pohltila, rozrušila a donutila mne přemýšlet nad některými aspekty života. Válka je odporná, zbytečná a strašná věc a mistr Remarque to v této útlé knížce dokonale vystihl.

07.12.2017 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

K přečtení mě nalákalo vysoké hodnocení a doporučení k Čtenářské výzvě. Forma deníkových záznamů mne zaujala. Bavila mě postava Renfielda a popis jeho šílenství ( i když jsem čekala, že bude hrát nějakou větší úlohu). Celkově jsem ale knihu dočetla opravdu hlavně kvůli splnění Čtenářské výzvy. Kromě části kdy byl pan Harker zavřen na Drakulově zámku mi děj zas tak napínavý a strašidelný nepřišel. Některé pasáže byly dost rozplizlé, na mne příliš mnoho sladkobolných popisů jak je Lucy nebo Mína andělská, jemná, laskavá, okouzlující, překrásná bytost atd... A v hlavě mi uvízne pouze to, jakým způsobem dělali Lucy transfuzi - od kohokoli, kdo šel zrovna okolo ( 4 x!!!) . Pravděpodobně se pokaždé strefili do krevní skupiny, protože Lucy to kupodivu přežila. Ano, asi základní kámen hororového žánru a významná kniha své doby, ale já se nedám strhnout pětihvězdičkovým hodnocením a jdu si pustit své oblíbené Drákuloviny :-)

07.12.2017 2 z 5

Velice silný příběh. Trochu rozvláčný popis průběhu její první lásky, ale zase zajímavý pohled na to jak v té době probíhalo namlouvání, rande, jak se chovali studenti na škole ke svým profesorům, jak byli rádi že mohou studovat, jaký měla škola výchovný přesah i do volného času studentů a školáků ( večerka), atd....Přímo o pokusech bylo v ději méně, než jsem očekávala, ale možná dobře. Určitou část jsem měla problém zkousnout. Paní Sternovou každopádně obdivuji, byla silná, statečná a měla obrovské štěstí, že přežila.

07.12.2017 4 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Mě se tahle série prostě líbí. Zcela mě pohltí temné prostředí metra a jsem v jiném světě. Těším se na třetí díl

26.11.2017 5 z 5

A hudba přestala hrát A hudba přestala hrát Leopolda Dobrzenská z Lobkowicz

Haháá ! Vidím, že mám tu čest, napsat hodnocení jako první. Kdybych mohla, dala bych 150%. Ano, asi jsem osobně zaujatá, protože se jedná o "moji" paní hraběnku z "mého" zámku v "mém" rodném městě. :-) Neuvěřitelný životní příběh neskutečně silné ženy, před kterou smekám a klaním se hluboko k zemi. Nedovedu si ani vzdáleně představit, jaké to je prožít to co oni, tolikrát přijít o všechno a znovu a znovu začínat z ničeho, bojovat s předsudky, režimy a na konci, když se po čtyřiceti letech zdá, že si v novém domově konečně vybudovali pevné zázemí pro prožití sklonku života, vrátit se zpět do ČR, do Chotěboře a ve věku, ve kterém většina občanů sedí v bačkorách u televize, bojovat znovu - o navrácení majetku, o záchranu zdevastovaného panství, atd. Jsem ráda, že náš krásný zámek a park je postupně dáván do pořádku, nechátrá a bude předán potomkům Dobrzenských, kteří budou - doufám - pokračovat v díle svých předků. Poznámka na konec : bylo by velice zajímavé, přečíst si tentýž životní příběh z pohledu manžela Leopoldiny - Jendy. Podle knihy to byl stejně výjimečný muž, jako jeho žena. Velice brzy si zopakuji procházku k hrobce Dobrzenských, kde budu tiše rozjímat a pravděpodobně uroním i slzičku.

04.09.2017 5 z 5

To To Stephen King

Když mi bylo 16, byla jsem v nemocnici na operaci a ležela tam asi čtrnáct dní. Protože jsem byla nadšená z předchozí knihy Holčička, která měla ráda Toma Gordona, rodičové měli za úkol přinést z knihovny cokoli od Kinga. A přinesli TO. I po dalších 16 letech si jasně pamatuji na tu malou, ale hodně tlustou knihu s tvrdými deskami, rozpadlým hřbetem a stránkami ze zvláštního jemného papíru potištené hustým drobným písmem. Těch čtrnáct dní jsem nebyla v nemocnici, ale v Derry v Maine. Když to vidím zpětně, měla jsem štěstí, že tyto dvě knihy byly první, které jsem od Kinga četla, do dneška je považuji za jedny z nejlepších.

20.08.2017 5 z 5

Moje úplně první od krále hororu. A zároveň úplně jiná než další knihy od Kinga které jsem četla poté. Příběh holčičky ztracené v hlubokém lese je úžasný - jedna z knih, které občas vytáhnu z knihovny a znovu si přečtu. Po přečtení této knížky jsem se před lety zamilovala do Kingových příběhů, následkem čehož je knihovna čítající prakticky všechny u nás vydané tituly. ( dnes uvažuji, že některé, které se mi až tak nelíbí, prodám dále ). Takže trochu nostalgie, přiznávám. Ale kniha je to skvělá.

Můj kamarád upírek Můj kamarád upírek Angela Sommer-Bodenburg

S Míšou Kuličkou jedna z knih, které jsem v dětství milovala. A stále je skvělá. Krásné ilustrace, příběh, postavy, humor, napětí....četla jsem pořád dokola :-)

Cestující do Frankfurtu Cestující do Frankfurtu Agatha Christie

Nemám ráda knihy, filmy, cokoliv se špionážní zápletkou. Nebaví mě to. Agi miluju, zkusila jsem tedy Cestujícího do Frankfurtu. Nedočetla jsem jí z výše uvedeného důvodu. Překombinované, špióni, konspirační teorie, dlouhé rozhovory o něčem tajném a zároveň o ničem. Navíc v prostředí roku 1970, což už prostě není ono. Z úcty k Agátě dávám aspoň jednu hvězdičku.

19.08.2017 1 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Moje první knížka od Michaely Klevisové. Byla jsem hodně překvapená - mile překvapená. Kdybych nevěděla, kdo knihu napsal, věřila bych tomu, že jde o skvělou detektivku nějakého severského autora. Prostředí do kterého je bříběh zasazen mi vyloženě sedlo. Skvělá detektivka a já jsem zvědavá na další autorčiny knihy.

19.08.2017 5 z 5

Dům ozvěn Dům ozvěn Barbara Erskine

Jedna z knih, kterým se opakovaně vracím. Ano, Joss byla místy lehce hystericky nesnesitelná a její sestra na zabití, ale já prostě miluju knihy s tímto tématem - strašidelný starý dům ( který je třeba dát do pucu ) a vše co k tomu patří. Vím, že si ji přečtu zase a zase se budu bát.

19.08.2017 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Knihu jsem četla před rokem takže hodnocení s odstupem. Bylo to napínavé, skvěle napsané, přečteno prakticky na jeden zátah, ale trochu mě zklamal závěr...a hlavně : všechny kladné dojmy po delší časové době vyprchaly a zbyly jen pocity zděšení až zhnusení, které jsem prožívala při čtení scén popisujících oddělování tkání od kostí. A to je asi špatně. Ano, byly brilantně autenticky napsané. Tak moc, že si ještě dnes si říkám, zda byl autor při psaní zcela normální a při smyslech a zda někde po sklepeních netrénoval. Možná je to tím, že nesnáším jakékoli filmy kde se mučí a čtvrtí lidé. ( Jinak v životě jsem celkem otrlá, krev mi nevadí, prodělala jsem praxi na porodním i operačním sále, na pitevně...takže fakt neomdlívám ) . Ale tohle ne. Asi to máme v rodině, sestře stačilo přečíst anotaci a bylo jí blbě.

13.08.2017 2 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Originální, znepokojivá, šokující. Při čtení pasáže popisující samotný proces rozpojování mi běhal mráz po zádech. Člověka kniha nutí zamýšlet se nad otázkami, které ho nikdy před tím nenapadly ( problematika duše, absolutní transplantace,...). Jsem ráda, že jsem měla možnost si tuto knihu přečíst.

13.08.2017 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Nádherná postapo kniha ! Úžasně vykreslená atmosféra temného, vlhkého, nebezpečného metra. Občas delší filozofické pasáže, ale nevadí. Příběh byl napínavý, nepředvídatelný, jedna z knih, od kterých jsem se nemohla urvat. Občas chyby - chybějící uvozovky ukončující přímou řeč, hrubky...ale co. Moc se mi líbila a doporučuji. Brzy si zahraji na PC i hru, jsem zvědavá na tu atmošku když budu mít k dispozici obraz i zvuk :-)

11.08.2017 5 z 5

Vykupiteľ duší Vykupiteľ duší Iveta Pačutová

Blahoslavena budiž čtenářská výzvo 2017 ! Díky tobě jsem narazila na tuto úžasnou knihu ! Přečetla jsem během jedné cesty vlakem z mého bydliště na Vysočině do Plzně a zpět. Ne že by byla tak tenká, ale ten děj mě prostě popadl a už nepustil. Mám ráda příběhy obyčejných lidí z té doby - z vesniček, hor,... s obavami jsem ale očekávala fantaskní prvek ( přišlo mi, že to nemůže fungovat, nedovedla jsem si představit např. Javořickou + fantazy dohromady) - zbytečně. Byl tam přítomen naprosto přirozeně a skoro jakoby vysvětloval spoustu věcí, které se v životě - tehdy i dnes - dějí. Dopuručuji a lituji, že není pokračování.

22.07.2017 5 z 5

Doktor od Jezera hrochů Doktor od Jezera hrochů Miloslav Švandrlík

Četla jsem asi po třetí v životě a je to klasika ke které se ráda vracím. Je to prostě Švandrlík, humor, krásná čeština, pohodové čtení. Patřím k těm, kterým se víc líbí kniha než film. Ve filmu hlášky značně očesané a dle mě nevhodné herecké obsazení, které nekoresponduje s popisy osob ve čtené formě. Například knižní Čeněk Dobešek určitě neměl tak vysoustružené tělo jako ten filmový :-)

22.07.2017 4 z 5

Vražedná diagnóza Vražedná diagnóza Ingrid Hedström

Pro mě průměrná detektivka. Začátek slibný, potom mne to napětí pustilo a dočetla jsem jen abych věděla jak to dopadne. Kniha na kterou rychle zapomenu, dočetla jsem před měsícem a už teď, když píši hodnocení tak si nevybavuji nic, čím by mi uvízla v paměti.

16.07.2017 2 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Napínavé, přečteno jedním dechem, ale mě osobně vadí ta spousta nakousnutých lidských osudů u kterých bych ráda věděla jak pokračovaly, ale mám smůlu. Jednotlivé příběhy převážně pochmurné, nic se nedaří, všechno je šedivé, bez radosti , bez ničeho pozitivního, ani špetka humoru - i kdyby jen ironického...trochu depresivní. Opravdu je život jen samé utrpení ? Další věcí je konec - proč tak otevřený ? Měla jsem skoro pocit, jakoby mě o něj někdo okradl.

16.07.2017 3 z 5

Putování s oslem Putování s oslem Josef Fousek

Krásné letní prázdninové čtení. Miluju oslíky, takže pro mě jednoznačně hlavní hrdina Honza. Kam nechtěl jet, tam se prostě nejelo, když chtěl přestávku, tak byla přestávka, když si usmyslel, že půjde jinudy, šlo se jinudy - jó, to je oslík. Pánové byli jeho skvělým doprovodem . Milé, vtipné, super.

16.07.2017 5 z 5

Endurance Endurance Alfred Lansing

Knihu jsem našla ve skříni na půdě, nevěděla jsem do čeho jdu a domnívala se, že příběh bude o ztroskotání a přežití než se dostaví záchrana. Omyl. Rozdrcení Endurance , putování po lámajícím se ledu, plutí ve třech člunech od kry ke kře, přistání ne nehostinném zmrzlém kamenném místě, další plavba, další nehostinné místo, další plavba a na závěr přechod hor, které je problematické přejít i dnes. Přečetla jsem tento příběh jedním dechem. Neuvěřitelné, za jakých podmínek dokázali přežít bez jediné ztráty na životě. Co všechno dokázali ! V dnešní době, se současným expedičním vybavením, by to bylo velice riskantní, ale tehdy s jejich oblečením, stany, čluny, navigací.....hluboká úcta. Přesunuji z půdy do mé knihovny mezi to nejlepší a předložím potomkům jako doporučenou dobrovolně-povinnou četbu. Prosím, pokud znáte knihy s podobným tématem, dejte mi vědět.

16.07.2017 5 z 5