Holčička, která měla ráda Toma Gordona

Holčička, která měla ráda Toma Gordona https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1135/bmid_holcicka-ktera-mela-rada-toma-gordo-nCz-1135.png 4 2309 363

Svět měl zuby a mohl vás jimi kdykoli pokousat. Trisha McFarlandová to zjistila, když jí bylo devět let. V deset hodin dopoledne začátkem června seděla vzadu v autě své matky, na sobě měla modrý nadhazovačský dres Red Sox (s číslem 36 Gordon na zádech) a hrála si s panenkou Monou. V půl jedenácté zabloudila v lese. V jedenáct se snažila nepodléhat panice, snažila se neříkat si "Tohle je vážné, tohle je moc vážné". Snažila se nemyslet na to, že když se lidé ztratí v lese, někdy se jim může něco stát...... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Girl Who Loved Tom Gordon , 1999

Shaxx
09.04.2024 2 z 5

Jak Kinga miluju, tak tohle je moje nejméně oblíbená kingovka. Už jednou jsem ji rozečetla a odložila, což dělám jen výjimečně, tak moc mě to nebavilo. Holčička, která měla ráda Toma Gordona mi byla ukradená a doufala jsem, že konečně už spadne do nějaké rokle a bude konec... Děj repetitivní a utahaný, Trisha za mě neoblíbitelná postava.

kyssling
03.03.2024 4 z 5

Krásný příběh, holčičce jsem moc přál, aby Mistr potlačil své občas zvrácené chutě při psaní .... Trochu mě chyběla příběhová linka o pátrání, ta by mohla být též zajímavá.

Forest66
26.02.2024 5 z 5

Naprosto úžasná knížka! Nečekal bych, že se mi příběh o holčičce v lese může tolik líbit :)

Janina82
04.02.2024 5 z 5

Pomalu a jistě se ze mě stává milovnice Kinga. Píše totiž přesně podle mého gusta. Věřím mu úplně každé slovo, jeho knihy mají atmosféru. Tahle kniha je to právé pro dlouhý zimní večer, když máte na něco chuť a nevíte co. Narozdíl od některých komentujících mi nepřišlo nemožné se takto ztratit. Někdy se soukolí okolností točí takovým směrem, že je předem jasné, že bude průšvih , a nelze ho zastavit. Myslím, že každý z nás někdy takovou situaci zažil.

Hotovson
31.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Dočteno. Sice to mělo bejt za odpoledne, ale nějak jsem musel i do práce a jednou u knížky usnul.

Dítě se ztratilo v lese. Pominu rozsah lesa, v USA jsou holt větší. Nepominu způsob ztracení. V devíti letech? Takovy způsobem? Jako vážně? A seběhnout z cesty a pak se ztratit tak, že dolezu pomalu do Kanady? Tady to napadá na obě nohy. Jestli je teda dítě tak dezorientovaný, že nedoleze dvacet metrů zpátky na cestu a nedoběhne mámu s bráchou, tak nechápu, jak potom může v lese přežít další tejden, nebo jak dlouho to bylo.

Další věc - bukvice. Měl jsem za to, že se to nedá žrát. Trochu jsem googlil a nedá, pokud člověk neni divoký prase. Ale zase to vysvětluje u holky ty nevolnosti a halušky, takže tady přimhouřim oko.

Třetí věc. Medvěd. Jestli jsem to dobře pochopil, tak to byl nejspíš baribal, proto ty vosy (pokud to nebyly halušky) a nějak neútočil, jinak si nedovedu představit, že by se po zimě (zmíněno v knize), jakejkoliv jinej medvěd zdržoval přemejšlenim, jestli daleko menší oběť sežere nebo ne, bez ohledu na komický baseballový postoje a házení walkmana.

Suma sumárum tak 3,5*, zaokrouhlim to nahoru, ale je to o medvědí chlup :)

krakonos.kraken
27.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Kdyby jí bylo třeba 14 a bratrovi 17 bylo by to celé víc uvěřitelnější. A taky mi přijde že King moc neumí odhalovat monstra. Vždycky mají neuvěřitelný buildup, ale bohužel až do té míry, že když se na konci objeví na scéně, nikdy to nenaplní očekávání. Stejně jako v "To", ale tam to díky 1000+ stranám bylo ještě výraznější.

Nicméně tohle jsou hnidopišské připomínky, kniha je skvělá a jednoduchá. Je o vůli k přežití, o našem odtržení od přirody, o instinktech a o kráse přirody a i trocha filosofování i bozích.

Carpinus-CZ
21.01.2024 4 z 5

Doporučuji všem, kteří postrádají v dnešní době povrchních a laciných gest v literatuře více poetiky, hravosti a dětské fantazie, která se i z literatury bohužel postupně vytrácí. Knížka je čtivá, svým způsobem hravá, plná i vtipných a trefných komentářů malé holčičky, která se dostala do tak kritické situace, o které se nám ani nezdá. Je to ukázka neskutečné psychické i fyzické síly v situaci, kterou by i většina dospělých dávno vzdala. Je to ukázka toho, jak je v životě důležité a klíčové mít takového Toma Gordona, který nám může pomoci překonat i to, co se objektivně zvládnout nedá. Nedávno jsem byl po krásném filmu trochu zklamaný z autorovy knihy Zelená míle, tato knížka se mi od autora líbila překvapivě trochu víc. Zde Stephen King místo nadpřirozena využil neskutečnou dětskou představivost a fantazii a zcela zůstal v rovině reálného světa. Pro mě to byla výrazně nadprůměrná kniha, kterou doporučuji přečíst především těm, kterým se trochu stýská po dřívějších dobách, kdy nevycházely pouze série krimi detektivek o vyšetřování jedné vraždy za druhou ...

Romanka89
19.01.2024 5 z 5

Mě tohle dílo sedlo moc! Ač jsem od toho moc neočekávala a hlavně mě nalákal malý rozsah díla, tak jsem byla velmi mile překvapena. Já být jí, druhý den by bylo po mně. Tu atmosféru, jakou King prostě umí, to sakra mělo. Musím dát plný počet.

Natty
09.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Kniha, ke které jsem se dlouho odhodlávala, ale nakonec stála za to. Zase trochu jiný soudek, maličko jednotvárný děj, vzhledem k místu, kde se odehrává, ale vtáhl mě a přečetla jsem to během dvou dní. Konec jsem odtušila již u prvních zmínek, ale vůbec mi to mé „jistojisté přesvědčení, že jde zrovna o tohle“ nepřekáželo v dalším čtení. Je fajn, že až do posledního okamžiku je čtenář udržován v neustálém napětí. Pocity jsou popsány vcelku uvěřitelně, až překvapivě se člověk vcítí do kůže malé strádající ztracené holčičky. Jen si moc nedokážu představit, že by to zvládala takto dlouho.

Hall3006
24.12.2023 3 z 5

Knihu jsem dostal k zapůjčení v nemocnici po přečtení vlastních zásob a nějak se stále nemohl začíst. Nejprve to bylo dost monotónní, ale postupně se zvyšovalo napětí až do bodu kdy jsem už nevěřil v nějakou naději. Tíživá atmosféra ztracené holčičky byla náročná na čtení, no závěr mě emočně zasáhl. Dát však větší hodnocení nemohu vůči jiným dílům mistra.

Dela111
15.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Audiokniha
Už podruhé v krátké době obdivuji, jak nějaký spisovatel dokáže napsat strhující napínavý příběh a stačí mu k tomu jediná postava. Tady jde o devítiletou holčičku, která se ztratí na výletě v lese. Chtěla si jen odskočit a pak se co nejrychleji zkratkou vrátit k mamince a bráchovi...
Popis jejího nekonečného bloudění rozsáhlým lesem, kdy dostává žízeň, hlad, je jí špatně a postupně se propracovává k celkovému selhání organismu, je maximálně autentický. Výborně je popsáno dětské myšlení, pocity, určitá naivní statečnost a víra v pomoc. K tomu ta nekonečná dětská fantazie...
Tady není potřeba žádných příšer a přesto je to pořádný horor!

Arev122
08.12.2023 4 z 5

Netypická, kniha od S.Kinga. Malá holčička se ztratila v lese - příběh je plný fantazie a představ , ale se šťastným koncem .

stanislav0373
08.12.2023 4 z 5

Naprosto úžasný příběh o síle malé holčičky, nelehkém putování a skutečnosti, že King dokáže napsat skvělou knihu téměř z ničeho.

LittleAndy
01.12.2023 2 z 5

Autor na rozdiel od svojich ostatných románov zvolil netradičný prístup – hneď na začiatku nastolil problém a takmer okamžite ním konfrontoval hlavnú postavu. Hodnotím to pozitívne, lebo zdĺhavý úvod a možno až zbytočné opisy vzťahov a udalostí škodili predchádzajúcim knihám, ktorým potom ostal malý priestor na samotné vyvrcholenie deja. Tu sa išlo hneď na vec. Lenže tá vec spočívala v tom, že sa jedno dievčatko stratí v lese. A to je... všetko. Spočiatku možno pútavé, čitateľ sa zamýšľa, čím všetkým si bude musieť dievčatko prejsť a ako sa z toho celého nakoniec dostane a zotaví, ale deju chýba výraznejšie striedanie tempa. Nič moc sa nedeje, dievčatko putuje ďalej, bojuje s prírodou, samo so sebou, s nedostatkom vody a jedla. A potom aj s niečím ďalším? Oceňujem, že autor zahrnul do na prvý pohľad jednoduchého survival príbehu nadprirodzenú rovinu, i keď len náznakovo. Nepodarilo sa mu ju však dotiahnuť do pútavej podoby. A to by sa dalo povedať o celom príbehu. Mnohé sa opakovalo, niečo bolo nudné a bejzbalové vsuvky otravné. Chápem, že autor je veľkým fanúšikom bejzbalu, no mimo hraníc USA tento šport asi veľký dosah mať nebude, a preto nie je prekvapivé, že mnohí čitatelia len ťažko ocenia prepojenie dievčatka s týmto športom.

Ginosaji
20.10.2023 5 z 5

Všechny knihy nemusí být trhákem. Někdy bohatě stačí lehký nepřeplácaný děj, což je v případě tohoto díla splněno na jedničku. Vzhledem k věku děvčátka zahrnuje spoustu fantazie, která je do příběhu vsunuta uhlazeně a vhodně. Chvílemi mi dílo svou koncepcí připomínalo Stín kapradiny od Karla Čapka.

lazarus
08.10.2023 3 z 5

Za mě rozhodně nejslabší dílko pana mistra. Možná tím, že jsem před Holčičkou přečetl Geraldovu hru, po čertech drsnou sondu do duše trýzněné ženy, mě tato záležitost přišla příliš obyčejná, nudná, prostě slabá. A nebavila. Vážně nebavila

m2056
03.09.2023 4 z 5

Kniha popisuje osud dívky co zabloudil v lese máte pocit jako by ji pán King sledoval a dělal si přesné poznámky na knihu.

ozzak
29.08.2023 5 z 5

Trochu netipicky Stephen king o jedné 9 létě holčičce která stratila v lese a dobrodružství které při tom zažila.

KadetJaina
27.07.2023 5 z 5

Tohle je furt moje oblíbená Kingovka. Sledování osudu holčičky je prostě drsný.

Timkim
25.07.2023 4 z 5

Musí se nechat, že King dokáže i z úplně banality napsat příběh. Klidně bych se vsadil že na téma páření stonožek by byla kniha minimálně o 150 stranách. Ale k příběhu. Nedával jsem tomu moc šancí na úspěch, ale bavilo mě to. Ta cesta lesem, její hladovění , mrznutí, bylo napsáno tak, že jsem tomu věřil. V přežití by mohla bojovat s Bearem Gryllsem. Ano, baseballu tam bylo zbytečně moc, ale to je King. Jednu hvězdu beru za uvěřitelnost. Mám stejně starou dceru a to, že by vydržela sama takovou dobu v lese.....

děti boj o přežití lesy strach bažiny, mokřady, močály baseball

Stephen King
americká, 1947