exitus exitus komentáře u knih

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Nemohu souhlasit s nadšenými komentáři, podle mne je to dost průměrně napsaná knížka s ještě průměrnějším příběhem a to, že je v tom smrt a rakovina to ještě nedělá zajímavějším. Dost mě rušil nepříliš atraktivní styl psaní, kdy je kniha napsaná velmi jednoduchou formou a asi pro efekt občas postavy pronesou hlášky, které puberťákům prostě nevěřím. Nejsem necitlivá a soucítím s nemocnými, ale tohle mě nedostalo. Bohužel

07.10.2013 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nevím, zda si troufnout rozbíjet všechny ty pětihvězdičkové komentáře negativním komentářem, ale nemůžu jinak. Velká očekávání, která se rozhodně nenaplnila. Nevím, jestli to bylo českým překladem, nebo zda kniha působí hloupě i v originále. K tomu, abych příběh považovala za silný a dojemný potřebuji malinko víc než jen prvoplánové ingredience ne zrovna umně namíchané dohromady. Vždyť tam už chybělo jen opuštěné psisko! Vlastně ani jedna postava nebyla sympatická, hlavní hrdinka je husička, co potřebuje muže k tomu, aby jí ukázal, jak se může realizovat, Will je zapšklý týpek, který si na každém vylívá zlost, že už není tak strašně cool jako byl a třeba hrdinčin přítel je tak trapná figurka až to bolí. To opravdu musí vždycky hrdinka chodit s naprostým mamlasem, co si ji nezaslouží, abychom mohli více milovat osudového muže? Jsem ve věku Lou a opravdu mě štvalo, jak naivně se chovala a nedokázala jsem k ní najít ani špetku sympatií, až natolik, že mi bylo úplně jedno, co se jí v minulosti stalo. K tomu celá její rodina byla naplněním předsudku o "chudších", naproti čemuž Willova rodina se zase přesně trefila do škatulky "bohatí". Prostě vše podle šablony. Jasně, na ženský román nebo co to má být je to asi odvážné a silné téma a ještě odvážnější konec, ale to je asi tak vše. Napadá mě deset knih, které mě dostaly víc, aniž se o to snažily a popravdě nechápu současný trend "velkých příběhů", kde se ždímou emoce. To autoři dostávájí bonusy za každou ženskou, co rozbrečí?

09.03.2014 2 z 5

Očekávání byla veliká, bohužel se nevyplnila. Čekala jsem větší vtip, dost mi vadila prvotní vulgarita a celkově mi kniha přišla dosti absurdní. Paradoxně ale čím déle jsem jí četla, tím se mi líbila více a na konci se dal nalézt i ždibec romantiky Nápad zakomponovat staříka do velkých světových událostí připomíná Forresta Gumpa či Járu Cimrmana a nutno říct, že u obou zmíněných humor funguje lépe.

18.04.2013 3 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Určitě jsem ovlivněná svojí slabostí pro pana Svěráka, ale knížka mě nesmírně potěšila. Nejspíš skutečně pomohlo, že si pan Svěrák klekl do trávy, aby viděl svět dětskýma očima, protože příběh byl napsán tak krásně a nevinně dětsky (v dobrém slova smyslu), že jsem se musela celou dobu pousmívat. Kniha dokáže i dojmout a rozporuplná postava strejdy Vlka by obstála i v náročnější literatuře. Kdyby mi pan Svěrák příběhy vyprávěl u krbu, bylo by to na 5 hvězd :).

23.01.2014 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

(SPOILER) Čtivá, depkoidní a doufám, že ne tak zcela reálná sonda do jedné české rodiny. Petra Soukupová je skvělá autorka a věřím, že je jejím záměrem psát tak hrozné postavy, ale vlastně je to hrozně frustrující. Tady exceluje Hana jako naprosto sobecká, nesamostatná bytost, která se asi snaží, ale všem okolo spíš přináší problémy, včetně svého syna. Synova proměna pod vlivem "čistého" prostředí vesnice byla vlastně očekávaná, ale i tak to bylo milé zpestření v jinak dost neveselém sledu bolístek, hádek a trápení.

18.10.2020 4 z 5

Tyll Tyll Daniel Kehlmann

Možná 4,5, nicméně rozhodně jedna z nejlepších knih, která se ke mě letos dostala. KNIHA v pravém slova smyslu, velká počtem stran, příběhem a zejména stylem psaní. U některých kapitol mi trvalo se začíst, ale žádná nebyla vyloženě slabá a ta provázanost mě fascinovala. Měla jsem pocit, že se po mě chce, abych dávala pozor, protože každý detail i postava mohly být důležité a to mě moc bavilo. Tématika dost originální, osobně jsem ještě historickou fikcí z tohoto období nečetla a to, že se to silně dotýkalo našich dějin, byl bonus.

18.10.2020 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Celou dobu čtení této knížky jsem si říkala, že by to byl pěkný film. Všechny ty černobílé vzory, jednotlivé stany, popisy oblečení hlavní hrdinky. Krásné vizuálno, vítězství formy nad obsahem. Příběh tam nějaký je, ale celková hlavní premisa pro mě vlastně byla zklamáním. Těšila jsem se na souboj, ale on vlastně nikdy nepřišel. Stejně tak mě rušila nepřehlednost
knihy, ať už zvláštně pojaté přeskakování času, tak i náznaky a prapodivná pravidla. Půlku času nevíte, co se děje, o čem postavy mluví a ani s vývojem děje na to úplně nepřijdete. Takže hezké na "pohled", vcelku čtivé, ale dost tomu chybělo.

20.04.2020 3 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Moje srdeční záležitost, knihu jsem nyní dočetla již potřetí a asi ne naposled. Pokaždé v ní objevím něco nového, pokaždé mě dojme na jiných místech, pokaždé jsem v jiné životní situaci a proto mě osloví více jiná kapitola než minule. Nichollsovo psaní mi velmi vyhovuje, jeho angličtina je úžasně britská a kniha je takovou kronikou 20 let nejen dvou lidí, ale i celé země. Občas slyším, že si čtenář nemohl najít zalíbení ani v jedné postavě, ale já mám ráda oba hlavní hrdiny i s jejich špatnými vlastnostmi a jejich přátelství, občas nepochopitelnému, i jejich lásce věřím. Ostatní postavy jsou taky výborně napsané, snad nikdo není žádná hloupá karikatura. Konec, který jsem kdysi nechápala a byla za něj naštvaná, mi po několika přečteních dává smysl a do příběhu zapadá, i když pokaždé přemýšlím, že knihu nedočtu a vysním si jiný konec.

31.08.2016 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

V pozitivním i negativním slova smyslu klasická oddechovka pro ženy. Velmi čtivá, zajímavá a vyústění nadprůměrné. Bohužel obsahuje spoustu plytkosti a hloupých dialogů. Hlavní hrdinky jsou všechny celkem zajímavé, ale okolní ženské postavy jsou občas jak charakter z mimibazaru. Nemůžu odepřít autorce schopnost mě navnadit, kdyby mě nezajímalo, jaké to tajemství je, knížku bych asi nezačala číst.

12.01.2016 3 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Jak jsou očekávání ošemetná. Zde jsem čekala něco ve stylu Pýchy a předsudku, nadčasové, roztomilé, vtipné čtení. Dostala jsem temné, nenávistné vyprávění o zmařených životech několika lidí. Ani Heathcliffa, antihrdinu, jsem si neoblíbila, ačkoliv většinou mne takové typy postav baví, nicméně v něm jsem nic moc dobrého k sympatizování nenašla. Líbil se mi způsob vyprávění (i když jsem si postupně říkala, že je náhoda, že chůva Nelly byla naprosto u všeho), ale občas mě z celé té nenávisti a zlých dialogů přešla chuť ke čtení. Styl a jazyk krásný, ale tolik zloby na jednu knihu až moc, i když konec to trošku vylepšil.

21.08.2014 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Nelehké čtení, ale stojí to rozhodně za to. Autor přesně využívá specifického, strohého stylu k vykreslení světa, ve kterém se dva hrdinové, taktéž stroze popsaní, pohybují. Myslím, že jejich jednoslovné rozhovory, obyčejné popisy každodennosti a jen občas nějaká ta akce naprosto navozují tu tísnivou atmosféru, pocit prázdna a beznaděje, který musí všude kolem být. Kniha je napsaná opravdu geniálně, protože pokud se dokážete ponořit do příběhu a přijmout formu vyprávění, poté vás dostane každé pečlivě zvolené slůvko, každý projev lásky mezi mužem a chlapcem - "To se nám povedlo, viď tati." Silný zážitek (film se velmi věrně drží předlohy, ale síly knihy nedosáhne)

04.02.2014 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Je to už docela dlouho, co jsem knihu četla(byla tehdy poměrně nová) a stále na ni myslím. Výborně se čte, je to jako sledovat dobře známý film se špatným koncem, přesně víte, co se stane, ale stejně si přejete, aby to tak nebylo. Bohužel je... Příjemné je i nakombinování faktů a románových motivů. Jedna z nejlepších českých knih poslední doby.

23.04.2013 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Hodně znepokojující... na druhou stranu krásně čtivé. Kniha, kterou přečtete za jedno odpoledne, ale nikdy na ni nezapomenete. Všechna zvířata jsou si rovna, ale....

23.04.2013

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Vždycky když uslyším Norwegian Wood od Beatles, tak se mi vybaví atmosféra knihy...krásná kniha, velmi čtivá, dost depresivní tématika, přitom však nějakým způsobem na mě působila příjemně

21.04.2013 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

King v nejlepší formě. The Body je povídka s překrásnou atmosférou, Nadaný žák je velmi děsivý a Vykoupení z věznice Shawshank je krásný příběh o naději na tom nejnečekanějším místě. Dýchací metoda mne tehdy tolik nezauaja, jako zbylé tři.

18.04.2013 5 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Opravdu hrozně moc jsem se na tuhle knížku těšila a to možná trochu uškodilo zážitku ze čtení, ach ta zatrpacená očekávání.

Výborně, čtivě napsané, bohužel jsem v tom ale nenašla to napětí z prvního a zejména druhého dílu. I v prvním dílu jsme sledovali zároveň i počínání Bradyho, ale tady mi přišlo, že vše bylo zbytečně odhaleno a prozrazeno a závěrečné setkání bylo moc krátké na to, aby opravdu poškádlilo nervy. Rovněž celá zápletka na mě byla lehce přetechnizovaná.

Co oceňuji je skvělá chemie mezi Billem a Holly, kteří se mi rozhodně líbili nejvíc v tomto díle a taktéž perfektní a velmi citlivě napsaný konec.

04.01.2017 3 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

3,5 - na jednu stranu je to opravdu krásný a silný příběh, na druhou stranu ne příliš dobře napsaný - ne že by autorčin styl byl špatný, ale něco, co bohužel nedokáži vysvětlit, mi na něm vadilo - byla to snad zvláštní starosvětskost nebo jednoduchost, s kterou byl příběh podán? Bylo to snad střídání přítomného a minulého času vyprávění v jedné větě? Ani české vydání úplně nepomohlo, jelikož je v knize docela dost překlepů.

Co se týče příběhu, musí asi dostat každého čtenáře a je to jeden z těch příběhů, který vás donutí přemýšlet, co byste dělali vy v situaci vlastně jakékoliv z hlavních postav. Rovněž tu rezonuje otázka, jestli skutečně krev není voda, nebo jestli jsou pro pouto mezi rodiči a dětmi mnohem důležitější společné prožitky a investovaná láska než cokoliv jiného. Sama vlastně nevím, jak jsem chtěla, aby příběh skončil, protože každé východisko mělo svá pro a proti, ale s koncem autorčiným jsem byla spokojená a mírně dojatá.

23.10.2016 3 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Krásné a milé vzpomínání na rodiče, zejména na maminku pana Třeštíka. Knížka byla i přes některá těžší témata opravdu "hladivá", bohužel ne všechna jména, o kterých byla řeč, jsem znala, ale to samozřejmě není chyba na straně autora. Pouze velká škoda chyb, ať už překlepů nebo gramatických, chvílemi jsem si říkala, jestli knihu vůbec četl nějaký redaktor.

06.03.2016 4 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Já jsem skutečně nadšená. Vidím to tak, že v knize byly možná dvě, tři slabší stránky, jinak to byla úchvatná jízda. Obě hlavní postavy mne neskutečně bavily a propletení a všechny ty náhodičky jsem Kingovi žrala i s navijákem. Moc mi nevadilo, že trojka z prvního dílu se spíš jen mihla, bylo to sympatické setkání, ale jeviště právem patřilo jiným. Bavila mne celá kniha, ale to, co přišlo asi na 60 posledních stránách, byla smršť, jakou je mi schopen dát jen mistr King. Krásně si v knize pohrál a rozsypal poťouchlé vějičky na jiné své knihy. No a závěr? Pecka, už se těším na další díl. Mimochodem, zajímalo by mě, zda si pan autor opravdu představuje své věrné čtenáře takhle :)

28.02.2016 5 z 5

Mrtvá šelma Mrtvá šelma Jiří W. Procházka

Mezi dva až tři, ale očekávání (ach, ta zatracená očekávání) silně nenaplněna. Kniha měla pár napínavých momentů, ale celkový příběh srážel ne příliš zajímavý styl psaní (postavy na mě působily velmi nereálně) a také otravné rádoby cool narážky a reference. Postava Štolby mohla být zajímavá, kdyby byla popsána trošku víc do hloubky, Weissová byla jen další klasická ženská figura, která je pěkná a proboha!, dokonce jí to myslí. Celé vyšetřování bylo zmatené, pletly se mi figury a motiv pachatele jsem moc nepochopila.

12.01.2016 2 z 5