Evaho73 Evaho73 komentáře u knih

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

Dobre napísaný román, ktorý zanecháva hlboký dojem a povzbudzuje nás k empatickému rozmýšľaniu o ľudských osudoch a spoločenských problémoch.
Autorka excelentne vykresľuje postavy a ich vnútorné konflikty, čím nás tiež núti zamyslieť sa nad dôležitými témami ako sú predsudky, diskriminácia a morálne dilemy.

25.04.2024 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Dlouhá trať obsahuje niekoľko poviedok, ktoré sú tematicky prepojené a skúmajú rôzne aspekty ľudského života, ako sú láska, strata, smrť, hľadanie identity a zmysel života.
Kniha je napísaná pútavým a poetickým štýlom, kde autorka sofistikovane vykresľuje vnútorný svet svojich postáv, ich pocity a emócie. Poviedky sú krátke a úderné, ale dokážu v nás zanechať hlboký dojem.
Kniha Dlouhá trať je skvelou voľbou pre čitateľov, ktorí majú radi realistické a dojemné príbehy o ľudskom živote, lebo ponúka zamyslenie nad dôležitými témami a núti nás premýšľať o vlastnom živote a jeho hodnotách.

23.04.2024 4 z 5

Utajená dcéra Utajená dcéra Kelly Rimmer

Utajená dcéra je realistický a dojímavý román, ktorý dokáže utkvieť v pamäti. Je to skvelá voľba pre čitateľov, ktorí majú radi príbehy o rodinných tajomstvách a sile materstva.
Autorka tu skúma ťažké témy ako je strata identity, bolesť z opustenia a túžba po spojení s rodinou, a to všetko s veľkým citom a pochopením. Oceňujem, že to robí bez zbytočného moralizovania a ponúka čitateľovi priestor na vlastné úvahy a závery.
Jediným nedostatkom bola pre mňa určitá dejová predvídateľnosť.

20.04.2024 4 z 5

Strmý pád Strmý pád Linda Castillo

Linda Castillo neprekvapila a aj v tejto časti pokračuje vo svojej "šablóne", podľa ktorej píše túto obľúbenú sériu.
Z toho dôvodu si ja osobne dávam väčšie odstupy medzi čítaním jednotlivých častí, aby to pre mňa nebolo až príliš jednotvárne. Úprimne priznám, že sériu čítam už iba kvôli vývoju vzťahu medzi Kate a Tomasettim, ale mám pocit, že aj ten už pomaly stagnuje...

18.04.2024 4 z 5

Věrní kavalíři Věrní kavalíři Cynthia Harrod-Eagles

Tento historický román nás zavedie do 17. storočia a sleduje osudy rodiny Morlandovcov v období plnom politických intríg, náboženských konfliktov a vojen.
Hlavnými postavami sú v tejto časti James Matthias, dedič panstva Morland, a jeho bratranci. Sledujeme ich cestu životom, od detstva až po dospelosť, plnú lásky, straty, zrady a bojov.
Opäť tu autorka majstrovsky vykresľuje dobové prostredie a atmosféru, čo čitateľovi umožňuje preniesť sa do minulosti a zažiť na vlastnej koži život šľachty v 17. storočí.
Dej je pútavý, plný zvratov, postavy sú sympatické a dá sa ľahko s nimi stotožniť, takže sa kniha číta jedným dychom.

16.04.2024 5 z 5

Sestřičky a zuřící válka Sestřičky a zuřící válka Donna Douglas

Sestřičky a zuřící válka od Donny Douglas je historický román odohrávajúci sa v 30. rokoch 20. storočia v Londýne. Príbeh sleduje osudy troch mladých žien - Dory, Jennifer a Evy - ktoré sa stanú sestrami v nemocnici Nightingale počas druhej svetovej vojny.
Kniha pútavo vykresľuje realitu vojnového Londýna, s jeho bombardovaním, nedostatkom a strachom. Autorka nezabúda ani na krutosti vojny a ukazuje, ako vojnový konflikt ovplyvnil životy obyčajných ľudí.
Hlavné hrdinky sú vykreslené sympaticky a realisticky. Každá z nich má svoje vlastné sny, túžby a trápenia. Čitateľ tak má možnosť spoznať ich zblízka a prežívať s nimi radosti i strasti.
Dej knihy je napínavý a plný nečakaných zvratov. Autorka šikovne strieda scény z nemocnice s opismi života v Londýne, čím vytvára komplexný obraz vtedajšej doby.
Celkovo hodnotím knihu Sestřičky a zuřící válka ako dojímavý román, ktorý osloví najmä milovníkov histórie a príbehov o silných ženách. Kniha je plná emócií a prinúti vás zamyslieť sa nad dôležitými témami ako je život, smrť, láska a priateľstvo.

13.04.2024 5 z 5

Krámek se starožitnostmi Krámek se starožitnostmi Paula Brackston

Krámek se starožitnostmi je román, ktorý spája v sebe prvky fantasy, romantiky a tajomstva. Príbeh sa odohráva v malebnom anglickom mestečku a sleduje životy dvoch žien, matky a dcéry, ktoré sa snažia začať odznova prevádzkovaním starožitníctva. Hlavná postava, Xanthe, objaví v sebe výnimočnú schopnosť, ktorá ju dokáže preniesť do 17. storočia, kde sa ocitáva v spleti starodávnych intríg a z toho vyplývajúceho nebezpečenstva.
Celkovo hodnotím príbeh, ako napínavý a plný prekvapivých zvratov. Autorka skvele vykresľuje historické pozadie a vťahuje čitateľa do deja. Postavy sú tiež dobre vykreslené a dodávajú príbehu na hĺbke.
Autorke sa podarilo vytvoriť krásnu a tajomnú atmosféru, ktorá čitateľa prenesie do iného sveta.
Knihu odporúčam fanúšikom fantasy, romantiky a historických príbehov.

11.04.2024 4 z 5

Příběh mateřídoušky Příběh mateřídoušky Miriam Blahová

Kniha obsahuje emotívny príbeh rozvíjajúci sa v dvoch časových rovinách. Osobne ma viac zaujala dejová línia odohrávajúca sa v prvej polovici 20. storočia v Česko - poľskom pohraničí. Autorka sa tu zameriava predovšetkým na vzťahy medzi obyvateľmi, ktoré boli poznačené napätím, nedôverou, a z toho vyplývajúcimi konfliktmi. Súčasná dejová línia obsahuje skôr bežný vťahový príbeh obvzláštnený prvkom z magického realizmu, ktorý zároveň prepája obidve časové línie dejovej zápletky. Príbeh sa dotýka takých tém ako sú láska, obetovanie sa a hľadanie vlastného miesta vo svete, a to tak v minulosti, ako aj v súčasnosti.
Celkovo to hodnotím ako zaujímavý literárny počin, ktorému k dokonalosti chýba lepšia dejová vyváženosť medzi obidvoma časovými rovinami.

08.04.2024 4 z 5

Poslední zelené údolí Poslední zelené údolí Mark Sullivan (p)

Román "Poslední zelené údolí" sa odohráva na Ukrajine v rokoch 1941 až 1945 a sleduje osudy rodiny Martelovcov, ktorá sa snaží prežiť v období druhej svetovej vojny.
Autor v románe vykresľuje ťažký život ľudí na Ukrajine počas druhej svetovej vojny. Opisuje chudobu, hlad, choroby a vojnové hrôzy, ktoré sužovali krajinu. Zároveň zobrazuje aj silu ľudského ducha a nádej na lepšiu budúcnosť.
Celkovo ide o pútavý a dojemný román napísaný s veľkým citom pre detail, ktorý vykresľuje osudy svojich postáv a ich boj o prežitie. Dej príbehu je plný dramatických momentov, ale aj humoru a lásky.

06.04.2024 5 z 5

Brucho Paríža Brucho Paríža Émile Zola

Moja prvá kniha od Zolu a musím sňať pomyselný klobúk za úžasnú atmosféru, ktorá ma doslova preniesla do Paríža v 19. storočí. Ocitla som sa tu v prostredí ľudí z rôznych spoločenských vrstiev, od chudobných trhovníkov a robotníkov až po bohatých buržoáznych obchodníkov.
Hlavným dejom románu je príbeh Floriana, mladého muža z vidieka, ktorý prichádza do Paríža hľadať prácu a šťastie.
Zola v románe vykresľuje Paríž ako mesto kontrastov, kde sa bohatstvo a chudoba stretávajú v ostrom konflikte. Opisuje špinavé uličky, preplnené slumy a kruté pracovné podmienky v továrňach a na trhoch. Zároveň zobrazuje aj krásu a pôvab mesta, jeho bohatú históriu a kultúru.
Brucho Paríža je naturalistický román, v ktorom sa autor snažil zobraziť realitu čo najobjektívnejšie a najdetailnejšie.
Trochu mi v týchto "natur"opisoch zanikali dejové posuny, čo nakoniec ovplyvnilo aj môj celkový dojem.

03.04.2024 4 z 5

Dlouhý stín Dlouhý stín Cynthia Harrod-Eagles

Dlouhý stín je šiestym dielom ságy o dynastii Morlandovcov z prostredia Anglicka v 17. storočí a zoznamuje nás s osudmi ďalších generácií tejto slávnej rodiny.
Príbeh sa odohráva v období panovania Karola II. a sleduje životy jednotlivých protagonistov, kde každý z nich má svoje vlastné problémy a trápenia, ktoré sa prelínajú a vytvárajú komplexný príbeh plný lásky, zrady, intríg a politických bojov.
Cynthia Harrod-Eagles má talent pre vykresľovanie historických udalostí a prelína ich s osudmi fiktívnych postáv. Vďaka tomu je čítanie jej kníh pútavé a zároveň poučné. Kniha Dlouhý stín nie je výnimkou a je plná detailných opisov, ktoré dodávajú príbehu na autenticite.

01.04.2024 5 z 5

Kavárna na pláži Kavárna na pláži Sue Mongredien

Kavárna na pláži je ľahky a nenáročný román na spríjemnenie voľného času. Je to príbeh o hľadaní lásky a šťastia, ktorý dokáže zahriať pri srdci.
Príbeh je plynulý a číta sa ľahko. Autorka vykresľuje malebný obraz prímorského mestečka a kaviarne na pláži, čím vytvára príjemnú atmosféru.

30.03.2024 4 z 5

Byt nad Seinou Byt nad Seinou Kelly Bowen

Byt nad Seinou je pútavý a dojemný príbeh o odvahe, strate a láske. Autorka Kelly Bowen tu vykresľuje živý obraz Paríža počas druhej svetovej vojny a umožňuje nám precítiť strach a napätie, ktoré ľudia v tom čase prežívali.
Postavy v knihe sú dobre vykreslené a uveriteľné. Lia je sympatická protagonistka, s ktorou som sa dokázala ľahko stotožniť a Estelle je zase fascinujúca a komplexná postava, ktorej hrdinstvo dokáže inšpirovať.
Príbeh je plynulý a napínavý. Striedanie medzi dvoma časovými líniami udržuje pozornosť čitateľa a umožňuje mu postupne odhaľovať Estelleino tajomstvo.
Knihu odporúčam všetkým fanúšikom historickej fikcie a príbehov o odvahe a hrdinstve.

28.03.2024 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Kontroverzná téma, ktorá vždy dokáže vyburcovať reakcie, ale to je asi všetko, čo ma na knihe zaujalo. V tomto prípade sa autorke nepodarilo dostať mňa ako čitateľku do hlavy hlavnej postavy tak, aby som úplne pochopila jej postoje alebo konanie. Má to byť obvinený alebo obeť ?
Mám pocit, akoby ani sama autorka nevedela rozlúštiť túto otázku.
Ťažký námet, ktorý sa podľa môjho názoru nepodaril autorke dostatočne spracovať tak, aby bol pre mňa presvedčivý a hlavne uveriteľný.

26.03.2024 3 z 5

Všechno modré z nebe Všechno modré z nebe Mélissa da Costa

Skutočná sila tejto knihy spočíva podľa mňa v jej schopnosti osloviť také zložité témy ako je bezhraničny smútok matky alebo strach z neznáma spôsobeného vážnou chorobou s veľkou jemnosťou a citom. Otvára nám dvere k inej perspektíve na veci, ktoré nás bežne desia.
Láska v tejto knihe je nádherne jemná a trpezlivá, aj v tých najťažších chvíľach...
Tiež si cením opisy Pyrenejí, detaily života v kempingoch a ťažkostí spojených s týmto alternatívnym spôsobom života, no zároveň aj neobmedzenú slobodu, ktorú ponúka.
Je to kniha vhodná pre milovníkov hôr a večných romantikov, ktorí túžia po oslobodení. Pripravte si vreckovky, pretože na konci určite budete plakať, ale stojí to za to.

24.03.2024 5 z 5

Podpis všech věcí Podpis všech věcí Elizabeth Gilbert

Úprimne povedané mám z tejto knihy dosť zmiešané pocity. Na jednej strane tu stojí úžasná atmosféra 19. storočia, rodinná sága, zmysel pre bádanie a objavovanie, botanická téma pre fajnšmekrov (pre mňa nie dostatočne prepracovaná), túžba hlavnej postavy dostať sa na dno veci, ísť nad rámec spoločenských predsudkov a tabu...
A na druhej strane vás neopúšťa pocit, že ste sa nechali oklamať a dostali ste podsunutý bulvárny románik, ktorý si nárokuje vážnejšiu pozornosť od čitateľa.
Také sú moje pocity po prečítaní a zdá sa, že aj ja tu idem svojim názorom proti prúdu...

21.03.2024 3 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Román “Ke dnu je zasadený do hmlistých severočeských bažín, čo u čitateľa vzbudzuje trochu ponurú až mysterióznu atmosféru. Autorka postavila dej na mnohovrstevných postavách, ktoré sa striedajú v rozprávaní, a poskytujú tak reálny pohľad na život v malomeste. Anna Bolavá je určite talentovaná autorka, ktorá svojimi dielami dokáže trefne poukázať na našu zakomplexovanosť nemálo ovplyvnenú aj našim životným prostredím.
Podľa môjho názoru toto voľné pokračovanie románu “Do tmy nedosahuje jeho kvality a mňa osobne uchvátilo o trochu menej.

19.03.2024 4 z 5

Otravné jedy Otravné jedy Nick Arnold

Ďalšia kniha, ktorú sme čítali spolu s mojou deväť ročnou dcérou. Kniha Otravné jedy obsahuje množstvo informácií o jedoch a ich účinkoch. Autor sa tu venuje rôznym typom jedov, od rastlinných a živočíšnych až po syntetické, kde používa humor a sarkazmus, aby ľahšie sprístupnil tieto informácie aj pre detských čitateľov, ktorým je kniha určená. Oceňujem zakomponované interaktívne prvky, ako sú kvízy, testy a hry, ktoré čitateľom umožňujú otestovať si svoje nadobudnuté vedomosti.
Vďaka tomu, bolo pre nás čítanie zároveň hrou.

17.03.2024 5 z 5

Dvě hrsti života Dvě hrsti života Katharina Fuchs

Kniha Dvě hrsti života ma zaujala svojim pôsobivým a emotívnym príbehom o sile žien, priateľstve a strate. Autorka Katarina Fuchs tu vykresľuje životy svojich postáv s veľkou realistickosťou a citom pre detail, čo mne osobne veľmi imponuje. Kniha sa síce dotýka ťažkých tém, ale je napísaná krásnym a kultivovaným jazykom.
Najviac ma zaujal pohľad na 1. a 2. sv. vojnu očami bežných nemeckých obyvateľov.

15.03.2024 5 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

Podľa názvu som očakávala úplne iný príbeh, kde bude hrať hlavnú úlohu to tak trochu utajené dieťa. Opak bol pravdou a ja som bola rozčarovaná z jednoduchej a predvídateľnej zápletky. Celkom ma sklamalo, že autorka nevyužila potenciál, ktorý námet ponúkal.

12.03.2024 2 z 5