Evaho73 Evaho73 komentáře u knih

Moje vina Moje vina Mercedes Ron

Neodolala som a pustila sa do čítania série Viníci, ktorá je určená skôr čitateľom mimo moju vekovú kategóriu. Prvá kniha Moje vina je plná romantiky, napätia a tajomstiev. Je to príbeh o láske, odpustení a druhej šanci.
Postavy sú vykreslené tak, že dokážu zaujať. Noah je rebelantka, ktorá sa snaží uniknúť pred svojou temnou minulosťou a Nick je na tom podobne len s rozdielom, že je to syn miliardára.
Ako negatívum považujem, že niektoré scény sú až príliš klišé a takisto táto časť ma urýchlený koniec oproti pozvolnému tempu dejovej zápletky.
Moje vina je výborná kniha, ktorú si určite užijú aj čitatelia mimo vekovú kategóriu, pre ktorú je určená. Veď, ktorá romantická duša by sa nechcela vrátiť do čias svojej mladosti ;-) ?

29.01.2024 4 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Kniha "Kosti v srdci" od Colleen Hoover je za mňa asi jej najlepšia kniha. Konečne som mala pocit, že autorka v tomto prípade netlačí až moc na emócie čitateľov a aj hlavné postavy boli vytvorené komplexne s uveriteľnými hlbokými vnútornými konfliktami.
Osobne som si užila túto emocionálnu jazdu, ktorá ponúka zmes romantiky, napätia a prekvapivých zvratov.
Za silné stránky považujem citlivé spracovanie ťažkých tém, ktoré kniha obsahuje, ako aj presvedčivú charakterizáciu postáv.
Na druhej strane boli niektoré dejové zvraty predvídateľné alebo náročné na ich akceptovanie, kedy som mala problém s ich uveriteľnosťou, ale v tomto prípade mi to napodiv neprekážalo.

27.01.2024 5 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Čo napísať ? Možno iba to, že ide o ľahké oddýchové čítanie, ktoré ma nejako výrazne nenadchlo. Chýbala mi tam výraznejšia akcia a dynamika príbehu.

25.01.2024 3 z 5

Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

Dostala som chuť na klasiku, a tak som dala druhú šancu Anne Elliotovej, ktorú som ako násť ročná považovala za nudnú.
Po rokoch môžem skonštatovať, že je to klasický román plný jemnej ironie a presného pozorovania spoločnosti. Pozitívnou stránkou knihy je určite autorkina schopnosť vytvárať komplexné postavy a analyzovať spoločenské dianie tej doby, v ktorej sa dej odohráva. Hlavná postava, Anne Elliot, je dobre vykreslená s hlbokými emocionálnymi vrstvami, a príbeh ponúka jemný pohľad na otázky spoločenských očakávaní a druhých šancí v láske.
Na druhej strane musím priznať, že tempo príbehu je naozaj pomalé a romantická línia tohto románu nie je tak intenzívna ako sa mi páčila napríklad pri Jane Eyrovej.

22.01.2024 4 z 5

Loď plná nevěst Loď plná nevěst Jojo Moyes

Dojemný román s originálnym námetom, kde sú dômyselne a hlavne autentický prepojené historické udalosti s fikciou.
Za silné stránky považujem, že autorka dokázala vykresliť silné ženské postavy, ktoré si prechádzajú náročnými životnými skúsenosťami. Román je historický presný a oceňujem autorkin prehľad, ktorý sa odzrkadľuje v atmosfére príbehu.
Za slabšie stránky považujem, že niektoré postavy sú menej rozvinuté a príbeh má miestami sentimentálny nádych. Takisto tempo príbehu bolo na môj vkus dosť pomalé, čo neprispelo k efetnejšiemu vystupňovaniu zápletky.
Román je vhodný pre čitateľov, ktorí majú radi historické romány s pútavým príbehom a silnými ženskými postavami.

17.01.2024 4 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

"Fáma" je psychologický thriller, ktorý ma upútal hneď od samého začiatku svojim  podmanivým dejom o zdanlivo nevinných klebetách v malej komunite. Autorka sa pohrala s myšlienkou, ako sa s fámy môže stať smrteľná hra. Hlavná postava, Joanna, je dobre vykreslená a čitateľ sa spolu s ňou ocitne v temných záhadách...
Autorka tu dokázala šikovne namixovať kokteil napätia, tajomstva a psychologického aspektu s prekvapivým záverom,  čím vytvorila dojemné a zároveň pútavé čítanie pre fanúšikov tohto žánru.

14.01.2024 4 z 5

O krok pozadu O krok pozadu Kaira Rouda

Kairi Rouda vytvorila pútavý psychologický thriller plný neočakávaných zvratov a temných tajomstiev. V príbehu sa ponára do komplikovaných vzťahov a manipulácií v zdanlivo idylickej rodine. S každou stránkou sa odhaľujú nové okolností a neistoty, ktoré držia čitateľa v napätí až do záverečnej stránky. Autorka tu zručne buduje atmosféru neistoty a rozvíja intrigy, čo robí z tejto knihy pomerne zaujímavé čítanie pre všetkých priaznivcov napínavých psychologických thrillerov.

10.01.2024 4 z 5

Blízko obzoru Blízko obzoru Jessica Koch

Blízko obzoru je kniha, ktorá rozpráva tri príbehy o troch ľuďoch, ktorých životy sa navzájom prelínajú a menia. Jessica Koch v nej zdieľa svoj príbeh, ktorý je plný priateľstva, odvahy, lásky a šťastia. Dotýka sa však aj dôležitých, desivých tém, ktorých realita je ešte hrôzostrašnejšia a temnejšia...

06.01.2024 5 z 5

Aristokrat Aristokrat Penelope Ward

Trochu rozprávky, trochu fňukania, ale aj humoru a zopár pekných vedľajších príbehov. Postavy boli trochu infantilné a ich správanie bolo nepremyslené.
Mám pocit, že od tejto autorky čítam stále jeden a ten istý príbeh znova a znova, len s malými zmenami. Dúfam, že Penelope vie ponuknúť aj niečo iné...

31.12.2023 2 z 5

Dobrá matka Dobrá matka Sinéad Moriarty

Citlivo napísaný príbeh s ťažkou témou a  dosť kontroverzným záverom, ktorý som ja osobne nevedela stráviť...
Autorka tu rozoberá dopad akútnej leukémie nielen na ňou trpiacu dcéru hlavnej postavy, ale aj na jej okolie - predovšetkým na matku, otca, súrodencov, starého otca, kamarátov...
Páčilo sa mi, ako tu boli opísané vzťahy, ktoré vyznievali veľmi realistický, no celý čas som dúfala v iný koniec, ktorý by dodal trochu viac nádeje a povzbudenia pre rovnako postihnutých pacientov. Namiesto toho tu autorka rozoberá iný "hapyend", ktorý je pre mňa osobne ešte ťažší ako samotná rakovina a nie som morálne ani inak stotožnená so záverom tohto príbehu...

30.12.2023 3 z 5

Ženám snít zakázáno - Můj útěk ze Saúdské Arábie Ženám snít zakázáno - Můj útěk ze Saúdské Arábie Rana Ahmad

Čítaním tohto príbehu sa dozvieme veľa o živote žien v Saudskej Arábii a Sýrii, o islame, o ceste utečencov a ďalšie svedectvá o inej kultúre, ktorá je pre nás vzdialená a nepochopiteľná... Je strašné čítať o zverstvách, ktoré musia ženy znášať, no prekvapivo je to aj úžasné posolstvo vďaky a výzva k viere a v ľudskosť.

29.12.2023 4 z 5

Špatná dcera Špatná dcera Joy Fielding

Hlavnou témou tohto príbehu je dysfunkčná rodina, kde si ani jedna z postáv nezískala moje sympatie, čo mi na podiv vôbec nevadilo. Dej príbehu bol síce predvídateľný, ale mal svoju atraktívnosť aj vďaka určitým rodinným tajomstvám, ktoré sa tu postupne odkrývali. Mám rada štýl písania tejto autorky a kniha sa mi čítala ľahko a hlavne rýchlo, lebo dejový vývoj príbehu ma nútil obracať jednu stranu za druhou.

28.12.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Ďalšia jednoduchá oddýchovka, ktorá dokáže spríjemniť chvíľu.
Mám dojem, že tie prvé časti z tejto série mali o trochu cestopisnejší charakter, a to ma bavilo viac.
V tejto časti bol aj chabý pokus o detektívnu  zápletku, čo mne osobne nesadlo, lebo bola na môj vkus až príliš naivná. Uvítala by som radšej viac opisov nespútanej írskej krajiny s temperamentom jej obyvateľov.

27.12.2023 3 z 5

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Keď sa vám ako spisovateľovi podarí vtesnať desať tématických myšlienok do jednej knihy, je niekedy nemožné sledovať dej. Táto kniha prechádza od bankrotu k utopeniu na mori, k svadbe zo Star Wars, k včelárovi, k pekárni a majáku a späť. Niektoré scény boli až príliš nepravdepodobné, a tým pádom neuveriteľné.
Pekný príbeh, ak sa povznesiete nad jeho reálnosťou.

25.12.2023 3 z 5

Hodinky od Ašera Hodinky od Ašera Zuzana Dostálová

Príbeh poukazuje na životné osudy postáv, ktoré sa nedajú plánovať, a častokrát sa vyvíjajú práve opačným smerom, ako by si samé želali. Možno týmto postavám autorka navalila až príliš veľa problémov, čo im z môjho pohľadu uberá na presvedčivosti, ale nakoniec sa jej aj vďaka tomu podarilo zachytiť jedno snáď to najdôležitejšie posolstvo pre život.
Autorka tu píše veľmi jednoducho a snaží sa ísť priamo k jadru celej zápletky, čo síce prispieva k ľahkosti čítania, ale na druhej strane to negatívne vplýva na reálnosť celého príbehu.

19.12.2023 3 z 5

Kam včely chodí spát Kam včely chodí spát Fiona Valpy

Pútavé a vzrušujúce čítanie, kde sa krásne prelína minulosť so súčasnosťou, história s fikciou. Ide tu o veľmi chúlostivý príbeh aj napriek preberaným témam.

12.12.2023 5 z 5

Potkan Potkan František Kozmon

Som rada, že som náhodou objavila slovenského autora, ktorý ma zaujal. Musím ho pochváliť, ako sa mu podarilo napísať celkom slušnú detektívku so sympatickým hlavným hrdinom, ktorý pôsobí celkom prirodzene aj vďaka svojim povahovým črtám. Príbeh som prečítala pomerne rýchlo, lebo nemal nijaké hluché miesta, bol vykonštruovaný veľmi presvedčivo a na slovenské pomery aj uveriteľne. Teším sa na ďalší diel.

09.12.2023 4 z 5

Pokušenie Pokušenie Margita Figuli

Bolo pre mňa prekvapením, ako poetický a citlivo tu autorka vykreslila prvý sexuálny zážitok, kde sa skôr zameriava na emočne ako fyzické prežitie tohto aktu. V porovnaní s obdobnými dielami zo súčasnosti, toto na mňa pôsobí ako by bolo napísané úplne inou dimenziou.

05.12.2023 4 z 5

Obchod s orgánmi Obchod s orgánmi Tess Gerritsen

Veľmi pútavý a mrazivý príbeh. Možno najdesivejšie je, že to znie dosť presvedčivo. Dielo je nabité množstvom medicínskych pojmov s podrobným popisom postupov, kedy naozaj máte pocit, že autorka rozumie tomu, o čom píše. Považujem to za bonus, lebo čítate detektívku a zároveň lepšie pochopíte, ako sa robí napríklad transplantácia srdca alebo transport orgánov.
Vnútorné pocity hlavnej postavy autorka vykreslila celkom dobre, ale ostatné postavy sú trochu ploché, väčšinou iba videné očami postavy. To, samozrejme, vytvára len ďalšie intrigy a hypotézy komu sa dá veriť a kto je do aféry  zapletený. Tento druh neistoty sa udržiava naprieč celým príbehom , aj keď sa mi zdalo, že koniec je príliš nútený s množstvom neuveriteľných náhod, čo trochu uberalo na reálnosti a presvedčivosti.

03.12.2023 5 z 5

O té noci O té noci Julie James

Asi som nebola správne naladená na túto časť, ktorú som navyše čítala s odstupom. Tempo príbehu bolo monotónne bez výraznejšieho vystupňovania zápletky, a ani postavy si nezískali moju pozornosť.
Bolo to také jednoduché a nezáživné čítanie.

30.11.2023 3 z 5