Evaho73 Online Evaho73 komentáře u knih

Talisman Talisman Cynthia Harrod-Eagles

Postavy, ktoré ako deti ukončili poslednú knihu, sú teraz dospeláci s vlastnými deťmi a vládu nad Morlandom tu preberá Edmund.  Historické kulisy dotvára občianská vojna medzi parlamentom a kráľom. Karolom I. Značná časť knihy je venovaná práve opisu bitiek, ale autorka ich vykresľuje veľmi pútavo, kde nie sú žiadni hrdinovia ani darebáci, len muži, ktorí veria rôznym ideálom a bránia svoje záujmy.
Kniha je opäť plná napätia, drámy a inšpirácie. Trochu ma prekvapuje pomerne nízky záujem o toto rozsiahle veľdielo, čo je na škodu vzhľadom k tomu, aké kúsisko histórie je tu obsiahnuté...

27.11.2023 5 z 5

Atlas: Otcův příběh Atlas: Otcův příběh Lucinda Riley

Súdiac podľa reakcií pre niekoho tu ide o krásne a dôstojné zakončenie série a pre iných zase naopak... Myslím, že posúdiť si to musí každý individuálne po prečítaní celej série.
Osobne som túto časť vnímala, ako kľúč k nezodpovedaným tajomstvám z každej jednej z predchádzajúcich častí.
Jasné, že tu ide o čisto zromantizované príbehy, ktoré by sa asi ťažko odohrali v reálnom živote, ale všetky spájajú dve hlavné a úžasné posolstvá - tolerancia a láska k blížnemu a to bez akýchkoľvek predsudkov.
Na záver ešte jeden môj obdiv smerom k autorom.... Snom každej matky je vychovať zo svojich detí pokračovateľov alebo uznávačov svojich presvedčení, a v tomto prípade sa môže Lucinda Riley tam "hore" iba usmievať.

25.11.2023 5 z 5

Divoký princ Divoký princ Cynthia Harrod-Eagles

Tentokrát som skúsila audioknihu v podaní úžasnej pani Hedy Čechovej a môj čitateľský pôžitok bol ešte viac umocnený jej skvelou interpretáciou.
Odteraz si už domáce práce ani neviem predstaviť bez Morlandovcov a príjemného hlasu pani Hedy :-).
Opäť skvelá časť, ktorá okrem rodinných problémov poukazuje aj na rozkol medzi protestantskými a katolíckymi prívržencami uprostred meniacich sa zvykov alžbetínskeho Anglicka.

22.11.2023 5 z 5

Stratená sestra Stratená sestra Lucinda Riley

"Stratená sestra" je akýmsi súhrnným kaleidoskopom všetkých miest a udalostí, ako aj začiatkom vyvrcholenia celej série. Opäť sa tu stretávame so všetkými sestrami, ktorých pôvod je zahalený rúškom tajomstva.

Moju pozornosť si v prvom rade získala autorkina neskutočná fantázia, lebo každá časť série je rafinovaná, premyslená a organizovaná tak, že hoci sa to môže spočiatku javiť ako chaos, nakoniec všetky kúsky skladačky zapadnú na svoje miesto. Začiatok tejto časti bol pre mňa trochu chaotický, lebo zmena časových línií a ocitnutie sa na rôznych miestach v krátkom časovom slede mi trochu komplikovalo orientáciu v dejovej zápletke, ale všetko sa to dialo v súvislosti s odhalením "poslednej" sestry. Počítala som tu aj s rozlúštením ostatných záhadných udalostí, no tie mi snáď zodpovie až posledná časť o otcovi siedmych sestier.

Aj tento príbeh o hľadaní pravdy, napísaný s veľkou eleganciou, skvelým štýlom a s úžasnou atmosférou, je dokonalým čítaním, ktoré dokáže čitateľa pohltiť na dlhé hodiny. Možno to nebude moja najobľúbenejšia časť, ale veľmi oceňujem množstvo práce, ktoré autorka odviedla naprieč celou sériou.

20.11.2023 4 z 5

Útek do Ríma Útek do Ríma Sarah Adams

Typická tuctová romanca z amerického malomesta, kde každý každého pozná, všetci sú jedná rodina .... atď.
Pravdupovediac ma príbeh nudil, postavy boli neprirodzené, bez života a vôbec si nezískali moje sympatie. Podľa názvu a anotácie som čakala úplne iný príbeh.

17.11.2023 2 z 5

Pomocníčka Pomocníčka Freida McFadden

Thriller, ktorý dokáže upútať čitateľa a udržať v napätí od začiatku až do konca, hoci nevyniká jedidečným námetom, lebo je autormi obdobných žánrov pomerne často používaný. Okrem toho, že rozprávanie je veľmi jednoduché a dobre sa číta, vyzdvihujem dobrú stavbu príbehu, postavy a dejový zvrat, ktorý spĺňa všetko, čo takáto kniha musí mať, lebo nič nie je také, ako by sa mohlo zdať...

14.11.2023 4 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Na môj vkus bola táto kniha až príliš desivá s množstvom brutálnych scén, z ktorých sa mi dvíhal žalúdok. Navyše aj ten môj celkový dojem zaklincoval fantasmagorický koniec... Z toho dôvodu som z čítania nemala taký pôžitok, aký mávam pri iných žánroch. Je to skôr môj osobný problém, lebo nie som stavaná na tento druh literatúry.

10.11.2023 3 z 5

Sen o šicím stroji Sen o šicím stroji Bianca Pitzorno

Sen o šijacom stroji možno vďaka použitému štýlu literárneho jazyka definovať ako akúsi pohľadnicu z inej doby.
Tento román s jemnými tónmi rozpráva o ženách, ktoré sa od seba veľmi líšia spoločenskou triedou, ambíciami i možnosťami, ktoré naopak spája rovnaký boj. Ich túžba byť nezávislá a naplnená napriek úzkoprsej mentalite tej doby dokázala dať tomuto príbehu šmrnc.
Celkovo Sen o šijacom stroji hodnotím ako fascinujúcu, odľahčenú a miestami satirickú knihu, ktorá dokáže zaujať, ale i naučiť nás nikdy sa nevzdávať a bojovať za svoju nezávislosť.

07.11.2023 4 z 5

Rozmarýnová zátoka Rozmarýnová zátoka Jenny Hale

Ilustrácia na obálke navodzuje pohodovú atmosféru. Kniha naozaj poskytuje nenáročný príbeh s tajomstvom, ktorý sa dobre číta, ale postavy boli na môj vkus trochu povrchné a celá zápletka vďaka tomu pôsobila neprirodzene a nepresvedčivo. Ku knihe si značím "Raz stačilo", lebo čítať znovu by už pre mňa bola iba strata času...

05.11.2023 3 z 5

Horké vafle a ledové koupele Horké vafle a ledové koupele Karin Härjegard

Horké vafle a ledové koupele maximálne uspokojili moje čitateľské chuťky. Osobne mi sadol tento román o sebaobjavovaní sa možno práve použitým štýlom jazyka, ktorý ho odlišuje od obdobných príbehov. Musím pochváliť autorku, ako tu vzdáva hold prírode jej úžasnými opismi, z ktorých bolo cítiť neskutočnú harmóniu.
Ďalej som sa tu dozvedela trochu viac z inej kultúry, ktorá sa odlišuje od tej našej, či už iným životným štýlom, zvykmi alebo mentalitou ľudí. Bolo pre mňa tiež zaujímavé sledovať osobnostnú premenu hlavnej hrdinky a som zvedavá, ako bude jej vývoj pokračovať aj v ďalšej časti.

02.11.2023 5 z 5

Dar života Dar života Henry Denker

Táto kniha ma vrátila do mojej mladosti, kedy som bola posadnutá podobnými príbehmi z lekárskeho prostredia. Fascinovali ma hlavne príbehy zaoberajúce sa veľmi závažnou dilemou, akou je bezpochyby aj lekárska etika.
Som rada, že v prípade tejto knihy bola lekárska etika v tých správnych rukách a so záujmom som prežívala dva smutné príbehy, ktorých jedinou šancou bolo zdravé srdce... O tom, či si našlo správne miesto, sa môžete presvedčiť aj v tomto príbehu, ktorý vrelo odporúčam, lebo ma v sebe ukryté tie správne posolstvá dôležité pre náš život.

31.10.2023 5 z 5

Rozhodně ne on Rozhodně ne on Whitney G. (p)

Opäť jeden z tých príbehov, ktoré sa čítajú rýchlo, ale ešte rýchlejšie sa na ne zabudne. K tejto knihe sa už nevrátim, pretože som od nej čakala trochu viac. Je to čítanie na jeden večer, kedy má príbeh síce pobavil, ale nezanechal vo mne nič inšpirujúce. Po prečítaní som nad zápletkou vôbec nepremýšľala. Bola jednoducho príjemná a mám pocit, že to je to správne slovné spojenie, ktoré ju vystihuje.

28.10.2023 3 z 5

Dvorní dáma Dvorní dáma Cynthia Harrod-Eagles

Čítaním tejto knihy som sa presunula do 16. storočia a spolu s hlavnou hrdinkou Nannete som prežívala vzostupy a pády anglického kráľa Henricha VIII.
Nanette je ďalšou silnou postavou ako bola Eleanor v predchádzajúcej časti. Prostredníctvom tejto nezabudnuteľnej postavy spoznáme okrem ďalších osudov rodiny Morlandovcov, aj celý život Anny Boleynovej z iného uhla pohľadu; narodenie jej dcéry Alžbety; a život Catherine Parrovej. Autorka tu tiež vynikajúco mapuje komplexný portrét vlády Henricha VIII..
Celkovo vzaté, ďalší skvelý diel zo série. Áno, má to svoje momenty frustrácie, pokiaľ ide o to, aké rýchle je tempo a že s určitými postavami netrávite veľa času. Ale čo je skvelé, je vidieť, ako táto konkrétna rodina rastie a prispôsobuje sa meniacim sa dejinám. Je tiež zábavné vidieť ich v interakcii s významnými historickými osobnosťami tej doby. Veľmi sa teším na ďalšiu generáciu Morlandovcov v nasledujúcej knihe počas alžbetínskej éry.

26.10.2023 5 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Už dávno som nečítala knihu s takou zlomyselnou, manipulatívnou a pomstychtivou hlavnou postavou, ktorá si paradoxne práve týmito vlastnosťami získala moju pozornosť hneď od začiatku. Príbeh som doslova hĺtala, aby som zistila čoho všetkého je pre pomstu schopná vykonať. Ako to už v podobných žánroch býva zvykom, aj tu sa našla postava, ktorá bola svojim charakterom ešte zvrátenejšia a hneď zápletka dostala iný rozmer. Hoci bol dej svojim vývojom predvídateľný, kniha má v sebe určitú originalitu, ktorá ma bavila.

23.10.2023 4 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Atmosferický detektívny román odohrávajúci sa v Austrálii prezentujúci rôzne ľudské charaktery, ktoré môžu existovať v malom farmárskom meste zmietajúcom sa v ťažkostiach spôsobených suchom. Príbeh sa odohráva v minulosti aj súčasnosti a postavy sú vzájomne prepojené. Autor čitateľa nabáda k neustálemu spochybňovaniu hypotéz o tom, čo sa skutočne stalo a dokáže prekvapiť rozuzlením.

19.10.2023 5 z 5

Pod Jižním křížem Pod Jižním křížem Barbara Bickmore

Vždy som mala rada dobrodružné historické príbehy ústrednou témou ktorých bolo osídlovanie nejakej divokej a nespútanej krajiny. Z toho vyplýva, že táto kniha bola pre mňa v každom smere fascinujúca. Musím autorku iba pochváliť, ako sa jej dômyselne podarilo spojiť fikciu s históriou a užívala som si príbeh, ktorý bol obsahovo vyvážený. Nebola tam prehnaná romantika a kochala som sa opismi jednak krásnej prírody ako aj drsného života novo usadlíkov, či už tých slobodných alebo z radov trestaneckých vysťahovalcov. Samozrejme romantická zápletka ulahodila mojej dušičke a príbehu neuškodila ani určitá dávka feminizmu.
Kniha "Pod Jižním křížem" je jedna z tých, ku ktorým sa budem chcieť ešte vrátiť.

16.10.2023 5 z 5

Jen mezi námi Jen mezi námi T. L. Swan

Za mňa najslabší diel z celej série. Postavy mi k srdcu neprirástli, akoby medzi nimi nefungovala vzájomná príťažlivosť a ich správanie na mňa pôsobilo nepresvedčivo. Takisto dej bol príliš jednoduchý a predvídateľný.
Škoda, lebo záver tejto rozprávkovej série som si chcela užiť rovnako, ako tie predchádzajúce časti.

13.10.2023 2 z 5

Zakladatelka rodu Zakladatelka rodu Cynthia Harrod-Eagles

Milujem rodinné ságy a historické fikcie, ktorých stredobodom sú reálne historické udalosti. Kniha Zakladatelka rodu je prvou zo série, ktorá má pokryť britskú históriu od stredoveku až po 2. svetovú vojnu očami fiktívnej rodiny.
Autorka sa snažila zachytiť nielen kráľov a bitky, ale aj to, ako ľudia žili, čo nosili a jedli, ako sa rodili a umierali, ako si stavali domy a jednali so svojimi poddanými, ako cestovali, v čo verili...
Podľa môjho názoru sa jej to celkom podarilo a úvodná časť série ma naozaj zaujala. Jedinú pripomienku mám k množstvu postáv, medzi ktorými som strácala orientáciu a musela som sa vracať späť, aby som si pripomenula ich genézu. Čítanie sa mi kvôli tomu dosť predĺžovalo.

10.10.2023 4 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Malinka mi pripomenula Anežku od Viktorie Hanišovej, kde absentovala materská láska. V prípade Malinky táto láska nechýbala, ale ostala neopetovaná a nepochopená...
K tomu si pripočítajte ešte prekrútené vzťahy s psychickou labilitou hlavnej postavy a dostanete úplne inú " rodinnú drámu" plnú napätia, konfliktov a emócií.
Adopcia dieťaťa sa dá poňať naozaj širokospektrálne, a ako vidieť je aj vďačnou témou k napísaniu knihy.
Autorka sa jej zhostila svojský a jej jazykový štýl mi sadol. Nepáčilo sa mi však to, že niektoré situácie vyhrotila až do krajnosti a odradili ma hlavne scény, ktoré zbytočne dehonestovali vzťah k Bohu a viere k nemu. Toto mi tam naozaj nesadlo a pokazilo môj celkový dojem.

08.10.2023 3 z 5

Matčino tajemství Matčino tajemství Dilly Court

Príbeh z 19. storočia, ktorý mal pre mňa osobne ľudovo povedané takú “všehochúť“. Začiatok mi atmosférou a opismi trochu pripomínal Olivera Twista. Ďalej sa dej charakterom posunul skôr k historickej romanci, a až príliš idylický koniec to iba potvrdil.
Knihu odporúčam, ako skvelé oddychové čítanie pre romantické duše, ktoré obľubujú fiktívne romantické príbehy a dokážu sa povzniesť nad ich reálnosťou.

04.10.2023 4 z 5