drakamena drakamena komentáře u knih

Letní záhady Letní záhady Agatha Christie

Zábavná povídková antologie s různými hrdiny Agathy Christie. Bylo to taky moje první setkání s panem Parkerem Pynem, který mě rozhodně zaujal.

01.08.2023 4 z 5

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

Moc dobrá knížka, která by bývala skvělá, kdybych neměla celou dobu pocit, že čtu pamflet Ligy za svržení patriarchátu. Či spíše kultu.

Nebo jinak řečeno: Kniha měla být kombinací Pacific Rim a Příběhu služebnice. Pacific Rim miluji. Příběh služebnice nenávidím. Ne-ná-vi-dím. Nenávidím, když autorky - a kupodivu to skoro vždy jsou autorky - nechávají ženské plémě jako celek trpět, aby jedna extra spešl hrdinka mohla povstat, odvrhnout okovy ženství a rozdrtit patriarchát. Myslela jsem - doufala jsem - že podobné excesy už jsou překonané. Očividně ne.

Samotný příběh a akce se mi ale líbily, protože čínské příběhy - xianxie, wuxie atd. atd. - mám moc ráda. Kniha je čtivě napsaná a jsem rozhodně zvědavá, jak bude příběh pokračovat.

17.07.2023 4 z 5

Zločiny pro dva Zločiny pro dva Agatha Christie

Moje první setkání s Tommym a Pentličkou a moc dobře jsem se bavila. Líbilo se mi, jak si u každého případu snažili hrát na nějakého jiného knižního detektiva. Nejvíc mě asi pobavila kapitola Záhada v Sunningdale, kde Tommy a Pentlička jenom seděli u stolu a rozebírali, jak se asi mohl případ stát, až nakonec odhalili vraha.

17.07.2023 4 z 5

Kniha útěchy Kniha útěchy Matt Haig

Tak trochu všehochuť. Úvahy, básně, seznamy skladeb... Měla jsem pocit, jako bych četla něčí deník. Ne že by v něm stálo, co si autor zrovna ten den uvařil k večeři, nebo podobné věci, ale každý zápisek byl pozastavením nad nějakým tématem. Obsahoval i některé podnětné myšlenky.

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Druhé čtení, nebo spíše poslouchání. A kupodivu, můj názor i po letech zůstává stejný. Stále bych volila osud Vládců před osudem lidstva. Raději bych zkoumala vesmír jako individuum, než jako součást nějaké telepatické vesmírné kaše, která jen tak pro legraci ničí planety.

Nebezpečná přitažlivost Nebezpečná přitažlivost Melinda Cross

Nějak jsem nechápala hlavní hrdinku. Zpočátku ji vůbec nezajímalo, jestli se kniha, podle které měla napsat scénář, zakládala na pravdě nebo ne. Nechtěla se setkat s "hlavním darebákem" ani s autorkou, dokonce ani navštívit místa, kde se měl děj odehrát. Pokud takto pracují scenáristé v Hollywoodu, už se nedivím, že kvalita tamních filmů je taková, jaká je. A pak najednou stačil pětiminutový rozhovor s hlavním hrdinou a udělala obrat o 180°, stala se křižákem spravedlnosti a byla do něj úplný blázen, ačkoli s ním předtím nemínila prohodit ani slovo. No. Ale úplně špatné to nebylo, popis podzimního Vermontu byl nádherný.

15.07.2023 2 z 5

Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Michio Kaku

Úžasná kniha. Ačkoli nejsem fyzik ani matematik, ráda poslouchám nebo čtu knihy o fyzice či matematice, protože mě neuvěřitelně fascinují. A i když nerozumím všemu, v mozku vždycky něco uvízne, vždycky se dozvím něco nového nebo si naopak připomenu něco, co už jsem slyšela, a obnovím si znalosti.

Této knize bych vytkla pouze jednu věc: Autor se zmiňuje o různých sci-fi dílech, knihách i filmech či seriálech, ale třebaže rozebírá Star Trek a Star Wars, nezmiňuje se vůbec o Stargate, kterýžto seriál se, alespoň z mého pohledu, točil kolem jedné z nejvíce fascinujících technologií v žánru sci-fi. Myslím, že to byla promarněná příležitost.

15.07.2023 5 z 5

Černá ovce Černá ovce Alex Hyland

Popravdě nenadchlo ani neurazilo. Michael Violet byl ale celkem fajn hrdina, takže se asi porozhlédnu po dalších dílech. Závěr ve mně vzbudil zvědavost a vyvolal otázky, kam se Michael posune dál. Mohlo by to být zajímavé.

Nebezpečné kouzlo Nebezpečné kouzlo Jayel Wylie

Na tak rozmazlenou, protivnou, nevychovanou, sobeckou, bezohlednou a hloupou hrdinku jsem za celou dobu, co čtu historické romance, ještě nenarazila. Už první kniha v této sérii mě nějak zvlášť neoslovila, ale říkala jsem si, že to byl možná úlet - i skvělý spisovatel má špatné knihy. Tento díl ovšem potvrdil, že styl Jayel Wylie prostě není pro mě. Takže přestože mám i třetí díl, ušetřím si trápení. Nejsem masochistka.

30.06.2023 1 z 5

Astronautův průvodce životem na Zemi Astronautův průvodce životem na Zemi Chris Hadfield

Naprosto úžasná kniha, která s laskavým humorem popisuje přípravu astronautů na Zemi, lety do vesmíru, pobyt na ISS, ale i třeba to, jak se vypořádat s ukončením jedné etapy života, jak být členem týmu, jak neustále pracovat na zlepšování sebe sama i světa kolem atd. Krásná kniha a také krásná audiokniha, namluvená Ladislavem Frejem.

28.06.2023 5 z 5

Revír mého srdce Revír mého srdce Arnošt Tabášek

Vskutku nádherná kniha. Jelikož sama pocházím z Ostravy a stále tam i žiji, příběhy z Beskyd mě chytly za srdce. Beskydy byly vždy horami, kam se jezdilo, ať už s rodinou nebo se školou, takže krásné popisy tamní krajiny a atmosféry na mě opravdu zapůsobily.

25.06.2023 5 z 5

Síla jednoduchosti Síla jednoduchosti Leo Babauta

Ze stejné kategorie jako Snězte tu žábu. V knize jsem našla několik zajímavých postřehů, ale až tak moc mi nesedělo, že bych měla neustále dělat nějaké seznamy a vést záznamy a dělit se o to, k čemu jsem se odhodlala, se světem, prý kvůli motivaci, mně to ale připadalo spíše jako "peer pressure" a "guilt tripping" - tlak okolí a vyvolávání pocitu viny - z pohledu nutnosti plnit závazky, které jsem uzavřela sama se sebou, ve snaze dokázat něco svým blízkým nebo dokonce anonymním uživatelům na internetu. Tohle opravdu nebyl můj šálek čaje.

25.06.2023 3 z 5

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Radkin Honzák

Velmi dobrá kniha o tom, co je to syndrom vyhoření a co ho způsobuje, a to jak po psychické, tak po fyzické stránce. Navíc je humorně napsaná - netušila jsem, že Radkin Honzák má tak laskavý smysl pro humor! - a skvěle načtená Martinem Preissem. Mohu vřele doporučit!

25.06.2023 4 z 5

12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Moc dobrá kniha. Líbilo se mi, jak autor aplikoval biblické příběhy - a nejen ty, také příběhy jiných náboženství - na život a jak vysvětlil jejich archetypy, z čeho vycházejí a proč se tedy příběhy všech kultur tolik podobají, i když se třeba nikdy nedostaly do styku. Rovněž se mi líbilo jeho striktní odsouzení ideologií, od pravicových po levicové, od konzervativních po post-moderně liberální, a to, že upozornil na jejich úskalí. Není divu, že se stal terčem nenávisti progresivistů.

25.06.2023 4 z 5

Kincugi pro šťastný život Kincugi pro šťastný život Candice Kumai

Hezké vyprávění o Japonsku a japonských tradicích s krásnými fotkami. Zároveň je však zjevné, že se autorka živí vařením, protože kniha je vlastně tak trochu zakuklená kuchařka: víc než 1/3 tvoří recepty a povídání o vaření obecně. Pokud má někdo zájem o japonskou kuchyni, asi by se mu to líbilo, já ale bohužel můžu tak nanejvýš ramen - který miluji! - protože z rybích omáček se mi dělá šoufl. Takže jsem ve své podstatě třetinu knihy přeskočila.

11.06.2023 3 z 5

Moudrost lesa Moudrost lesa Peter Wohlleben

Na můj vkus až příliš moralizující. Všichni dělají všechno špatně, jen autor a jeho vesnice jdou tou jedinou správnou cestou. Velkochov je špatně, domácí chov na maso je zneužívání důvěry zvířat, chov na lov je špatně, velké lány jsou špatně, těžká technika je špatně... No, pak už jenom zpátky do jeskyň a ke sběratelskému způsobu života, což by sice drtivou většinu populace neuživilo a pochcípala by hlady, ale lesy by se konečně začaly zotavovat. Autorovy rady a postupy v malém jsou dobrá věc, ale obecná aplikace? Jak může ochránce přírody kupříkladu říct, že je lepší dřevo jehličnanů dovážet ze Sibiře než ho pěstovat u nás, je mi nepochopitelné. A ještě ono dřevo přirovnávat k banánům. Má vůbec představu, kolik dřeva je potřeba jenom na stavby domů? Ale byly tam i hezké věci, třeba kapitola o stromovém hřbitově, přiznávám, že mě rozbrečela.

01.06.2023 3 z 5

Slyší Bůh naše modlitby? Slyší Bůh naše modlitby? André Léonard

Zajímavá kniha, ve které autor na příkladech z Bible ukazuje, jak Bůh vnímá modlitby a jak na ně odpovídá. Našla jsem v ní pár zajímavých věcí, které jsem zjevně skutečně potřebovala slyšet.

01.06.2023 4 z 5

Tři opice Tři opice David Urban

Kniha kriminálních povídek. První dvě, Tři opice a Krvavý rok, se mi moc líbily. Stejně jako trochu hororový příběh Panenky. Superhrdina ve mně zanechal smutek, pocit zmaru. Zbytek mě až tak moc neuchvátil. Takže tak půl na půl.

01.06.2023 3 z 5

Hedy Lamarr – Bohyně stříbrného plátna, vynálezkyně Hedy Lamarr – Bohyně stříbrného plátna, vynálezkyně Michaela Lindinger

Tato kniha Hedy Lamarr rozhodně nešetří ani pro ni nehledá žádné výmluvy nebo obhajoby. Bez obalu ji popisuje jako frivolní, labilní, na lécích závislou a hamižnou rozhoďnožku se slepičím mozečkem, která sice je spoluautorkou důležitého vynálezu, přispěla k němu však pouze selským rozumem - což je přínos, který jí nikdo neupírá! - o nějakém jeho technickém zázemí však neměla nejmenší potuchy, což není nijak překvapivé vzhledem k tomu, že měla jen základní školu a kupříkladu ani netušila, kde se nachází Mexiko, i když v něm zrovna byla. To, že byla mizerná matka, mizerná herečka a mizerná obchodnice je taky konstatováno velmi věcně. Nevím, jestli kniha skutečně odráží život Hedviky Kieslerové takový, jaký byl, určitě ale nic nepřikrášluje.

27.05.2023 4 z 5

Plavý kůň Plavý kůň Agatha Christie

Výborná kniha. Nejen skvělá zápletka, kdy jsem byla odhalením šéfa celé bandy opravdu, ale opravdu zaskočena, ale navíc naprosto dokonale načtená. Zatím jedna z nejlepších knih od Agathy Christie, ke které jsem se dostala. Mohu jen vřele doporučit.

27.05.2023 5 z 5