drakamena drakamena komentáře u knih

Pod toskánským sluncem Pod toskánským sluncem Frances Mayes

Nedoposloucháno, protože mi kniha vůbec, ale vůbec nesedla. Mám ráda příběhy o Itálii - například Italské jednohubky od Marty Kučíkové - a taky příběhy o přestavbách domů, které naberou bizarních rozměrů - například Rok v Provence od Petera Mayleho - takže tato kniha by měla obsahovat vše, co mám ráda. Jenže ona byla bohužel tak strašně... americká. Rozvedená profesorka středního věku, která si z každé dovolené v Itálii přiveze deset (!!!) párů bot a připadá jí normální sypat slupky od artyčoků do záchodu, si za své celoživotní úspory pořídí ruinu v zemi, kde se ani nedomluví. Možná kdyby kniha byla napsaná humornějším stylem, protože to skutečně zní jako námět na komedii... Tohle ale byla prostě nuda.

17.04.2023 1 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Návrat do úplných začátků podrychtáře Václava, aneb jak Vašek od Černého koníčka k místu podrychtáře a k manželce Kateřině přišel. Zábavné dílko, jako vždy u Pavla Hrdličky. Vyvolalo ve mně ale také trochu melancholie. Pana Hrdličky je věčná škoda. Psal velmi humorným, zajímavým stylem, který však byl také poučný, protože uměl osvětlit spoustu podrobností ze života lidí ve 14. století.

17.04.2023 4 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Banda nesympatických lidí, zralých na cvokaře, se sejde na pustém ostrově na svatbě, kde snad kromě ženicha nechce nikdo doopravdy být. No, jednu výhodu to mělo, všichni mi byli natolik protivní, že mi bylo ukradené, koho nakonec zavraždí a kdo bude vrah, to je pravda. Prostě jsem nebyla do děje citově zainteresovaná, nikomu jsem nefandila. Navíc měla kniha dost rozvleklý začátek a jakoby uťatý konec. Takže takový průměr, nic mě na ní doopravdy neuchvátilo.

15.04.2023 3 z 5

Za objektivem Za objektivem David Suchet

Vskutku nádherná kniha, napsaná a nafocená Davidem Suchetem o člověku Davidu Suchetovi. Nejedná se o autobiografii s přesnou časovou posloupností, autor nás spíše nechává nahlédnout do svého vnitřního světa, do svého způsobu uvažování, odhaluje nám, co je pro něj důležité a co ne, kteří lidé na něj měli největší vliv, jakou víru vyznává, jak se připravuje na své role atd. Knihu jsem si četla vždy večer před spaním, a to nejen kvůli tomu, že je velmi těžká, vytištěná na kvalitním křídovém papíře, nýbrž proto, že David Suchet má velmi laskavý způsob vyprávění, který velmi uklidňuje.

15.04.2023 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Trochu pomalejší rozjezd a obrovské množství postav, ve kterých jsem se, aspoň zpočátku, jenom těžko vyznala. Jakmile ale došlo k samotné vraždě, kniha nabrala spád. Fascinovala mě hlavně psychologie jednotlivých postav.

Nejvíce mě však zasáhl úplný, úplný konec, posledních pár vět o tom, jak snadno všichni na oběť zapomněli a pokračovali ve svých životech, jako by se vůbec nic nestalo.

15.04.2023 4 z 5

Příručka čínského soudce pro přežití Příručka čínského soudce pro přežití Frédéric Lenormand

Z této série jsem zatím četla pouze dvě knihy, tu první a pak tuto. Tentokrát je znát, že si autor dal mnohem víc práce s rešeršemi, kniha je díky tomu bohatší, pestřejší. Na druhou stranu trpí stále stejným nešvarem: s postavami Roberta Van Gulika má tato série společná pouze jména.

Všichni hrdinové, a to včetně soudce Ti, působí velice... ordinérně. Prostě nemají žádnou úroveň. Je to jako sledovat příběhy vulgárního prodavače ojetin. Van Gulikův soudce Ti byl sice nedůtklivý, byl to však člověk nesmírně vzdělaný a také fyzicky zdatný, skvělý rohovník a šermíř - koneckonců při prvním setkání s Ma Žungem a Tiao Tchajem jim oběma nakopal pozadí, ačkoli oba byli vojáci, kteří se jen kvůli nepřízni osudu stali lapky. Lenormandův soudce Ti je nerudný nabob, který nejenže dělá hloupé chyby, a přestože je Konfucián, dokonce v jednu chvíli uvěří na liščí démony, ale navíc je to obtloustlý nekňuba, který meč nosí jenom pro parádu. Dokonce jeho První dáma je lepší bojovnice než on. Chápu, že v dnešní době každá ženská hrdinka musí být Wonder Woman, ale udělat kvůli tomu z hlavního hrdiny hňupa skutečně není potřeba.

Škoda, s lepším editorem to mohla být opravdu dobrá série a i tato zápletka mohla být při trochu pečlivějším zpracování vskutku napínavá.

07.04.2023 2 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Tohle měla být komedie, ať už hořká nebo jakákoli jiná? Momentka o pošukovi posedlém penězi a jeho příživnickém potěru, který neumí nic jiného než si půjčovat u lichvářů, protože z papínka nesype, když oni si chtějí užívat? Děkuji pěkně. Ještě že audio verze trvala jenom něco přes hodinu. Měla jsem chuť všechny do jednoho máznout přes šišku.

05.04.2023 1 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Sice trochu rozvláčnější, ale jinak zajímavé. Líbily se mi postavy vratislavského rychtáře a jeho dvou synů. A taky jsem byla ráda, že Maryla našla své štěstí, zasloužila si to. Panoš Ota jako červenající se panic byl k popukání.

05.04.2023 4 z 5

Prokletí Prokletí Lisa Jane Smith

Přestože je tato série lepší než ta původní od L.J. Smith, trpí stejným nešvarem: ukňouraným svatouškovským Stefanem. Příběh s Luciem byl vcelku zajímavý - i když první půlka se neuvěřitelně táhla - ale byl by mnohem lepší, kdyby se Stefan pochlapil a přestal. se. tak. zatraceně. litovat. Radši bude v lese ocucávat veverky nebo se honit za holuby, než aby se napil lidské krve - nepochopitelné zvlášť vzhledem k tomu, že u toho nemusí lidi zabíjet - což mi v situaci, kdy se pokoušel zachránit svoji přítelkyni a postavit se neporazitelnému upírovi, připadalo jako totální pitomost. Jak vlastně plánoval Lucia zastavit, je ve hvězdách, poněvadž to jsem se z textu nedozvěděla. Že by šlechetné sebeobětování? Mučedník Stefan? Kristova noho!

05.04.2023 2 z 5

Žít sama a užít si to Žít sama a užít si to Marjorie Hillis

Hodně zastaralé, spíše taková sonda do místa a doby svého vzniku - USA roku 1936 - v knize se totiž hovoří o pětipokojových bytech se služebnou, o morálce a etiketě samostatně žijících žen, o tom, jak úkolovat služku... Přesto je napsaná s jemným humorem a je v ní uvedeno pár mouder, u kterých by rozhodně nevadilo, kdyby si je dnešní ženy osvojily.

05.04.2023 2 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Sice trochu zdlouhavé, ale jinak zajímavé. Vážná detektivka proložená humornějšími pasážemi s "šéfinspektorem". Původně jsem chtěla dát jenom tři hvězdičky, ale uchvátila mě poslední kapitola a hlavně pak vysvětlení Gatsbyho smrti ze strany pachatele. Toho jsem vyhmátla asi v půlce knížky, ale co za Gatsbyho smrtí skutečně stálo, to mě zaskočilo. Rozhodně si přečtu/poslechnu i další díl.

05.04.2023 4 z 5

Konkurz na nevěstu Konkurz na nevěstu Helen Hoang

(SPOILER) "Šíleně bohatí Asiati" po vietnamsku střihnutí příručkou "Jak randit s autistou" a to včetně "otázek k diskusi" na konci, nedělám si srandu. Jako bych četla nějakou učebnici a teď se po mně chtělo, abych složila zkoušku v debatním kroužku.

Můj problém byl, že jsem nemohla vystát Esme. Lhala, až se jí od pusy prášilo. Den potom, co se dočasně nastěhovala ke Khaiovi, mu začala přerovnávat celý dům, brala si věci bez dovolení, lezla mu do skříní, demolovala zahradu... Nejsem autista, ale za tohle bych s ní osobně vyrazila dveře. A pak si Khaie nemohla vzít, dokud jí neřekne "miluji tě" - všechno, co pro ni doposud udělal, jako by nehrálo vůbec žádnou roli - ale nevadilo jí vzít si jeho bratra kvůli Zelené kartě. Z jejího pokrytectví se mi dělalo šoufl.

Je prostě vidět, že liberálně progresivní literatura není pro mě.

29.03.2023 2 z 5

Radost z ticha Radost z ticha Erling Kagge

Nejsem si úplně jistá, o co přesně autorovi šlo. Připadalo mi, že obkecává ticho v různých podobách, aniž by nějak dospěl k jádru věci. Kdybych měla sepsat krátké shrnutí a říct, o čem kniha vlastně byla, měla bych velký problém, poněvadž autor skákal od skutečného ticha, kupříkladu v Antarktidě, k tichu metaforickému, míněno odpojení od sociálních sítí a mobilu, aniž by v kterémkoli bodě šel do hloubky. Bylo to prostě takové... o ničem a o všem zároveň. Přiložené fotografie ale byly nádherné, to je pravda.

27.03.2023 2 z 5

Msta písecké panny Msta písecké panny Vlastimil Vondruška

Líbil se mi příběh Magdalény a to, že nakonec našla štěstí. A líbilo se mi taky, jak se Přemysl nakonec zapojil do řešení případu a jak se tím dobře bavil. Bylo nezvyklé, že sám Oldřich do vyšetřování zasáhl až skoro v polovině knihy, ale bylo příjemné setkat se se známými postavami z dřívějších knih, jako byla abatyše Anežka. Dodává to příběhu rozměr.

Cikánské romance Cikánské romance Federico García Lorca

Nádhera, opravdu nádhera. Nejvíce se mi asi líbily básně o archandělech, ale všechny básně uvedené v této sbírce jsou vskutku jedinečné.

27.03.2023 5 z 5

Zabij mrtvé Zabij mrtvé Richard Kadrey

Druhý díl se mi líbil víc než první. Nevím, jestli autor trochu zmírnil své pichlavé ironické metafory, nebo jsem si prostě zvykla. Příběh to byl zajímavý a líbilo se mi, jak se Stark v průběhu knihy vyvíjel. Trochu mě však zklamal konec. Ne že by byl přímo špatný, to vůbec ne, ale zklamal mě Lucifer. Byl spíše taková... unavená vykopávka než, no, Lucifer.

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Jedna z nejznámějších českých klasik. Legrační báseň na motivy řecké báje o králi Midasovi. Kratičká, přesto plná moudrých ponaučení.

27.03.2023 3 z 5

Bretaňský příboj Bretaňský příboj Jean-Luc Bannalec (p)

Zajímavá detektivka "ze staré školy", žádný krvák, prostě zápletka, vyšetřování, zajímavé postavy a nádherné prostředí, kdy se čtenář skutečně něco dozví i o samotné Bretani, tamní přírodě, dějinách a jídle. Taková pohodová knížka. Mám komisaře Dupina s jeho slabostí pro "kafé" a tučňáky ráda.

Krásný sen Krásný sen Barbara Cartland

Vzhledem k tomu, jak krátká kniha je, jsem nečekala žádný propracovaný příběh. Přesto byl docela zajímavý až do chvíle, kdy na scénu vstoupil markýz. Během několika stránek byli hlavní hrdinové až po uši zamilovaní, přestože na stránkách knihy spolu vedli asi tři konverzace, všechno se odehrávalo mimo obraz. Klasický případ "řekni" místo "ukaž". Vedlo to k tomu, že jsem jejich zamilovanosti jednoduše nevěřila, čímž se zhroutila samotná podstata příběhu.

27.03.2023 2 z 5

Návrat Návrat Lisa Jane Smith

Končím. Snesla jsem Elenu jako královnu místní školy, milovanou a žádanou naprosto všemi, jako úžasnou upírku, jako super ducha... ale jako čistou(TM) andělskou bytost, a to včetně levitace a křídel? Ne. Dost. Další level-up už opravdu nezvládnu. A samozřejmě chudáček galantní Stefan, oběť zlého, zlého Damona. Ne. Prostě ne.

11.03.2023 1 z 5