drakamena drakamena komentáře u knih

Italské mentolky Italské mentolky Marta Kučíková

Knížku jsem si četla vždy před spaním, protože její milé vyprávění navozovalo pohodu a krásně uklidňovalo. Nejvíce mě chytla za srdce kapitolka Nová známost o paní s Alzheimerovou chorobou. Přiznávám, že jsem si skoro pobrečela.

19.11.2023 4 z 5

Vraždy s monogramem Vraždy s monogramem Sophie Hannah

Neuvěřitelně překombinovaný příběh s nesympatickými postavami. Poirot byl vždy výstřední, ale Poirot Sophie Hannah je protivný a někdy až, odvažuji se říct, hnusný. Chová se jako trucovité malé děcko, a to včetně vztekle zrudlého obličeje. Už jenom zadupat nožkama. A Catchpool? Na něj se vskutku hodí "ještě větší blbec, než jsme doufali". Vedle něj byl i inspektor Japp Einstein. Catchpool nesnáší mrtvoly, nesnáší stromy, nesnáší vesnice, nesnáší hřbitovy, nesnáší portréty, nesnáší debaty o vraždách... Jak se takový zamindrákovaný idiot mohl stát inspektorem Scotland Yardu, je mi záhadou. Vskutku tam museli trpět velkým nedostatkem kvalitního personálu, pokud to někdo jako on dotáhl na pozici vyšetřovatele zločinů. No prostě hrůza. S jistotou mohu říct, že toto byla moje první a rozhodně poslední kniha o Poirotovi od této autorky. Agatha Christie se musí obracet v hrobě.

18.11.2023 1 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na Steinovu nevrlost a Barbaričovu ustrašenost. Pak se ovšem ukázalo, že jim při vyšetřování všichni, ale úplně všichni lhali, dokonce i ti, kteří se zpočátku zdáli sympatičtí, a já si uvědomila, že Steinův přístup byl správný, skutečně si nemohl dovolit bratříčkovat se. A Barbarič... no, byl jenom notář, žádný voják. Jak bych se asi v jeho postavení zachovala já? Pravděpodobně úplně stejně, takže mu vlastně nebylo co vyčítat. Dobrá detektivka.

14.11.2023 4 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Dobré poselství zcela zabité formou podání. Měla jsem pocit, jako bych sledovala telemarketing se seladonem Horstem a přesně načasovanými výkřiky nevíry či naopak úžasu. "Ale, Hansi, opravdu mě tento přípravek učiní za 30 dnů o 20 let mladším?" "Samozřejmě, Horste, a jedno balení našeho zázračného přípravku s pečetí kvality himalájských mnichů navíc stojí jenom 39.95! 39.95! Ale to ještě není vše!" Rychlokurz osvícení po americku, aneb jak špičkový advokát našel tajnou společnost sivanských mnichů, které nikdo jiný nedokázal najít, a stal se jejich nejlepším žákem a osvícenou entitou během několika měsíců, ačkoli jiným to trvá celý život. Dovolte, abych si odfrkla.

10.11.2023 2 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Tak tahle kniha byla skvělá. Myslím, že zatím můj nejoblíbenější příběh o Oldřichovi z Chlumu. Připomínal mi složitě tkanou tapisérii, vrstvenou a propracovanou, kdy jednotlivé události byly velice umně propojeny. Líbil se mi odkaz na dřívější Oldřichův případ a taky to, že tentokrát byli dění účastni všichni, Ota, Diviš, Ludmila, Vencl, Wolfgang, Marta, Šonka i jejich děti. Navíc je vždycky fajn, když se objeví postavy známé z předchozích dílů, jako třeba Anežka a Eliška, Přemyslovy dcery.

05.11.2023 5 z 5

Dům hrůzy Dům hrůzy Edgar Wallace

Zábavný příběh o geniálním zločinci a o policistovi, který ho dvakrát dostal. Reeder i Margareta mi byli moc sympatičtí a jejich romance byla roztomilá, jeho ostýchavost a její odhodlání. Navíc nebyla Margareta žádná sněhová vločka, ale měla hlavu na svém místě. Jenom konec mi připadal takový... uťatý. Vidět poslední přestřelku ve filmové podobě, možná bych byla spokojená, její popis ovšem byl velice strohý, takže jsem z toho měla tak trochu pocit jako "a to je všechno?"

02.11.2023 3 z 5

Holmes z Kjóta 5 Holmes z Kjóta 5 Mai Močizuki

Tento díl se mi nelíbil tak jako předchozí. Ale je to tím, že japonské divadlo kabuki - stejně jako čínská opera - opravdu nejsou můj šálek čaje. A jelikož tento příběh se kabuki věnoval skutečně zevrubně, trochu mě nudil. Tak snad příště.

02.11.2023 3 z 5

Muž v domácnosti 3 Muž v domácnosti 3 Kósuke Óno

Líbí se mi příběhy, ve kterých Drak potkává lidi ze své minulosti. Anebo poldy. Jak nemůžou uvěřit tomu, že je fakt jenom muž v domácnosti. A taky je zábavné sledovat, jak si ho zamilovaly ženy v domácnosti ze sousedství, jak ho berou jako "svého"!

02.11.2023 4 z 5

Muž v domácnosti 2 Muž v domácnosti 2 Kósuke Óno

Druhý díl se mi líbil nějak víc než první. Možná proto, že jsem si zvykla na styl této mangy, na to, že se ve své podstatě jedná o sbírku momentek, ne o ucelený příběh. Líbí se mi, jak moc se Drak snaží. Doufám, že se dozvíme, jak se seznámil a oženil se svojí ženou!

02.11.2023 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na styl, kterým je kniha napsaná. Proto mě první část, Geralt, Triss a Ciri v sídle zaklínačů, trochu nudila. Jakmile ale sídlo opustili a vydali se na cesty, bylo to hned zábavnější. Líbili se mi trpaslíci, jejich humor. A popis univerzity, hlavně lidoop na stromě! Skvěle se tu střídají skutečně vážné věci s jemným humorem. A politická část? Páni, jako bych sledovala současné světové dění, hlavně ono "do moře s nimi". Analogie čistě náhodná?

27.10.2023 4 z 5

Tvoje mlčení Tvoje mlčení Han Yong-un Manhae

Ukazuje se, že z čínských, japonských a korejských básní mi svým stylem skutečně nejméně "sedí" ty korejské. Nevím proč, jednoduše mě neoslovují tak jako lyrika Li Poa nebo Tu Fua a japonské haiku či tanka. Jsou takové... no, nezanechávají hlubší dojem. Alespoň ve mně.

27.10.2023 3 z 5

Červený pavilon Červený pavilon Robert van Gulik

Skvěle napsaná kniha se zajímavou zápletkou. Opět se ukázalo, že Ma Žung je rovný chlap, a soudce Ti, třebaže občas bývá nedůtklivý, má hlavu i srdce na pravém místě a umí se řídit nejenom logikou nýbrž i soucitem.

27.10.2023 4 z 5

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Líbila se mi tak trochu klaustrofobní atmosféra příběhu, který se odehrával na jediném hradě a v jeho malém podhradí. Žádné dlouhé cestování, žádný velký okruh podezřelých. Jen několik lidí a skoro hororový příběh, kdy si jeden z nich hrál na ďábla a vraždil. A Diviš pro jednou nebyl za hňupa, což je vždycky bod k dobru!

22.10.2023 4 z 5

Muž v domácnosti 1 Muž v domácnosti 1 Kósuke Óno

Momentky ze života jakuzáka, ze kterého se stal muž v domácnosti. Není to špatné, ale postrádá to něco hlubšího. Pořídila jsem si první tří díly, protože se chci kouknout na drama verzi příběhu, ve které jednu z hlavních postav hraje můj oblíbený japonský herec, Šison Džun, a všechny si je přečtu, protože jsou krátké a je to lehké čtení, nejsem si ale jistá, jestli budu v knižní sérii pokračovat i pak. Zatím mě nijak zvlášť nechytá.

15.10.2023 3 z 5

Drahý pane Drahý pane Mary-Louise Parker

DNF 25%. Vzdávám to. Exhibicionismus v knižní podobě. Znovu a znovu jsem se pokoušela do knihy začíst, protože fejetonové a podobné sbírky mám ráda, ale tohle prostě nepřekousnu. Číst si o autorčině promiskuitě, o její potrhlosti a nezodpovědném chování a o stejně praštěných lidech, se kterými se v životě setkala, opravdu nemusím. Jsem si velice dobře vědoma toho, že se v mém názoru silně odráží moje vlastní konzervativnost, ale nemůžu si pomoct. Jestli je tohle chování považováno za normál, tak s radostí zůstanu tím jediným nenormálním člověkem v místnosti.

15.10.2023 1 z 5

Holmes z Kjóta 4 Holmes z Kjóta 4 Mai Močizuki

Odhadce vs. padělatel, Holmes vs. Moria! Ha! Jsem zvědavá, co se z toho vyklube. Jsem ráda, že manga má nějakou přesahující dějovou linii, doufám ale, že se kvůli tomu nevytratí samostatné příběhy, které sérii dodávají šarm.

15.10.2023 4 z 5

Heatová a vlna žáru Heatová a vlna žáru Richard Castle

Nerada to říkám, protože seriál Castle jsem milovala, ale tahle kniha byla prostě nudná. Nejzábavnější asi bylo představovat si Beckettovou/Stanu Katic a Castla/Nathana Filliona jako Heatovou a Rooka, ale jinak nic moc. Přiznávám, že nemám ráda současný trend psát ženské hrdinky ve stylu "moje koule jsou větší než tvoje" a Heatová měla ty největší a nejchlupatější koule v celém New Yorku a ukazovala je všem na potkání. A Rook byl prostě neschopný hňup, který dělal jenom potíže. Tahle postava že má Pulitzera? Ech.

11.10.2023 2 z 5

Suďte spravedlivě Suďte spravedlivě Emma Riedová

Dokud se děj knihy soustředil na řešení případů, dobře jsem se bavila, protože samotné případy byly opravdu zajímavé. Ale jakmile autorka přešla do vztahové roviny, kvalita knihy se prudce propadla, nemluvě o zcela zbytečných a dost rušivých pornografických vsuvkách, kdy jsem měla pocit, jako by mi někdo do Jiráska pro legraci šoupl pár stránek z Padesáti odstínů šedi. Škoda.

11.10.2023 3 z 5

Muž, který nikdy neprohrál Muž, který nikdy neprohrál Edgar Wallace

Některé povídky byly lepší, jiné horší, jako v každé povídkové sbírce. Všechny ale byly psány lehkým až rozverným způsobem, který vyvolával úsměv na rtech, hlavně ty romantického rázu.

04.10.2023 3 z 5

Holmes z Kjóta 3 Holmes z Kjóta 3 Mai Močizuki

Zajímavý začátek delšího, přesahujícího příběhu. Jsem zvědavá, jak se zápletka s padělateli vyvine. Taky se mi líbí náznak toho, že Holmes není tak milý a hodný, jak si všichni myslí, že umí být chladný až krutý, když chce. Dělá ho to víc trojrozměrným.

30.09.2023 4 z 5