Tvoje mlčení

Tvoje mlčení https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51300/tvoje-mlceni-51300.jpg 4 17 17

Výbor z mystické a milostné poezie korejského buddhistického mnicha (1879-1944). Jeho básně jsou ceněny jako jeden z vrcholů moderní korejské poezie pro svou hloubku, logiku i vtip, a též jako relativně ojedinělá skutečně milostná lyrika v korejské literatuře. Han Jong-un chápe omezení, pouta lásky jako prostředek vysvobození člověka ("láska existuje uprostřed neexistence"). "Lyrická syntéza národního cítění, milostného prožitku a buddhistické všeobjímající lásky."... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , DharmaGaia

Nimui čchimmuk čonpchjon hesol , 1926

drakamena
27.10.2023 3 z 5

Ukazuje se, že z čínských, japonských a korejských básní mi svým stylem skutečně nejméně "sedí" ty korejské. Nevím proč, jednoduše mě neoslovují tak jako lyrika Li Poa nebo Tu Fua a japonské haiku či tanka. Jsou takové... no, nezanechávají hlubší dojem. Alespoň ve mně.

Shindo
25.10.2022 4 z 5

Zbierka patriaca ku klenotom kórejskej literatúry, ktorá je však u nás zrejme takmer neznáma (a neprávom).

Je zvláštne čítať milostnú poéziu napísanú mníchom. Básne však majú určitú ráznosť a silu, ktorá vo vás spolu s pocitom všeobjímajúceho smútku zostane aj dlho po dočítaní.

mikosai
10.05.2014 5 z 5

Ani měsíc na nebi, ani vítr nad zemí.
Lidé jsou tiše, duše má je prázdná.
Je snad vesmír smrt
A jestli ano,
je pak smrt láska?

lushi
01.12.2013

"Když jsi byl se mnou, zdály se zimní noci krátké;
teď, když jsi odešel, zdají se letní noci dlouhé."

Velmi smutné.

Autorovy knížky