drakamena drakamena komentáře u knih

Řád není všechno: 12 dalších pravidel pro život Řád není všechno: 12 dalších pravidel pro život Jordan B. Peterson

Trochu abstraktnější než autorova předchozí kniha, ale stále spousta velmi inspirativních myšlenek. Líbila se mi hlavně část o nebezpečích ideologií a také příklady z praxe, ty byly moc zajímavé.

30.09.2023 4 z 5

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Jerry a Joanne mi byli moc sympatičtí, skvělí sourozenci. Líbilo se mi jejich špičkování. V případě detektivní zápletky mi ale poněkud vadil kontrast hodně pomalého úvodu a bleskurychlého konce. Měla jsem tak trochu pocit, jako by Agatha Christie dostala předem zaplacený určitý počet stránek, a jelikož přepálila začátek, musela pak ustřihnout konec. Škoda.

27.09.2023 3 z 5

Pan Gwyn Pan Gwyn Alessandro Baricco

Brilantní kniha. Zcela absurdní, přesto brilantní. Kdykoli jsem ji musela odložit, myšlenkami jsem byla stále u ní. Ani nevím, proč na mě tak zapůsobila, ale bylo tomu tak. Bariccova kniha Třikrát za svítání mě rovněž zaujala, ale ne tak jako tato. Pan Gwyn, jeho příběh, jeho neortodoxní chování a rozhodnutí... Kniha ve mně vyvolávala naprosto nepopsatelné pocity. Prostě... mě dělala šťastnou, jinak to říct neumím. A její závěr byl... dokonalý.

22.09.2023 5 z 5

Zajímavé vyprávění, postřehy i podložené informace, David Attenborough je velmi vzdělaný člověk s dlouholetými zkušenostmi, o tom není nejmenších pochyb. Jenže!

Jenže valná většina jeho navrhovaných řešení mi zněla jako základ všech dystopických světů z knih, filmů a seriálů, které jsem viděla. Zdražit maso, zdražit energie z fosilních paliv, zdražit leteckou dopravu atd. atd. Navzdory všem jeho vzletným idejím o tom, že by všem lidem měl být zajištěn stejný blahobyt - přesně to je podstata komunistické ideologie a všichni víme, jak tento experiment dopadl: ztroskotal na jedné prosté věci, kterou je lidská povaha, a pokaždé, POKAŽDÉ se proměnil v diktaturu - by jeho návrhy vedly k tomu, že obyčejní lidé (chudina i střední třída) by se živili sójou a bílkovinovými náhražkami z laboratoře (zdražení masa), měli omezený přístup k energiím (zdražení všech kromě čistých zdrojů), byli omezeni v pohybu (zdražení všech kromě čistých paliv) a žili v přelidněných slumech (návrat co největšího prostoru divočině), zatímco bohatí by jedli pravé maso, měli by volný přístup ke všem druhům energie, kterými by rozhodně nešetřili, protože by neměli důvod, létali by po světě dál ve svých tryskáčích bez ohledu na svoji uhlíkovou stopu a žili v superdrahých sídlech na obrovských pozemcích v zelené divočině. Tohle je prostě "dystopia in the making".

A pak je tu jeho pokrytectví. Máme se omezovat, máme šetřit, máme (doplňte si) - ale přitom je nadšený z představ konferencí za záchranu planety o DESÍTKÁCH TISÍC účastnících, jejichž uhlíková stopa ho vůbec nezajímá. Takže běžný člověk si nemá dát hamburger, ale kecalovi za pultíkem popřeje hezký let přes půlku planety. No.

Nápady hezké a možná postupně i proveditelné, ale jak řekl (prý) profesor Větvička, dokud se budou lidi množit jako vačice, je tohle všechno takovým plácnutím do vody.

16.09.2023 3 z 5

Mýty Mýty Stephen Fry

Spoustu těchto mýtů jsem znala z díla Eduarda Petišky - jako asi většina alespoň průměrně vzdělaných Čechů - řada dalších pro mě však byla úplně nová. Líbily se mi hlavně vysvětlivky toho, jak jména různých bohů, mýtických postav či hrdinů ovlivnila po filologické stránce různé současné názvy a pojmy. To bylo moc hezky zpracované.

Co se mi ovšem naopak nelíbilo, bylo, že lehce uštěpačný tón, v němž se celá kniha nesla, k některým mýtům, hlavně k těm skutečně smutným a dojemným, neseděl. Byly příběhy, k nimž seděl dokonale a dělal bláznivé boží výstřelky o to bláznivější. Někde ale prostě... snižoval prožitek, řekla bych.

Mars Red 3 Mars Red 3 Bun'ó Fudžisawa

Ten zvrat s nejvyšším nadřízeným jednotky nula jsem tedy nečekala. Páni. Škoda, že manga byla tak krátká, ráda bych poznala jednotlivé upíry líp, dozvěděla se, co se s nimi stalo po velkém zemětřesení, když už nemohli spoléhat na své vojenské zázemí. Přesto to bylo velmi zajímavé a kresby skvělé, stejně jako v Laughing in a Cloudy Sky, další mangy od Kemuri Karakary.

Mars Red 2 Mars Red 2 Bun'ó Fudžisawa

Druhý díl se mi líbil mnohem víc než první. Možná proto, že už jsem znala hrdiny příběhu a tady jsem se o nich dozvěděla víc. Nejvíce se mi líbily scénky zaměřené na postavy a jejich vztahy, hlavně na ty uvnitř jednotky nula. Navíc mi připadá zajímavé toto pojetí upírů, jsou to skutečná monstra.

Mars Red 1 Mars Red 1 Bun'ó Fudžisawa

Zajímavá manga. A zajímavé pojetí upírů i doby, do které je příběh zasazený. Jsem zvědavá, jak se příběh vyvine!

11.09.2023 3 z 5

Verše psané na vodu Verše psané na vodu Bohumil Mathesius

Nádherná kniha. Bohumil Mathesius byl vskutku génius. Je pro mě jedinečným vzorem.

SNÍH

Na pustou cestu
napadal sníh,
zavál už stopy po kročejích;
já jsem ta cesta, smutek je sníh,
kdo půjde kdy v mých šlépějích?

No nebere to za srdce?

24.08.2023 5 z 5

Mýty a naděje digitálního světa Mýty a naděje digitálního světa Patrick Zandl

Zajímavá kniha, ale tak trochu na depresi. Po jejím vyposlechnutí jsem, upřímně řečeno, těžko hledala světýlko na konci tunelu. Umělé inteligence, které připravují lidi o práci. GAFAM monopol, ze kterého nevede cesta ven. Naprostá ztráta soukromí a soukromého vlastnictví. Kryptoměny, jejichž jediným účelem je, ve své podstatě, jejich těžení, protože na nic jiného se prakticky použít nedají, takže se zcela zbytečně plýtvá energiemi a dalšími zdroji proto, aby si hrstka pošuků mohla hrát. Tenhle svět se mi opravdu nelíbí.

24.08.2023 4 z 5

Projekt Kraken Projekt Kraken Douglas Preston

Tak tahle kniha mě opravdu zklamala. Hlavně proto, že mi v ní nebyl nikdo sympatický. Ano, čtu sérii o Wymanu Fordovi na přeskáčku, podle toho, jak se mi knihy dostávají do ruky, což je možná důvod, proč na mě tento díl neudělal nijak zvláštní dojem, ale... No.

Melissa vytvoří umělou inteligenci, aniž by do ní zakomponovala možnosti ji natvrdo vypnout - protože to po ní prý nikdo nechtěl. To jako fakt? Géniovi nedojde, že by měl být schopný svůj výtvor na dálku vypnout? Jacob a celá jeho rodina. No. Frajeři z Wall Street. A pak sám Ford a jeho neustálé, "já pro tohohle prezidenta nehlasoval" - a přesto pro jeho vládu dál pracuje a dál si od ní nechává platit. Pokrytectví nejhrubšího zrna. Ech.

20.08.2023 2 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Co se nigerijských autorů týče, zatím jsem četla jenom povídky mužských autorů, proto jsem chtěla vyzkoušet i něco od ženské autorky. Tato kniha navíc nabízela vhled do postavení žen v této zemi. A bylo to vcelku zajímavé čtení, i když trochu skákalo z místa na místo a chyběla mu ucelená, jednotná linie s nějakou konkrétní pointou. Rozhodně si vyhledám další knihy této autorky.

20.08.2023 3 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Naprosto úžasná kniha. Rozhodně si ji přečtu znovu, protože obsahovala spoustu moudrých a podnětných myšlenek. Marcus Aurelius musel být vskutku pozoruhodný muž.

20.08.2023 5 z 5

Sebedůvěra Sebedůvěra Charles Pépin

Kniha obsahuje některé zajímavé postřehy a taky bohatou bibliografii pro další studium. Ale právě v tom je tak trochu problém. Kniha se totiž čte spíše jako diplomová práce, v níž přijdete s určitou tezí, kterou následně musíte podložit co nejvíce zdroji. Obsahuje tudíž velmi málo vlastních, originálních myšlenek, třeba pramenících z osobních zkušeností autora.

13.08.2023 3 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

U tohoto autora si začínám všímat jistého vzorce: první polovina knihy je skvělá, pak ale přijde zlomový bod, kdy se autor začne do děje zaplétat a jakoby nadhánět stránky, a příběh začne trochu nudit. Tady k tomu došlo při Zackově výslechu, který trval celou kapitolu, a i když je mi jasné, že tak nějak probíhají policejní výslechy neochotných svědků, tady jsem měla chuť autorem zatřást, ať už se konečně dostane k jádru věci. Na druhou stranu musím říct, že to byla zatím nejlepší kniha v sérii. Hlavně proto, že autor tentokrát upustil od zbytečné p*rnografie.

06.08.2023 3 z 5

Ven z bludiště Ven z bludiště Spencer Johnson

Zajímavá myšlenka, na můj vkus až moc dětinské zpracování, stejně jako u předchozího dílu. Tento jsem si pořídila jenom proto, že mě vyšel na 9Kč, jinak bych se neobtěžovala. Líbil se mi ale posun v uvažování od prvního dílu. První byl o nalezení nového sýra v bludišti. Druhý o tom, že existuje sýr i mimo bludiště. A nejen sýr.

06.08.2023 2 z 5

Holmes z Kjóta 2 Holmes z Kjóta 2 Mai Močizuki

Tentokrát musím dát 5 hvězdiček, protože tenhle díl byl skvělý. Holmesův a Aoin výlet do chrámu v horách, případ dědictví po zesnulém spisovateli, vyřešení situace s Aoiným bývalým a její nejlepší kamarádkou... Bylo to opravdu, opravdu moc hezké. A navíc plné zajímavých informací o Kjótu.

05.08.2023 5 z 5

Holmes z Kjóta 1 Holmes z Kjóta 1 Mai Močizuki

Moc hezká manga, která mi svým způsobem připomněla xxxHolica, jenom bez nadpřirozena, neboť Holmes a Aoi řeší osobní problémy lidí, kteří zavítají do jejich starožitnictví. Kdo očekává psychopaty a vraždění, nebo naopak červenou knihovnu, bude zklamán. Ve mně ale manga vyvolala pocit pohody, vnesla mi úsměv na rty. Tento druh příběhů se mi moc líbí.

04.08.2023 4 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Přiznávám, že Peter mi začíná mi být čím dál míň sympatický. Není to "černý mág" ale "eticky znevýhodněná osoba praktikující magii"? To jako fakt? A nebylo to myšleno ironicky, on na tomhle se vší vážností trval. A skutečnost, že tento díl sklouzl do "soft p*rna", zvlášť když se příběh točil okolo, mimo jiné, sexuálního zneužívání magických bytostí? Myslím, že to si autor mohl ušetřit. Opravdu mi začíná vadit, že Peter, který se magii učí jak dlouho? Půl roku? Má pocit, že ví všechno líp než jeho učitel, kterému je kolem stovky. Když začal trvat na tom, že ty jazzové upírky, které zabily přes 200 lidí, jsou v tom vlastně nevinně a jsou to oběti, začalo mi cukat oko.

01.08.2023 3 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Skvělý úvod, až příliš překombinovaná druhá půlka. První polovina se mi moc líbila, byla to skvělá kombinace humoru a akce, zase něco trochu jiného, ale jakmile Peter začal vyšetřovat sám, začala jsem trochu ztrácet zájem, abych řekla pravdu.

01.08.2023 3 z 5