drakamena drakamena komentáře u knih

Stěhování národů s.r.o. Stěhování národů s.r.o. Václav Klaus

S Václavem Klausem v mnohém nesouhlasím, ve věci masové imigrace do Evropy však uhodil hřebíček na hlavičku. Kniha je velmi stručná a výstižná, pojmenovává věci pravými jmény bez falešné politické korektnosti a upozorňuje na nesrovnalosti politiky EU ve věci přistěhovalectví.

27.12.2020 4 z 5

Zkusila jsem Rupi Kaur a teď Amandu Lovelace. A prostě ne. Rádoby hlubokomyslné rádoby básně prošpikované vulgarismy prostě nejsou můj šálek kávy. Třebaže souhlasím s poselstvím díla, forma je mi proti srsti. Moderní "blogerská" poezie jednoduše není pro mě.

26.12.2020 2 z 5

Seznam smrti Seznam smrti Frederick Forsyth

Viděla jsem spoustu lidí si stěžovat na to, že styl vyprávění této knihy je příliš odtažitý, že se skutečně nevžijete do postavy hlavního hrdiny či vedlejších postav. Mně to však v tomto případě vyhovovalo, vzhledem k tématu: zvrácenostem prováděným islámskými teroristy. Kdyby vyprávění bylo barvitější, asi bych tu knihu musela odložit, a to nejsem žádná křehotinka. Byla to moje první kniha od Forsytha a byla jsem naprosto spokojená.

John na konci umře John na konci umře David Wong

Na můj vkus až moc lacině vulgární. Asi to odpovídalo věku a inteligenční úrovni hlavních hrdinů, to je pravda, ale tohle prostě není můj šálek kávy. Co mě skutečně překvapilo byl zvrat s postavou novináře, kterému Dave celý příběh vypráví, to jsem tedy skutečně nečekala. Jinak takový vulgárnější Simon R. Green.

25.12.2020 3 z 5

Palác na jezeře Ču-An Palác na jezeře Ču-An Frédéric Lenormand

Hloupost, jinak se to nazvat nedá. Autor nemá vůbec cit pro dobové reálie - kupříkladu černá není v Číně smuteční barva, tou je bílá - a navíc dává postavám, jejich způsobu vyjadřování i chování, punc moderní doby, který se k časovému údobí, kdy se má kniha odehrávat, absolutně nehodí. Docela nechápu, že původní editor něco takového vůbec pustil do tisku.

25.12.2020 2 z 5

Jak přežít práci Jak přežít práci Pavel Kantorek

Sumarizace citátem z díla: "Vzhledem k tomu, že blbost je značně nakažlivá, jsme v práci každodenně vystavování hrůzným infekcím."

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Zpočátku trochu násilná snaha o humor za každou cenu. Postupně však autorka našla svůj styl. A nejlepší se nakonec ukázaly být právě laskavé příběhy spíše než ty humorné. Příběh o smutné rodině žijící v ubíjejícím domě podobném mauzoleu. Příběh o staříkovi s Alzheimerem. Příběh o duševně postižené dívce. Příběh boje s rakovinou samotné Marty. Postupem času jsem si knihu zamilovala. Spousta příběhů je skutečným pohlazením po duši.

25.12.2020 4 z 5

Zpravodajská služba - Vyšší forma diplomacie Zpravodajská služba - Vyšší forma diplomacie Miroslav Polreich

Velice zajímavá sonda do práce nejen českých zpravodajských služeb, napsaná rozvědčíkem a přímým účastníkem mnoha tajných jednání. Upoutal mě hlavně střízlivý pohled na po listopadu 1989 zdánlivě "nedotknutelné" osoby - Havel, Vondra, Ruml, Kocáb, Žantovský, Herman - a jejich aktivní zásahy do tvorby veřejného mínění - Rumlova až nesmyslně štvavá rusofobie - či dokonce do vojenských zásahů v zahraničí - Havel v Jugoslávii, Herman v Iráku. Zajímavé bylo rovněž upozornění na fungování BIS či na to, jak česká zpravodajská služba vynášela během našeho předsednictví EU tajná akta z Bruselu a jak posměšně se o nás američtí agenti, kterým jsme je předávali, tajně vyjadřovali. Z takové servility se mi převracel žaludek. A nesmím zapomenout na Madeleine Albrightovou. To je kapitola sama pro sebe.

Tři hvězdičky tudíž nedávám za obsah, ten byl velmi zajímavý. Vadila mi forma. Kniha působí chaoticky, nemá žádný jednotný řád, žádnou strukturu. Autor se často opakuje nebo zařazuje různé vsuvky, které s danou kapitolou souvisí pouze okrajově. Také předpokládá aspoň okrajovou znalost afér, o kterých hovoří. Škoda.

15.12.2020 3 z 5

Země čtyř vůní - Kambodžské pohádky Země čtyř vůní - Kambodžské pohádky Štěpán Kuchlei

Příběhy na naše poměry dost neobvyklé. A tím nemíním prostředí nebo jména, nýbrž skutečnost, že zlo není vždy potrestáno a morální ponaučení někdy chybí. Nebo odměna přijde nezaslouženě. V knize je rovněž dost gramatických chyb (ji a jí nejsou volně zaměnitelné).

28.09.2020 3 z 5

Kdybych ti rozuměl, tvářil bych se takhle? Kdybych ti rozuměl, tvářil bych se takhle? Alan Alda

Tato kniha obsahuje některé zajímavé - a snadno aplikovatelné koncept a rady jak komunikovat s ostatními v každodenním životě. Na druhou stranu se mi kniha zdála trochu moc dlouhá a na konci už jsem ztrácela zájem, měla jsem tak trochu pocit, že se autor snaží jít nejenom do hloubky, nýbrž i příliš do šířky a obsáhnout toho příliš mnoho.

Kde mě autor ztratil úplně, bylo, když hovořil o tom, jak se dá lidmi manipulovat skrz empatii. Očividně existují situace, kdy je to špatné (kupříkladu prodej špatných produktů), ale i situace, kde je to zcela v pořádku a pochopitelné (třeba když se vám charita snaží prodat nějaký uplakaný příběh). Podle mého skromného názoru jsou oba případy špatné, protože nesnáším, když se mnou někdo manipuluje.

10.08.2020 3 z 5

Z deníku lázeňského šviháka Z deníku lázeňského šviháka Miroslav Šilar

Naprosto skvělá kniha s humorem k popukání. Nejvíce se mi líbil zážitek s krocanem ve vaně a s opilcem pod oknem. Taky se mi líbily pojmy jako "fofrklacky" nebo "sešívačka (pro Moraváky konik)". Celou knihu jsem četla s úsměvem.

02.08.2020 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

V jedné recenzi se její autor zmínil o tom, že mu kniha svým stylem připomínala spíše divadelní hru. Je to tak. Popis postav, jejich vnitřní svět a pocity, připomínají spíše nápovědy pro herce, aby věděli, z čeho vycházet, jak pocity svých postav zpodobnit. Přesto tento styl, podle mého názoru, knize a jejímu velmi komornímu ladění skvěle vyhovuje.

Tři hvězdičky dávám proto, že jsem chování postav při jejich putování do minulosti nebo do budoucna nechápala. Dostalo se jim nevídané, ale velmi časově omezené šance - velmi časově omezené! - a oni tam jenom sedí a civí a koktají, místo aby svým milovaným řekli to, kvůli čemu cestu časem v prvé řadě podnikli. Chtělo se mi s nimi zatřást.

28.07.2020 3 z 5

Buddhismus pro začátečníky v otázkách a odpovědích Buddhismus pro začátečníky v otázkách a odpovědích Thubten Chodron

Jednoduché a srozumitelné odpovědi na otázky, které by mě ani nenapadlo položit. Zajímavá knížka, která nabízí úplné základy toho, co je to vlastně buddhismus.

18.07.2020 4 z 5

Láska k nedokonalým věcem Láska k nedokonalým věcem Haemin Sunim

Naprosto skvělá kniha, která obsahuje spoustu moudrých rad o tom, jak se vypořádat se selháním, s nenávistí ostatních lidí a prostě s životem všeobecně. Většina zní tak samozřejmě, ale teprve až když je vidíte černé na bílém, skutečně si uvědomíte jejich pravdivost. Po přečtení této knihy jsem se jednoduše cítila dobře.

07.07.2020 5 z 5

Šílenosti doby korektní aneb konec MeToo (mýtů) Šílenosti doby korektní aneb konec MeToo (mýtů) Patrik Nacher

Patrika Nachera mám ráda, třebaže s ním v mnoha věcech nesouhlasím a v některých případech se naše názory rozchází diametrálně, kupříkladu v umožnění snadnějšího oddlužování či osobního bankrotu nebo v názoru na prezidenta Zemana (způsob, jakým se vůči Miloši Zemanovi vymezil na konci této knihy, přičemž alibisticky připojil, že není "AntiZeman", mi vzhledem k obsahu knihy přišel dost laciný). Samotná kniha byla velmi čtivá a dobře ilustrovala někdy až bláznivé důsledky politické korektnosti, třebaže v závěru, který se týkal daní, autor trochu ztratil nit a tato část měla spíše patřit do jeho první knihy o finanční gramotnosti Čechů. Jinak ale kniha skvěle odráží můj vlastní názor na dění v současné společnosti: Zbláznil se svět nebo já?

07.07.2020 4 z 5

Tato kniha měla několik dobrých rad. Vyber si, za co budeš bojovat, protože většina drobností nestojí za to naštvat se kvůli nim. Abys něčeho dosáhl, musí ti jít o samotný proces, ne jenom o konečný cíl. Nejsi výjimečný, tudíž ani tvoje problémy nejsou výjimečné. Nakonec stejně všichni umřeme.

Na druhou stranu jsem měla někdy pocit, že autor omílá pořád dokola stejnou věc a zaplétá se do svých vysvětlení, jako by se jednoduše snažil nahnat stránky. Kniha se podle mého názoru dala oříznout tak na polovinu.

07.07.2020 3 z 5

Made in Japan: Eseje o současné japonské popkultuře Made in Japan: Eseje o současné japonské popkultuře Antonín Tesař

Eseje o vzniku otaku a o manze byly dobře zpracované. Část o videohrách takový průměr, ocenila bych však aspoň zmínku o mecha. Film se soustředil jenom na to, jak je japonská kinematografie zkresleně vnímaná v zahraničí - jak ale vypadá ve skutečnosti, to už jsem se kromě nějakých náznaků nedozvěděla. Největší zklamání však pro mě byla část o anime.

Chápu, že japonská animovaná produkce je vskutku rozsáhlé téma, autor eseje si však vybral pouze jedno animační studio, které se navíc soustředí na velmi výstřední artovou tvorbu pro vskutku velmi omezený okruh diváků - jako průměrný fanda anime jsem kromě Animatrixu (asi jejich nejslavnějším počinu) o ničem jiném z jejich produkce ani neslyšela a podle popisu bych nic z toho navíc ani vidět nechtěla.

07.07.2020 2 z 5

Planeta Země: Kruté místo k žití Planeta Země: Kruté místo k žití Andor Šándor

Světové konflikty v souvislostech z pohledu člověka, který ví, o čem mluví, protože pracoval v tajných službách. Líbí se mi střízlivý pohled na svět Andora Šándora, nedělá si iluze o Rusku a Číně - ale ani o USA či Německu. A pojmenovává věci pravými jmény, v dnešní době vzácný úkaz. Velmi dobrá kniha.

07.07.2020 4 z 5

Malá kniha buddhismu Malá kniha buddhismu Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Vcelku zajímavé citáty, třebaže určené hlavně těm, kdo už o buddhismu přece jen něco vědí. Připadalo mi však, že třeba citáty o lásce si někdy protiřečily. Nevím ale, jestli to třeba nebylo překladem.

07.07.2020 2 z 5

Svatí na Karlově mostě Svatí na Karlově mostě Jiří Glet

Celkově zklamání. U velké části soch nebyla uvedena žádná fotka. Formátování jednou tak, podruhé jinak. Spousta pravopisných chyb. A i po obsahové stránce zklamání. U některých světců uvedena spousta informací, u jiných velice málo, navíc stránky nadháněny zmínkami o jiných uměleckých dílech s těmito světci jinde ve světě, opět bez fotografií.

Jako ten nejzákladnější průvodce asi dobrá věc, celkově jsem ale měla pocit... neučesanosti. Kniha by potřebovala opravdu dobrého redaktora, který by autora udržel v jistých mantinelech.

07.07.2020 1 z 5