drakamena drakamena komentáře u knih

Černý mrak v bílém Černý mrak v bílém Josef Kolmaš

Z velké části jednoduchá čtyřverší o lásce. Pěkná lidová poezie z oblasti Tibetu.

02.05.2021 4 z 5

Co je nejdůležitější: Rozhovory o hněvu, soucitu a lidském konání Co je nejdůležitější: Rozhovory o hněvu, soucitu a lidském konání Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Přepis velmi zajímavého rozhovoru Noriyukiho Uedy s dalajlamou. Bohužel jsem měla občas trochu pocit, že se Noriyuki Ueda rád poslouchá, a spíše než o vyslechnutí dalajlamových názorů mu jde o potvrzení vlastních úvah a stanovisek.

02.05.2021 3 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Takový hezký průměr. Neurazí, neohromí. Na můj vkus trochu moc uchvácenosti slečnou Barborou. Dala bych přednost více potřeštěným eskapádám a Saturninovým moudrům.

02.05.2021 3 z 5

Hraběnka v nesnázích Hraběnka v nesnázích Stephen Weeks

Zábavná detektivka z Čech z počátku 20. století. Trixie je sice snob, ale humorným způsobem. A případ, který řeší, je skutečně zajímavý a směr, který nabere, nečekaný. Kniha rozhodně pobaví, takové lehké čtení.

Sbohem, vy hříčky větrné Sbohem, vy hříčky větrné Jean Cocteau

Přiznávám, že většinu básní jsem nepochopila, tudíž se mi ani nelíbily. Připadalo mi, že autor jednoduše vrství na sebe různé obrazy, které spolu nijak nesouvisely, jako by rozstříhal už existující básně na řádky a následně je bez ladu a skladu poskládal zpátky dohromady. Nic pro mě.

02.05.2021 2 z 5

Z mého severoitalského deníku Z mého severoitalského deníku Marta Kučíková

První půlka byla skvělá, popis toho, jak to vypadalo v Itálii během nejhorší koronakrize, nejen fakta, ale i lidi, jejich reakce, emoce, jak si navzájem pomáhali. Druhá půlka... no, autorčina zcela nekritická zamilovanost do bývalého italského premiéra Comteho mě celkem pobavila, v jejích očích to byl druhý Ježíš, už jenom chodit po vodě, třebaže zároveň jí opatření vlády, kterou Comte vedl, připadala někdy hodně pomatená. Dost schizofrenní. Proto hvězdička dolů. Přesto zatím nejlepší autorčino dílko, zahřeje u srdce.

Platnéřství Platnéřství Petr Brožek

Skvělý úvod do tématiky platnéřství a vývoje zbrojí v Evropě. Navíc výborný zdroj pro překladatele, poněvadž ve většině případů je u českého označení uveden i název německý, anglický, popř. francouzský či italský. Neocenitelný je samozřejmě i detailní popis jednotlivých částí zbroje.

12.04.2021 5 z 5

Jak prohrát maraton Jak prohrát maraton Joel Cohen

Sice jsem se přímo nekoulela smíchy, je to ale fajn humorná oddychovka, napsaná s velkou nadsázkou. A ještě se člověk dozví něco o tom, jak může jako úplný lenoch a laik uběhnout maraton.

28.02.2021 4 z 5

Arogance: Jak novináři manipulují Arogance: Jak novináři manipulují Bernard Goldberg

Lepší než Goldbergova předchozí kniha Bias (už necítil takovou potřebu obhajovat se), ačkoli na některých místech mi přišel až zbytečně útočný, neboť jeho daty podložená fakta hovořila za vše. A třebaže kniha vyšla už před 17 lety, a není tedy tak úplně aktuální, jedno platí dnes stejně jako tehdy (a vlastně možná mnohem víc vzhledem k současným událostem): liberálové zapomněli, co znamená být liberály. Kdo "nedrží basu", musí být umlčen, zdiskreditován, pošpiněn, pokud možno i zbaven zaměstnání. Pluralita názorů je sice teoreticky zajištěna ústavou, avšak zcela beztrestně pošlapávána soukromými subjekty, jako jsou nadnárodní společnosti a SocMed.

22.02.2021 4 z 5

Mentalista - Rozluštěte tajemství a triky z populárního seriálu Mentalista - Rozluštěte tajemství a triky z populárního seriálu Simon Winthrop

Celkově zklamání. Jako hrubý náčrt toho, co znamená být mentalista, možná. Jako příručka k tomu, jak se stát mentalistou, tedy rozhodně ne. Na můj vkus byla až příliš velká část věnovaná meditaci a pak také hypnóze. Nějak si neumím představit, že bych se na základě této knihy učila hypnotizovat ostatní. Myslím, že by to skončilo tak akorát ránou do ciferníku.

14.02.2021 2 z 5

Profesor sněhem zavátý Profesor sněhem zavátý Dan Rhodes

Odloženo po 100 stránkách. Miluju inteligentní humor, ale na téhle knize nebylo nic humorného. Hlavní hrdina byl prostě hrubián, který se vyžíval v urážení lidí. Nechápejte mě špatně, podobných lidí jsem potkala mraky, hlavně online (křižáci za sociální spravedlnost se tímto způsobem běžně chovají, když s nimi nesouhlasíte, jste nevzdělaný idiot), jelikož se ale snažím podobným lidem vyhýbat jako čert kříži, nevidím důvod o takovém člověku číst celou knihu. Spánembohem.

07.02.2021 1 z 5

Hoď to za hlavu...místa je tam dost Hoď to za hlavu...místa je tam dost Alexandra Reinwarth

Celkem vtipně napsaná kniha o tom, jak autorce nepomohly různé seberealizační a sebenápomocné metody, kurzy, knihy atd., a přesto našla sama sebe. Ve své podstatě doporučení, jak si mám pomoct sama podle toho, co je pro mě důležité. Přiznávám, že v mnoha popisovaných situacích jsem přímo viděla samu sebe. Ocenila jsem, že překlad není tak vulgární jako německý originál.

05.02.2021 4 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Bezručovy básně nejsou krásné. Nejsou dokonce ani hezké. Jsou syrové a temné a depresivní. Přesto jsou jedinečné. A protože sama pocházím ze Slezska a žiju v Ostravě, jsou mi hodně blízké. Hlavně odcizením Slezska Praze - nebo Prahy Slezsku? Jednoduše tím, o jak vzdálené světy se jedná, Praha vs. Ostrava. Taky se mi líbilo, že jsem se tu poprvé dočetla o násilném popolšťování. Vlastenecké básně vždycky zmiňují ve spojení se ztrátou identity našeho národa Němce, ale nikdy ne Poláky. Poláci jsou možná taky Slované jako my, ale nejsme to my, jejich jazyk není náš.

27.01.2021 4 z 5

Padlí hrdinové Padlí hrdinové Dafydd ab Hugh

Hlavními hrdiny příběhu jsou Odo a Quark, kteří společně musí zachránit DS9 před útokem neznámým mimozemšťanů. Kniha je opravdu dobře napsaná a cizí mimozemšťané jsou opravdu nebezpeční, navíc se jedná spíše o akční příběh než o politickou hru, což jsem ocenila. Od začátku je jasné, že musí nastat nějaký reset, takže nejde o to, že k němu dojde, ale jak k němu dojde.

23.01.2021 4 z 5

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Třebaže nevlastním kočku a některé politické vtipy v knize mi jednoduše nesedly, převážná většina se mi líbila. Hlavně ty o introvertech byly skvělé a musím je kvitovat.

23.01.2021 4 z 5

Chryzantémy ze země zelených hor Chryzantémy ze země zelených hor * antologie

Přiznávám, že staré čínské básně se mi líbí víc než tyto korejské, jenom nevím jestli je to a) jejich obsahem/autory, b) překladem/přebásněním nebo c) stylem, protože forma a-b, b-a, c-c básní sidžo mi moc nesedí, to je pravda. Asi nejvíce se mi ze sbírky zamlouvaly básně Čong Čchola. Líbil se mi hlavně jejich obsah, láska k rodičům a úcta ke starším a předkům spíše než zamilovanost.

Asi nejvíce pak na mě zapůsobila tato báseň neznámého autora:

Zelené hory stojí tiše, po svém,
a voda modře, po svém, protéká...

Jak hory, po svém, jako voda, po svém,
tak i já žiji život člověka.

Po svém jsem rostl, po svém měl rád jiné,
a zestárnu snad také po svém - či ne?

13.01.2021 3 z 5

Osm úderů hodin Osm úderů hodin Maurice Leblanc

Vcelku zajímavé povídky, i když občas trochu překombinované (kupříkladu povídka o Hortensiině sestře). Prvních šest se mi ale docela líbilo. Problém jsem měla s postavou samotné Hortensie v posledních dvou, protože najednou Rénina nechtěla, ale vlastně chtěla, ale ne tak docela, ale přitom ano, ale možná ne, ale... Velmi rychle mi to začalo jít na nervy. Proto jenom tři hvězdičky.

10.01.2021 3 z 5

Kaizen - Japonská metoda postupné změny návyků Kaizen - Japonská metoda postupné změny návyků Sarah Harvey

Velmi základní představení metody kaizen. Úvodní část o tom, co kaizen je a jak metoda vznikla, byla zajímavá. Obrázky rovněž nádherné. Ale jinak celkem o ničem a navíc velmi... západně-new-age-hippie. Meditace a přechod k vegeteriánství nebo - nedej Bože! - k veganství jako řešení všech neduhů (návrh, aby si frustrovaný vegan dal třeba flákotu masa, jsem nějak postrádala), hodinové pauzy na oběd strávené v galeriích... No. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, protože mi kaizen představila, přiznávám však, že jsem čekala víc než jen další self-help knihu.

04.01.2021 3 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Řekla bych, že zatím nejslabší díl série. Převážná část knihy mi připadala trapná, ne humorná. Navíc se mi vždy líbil kontrast velmi rozumné Marie a uhozeného osazenstva Kostky, jenže v této knize se Marie chovala jako nána utržená ze řetězu. Mariin úspěch u dvora byl takový záchranný kruh, díky němuž jsem v konečném důsledku nedala knize jen 2 hvězdičky. Přesto velké zklamání.

03.01.2021 3 z 5

Švihák v porcelánu - Čím jsem byl, tím jsem byl rád Švihák v porcelánu - Čím jsem byl, tím jsem byl rád Miroslav Šilar

Předchozí knize, Z deníku lázeňského šviháka, jsem dala 5 hvězdiček, této však jenom čtyři. Zaprvé není až tak humorná - ani jednou jsem se nesmála tak, až jsem brečela, jako u předchozí knihy - zadruhé obsahuje nejen nový text, nýbrž už výše zmíněnou knihu, z asi 200 stránek díla tak nového obsahu získáte jen asi 130, zbytek tvoří lázeňský švihák. Osobně mi to moc nevadilo, jelikož jsem lázeňského šviháka předtím vlastnila jen jako ebook a navíc jsem tuto knihu koupila poškozenou asi za 40Kč, věřím ale, že kdo by si ji koupil za plnou cenu, mohl by být lehce zklamaný, obzvláště proto, že ona skutečnost - že část obsahu knihy tvoří už dříve vydaná kniha jiná - není nikde uvedena. Takže tak.

29.12.2020 4 z 5