DominikV DominikV komentáře u knih

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Takhle má, prosím pěkně, vypadat správně napsaný krimi román. Patrání v minulosti, pátrání v současnosti, napínavé, osudové. Autorka na začátku nastavila takové tempo, až jsem si říkal, že to prostě nemůže vydržet do konce. Vydrželo. Krátké kapitoly a rychlé střídání děje (jako tomu bylo i v předešlých dílech) jen prospívaly "zažrání se" do příběhu. Knihu prostě a jednoduše nešlo odložit. Za mě jednoznačně nejlepší díl série. Dokonalost.

10.01.2020 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Na to, jaká byla kniha V lese visí anděl neuvěřitelná pecka, je Sova... ano, budu kritický... neuvěřitelně špatná. Do nějaké 320. stránky se prakticky nic neděje. Poté se to sice tak nějak rozjede, ale zdaleka ne dostatečně uspokojivě, aby to zachránilo celou knihu. Postavy hlavních vyšetřovatelů, tak sympatických v prvním díle, se mi zde naprosto zhnusily. Navíc jsem toho názoru, že by si oba měli zajít na ušní, protože neustále opakující se otázky typu "co?" a "kdo?" několikrát v jednom dialogu hraničí s hluchotou. Neuvěřitelné zklamání!!!

04.09.2017 2 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Epika biblických rozměrů. Rozměrově i obsahově. Kniha vnáší na světo (dle mého názoru) největší problém současné společnosti. Totiž možnost být za každý svůj názor, hejt nebo nenávistný komentář schovaný za sociální sítí/ internetem. Chatové konverzace mě dokázaly naporsto uchvátit a nad nepřeberným množstvím podezřelých zaplesá fanouškům (nejen) Agathy Christie černočerné srdce blahem. Jen musím připustit a souhlasit s komentáři níže, že konec by klidně dalších 50-100 stran snesl.

03.04.2024 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Co si budeme nalhávat. Jo Nesbø je prostě někde úplně jinde než drtivá většina autorů. Kniha se opět četla sama a neuvěřitelně rychle utekla. Na druhou stranu mi tento díl přišel slabší než předešlé Žízeň a Policie. Nejspíš to bude tím, že se zde řeší podstatně méně vražd než v předešlých knihách a všechno okolo mi přišlo trochu zbytečně natahované. Úmrtí je zde sice pouze jedno, bohužel ale značně osudové. Osudové je i odhalení pachatele (můžu říct, že můj typ byl těsně vedle), které mění vše, v co jsme byli zvyklí. Dva roky čekání za námi, další minimálně dva do dalšího dílu nastávají.

08.11.2019 5 z 5

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Sere Martine, jste magor, abyste věděl. Něco tak úžasného, dechberoucího, kulervoucího a dokonalého jsem snad nikdy ani nečetl. Nemám slov. Tuto ságu nejspíš nemá ani cenu komentovat, protože nejen že nezná hranice, ale v literárním světě nemá obdoby.

21.12.2015 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Předpověď na prvolistopadovou neděli léta páně 2020 nebyla nijak optimistická. Den bez sluníčka a většinu času s deštěm tudíž nešlo využít jinak, než si vzít do rukou Trhlinu. Nevím, jestli to bylo atmosférou temného a mokrého dne, ale kniha mi sedla natolik, že do večera byla přečtená. Uznávám, že toto dílo není pro každého, obzvláště pak první "dokumentární" polovina. Ovšem druhá půlka je natolik správně "kingovsky" vystupňovaná, že nebylo možné přestat otáčet stránky.

02.11.2020 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Pane Jo, měl bych vás žalovat za pokus o vraždu... Protože jste mi málem přivodil zástavu srdce. Nejdříve ale něco z kritiky. Kniha mi svou stavbou, dějem i odhalením pachatele ne trochu, ale takřka totožně připomínala Sněhuláka. Jako by pro obě knihy platil stejný vzorec. Toto mě také napadlo cca v polovině knihy (včetně tipu kdo je vrah) a proto jsem na konci nebyl tak překvapený jak jsem asi být měl. Tak proč i přesto dávám pět hvězdiček? To proto, že se jedná o jednu z nejnapínavějších knih, jaké jsem kdy četl! Nesbo je mistr pera, tudíž si se čtenářem hraje jako kočka s myší. V Policie nás ne jednou, ne dvakrát, ale hned několikrát zmate natolik, že musíme jen tleskat a znovu popadnout dech. A úplné finále knihy? Autor skončil tak, jak se sluší a patří. Zločin zde totiž bude neustále. I přesto, že něco krásného (a hlavně napínavého) končí. Harrymu po všech životních útrapách, smutku a bolesti přeji jen jedno: "odpočívej v pokoji". Ovšem v koutku duše doufám, že se po nějaké době stane něco natolik závažného a my se s celým sborem Oslovské kriminálky znovu setkáme.

01.05.2015 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Na knihu "Do vody" jsem se velice těšil, jelikož předešlá kniha autorky byla pro mě velmi milým překvapením. Velkým plusem knihy je zasazení příběhu do anglického maloměsta, které autorka popisuje na jedničku (stejně jako v "Dívce ve vlaku" popis předměstí Londýna). Již v předešlých komentářích je zmíněno, že kvalitativně je kniha rozdělena do dvou částí, a já s tím souhlasím. Zde ale půjdu proti proudu a troufnu si tvrdit, že první část je daleko lepší než část druhá. Dle mého názoru v první části knihy paní Howkinsová dokonale vykresluje děj a stupňuje atmosféru, kterou bohužel v části druhé nedokáže náležitě umocnit a všechno zahodí do koše jako nevýherní ticket. Kniha se rozhodně hezky čte a za přečtení stojí, bohužel ale nenaplnila má (velká) očekávání.

13.02.2018 3 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Za mě určitě knihu hodnotím jako zatím nejlepší, co jsem od autorky četl. Jak její prvotina "Už mě vidíš?" tak "Volavka" s "Obětinou" byly velmi slušně napsané a četly se jedním dechem. Na konci bohužel chybělo něco, co by knihu vystřelilo k oblakům dokonalosti. To ovšem u tohoto díla neplatí. Mrs. Bolton nejenže zachovala styl psaní, který se dobře čte, ale zároveň dotáhla finále k oné dokonalosti, která předchozím knihám chyběla.

20.01.2017 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Pět hvězdiček dávám, jelikož se zatím jedná o nejlepší knihu pana Bryndzy, kterou jsem doposud četl. V žádném případě nejde o dokonalý krimi roman a vytknul bych mu nejednu věc, ale na druhou stranu se dobře čte a nenašel jsem žádný vyložený moment, kdy bych se nudil. Predchozi serie mě (již od prvního dílu) extra neuchvatila a kdybych si musel vybrat, nejspíše bych pokračoval pouze v této. I proto se přikláním k plnému hodnoceni.

04.11.2020 5 z 5

Temný cypřiš Temný cypřiš Agatha Christie

Tři roky a deset dnů. To jest přesně 1105 dní. Před tímto časovým úsekem jsem započal dobrodružnou pouť Hercula Poirota a jeho pátrání. 33 románů, 4 povídkové knihy a jedna přepracovaná divadelní hra mě dokonale dokázaly vtáhnout do detektivova vyšetřování, že každý z případů jsem měl přečtený téměř na posezení. Děkuji paní Christie za tohoto jedinečného kníratého Belgičana a je mi neuvěřitelně líto, že touto mnou poslední přečtenou knihou vše končí. Poirot byl, je a bude a já se k němu v budoucnu budu stále vracet. Aby také ne, když se jedná, Sherlock Holmes jistě odpustí, o největšího detektiva v literárním světě.

28.12.2018 5 z 5

Ten, který zabil draka Ten, který zabil draka Leif G. W. Persson

Dlouho mě nikdo nebavil tak jako právě teď komisař Evert Bäckström. Po ne příliš záživném a těžko zkousnutelném Severském mysteriu jsem s opatrností sáhl nejdříve po Lindě a ihned po ní po Drakovi. V první knize jsem nemohl dlouho komisaři přijít na jméno, ale zde mě doslova odrovnal. Jeho myšlenkové pochody, nadávky a "bäckströmovská superklobása" prostě nemají chybu. Ale ono to není jen vtipné a urážlivé, ono je to i čtivé a hlavně neuvěřitelné napínavé. Skvělé, skvělé, skvělé.

20.06.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Jsou knihy, které mají bavit a nebaví. Jsou knihy, které mají napnout a nenapínají. Toto je ovšem kniha která nejen baví ale hlavně napíná. Samozřejmě zde nenajdeme žádné zvraty ala Nesbø nebo Deaver, ale když přistoupíte na autorčinu hru a nebudete o ničem extra přemýšlet, čeká vás neprůměrně příjemný zážitek. Kniha se mi více než líbila a momentálně si nedokážu vybavit žádný jiný kus, který by se mi v roce 2015 líbil více :-)

20.09.2016 5 z 5

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Abych pravdu řekl, nevím co si mám myslet. Celkem mi k této knize sedí status "zbytečná". Nebudu se tu dlouho rozepisovat, jen odkážu na svůj komentář k prvnímu dílu Vraní dívka. To samé platí i zde. Jen si neodpustím malou řečnickou otázku: Erik Axl Sund- noví mistři severské krimi, jak je psáno na obalu knihy? Do pánů Mankella, Nesbøho, Larssona nebo Adler Olsena máte ještě sakra pěkně daleko!

01.07.2016 3 z 5

Firewall Firewall Henning Mankell

Opět se mi dere na jazyk komentář, který jsem psal už k minulému případu komisaře Wallandera O krok pozadu. A protože se nechci opakovat, jen to v rychlosti shrnu- lehce uvěřitelný ale o to napínavější děj a Wallander jako člověk lehce přiroste k srdci, jelikož je stejně "smrtelný" jako každý z nás. Nakonec bych chtěl poděkovat autorovi za tuto postavu a mrzí mě, že už se ničeho dalšího s Kurtem Wallanderem od pana Mankella nedočkáme.

02.03.2016 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Ano, mohl bych napsat, že v knize je spousta již ohraných klišé. Stejně jako bych mohl napsat, že popisy chemických, biologických, technických a bůhví jakých dalších "ckých" reakcí a zákonů mě celkem nudily. Jenže proč bych to dělal, když to jako celek sedí jak pr*el na hrnci? Ještě ke všemu, když hlavní postava čte Hercula Poirota a chce být jako Iron man :-) Neuvěřitelně napínavá kniha, která baví a je zatraceně cool.

01.12.2015 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Když se mě někdo zeptá, jaká je má nejoblíbenější knížka, vždy bez váhání odpovím Záhada hlavolamu. Na dobrodružstvích Rychlých šípů (mluvím za celou trilogii i komiksové vydání) jsem nejen vyrůstal, já je doslova prožíval. A ona dobrodružství neztrácí nic ze svého půvabu ani po těch x letech. Nejenže se jedná o dokonalý příběh plný záhad a napětí, je v něm ale i něco víc, co se dnes už jen tak nevidí. A to přátelství, čest a úcta ke stáří a k sobě sama. Za sebe říkám, že díky Rychlím šípům jsem dnes takový jaký jsem. Pokud bych měl nějaké knížce dát 6*, pak právě této.

28.11.2015 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Na začátek si dovolím trochu kritiky. Laťka vysoce nastavena Policií nebyla,byť jen o kousek, překonána. Alespoň pro mě. To ovšem nic nemění na tom, že Nesbø od první stránky nastavuje tempo, kterému by nestačil ani Ussian Bolt, a od knihy se doslova nelze odtrhnout. Písmena, slova, věty, odstavce, stránky. Ničeho nebylo málo, ničeho nebylo moc. Dle mého názoru, momentálně není na světě autor, který by psal v takové formě a s chutí jako právě Nesbø. Na závěr malý SPOILER- zase otevřený konec?? Mistře Jo, proč nám to děláte?? :-)

16.05.2017 5 z 5

Stále půlnoc Stále půlnoc Denise Mina

Absolutně tuctová kniha, s nikterak překvapivým dějem a s naprosto nezajímavými postavami. Na druhou stranu musím uznat, že děj se nijak nevlekl a celkem odsýpal. Dalším plusem je, že jsem knihu pořídil za 29,- kč, tudíž nemusím ničeho litovat :-)

04.05.2017 2 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Je pravda, že se kniha opravdu velmi pomalu rozjíždí. Do dvousté stránky jsem měl sto chutí říct jedno velké NE!! a knihu odložit. Jenže poté příběh nabere na obrátkách a čtenář dostává naservírováno staré dobré Oddělení Q, na které je zvyklý. Po nemastném neslaném Marcovi jsem si myslel, že Jussimu dochází dech a jsem velmi rád, že jsem se mýlil :-) Původně bych to viděl na krásné čtyři hvězdy, ale když vidím tak nesmyslně nízké hodnocení (v době, kdy jsem komentář přidával, měla kniha hodnocení 60 %) a čtu některé komentáře, s potěšením přidávám hvězdu navíc.

09.11.2015 5 z 5