dobroslav9182 dobroslav9182 komentáře u knih

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Jaká to krásná nostalgie... Po dlouhých sedmi letech jsem knihu našel na půdě a znovu si ji přečetl. A když člověk pomine někdy zkratkovitý děj (většina příběhů se odehrává na prostoru pouhé jedné strany) a velice často mravokárné poučení, pořád jsou příběhy Rychlých Šípů plné dobrodružství, zábavy a kamarádství, které už se dnes nevidí. Však kdo si v dětství po četbě "Foglarovek" nechtěl založit podobný klub s takovými kamarády, jako byli Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Flash... ehm... Rychlonožka a potajmu jim nezáviděl jejich přátelství?
Možná trochu na škodu je pro neznalého ostatních knižních dobrodružství Rychlých Šípů provázanost s těmito knihami. Kdo nečetl Záhadu hlavolamu, Stínadla se bouří, či Tajemství velkého Vonta se tak nikdy nedozví, co se stalo nebohému Bublinovi, či co jsou zač tajemná Stínadla a ono záhadné společenstvo Vontů. A pokud jste četli, zapíchněte špendlík se žlutou hlavičkou do klopy, uschovejte list ginkga do notýsku a znovu vyrazte prozkoumat tajemství kostelu Sv. Jakuba, či jen tak si užít zábavu na statku s pěticí vždy veselých a odvážných hochů dob minulých...

05.04.2015 5 z 5

Nákaza Nákaza Guillermo del Toro

Konečně, po všech těch Twajsrajtech a podobých píčo+inách opět pořádná upířina. "Bytosti noci" (asi budu zvracet) jsou zde vyobrazeni jako pořádní, krvelační zmrdi, kterými ve skutečnosti jsou (upír, který by na sluníčku začal zářit by se nejspíš dobrovolně vrhl do nejbližšího kostela, aby měl tu ostudu za sebou). Hrdinové charismatičtí a Guillermo s Chuckem odvádějí parádní práci. Palec hore a za dalšími díly.

29.12.2014 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

...aneb jak to dopadá, když se spojí dva machři mezi nebem a peklem :-)

11.01.2015 5 z 5

Mariňáci Mariňáci Robert Fabian

Pro mě dokonalost sama, kterou překonalo snad jen Carpe Diem. Fabián rozhodně ví, o čem píše (hlavně co se týče vojenské techniky - jak taky jinak, když je bývalý voják), jeho postavy jsou každá snadno rozeznatelná a zapamatovatelná. Akce strhující, napětí nervydrásající. Dokonalá military sci-fi a perfektní pocta Cameronovým Vetřelcům. Smekám, mistře.

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Moje nejoblíbenější Pratchettovka. První setkání s členy Noční hlídky je skvělý zážitek. Kapitán Elánius, který je častěji na šrot než na nohách, nový člen, téměř dvoumetrový trpaslík, který nechápe význam slov jako nadsázka, či ironie (ale zatraceně rychle se učí) a, samozřejmě, Lauer a Hardy Zeměplochy - Alfréd Tračník a Noby Nóblhóch. Do toho vmíchejte tajemné bratrstvo, lady Berankinovou a její útulek pro dráčky a řádnou dávku britského humoru a není co řešit. Vřele doporučuji všem, co mají rádi humor, fantasy a draky.

Hon na lovce Hon na lovce George R. R. Martin

Lehce filozofická dobrodružná kniha o hledání nejen cesty domů, ale také sebe sama. Hlavní hrdina, z počátku velice nesympatický zmrd prochází při hledání cesty domů i jistou duševní proměnou. Sci-fi atributy slouží především jako zpestření, děj by se klidně mohl odehrávat kupříkladu v Amazonském pralese, či na divokém západě. Přidané bonusy (především o vzniku spojenectví tří a jejich vlastní náhled na příběh) jsou příjemným doplněním knižního příběhu.

01.01.2015 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Takový slušný průměr. Děj celkem ujde, postavy ploché jak přistávací dráha. Potěší pár nerdích mrknutí směrem ke čtenáři a naopak zamrzí celkem odfláknutý konec. Moje třetí Kotletovka a pořád nevím, jaký postoj k autorovi vlastně mám. Četba druhého dílu není vůbec jistá...

20.11.2019 2 z 5

Hvězda Hvězda Robert Fabian

Jak by řekla Janice - Oh! My! God! Přiznám se na rovinu, že tohle je dílo z autorových, se kterým jsem měl dříve asi největší problémy. Většinou jsem se stěží dostal přes první knihu a tím to haslo. Možná za to mohl výrazný odklon od autorových dalších děl, kde převládá militarismus, ale především ono "chlapácké" přátelství, což mi zde chybělo. Pak se mi dostalo do rukou toto souborné vydání (v pevné vazbě a s podpisem autora - he he he :-D ), tak jsem se rozhodl konečně dotáhnout tenhle případ do konce. Hlavní hrdina John Dormer je samotářský "likvidátor" problémů, který trpí rozsáhlou amnézií. Jeho jediným společníkem je umělá inteligence Sarah a flaška alkoholu, která mu pomáhá usnout a potlačit zmatené flashbaky ze zapomenuté minulosti. Poslední úkol, který dostane jej ale zavede k nejriskantnějšímu případu jeho kariéry. Možná i poslednímu. John dostane za úkol vypátrat unesenou adoptivní dceru milionáře Hellera a přivést ji domu živou a zdravou (víceméně). Jenže po stopách ztracené dcerušky jde i někdo Jiný. Ve více smyslech.
První kniha (zde jako první a druhá část) je kyberpunková akční detektivka se vším všudy. Pátrání, přestřelky, bitky. Dormer je nejenom velice schopný bojovník s pozadím v armádě, ale je zde také vyobrazen jako nadsamec, kterému se dívky vrhají k nohám. Nebo lépe řečeno poklopci. Až příliš mi zrovna tenhle hrdinův rys nesednul, přišlo mi, že bez možnosti využití válečné vřavy (Mariňáci), či zupácké vřavy cvičiště (první Carpe Diem), si auztor nevěděl moc rady jak zdůraznit Dormerovo chlapáctví a tak ho nechal zklátit každou druhou. Potom ale přišel zlom v podobě amnézie (další, tentokrát krátkodobé), nalezení ztraceného a rozjíždí se druhá kniha. Tady už je označení "detektivní" spíše takovou kamufláží. Autor se vrací k tomu, co mu jde nejlépe, a tak se Dormer setkává s bývalými vojáky ve výslužbe, spolčuje s piráty připomínajícími spíše vojenské jednotky, a na povrch probublává to "vojenské cítění". Druhá polovina/kniha tak dle mého předčila poměrně výrazně první část. Všeho všudy si kniha zaslouží poctivé čtyři hvězdy. Pro fanoušky Mariňáků je zde i ta pátá Hvězda z názvu, protože, jak už to tak bývá, Dormer se rozvzpomene co bylo, a my se tak dozvíme, co se stalo s přeživšími na Regulu 5.

03.08.2018 5 z 5

Konspirace Umbrella Konspirace Umbrella Stephani Danelle Perry

Budu naprosto upřímný - hru jsem (bohužel) nikdy neměl to štěstí hrát. O fenoménu Resident Evil jsem se dozvěděl před lety, kdy jsem se ve věku dvanácti let málem posral u prvního dílu (to už je doba). Filmy, ačkoliv mají s herním světem společného pramálo a jejich kvality taky nejsou zrovna valné, patří mezi mé guilty pleasure nu a teď jsem se konečně dostal i ke knihám. Chytly mě takovým způsobem, že během pěti týdne mám za sebou první tři díly. První díl věrně sleduje děj první hry (ačkoliv jsem ji nehrál, youtube poskytuje spoustu možností, jak si hru projít i bez konzole ;-) ), seznamuje nás s hlavními postavami a i když jde o přepis děje hry, získáváme navíc možnost seznámit se s charaktery postav, oblíbit si Jill, Chrise i Rebeccu, litovat a soucítit s Barrym a ještě víc nenávidět toho zmrda Weskera (ups, spoiler).
P.S.: Po přečtení knih mě baví, jak ve filmech velice volně pracuje se známými postavami Anderson :-D

15.08.2017 4 z 5

To je přece nesmysl To je přece nesmysl Jiří Kulhánek

Snad žádná slabá povídka. Za mě osobně vede Tak tedy Heil Hitler, ty svině odehrávající se (jak už název napovídá) během WW II v koncentračním táboře. Na druhém místě se drží postapokalyptický Instat o světě, kde není čas na dětské radovánky (a proto buďme rádi za předvařený čaj z kohoutku a instantní polívku a...) a o třetí místo se dělí lehce psychedelické duo Reportáž psaná ve svěrací kazajce a Spojeni v Bohu (část, ve které se Bůh pokouší spáchat sebevraždu na hajzlíku v blázinci je super :-D ).

11.01.2015 5 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Noční Hlídka je moje druhá nejoblíbenější Zeměplošná kniha (celkově mám asi knihy s Hlídkou nejradši). Sir kapitán Samuel Elánius se díky magickému nedopatření dostane do své vlastní minulosti, kde musí nejenom vychovat z malého Sama budoucího kapitána, ale také dopadnout šíleného vraha a přivést ho před spravedlnost (v tom správném čase). Perfektně napsaný příběh, kde by se atmosféra dala krájet. A ve chvíli, kdy se začíná blížit vzpoura je kniha nejdokonalejší. Stejně jako sir Samuel Elánius je prfektní policajt a (sir) Jan Kantůrek skvělý překladatel, je sir Terry Pratchett jeden z nejlepších spisovatelů.

To To Stephen King

Nejlepší hororová kniha, kterou jsem kdy četl. Důkazem budiž, že když jsem se ve třinácti k tomuhle kousku dostal, slupl jsem ho za týden :-D (A taky jsem díky téhle knihy vyhrál kafe zadarmo :-D ;-) ).

28.12.2014 5 z 5

Město mrtvých Město mrtvých Stephani Danelle Perry

Do světel reflektorů opět vstupují nové postavy - Leon Kennedy a Claire Redfieldová. Jeden přijíždí do města za novou prací, ten druhý za ztraceným bratrem. Oba ale zažijí největší překvapení svých životů. Uvítací výbor Raccoon city totiž docela zapáchá, je poměrně nemluvný a má pořád hlad. Nebudou to ale donuty z místní pekárny na které se všichni tak těší...
V třetím díle se opět vracíme do Raccoon city, které už se ani trochu nepodobá tomu idylickému městečku, kterým dříve bývalo. Oproti předešlému dílu přibylo akce, ubylo hádanek a opět se rozrostla škála monster. Tentokrát dokonce i o ten druh monster, které nevznikly působením žádného z -virů. Stephani opět zvládla vytvořit velice čtivý díl série a dokázala, že i potřetí zvládne zpracovat tu samou látku opět novým způsobem. Jen doufám, že jí talent vydrží i u čtvrtého a pátého dílu :-)

15.08.2017 4 z 5

Noc hrůzy Noc hrůzy Jason Dark (p)

Ach, takhle to tenkrát před lety začalo. James Bond nadpřirozeného světa svádí svůj první boj s magií a temnotou. Tehdy ještě bez svých přátel a bez (později) typických artiklů, jako je beretta nabitá stříbrnými náboji, či Johnova nejmocnější zbraň - prastarý stříbrný kříž. Naivní, pulpové, ale neskutečně kouzelné... Kde ty časy jsou :-)

25.01.2015 4 z 5

Soustrojí smrti Soustrojí smrti Warren Ellis

Krimitriller z pera komiksového mága. Warren Ellis (známý díky sérii Transmetropolitan) je pisálkem všestranným - blog, noviny, scénáře (komiksové, videoherní) a nakonec beletrie. Soustrojí smrti vypráví o pátrání detektiva Johna Tallowa po tajemném vrahovi, který má na kontě přes dvě stě nevyřešených úmrtí. Každou vraždu provedl jinou zbraní a každou zbraň si ponechal. Tallow nemá čas, nemá přízeň nadřízených, ale má odhodlání a k ruce dva magory od zásahovky. Otázkou je, jestli je tahle kombinace dostačující...

10.01.2015 4 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Depresivní a temný příběh, který zvládá budovat atmosféru i bez "sci-fi neonů" použitých ve filmu s Arniem. Jak film, tak kniha jsou zábavné, ale obojí jinak. A kniha stoprocentně vede :-)

10.01.2015 4 z 5

Jak jinak, než plným počtem hodnotit jednu z nejlepších pohádkových knih všech dob? Své kouzlo příběh neztrácí ani po 78-mi letech od prvního vydání a neztratí snad nikdy. dobrodružství malého Bilba Pytlíka, jeho třinácti druhů a čaroděje Gandalfa by mělo být součástí snad každé pořádné knihovny :-)

10.01.2015 5 z 5

Jak být ženou Jak být ženou Caitlin Moran

Inu jsem sice teprve v polovině, ale už teď potřebuju vyventilovat své nadšení z této knihy. Je prostě perfektní :-D
P.S.: Část komentáře Dámy s hranostajem "Feminismus mě moc nebere..." je poměrně úsměvná. Pokud Dámu feminismus moc nebere, tak by asi měla zůstat sedět doma s dětmi, zapomenout na volební právo a jakýkoliv kariérní postup v práci. Vlastně celkově na práci, manžel se určitě postará ;-)
EDIT: Dočteno, sečteno a podtrženo - perfektní kniha, která nejen dokáže pobavit, ale také jsem si z ní odnesl i spoustu informací, které mi snad pomůžou být když už ne lepším člověkem, tak rozhodně lepším mužem :-) Doporučuju všem :-)

10.01.2015 5 z 5

Syn člověka Syn člověka Garth Ennis

První Hellblazer, který vyšel v Česku knižně a hned od jednoho z největších komiksových masomlejnkařů Gartha Ennise. Už to jméno značí, že příběh bude narvaný nejen úchylnostmi ("Rozříznul jsem mu břicho a omrdal ho do něj." - aneb jak se plodí antikrist), brutalitou ("Říká se mu Gestapo." "P- proč, protože je němec?" "Ne, Kenny. Protože je to totální sadistickej psychopat."), ale hlavně humorem ("Jak můžeme očekávat, že náš milovaný Pán přivine padlého anděla Lucifera zpátky na hruď a bude znovu milovat nemilované, když naše satanistické bratry odeženeme od svých dveří? Prosím, paní Potterová. Ve jménu všeobjímajícího míru. Odložte svůj zpěvník a uchopte šulína pana Gorgamotha." "Ježiši kriste, proč to dělá?" "Vsadil se s papežem."). Příjemně namíchaný mix, který vás ve správném poměru pobaví i znechutí :-) "Vypadá to, že jsme si podmanili - a stali se hrdými vlastníky - Pekelnýho Supermrdáka."

30.12.2014 5 z 5

Batman: Rok jedna Batman: Rok jedna Frank Miller

Stejně, jako stál Frank Miller u jeho konce, stál i u jeho zrodu. Čtyři temné a depresivní sešity, které nám ukazují nejen počátky Bruce Wayne jako Batmana (ups, spoiler :-D ), ale i dalších postav, jako je třeba Selina Kyle, později známá jako Catwoman. Navzdory názvu je nejvíc prostoru věnováno nejstaršímu Batmanovu spolubojovníkovi z řad GCPD komisaři Jimu Gordonovi. Provází nás jeho počátky v řadách zkorumpovaného policejního oddělení, jeho milostnými problémy a hlavně jeho prvními setkání s novým, temným ochráncem Gothamu. Rok Jedna není pouhým příběhem o začátcích pár vyjímečných jedinců, ale je to hlavně příběh o počátku nové éry v životě jednoho velkolepého města...

30.12.2014 5 z 5