Batman: Rok jedna

Batman: Rok jedna

Rok jedna sleduje příchod Bruce Waynea do Gothamu, kde si pomalu začíná uvědomovat, že stát se postrachem zločinců nebude zase tak snadné. Zároveň s ním přijíždí i čerstvě ženatý poručík Gordon, který vstupuje do policejního sboru a zjišťuje, že poctivý polda to v něm nebude mít snadné. Temný a syrový příběh patří spíš do kat...celý text

Temný a syrový příběh patří spíš do kategorie „detektivka drsné školy“ než superhrdinský komiks. I v podání malíře Davida Mazzucchelliho je Gotham spíše „do špíny zamilované velkoměsto“ než gotický lunapark známý z filmů.
U knihy je množství bonusů, včetně původních náčrtků, scénářů a minikomiksů! méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/69_/6959/batman-rok-jedna-sfQ-6959.jpg 4.3130

Batman: Year One (1987)

Komiksy, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Crew
Více informací...

Gordonlord

Od roku 1939, kdy se Batman poporvé objevil, byly jeho příběhy vcelku barevné, rozjuchané, plné černobílých postav a hlavně zaměřené na malé děti. Od konce sedmdesátých let to již bylo čitelné i pro normálního odrostlejšího člověka, avšak až s příchodem Franka Millera se všechno konečně dostává na ty správné, temně kruté netopýří koleje. Frank Miller je po padesáti letech, co se Batman prohání po stránkách comicsových časopisů jeho prvním autorem, který na ploše plnohodnotného příběhu popsal jeho origin. Postavy jsou najednou uvěřitelné, zranitelné, lidské , mnohovrstevné a tím pádem zajímavé a poutavé. Čtenář, který Batmana sledoval do té doby, tak konečně mohl ocenit, jak tvrdý a těžký chléb má komisař Gordon a jak zanícený a nezastrašitelný bojovník proti zločinu to skutečně je - nemluvě o samotném Batmanovi, který zde už není tím nezastavitelným, nezranitelným a neomylným vysmátým bojovníkem proti zločinu, ale pronásledovaným, nepochopeným a velmi tvrdě zkoušeným Temným rytířem Gothamu. Pokud chcete začít s Batmanem, tohle je ten nejlepší odrazový můstek do dalších příběhů !

JankoSvec

Vydávame sa do prvého roku, ktorý Bruce Wayne po nociach trávi ako Batman.Komiks je o tom, jak sa rodí Batman , ale je aj o tom, jak sa rodí jeho vzťah k Jimovi Gordonovi.Príbeh sa tak už od začiatku rovnomerne delí medzi Batmana a Gordona a sleduje ich osudy, ktoré sa navzájom dotýkajú, až sa v závere samotného príbehu spoja.Motívy všetkých postáv sú perfektne rozpracované a štýl vyprávania, charakteristický pre Millera mne osobne sadol. Toto je dramatický príbeh, ktorý rozhodne stojí za pozornosť.

Lenna75
24.12.2016

Chtěla jsem si přečíst Batmana od jeho počátku a tento origin mi to perfektně umožnil.

borknagar
24.08.2016

Parádní komiks, ač datem starší, neztrácí nic ze své zábavnosti. Pod nevšedně krásnou kresbou se ukrývá stejně kvalitní scénář (Miller se nezapře). Rok jedna je hlavně zábava, která sleduje zrození několika legend. Jediná vada na kráse je v krátkosti příběhu, který i když si pošetříme a naplno vychutnáme, stejnak uteče jako nic.....

memphisz
21.05.2016

Perfektní záležitost v typicky naturalistickém duchu Millera konce 80. let. V hlavní roli Gordon, ale Batman je rovněž využit skvěle. Výborná civilní sonda do prohnilého světa Gothamu.

kollis
07.04.2016

Frank Miller se po roce, kdy vytvořil batmanovský epilog, pokusil i o jeho počátek. Příběh je vyprávěn dvojicí Jimem Gordonem a Brucem Waynem, jeden nováčkem a druhý navrátivším do Gothamu, jejichž pohledem můžeme pozorovat morálně rozpadlé město. To podporuje i
Mazzucchelliho kresba, která významově využívá jen malého spektra barev (černobílá kresba, tónování, hra se stíny) a daří se mu navodit nepříjemný pocit z Gothamu jako města prohnilého zločinem a korupcí, kde byste opravdu žít nechtěli.

zuzak07
23.03.2016

Líbil se mi nový styl starého příběhu. Kresba, která je jednodušší, tady vůbec nevadí, naopak nechá vyniknout postavy a jejich vnitřní rozervanost.

Polineus
28.02.2016

komiksová klasika jak se sluší a patří :-)

Gordson
06.02.2016

Po Návratu Temného Rytíře se Miller pustil do Batmanova originu. Ačkoliv Temný Rytíř je Batmanova alternativní realita, tento kousek, Rok Jedna, je vnímám jako směrodatný origin pro oba směry.
Mazzucchelliho kresba perfektně dokresluje ponurou atmosféru Gothamu, místa, do něhož se vrací Bruce Wayne a v němž začíná u policejního sboru i James Gordon. Bruce se musí porvat se svými vnitřními démony, zatímco Gordon bojuje proti korupci a prohnilosti policie.

Ezios
15.01.2016

Po famózním, převratném a drsném Návratu Temného rytíře přichází Frank Miller s jeho prequelem. S důvody, proč je Batman Batmanem - s jeho mytologií. Rok jedna se nečte špatně, dokonce bych řekl, že kresba je živější a lepší než u předchozího dílu. Jinak je to ale nouze s bídou. Gotham city je sice špinavé, reálné město plné zločinu, ale já jsem čekal větší pohled do Batmanova nitra. Když se opět vrátím k Návratu Temného rytíře, je plný psychologických smyček, kde se řeší hlavně otázka Batmanova vlivu na zločince a obyčejné lidi. A to z průměrného komiksu dělá komiks výjimečný. A tento diferenční faktor, který odlišuje Batmana od jiných, tu chybí. Navíc k tomu všemu se tvůrci rozhodli, zcela nepochopitelně, udělat z jedné z největších Batmanových zbraní, slabinu. Vystupuje zde totiž jako nadčlověk. A to jak po fyzické stránce, tak i po té psychické. Mimo jiné je tu hlavní postava spíš Gordon než Wayne. Zklamání.

tondavon
06.01.2016

Velmi slušný Batman, který bohužel chtě-nechtě musí být srovnáván s knihou Batman: Návrat temného rytíře, ve kterém bohužel Batman: Rok jedna dostává rychlé K.O. To, co mu schází nejvíc, je stránka, dialog, věta, které bych si zapamatoval déle než týden po dočtení.

kočičí anus
08.07.2015

Spíš by se to mělo jmenovat Gordon: Rok jedna. Batman je tu skoro vedlejší postava. Leč na to sere pes, to by mně ani tolik nevadilo, ani to, že je děj rychlý, jak první sex. Vadila mně roztříštěnost a neucelenost příběhu. Konec působil spíš jako konec kapitoly, než konec knihy. S WTF jsem otočil stranu a říkal si, no to si snad děláš prdel Millere. Potenciál to mělo slušný. Ale i přes to všechno, počteníčko na odpoledne slušný.

HAL
25.03.2015

Jednoduchý a kratičký origin, který už se sice trochu vymanil z přiblblosti a šestákové barvičkovosti komiksů šedesátých let a starších, a má docela pěknou temně působící kresbu, ale proboha - to z toho ještě nedělá dobré a dospělé dílo.
Návrat Temného Rytíře je o pár řádů zajímavější.

A hezky to vystihl sám malíř v komentář v jinak dost zbytečných dodatcích (které v českém vydání zaberou čtvrtinu nikterak tlusté knihy):
"Dává dokonalý smysl, že jeho /Batmanův/ nový příběh je dvanáctiletý - protože Batman je malý kluk uvízlý v mužském těle.
Kdyby byl na jejich jeskyni nápis "holkám vstup zakázán", tak je to proto, že holky jsou divný. Proto je Catwoman nebezpečná - znázorňuje dospělost, na kterou ještě kluci nejsou připravení. Superhrdinům se nejlépe daří v jejich vlastním světě - ve světě dětí.
A i když je to zajímavý experiment, tak asi není nejlepší nápad cpát do fantastického světa superhrdinů moc realističnosti.
Každým krokem, kterým se blížíme k realismu, se vynořují další a další detaily, které odhalují absurditu skrývající se v samém srdci žánru.
Čím více jsou superhrdinové realističtější, tím méně jsou uvěřitelní."

Což je dokonalé shrnutí mimo jiné i nových "realistických" Batmanových filmů od Nolana. Lépe bych to nevystihl.
O to překvapivější, z jakých úst to vyšlo... ale evidentně holt měl Mazzucchelli dost zdravé sebereflexe.

dobroslav9182
30.12.2014

Stejně, jako stál Frank Miller u jeho konce, stál i u jeho zrodu. Čtyři temné a depresivní sešity, které nám ukazují nejen počátky Bruce Wayne jako Batmana (ups, spoiler :-D ), ale i dalších postav, jako je třeba Selina Kyle, později známá jako Catwoman. Navzdory názvu je nejvíc prostoru věnováno nejstaršímu Batmanovu spolubojovníkovi z řad GCPD komisaři Jimu Gordonovi. Provází nás jeho počátky v řadách zkorumpovaného policejního oddělení, jeho milostnými problémy a hlavně jeho prvními setkání s novým, temným ochráncem Gothamu. Rok Jedna není pouhým příběhem o začátcích pár vyjímečných jedinců, ale je to hlavně příběh o počátku nové éry v životě jednoho velkolepého města...

Ivan Kučera
27.12.2014

Frank Miller (300, Sin City) urobil Batmanovi minimálne dve dobré služby. Dal mu koniec (Návrat temného rytiera) a dal mu začiatok (Rok jedna). Evidentne sa jeho tvorbou inšpiroval Christopher Nolan vo svojej filmovej trilógii. Rok jedna bohužiaľ zostarol. Pre doplnenie základného komiksového vzdelania by nemal chýbať v knihovníčke žiadneho fanúšika. Ja sám som si ho prečítal rád. Ale kresba mi pripadala zastaraná. Samotné ulice nočného Gothamu majú „správnu“ pochmúrnu atmosféru, ale predsa len je tam poznať „zub času“. A to radšej ani nehovorím o vzhľade postáv, ktoré vyzerajú podľa mňa hrozne (Wayne - tupý model, Alfréd - komická figúrka z nemej grotesky). Bohužiaľ, nielen kresba, ale ani príbeh nie je ktovieako zaujímavý. V 80-tych rokoch, kedy komiks vznikol, museli byť fanúšikovia šokovaní. Skrz naskrz skorumpovaný Gotham, vražda rodičov, Gordonove myšlienky na neveru. Ale v roku 2014, kedy sa mi komiks dostal do rúk, je to proste nemoderné, až úsmevné. Hoci sa mal príbeh venovať začiatkom strážcu Gothamu, v skutočnosti má Temný rytier malý priestor a jeho zrod je skratkovitý (raz mu do izby vletí netopier, tak si mimo záber ušije netopierí kostým, no super). Zďaleka najlepšou postavou je starý dobrý Gordon. Je to skôr jeho zrod, než Batmanov. Samotný koniec je „narýchlo“ uzatvorený (kam sa podela Catwoman?). A pozor, komiks, ktorý vydala Crew má síce cca 136 strán, ale posledných cca 40 tvoria bonusové materiály (náčrtky, pôvodné návrhy...).

Dragonian
28.11.2014

Vynikající komiks! Neměl by uniknout žádnemu fanouškoví Batmana!

RaptoR
10.04.2014

Paráda! Tohle je Batman, který je uvěřitelný. Batman, který se pouští do boje se zkorumpovanou policií. Miller s noirovou kresbou Davida Mazzicchelliho pořádně rozjíždí první rok netopýřího muže :)

Lazy
03.01.2013

Nikdy jsem komixy moc nečetl, nepočítám-li Rychlé Šípy, ale tento kousek mě moc nepřesvědčil, je to takové splácané narychlo, moc krátké a rozsekané.

Andresito
25.10.2012

Možná, že jsem si sám zkazil zážitek přehnaným očekáváním, ale od Millera prostě musíte čekat víc, než jen průměrný origin, zvlášť po dokonalém Návratu temného rytíře. Rok jedna je moc krátký na to, aby dokázal zrod Batmana dostatečně popsat, všechno se odehrává ve stylu "ať to máme rychle za sebou" a je to velká škoda. Jako první díl série by obstál, ale jako samostatný román prostě působí až moc uspěchaně.