Devorah Online Devorah komentáře u knih

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Co musím vyzdvihnout je styl, jakým je kniha napsána, lehce a svižně. Láká nás na široké spektrum psychických chorob, spousty litrů vína a také medikamentů. Hlavní postavou je psychicky labilní Anna, která se musí vypořádat se svým životem, závislostí na víně a lécích, než se rozhodne pustit do pátrání na vlastní pěst a dopátrat se pravdy. Tu nám ovšem autor dávkuje po malých kapkách, čím si stále udržuje naši pozornost a my se tak brodíme v neustálé nejistotě, co je pravda a co lež.
Nejedná se o žádné veledílo, román nepřichází s ničím objevným ani neotřelým, konec je mírně uspěchaný, ale i tak stojí za to této knize věnovat svůj čas a strávit s ní pár příjemných chvil.

16.05.2018 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Na první pohled se může zdát, že je to naprosto obyčejný příběh. Objevují se v něm věci krásné i ošklivé, stejně jako spravedlivé i nespravedlivé - přesně tak, jak to v životě chodí. Jde o příběh z pohledu malé holčičky Čipery, které skvěle sekunduje její bratr Jem. Pak na scénu nastupuje postava jejich otce Atika, kterého jako advokáta čeká předem marný boj s předsudky, strachem i nenávistí, když obhajuje černocha obviněného ze znásilnění bílé dívky. Postava Atika Finche tak dává příběhu jinou dimenzi a zároveň s sebou nese neskutečné morální poselství.
Rozhodně to není kniha o rasismu a nespravedlivém soudním procesu, je to román plný silných myšlenek. Je to zkrátka neuvěřitelně lidský a čtivý příběh o dětství, o dospívání, o různých formách osobní statečnosti, o pokrytectví, morálce a osobní zodpovědnosti.

24.04.2018 5 z 5

Motörhead Motörhead Lemmy Kilmister

Lemmy Kilmister byl naprosto charizmatický rebel s duší rockera, který žil a prožil velmi pestrý život, jenž v knize popisuje.
Nebojí se žádných témat, nejprve popisuje své začátky, bohaté zkušenosti s drogami, nevynechává ani sexuální experimenty, ale vše nezapomene okořenit svým typickým smyslem pro humor. A styl, jakým to dělá je fantastický - je uvolněný, je nad věcí, neuvěřitelně vtipný, místy sarkastický, ale sakra svůj a přímočarý.

10.04.2018 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Kniha je osobní zpovědí jedné z nejznámějších gejš té doby. Autor se tohoto nelehkého úkolu zhostil nadmíru dobře, jako básník si mnohdy pohrává s přirovnáními a popisy určitých situací. Stáváme se tak díky němu svědky dlouhé, trpké a místy až útrapné cesty malé holčičky směřující k životu profesionální gejši. Od její cesty na výsluní až ke slávě, která je dlážděna nenávistí, zlobou, zahořklostí a již zmiňovanou trpkostí.
Naprosto mistrně je zde podán popis japonské kultury, jejich zvyklostí, ale také znalostí, které musí malá gejša ovládat, aby se mohla stát tím, pro co je zrozena.
Gejša sice nepřekypuje třeskutým napětím, přesto jí propadnete už od prvních řádků a její příběh vám zůstane v mysli ještě dlouho po přečtení.

05.04.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Od této knihy jsem nic nečekala a přitom toho tolik dostala. Je čtivě a poutavě napsaná, autorka nás po kapkách a formou retrospektivy táhne do děje a líčí události z let minulých, které ovlivňují události současné. A tak se před námi otevírá příběh neskutečně silné ženy, která nechtěla od života tolik, jen lásku a pocit bezpečí od milovaného muže. Její špatný výběr a ego na sebe vršilo další a další události, které spěly k tak smutnému a tragickému konci, který ovlivnil osudy a životy všech v jejím okolí.
I přestože je tento román spíše hořkosladký, i když míra hořkosti vítězí, přesto je plný skutečného života, lásky, zrady a ke konci také touhy po životě.

12.03.2018 5 z 5

Jeden deň Jeden deň David Nicholls

Kniha o tom, že stačí jeden den a změní se vám život, že jeden den a to správné načasování a okamžik a vaše cesty se ubírají zcela jiným směrem.......možná i s někým jiným, než jste původně plánovali. Také o tom, že v jeden jediný den můžete poznat lásku, přátelství, ztrátu, zklamání, prohru, zoufalství, beznaděj a možná i zcela nový začátek. O tom všem tato hořkosladká kniha je.

06.03.2018 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Tato kniha překypuje křehkými emociemi a je jen na vás, zda se tomu poddáte. Je to příběh o osudu dvou osamělých lidí, kteří dokáží najít jeden ve druhém spřízněnou duši. Také je to ale i o beznaději, umírání, touze po životě a opravdové lásce. Ačkoli to zní jako klišé, kapesník při posledních stránkách se opravdu hodil.

06.03.2018 5 z 5

Milý Johne Milý Johne Nicholas Sparks

I když to ze začátku vypadalo na romanci sladkou jako med, od poloviny knihy ten med Sparks dávkuje již v mírnějším ředění. Není to na první pohled sladkobolný příběh, jak by se mohlo zdát. Jde v něm totiž o víc. Ano, prim hraje opravdu láska, ovšem láska namíchaná pocitem viny a sebeobětováním. Nečekejte happy end, tady najdete opravdový příběh s opravdovým koncem.

19.02.2018 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Tomu říkám tah na branku, mladá poetka svou prvotinou dobyla svět, nebo alespoň jeho většinu. Nejprve se její kniha objevila snad na všech knihomolských instagramových účtech v cizině, poté se rychlostí laviny šířila i do našich končin. Skvělý marketing. Když se mi dostala do ruky ( v originále) ocenila jsem minimalistický obal a celkově vyznívající obsah knihy, ale ruku na srdce, o to až tak nejde, že?
V básních využívá minimum slov, někdy i dobře zvolených, to jí nemohu upřít, ovšem některé z nich - pro mě spíš motivační moudra - jako by byla vytržena odněkud z nástěnek na pinterestu a dalších sociálních sítích.
Shrnuto podtrženo, je to hodně individuální kniha o ženských tématech, silných prožitcích a pohledu do ženského nitra....záleží na každém jak moc velkou jí dá šanci.

14.02.2018 3 z 5

Denár v dívčí dlani Denár v dívčí dlani Václav Erben

Kniha z prostředí archeologického výzkumu....a k tomu ještě mord, už to je samo o sobě dost lákající. A navíc proutník Exner jako třešinka na dortu, jenže i téhle třešince něco chybí. Dialogy jsou sice výborné, obzvláště mezi Dr. Soudkem a kapitánem Exnerem, ale to je dost málo na záchranu mírně (alespoň ze začátku) pokulhávajícího děje. Postav jako na Orloji, milion dialogů, špatná orientace v postavách......ale TEN Exner, ten byl famózní. Mám k němu jen jedno, a to......ach!

14.02.2018 4 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

O lala, další naprosto výborná detektivka z pera Agathy Christie. K této knize se ráda vracím, četla jsem ji již po několikáté a stále mě baví. Hned na začátku příběhu na nás padne napjatá nálada, která by se dala skoro krájet a vše doplňují mírně pokřivené charaktery hlavních hrdinů, které se v průběhu knihy zcela mění. V této knize opravdu platí, že není vše tak, jak se zdá být.

09.02.2018 5 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Těšila jsem se tolik a tak moc. Nedočkavě se do ní začetla, zklamaně odložila. Takto to bylo celý víkend, kdy jsem této knize i sobě dávala šanci. Naprosto příšerný styl, kvůli kterému si četbu neužívám, ale spíš přežívám. Prostě ne, svou šanci dostala několikrát a nepřesvědčila, že si můj zájem zaslouží.

29.01.2018 1 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Výborný, tématem skoro až mrazivý thriller. Hlavní špatňák je opředen tajemstvím, váháte, zda vám má být sympatický, či stále ještě ne. A dvě hlavní hrdinky, Emma a Jane, které neví, s kým mají tu čest. To vše zahaleno do minimalistického hávu, minimalistický dům, výzdoba, hlavní mužský hrdina, dokonce minimalismus jako jeho filozofický směr :-) Přiznávám, asi to není pro každého, ale tato kniha si šanci rozhodně zaslouží. Ovšem naprosto poslední stránka celého příběhu mě dostala a vrátila vlastně zpět na začátek. Doporučuji.

05.01.2018 5 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

O této knize toho už bylo napsáno, ať již v pozitivním, nebo negativním slova smyslu. Já se připojím na stranu těch pozitivních komentářů. Nečekala jsem od tohoto díla absolutně nic. Jak již bývá zvykem, většina tzv. bestsellerů mi spíše zvednou krevní tlak a marně přemýšlím, proč taková kniha vlastně vyšla. Ale to není případ této. Myslela jsem, že dostanu román/thriller o domácím násilí, o milostném trojúhelníku, a to vše vlastně byla jen zástěrka. Šlo o něco zcela jiného a až minimálně do poloviny knihy čtenář netuší, co je onou pointou. Ke konci jsem knihu doslova hltala abych už už věděla :-) To jsem ovšem netušila, jaká pecka to teprve přijde. Za mě celých a plných 5 bodů.

02.01.2018 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Na knihu jsem byla po těch pochvalných recenzích opravdu velmi zvědavá. No.....přečteno. Objektivně musím hodnotit, že se celkem rychle čte, "děj" - ale ten je vážně v uvozovkách - utíká. Humorné scénky - hm, zasmála jsem se párkrát, stylem mi to strašně připomíná knihy od Třeštíkové - bohužel. Vše jen na efekt, neuvěřitelné příhody ze života, co se nemohou stát. Za mě tři hvězdy a i to je dost.

11.12.2017 3 z 5

Iniciály B. B. Iniciály B. B. Brigitte Bardot

Čekala jsem dle hodnocení tady od této knihy více. Začátek se trochu vleče, jakmile se dostáváme do období éry "A bůh stvořil ženu" kniha se rázem stává čtivější. Je úžasné sledovat s kolika známými lidmi se během své kariéry potkala - přičemž většina z nich již nežije. Co se stylu týče, není mu moc co vytknout, nicméně občas má Bardot tendence sklouzávat k moc popisným pasážím a ty se rázem stávají nudné. Naštěstí jich není moc a celkový dojem to nekazí.

14.11.2017 4 z 5

Inferno - Peklo Inferno - Peklo Dan Brown

Knihy Dana Browna dle mého mínění mají sestupnou tendenci. A toto je právě jedna z nich. Co se námětu týče, ten je výborný a dá se na něm skvěle stavět. Nicméně toho Brown nevyužil, opakoval stokrát opakované a omleté, vykrádal sám sebe, recykloval a kniha se v polovině změnila v cosi rozbředlého. Ne a ne a ne, uměl to lépe.

31.10.2017 2 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Sice přečteno za dva dny, ale tohle má být ten thriller, který ohromil svět? Čím? Marně si nad tím lámu hlavu, že by to bylo výběrem mírně tabuizovaného tématu? Ano, téma je to silné, ale tak, jak nám ho autorka podala, vyznívá celý příběh trošku nedomyšleně.
Co se týče stylu, není tam co vytknout. Minulost a přítomnost se skvěle prolínají, aniž by tyto střídající se kapitoly byly rušivým elementem. Spíše naopak.
Bohužel jako celek, je celá kniha lehce předvídatelná, včetně až příliš uspěchaného konce. A to bych rozhodně od knihy, která ohromila svět, nečekala.

25.10.2017 3 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

(SPOILER) Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Christie. Je v ní skvěle vykreslená atmosféra, která dává tušit, že přichází smrt. Bravurně popsané charaktery hlavních postav, sympatizujete vlastně i s vrahem/vrahy, aniž byste tušili. Skvělé, skvělé, skvělé. A k tomu kulisy, ach!

23.10.2017 5 z 5

Žila jsem již před staletími Žila jsem již před staletími Barbara Erskine

Opět klasická Erskine, minulost se prolíná s přítomností, tak jak jsme si u této autorky zvykli. Děj má neuvěřitelný spád a dvě roviny příběhu se nám krásně prolínají, aniž by měly rušivý efekt. Vše v této knize je v naprosté symbióze a vyvrcholení děje je skoro dech beroucí.

23.10.2017 5 z 5