Devorah Devorah komentáře u knih

Dům u kanálu Dům u kanálu Agatha Christie

Miluji knížky od Agathy Christie, jsou vždy skvěle propracované, nicméně u této je znát, že ji autorka psala již v pokročilém věku. Je spíše takovým průměrem. Nedosahuje kvalit příběhů s Herculem Poirotem, ani se slečnou Marplovou, ačkoliv jim Tommy s Pentličkou šlapou na paty. A co se týče zápletky, nebyla špatná, ale ani dechberoucí. Ovšem vyzdvihnout musím postavy, s jejich charaktery si spisovatelka pohrála na výbornou.

23.10.2017 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Ačkoliv tato kniha spadá do povinné četby, po letech jsem se k ní vrátila - bez povinnosti a ráda. V této novele se nám tak před očima odvíjí strhující zápas rybáře s mocnou přírodou. Celý tento příběh pak vyznívá jako oslava lidské vůle, vnitřní síly, odvahy a nezlomnosti.

19.10.2017 5 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Časté střídání příběhových linií knize spíše uškodilo, plastické vykreslení Libbyina charakteru taktéž. Kniha se vydává za thriller, nicméně by se hodilo spíše přirovnání psychologické drama. Nic proti tomuto žánru, nicméně autorčiny knihy mají spíše sestupnou tendenci, nejsou schopny zaujmout, nedokáží poutavě vykreslit atmosféru, spíše nudí. Námět zvolila Flynn výtečný, ovšem zpracování těžce pokulhává.

18.10.2017 1 z 5

Ještě žiju Ještě žiju Phil Collins

Ooooo lala, tak tohle je jeden z nejlepších, ne-li naprosto nejlepší životopis, co jsem kdy četla. Collins má svěží styl, naprosto skvělý smysl pro humor se kterým popisuje i smutné okamžiky svého života, jako je např. počínající hluchota, vrcholy i pády, neuniká ani před svými manželstvími a rozvody. Je prostě skvělý vypravěč, který si nehraje na to, že je hvězda, ale v první řadě je prostě jen chlápek, co měl a má rád hudbu.

10.10.2017 5 z 5

Z neznámých důvodů Z neznámých důvodů Zdena Frýbová

Čteno před x lety, po letech jsem se zkusila vrátit a stále to funguje. Příběh má pořád spád, je vtipný, je občas i hořkosladký, prostě takový jako život sám.

04.10.2017 5 z 5

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Jak už u Agathy Christie bývá zvykem, příběh byl opět detailně propracovaný. Tentokrát ale vybrala naprosto skvostné kulisy z prostředí archeologických vykopávek a opět bravurně vykresila nejen atmosféru okolo badatelů, ale také jejich charakter. V jedné knize tak dostanete trochu historie, trochu hysterie, trochu tajemství, trochu pokřivených charakterů a vraždu jako pomyslnou třešinku na dortu.

03.10.2017 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Poprvé jsme ji četla v pubertě a už tenkrát mi přišla výborná. Skvěle napsaná, poutavá zápletka, naprosto vtáhne do děje. Od té doby jsem ji stihla přečíst ještě párkrát a názor se nezměnil. Kniha je neskutečně čtivá, popisuje naprosto dokonale vztahy mezi tehdějšími "rodinami" , které tenkrát ovládaly podsvětí v Americe. A ano, kniha je skutečně napsaná tak, že se čtenář přiklání na stranu organizovaného zločinu, v tomto případě reprezentovaného rodinou Corleone. Mě osobně toto pozvání být jejich součástí a v jejich společnosti rozhodně nevadilo.

03.10.2017 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Na začátku mě knížka navnadila, vtáhla do děje, zkrátka jsem hltala stránku za stránkou. Zhruba od poloviny se ale tempo zpomalilo, žádné nové zvraty, jen neustálé omílání 100x omletého. A závěr? Přemýšlím, jaký vlastně byl....vzbudil mě obrovskou chuť prohodit knihu otevřeným okýnkem tramvaje. Suma sumárum: autorka naprosto nevyužila ten obrovský potenciál, který toto téma mělo. Na začátku se to celé tvářilo jako domácí šlehačka a ke konci se z toho stala pouze rozbředlá hmota.

27.09.2017 3 z 5

Malinkatý kretén Malinkatý kretén Zdena Frýbová

Kniha je pojata jako humoristický román, který se točí kolem ústřední dvojice skotských teriérů. Jenže, bohužel, autorka má neustálou potřebu - jako ostatně ve většině svých knih - se ke všemu vyjadřovat, politika, situace ve světě, která Malinkatého kreténa zase sráží zpět. Jazykový styl je je spíše průměrný, neustálé opakování určitých schémat v ději, bez sebemenší obměny čtenáře spíše ruší, než baví a vtipnosti rozhodně nepřidává.

21.09.2017 2 z 5

Pusinka Pusinka Sophie Hannah

Potenciál kniha měla, který ovšem autorka vůbec nevyužila. Tomu se říká promarněná příležitost. Další už u mne, paní autorka po této eskapádě, nedostane.

20.09.2017 1 z 5

Labyrint Labyrint Kate Mosse

Spojení dvou časových rovin, které se neustále prolínají, to je to, co čtenáře nenechá klidným. Hlavní hrdinka je sympatická, dobové kulisy skvěle zpracovány a příběh jako takový perfektně vymyšlen. Zpracování opět precizní. Čili 5 z 5-ti.

20.09.2017 5 z 5

Brida Brida Paulo Coelho

Vybrala jsem si tuto knihu kvůli námětu a byla jsem dost zklamaná. Na druhou stranu musím ocenit některé pasáže, např. popis zasvěcovací slavnosti byl opravdu fascinující, některé myšlenky v této knize nám mají i dnes co říci, ale tím to asi tak končí. Suma sumárum, čekala jsem rozhodně něco víc, než co mi bylo nabídnuto.

20.09.2017 2 z 5

Půlnoc je osamělé místo Půlnoc je osamělé místo Barbara Erskine

Čteno dávno v pubertě a právě teď po letech. Čte se stále stejně dobře, kniha má úžasný děj, spád, zápletku, všechno je v báječné symbióze. Je to klasická Erskine, nic nového pod sluncem, ale člověk při četbě této knihy zapomene na okolní svět, jak skvěle vtáhne do děje.

18.09.2017 5 z 5

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Děj románu se odehrává v antickém Římě za vlády císaře Nerona. Je zde skvěle zpracováno několik témat. Mezi hlavní patří společenský život a poměry římské "elity" a spodiny. Skvěle vystihuje také rozkol mezi křesťanstvím a římskou kulturou a úpadek přežívající třídy. Toto není "jen" školní povinná četba, toto je mezi nimi klenot.

05.09.2017 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Ze začátku nesouvislý děj, mnoho pohledů od různých postav, neschopnost zorientovat se. Jaké bylo moje zděšení, když se toto táhlo celou knihou. Sice přečteno, ale spíš ze zvědavosti. Za mě již nikdy více. Naprosto příšerný styl autorky a abych byla opravdu krutá, tak na podložení stolku je kniha naprosto postačující. Uff.

04.09.2017 1 z 5

Lazebníkova dcera Lazebníkova dcera Linda Lafferty

Kniha je napsána poutavě. Autorka vás dokáže vtáhnout do děje. Dokáže skvěle vystihnout atmosféru Krumlova, skoro cítíte puch nemytých těl okolo domku lazebníka. Nicméně určitá fakta, která si nejspíš nezjistila (jak zde již padlo hrad Rožmberk se opravdu nenachází v Českém Krumlově) požitek ze čtení trochu sráží dolů. Co se týče konce, přišel mi velmi velmi alternativní a opět musím dát o hvězdičku dolů, což je škoda.

27.07.2017 3 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Mám koupeno nové vydání této fantastické knihy. Ačkoliv se jedná o životopis, přesto je napsán s lehkostí a noblesou. Jeden z nejlepších životopisů, co jsem dosud četla.

26.07.2017 5 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Anie Songe

Kniha naštěstí zapůjčena v knihovně. Optimisticky tudíž hodnotím ušetřené peníze, negativně vynaloženou energii a můj čas na toto čtivo. Reálně musím říct, že kniha nejspíš není určena pro mou cílovou skupinu, obsahuje spoustu rádoby inspirace a motivačních vět, ke kterým se každý reálně uvažující člověk dopracuje sám.

25.07.2017 1 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Pro mě opět jedna z těch slabších knížek do Jojo Moyes. Na ukrácení cesty ve vlaku naprosto ideální, ale dějově poněkud pokulhává. Na dobu dovolených nejspíš ideální, ale hvězdných výšin typu Dívka, jíž jsi tu zanechal opravdu nedosahuje.

04.07.2017 3 z 5

Kruh Kruh Dave Eggers

Nemůžu říct, že by se mi kniha četla lehce. Byla svižně napsaná, to ano, ale přes všechnu tu záplavu technických detailů (zingovat, mailovat, smajlovat, lajkovat, přesné počty sledujících/nesledujích, procenta, jak si zrovna stojíte v práci....ufff) jsem vždy musela knihu odložit, abych se k ní opět zvědavá vrátila. Takto jsme se obě - já i kniha - naháněly asi týden :-) Dočteno. Konec zvláštní. Zápletka poplatná k dnešní době, spíše si myslím, že od poloviny by mohla být lépe propracovaná. Neustále omílání stejných témat, která jsou neměnná s neustále více nepříjemnější hlavní hrdinkou. Ne, k této knize se již nevrátím.

26.06.2017 3 z 5