dark.ma93 dark.ma93 komentáře u knih

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Nejde hodnotit jinak, než plným počtem bodů. Kniha je jedinečná a skvělá. Měla by se začít řadit mezi klasickou literaturu o holocaustu, na stejnou úroveň jako Má Lustig nebo Deník Anny Frank. Měla by se číst, mělo by se o ní mluvit. Já ji přečetla během pár dní a hodně ve mně zanechala. Není to žádné lehké čtení, je to syrový a naturalistický popis Osvětimi, jen pro silné povahy. Některé pasáže si čtu stále dokola... Opravdový poklad literatury to je.

23.08.2015 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Opravdu člověk, který si zaslouží být označován za spisovatele a být mezi klasiky v učebnici literatury. Něco takového jsem snad nečetla. Je škoda, že toho nenapsal víc. Je to absurdní i šílené čtení. Člověk se probudí jako brouk a nakonec umře a nikdo ho vlastně nelituje, protože kdo by litoval brouka.... Obdivuji ho jako autora. I když je to těžší čtení, mám ho ráda.

16.01.2014 4 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Co dodat, je to klasika a jedna z těch TOP a NEJ knih, které si musí zamilovat každé dítě. O dokonalost knihy se zasloužily i fotky. Celkově mám tuto knížku moc ráda :)

04.10.2013 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Nutí to k přemýšlení.... Vyvolá smutek a naučí jinak pohlížet na dobu v jaké žijeme - tedy že se u nás neválčí.

06.08.2012 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Nadčasové, reální a díky tomu, že jde o bajku i pohádkové. Každopádně čtivé a doporučuji! Ukázala realitu politiky. Už od začátku, kdy dochází a plánuje se revoluce.

04.07.2012 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Něco tak pozoruhodného jsem ještě nečetla. Je to paráda. Popis vztahu bratrů je neuvěřitelný. Křehká povaha Lenniho a ochranitelství Georgeho. Konec byl překvapivý.

01.06.2012 5 z 5

Velké trápení Velké trápení Helena Šmahelová

Tohle by si měl každý v dospívání přečíst! Aby si uvědomil, že funkční rodina taková samozřejmost není! Příběh osloví lidi na příč generacemi... zní autenticky a vtáhne vás

01.06.2012 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Psychologicky a křehce popsaný vztah Santiaga a chlapce Manolina. Při čtení jsem se přenesla do prostředí u moře. Styl čtení mezi řádky k zamyšlení mi sedí. Knihu jsem si užívala, i když některé pasáže popisu cesty byly moc zdlouhavé. Něčím nepopsatelným mn vtáhla do děje. Přece jen, něco v sobě ta kniha mít musí, je to vrchol jeho díla.

01.06.2012 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

začátek teda určitě vtáhl, ale pak… Očekávala jsem osobní zpověd dívky, kterou opustila matka a co z toho vyšlo mě zklamalo. Konec byl zklamáním, to přiznám.

22.11.2019 2 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

Klaním se této knize a povyšuji ji na seznam nejoblíbenějších. Další z těch TOP. Za prvé se mi nesmírně líbil styl psaní, za druhé vylíčení a popis pocitů a za třetí je mi blízký samotný příběh a osud Magdalén. Bylo to emotivní, četlo se to jedním dechem a za mě nemělo chybu.

29.09.2018 5 z 5

Prokletý rod Palmisanů Prokletý rod Palmisanů Rafel Nadal (p)

Nesud knihu podle obalu :( Tady jsem se zamilovala do obalu, ale kniha byla trochu zklamání, protože byla na mě moc dějepisně laděná namísto dialogů, niterních sond do srdcí hrdinů atp. To nebylo moc pro mě. Líbila se mi pouze kvůli ději a hlavní myšlence i když je to vlastně moc smutná kniha, kdy nikdo nepřežije.

04.01.2018 3 z 5

Švadlena z Dachau Švadlena z Dachau Mary Chamberlain

Za mě překrásná a čtivá kniha :) Sice jsem čekala, že se bude mnohem více zabývat samotným pobytem v Dachau, ale i tak. Člověk si až při čtení uvědomí tu pozoruhodnost toho "kdyby" a toho, že každé rozhodnutí může úplně změnit směr našeho života. Jaký by asi byl život Ady, kdyby nepotkala svou lásku, která ji zradila? Jaký by byl život, kdyby neodešla k jeptiškám, kdyby nepotkala WAise, kdyby se provdala za toho pohledného Američana po válce, kdyby ji přijala zpět její matka s láskou, kdyby nezačala chodit do baru a mnoho dalšího...

Mám ráda silné životní příběhy.

26.02.2017 5 z 5

Návrat slov Návrat slov Goce Smilevski

Asi mám ráda umění mimo mean streets, ale za mě pohlazení po duši, tahle kniha. Byla tu láska, ale v jiné než přeslazené podobě, psalo se tu o ní dojemně krásně. Taky tu byl vztah rodiče děti, plno filozofických úvah a konec, který vás dojme. Jsem nadšená :) Kniha se řadí na jednu z mých TOP!

14.02.2017 5 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Mám rozporuplné pocity. Už to bylo jak psali ostatní moc zdlouhavé. Měla jsem stejný pocit. Dlouhé pasáže, únavné a pořád to stejné dokola. Ani nemůžu říct, že by se mi líbil konec. Pro mě to asi byl nejslabší díl a to jsem dva předchozí tak ráda četla. Asi kniha měla mít jen dva díly a skončit ve druhém.

06.09.2016 3 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Moje osobní Bible! Jsem stejně unešená jako jsem byla z první knihy!

20.08.2016 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Jedna z mých Top nej knížek. Je to tím, že se hodně z hlavním hrdinou ztotožňuji. Díky Bohu, že existují knihy o dospívajících, kteří jsou vážní, introvertní a se sklony k depresí a trpí samotou. Vážím si knih, kteří popisují dospívání i z téhle stránky.

20.08.2016 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Četla jsem lepší knihy od autorky. Přiznám se, že tato kniha byla nejslabší. Asi proto, že byla na mě psaná moc zdlouhavě, kdy neustále dokola omílá rutinu. Trochu nemastné neslané. Avšak body u mě má za to, jak dokázala vylíčit atmosféru městské anonymity, mobbingu v práci a davové lhostejnosti. Matylda mě nezaujala tolik jako druhý příběh lékaře, který popisuje mnohdy expresivní scénky ze své profese - stará paní, která nevychází z domu či muž, který páchá sebevraždu.

18.07.2016 3 z 5

Vím proč mám ráda Williamse a jeho knihy - pro jeho dialogy, které jsou syrové a upřímné ze kterých jdou nabité emoce. Odkrývá i ty nejtajnější lidské pocity. Skvělé!

"Lidský stvoření je jenom obyčejně smrtelný zvíře, který když má peníze, tak kupuje, kupuje a zase kupuje, kupuje všechno co se dá, a já myslím, že to dělá z toho důvodu, poněvadž chová v hloubi duše bláhovou naději, že se mu jednoho dne podaří koupit si věčnej život. Jenomže to se nikdy stát nemůže... Lidskej tvor je jenom obyčejný smrtelný zvíře..."

25.06.2016 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Moc krásné... Tak si říkám, proč už všichni nejdeme žít do Himaláje do hor poblíž Dalajlámy a nenecháme se obklopovat pozitivním šíření lásky. Kniha je pohlazení na duši v temné realitě, protože v realitě se bohužel často nesetkáváme s lidmi, kteří by dosahovali kvalit a vnímání světa ve stylu Dalajlámy a dalších mnichů, kteří šíří to, že lidé by se měli mít rádi a šířit dobro a lásku. Vyprávění knihy je netradiční tím, že ji vypráví malá kočička Sněžná lvice a čtenář musí mezi řádky vnímat poselství jejího vyprávění.

20.01.2016 5 z 5

Přehled teorií osobnosti Přehled teorií osobnosti Victor J. Drapela

Jedno z nejpřínosnějších čtiv, které mi hodně dalo nejen ke studiu, ale i k životu.

05.03.2015 5 z 5