dark.ma93 dark.ma93 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana! Hvězda co letí vzhůru k výšinám až do literárního nebe. Chybí ji jen Nobelovka a čestné místo v učebnicích a dějinách literatury. Víc netřeba psát, kdo četl chápe mě.

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Knihu budu vydýchávat ještě dlouho. A je to můj klenot mezi knihami, ovšem i vedlejší postavy stály za to. Měla jsem a mám co dělat v sobě vnitřně uchopit ono zlo.

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Kniha, která ve mně nechala navždy otisk. Kniha se kterou se ještě potkám. Netřeba slov jen poklony nad tímto klenotem. Kdo četl chápe.

23.02.2019 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Natolik dojemné, že kniha ve Vás zůstane do konce života.

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Přenádherná kniha. Samotný příběh je sice obyčejný a ani konec není ničím překvapivý, ale celé osudy postav, jejich životy, všechny emoce. Kniha si mě získala čarokrásnými milostnými dopisy, které by si přála jistě číst každá žena. Dan byl jako partner k nezaplacení. :-)

Ubírám však hvězdu za to, že se kniha prolíná postava ze současnosti. To mi tam těžce nesedlo. A přiznám, že jsem pasáže se současnými hrdiny přeskakovala, protože nebyli můj šálek čaje oni ani jejich příběhy. Pojetí románu z pohledu současníku je přesně ten styl románů jaké nemusím. Zrovna tady mi to prolnutí s přítomností a konkrétně s těmito protagonisty nesedlo.

To však nic nemění na samotné romantice příběhu, který budu mít dlouho v srdci :)

29.09.2018 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Jsou určité knihy a určití spisovatelé, kteří vstoupí do dějin světové literatury, a mají navždy své nezastupitelné místo v hodinách literatury. Jsou to legendární a spisovatelé a legendární knihy. Jsou poklady, které se pak šíří pro další generace. A mezi ně se musí zařadit i tahle autorka a kniha. Tohle není jedna z mnoha knih které najdete v knihkupectví, tohle je něco, co byste si měli přečíst! Není to klasický ženský román červené knihovny typu - ona a on se zamilují, pak je tam zápletka, nějaký bla bla bla a přeslazenej happyend. To ani omylem, knihu jsem číst nechtěla, protože ženské romány moc nemusím, ale tohle bylo tak diametrálně odlišné od klasických románů. Je to příběh o lásce, ale ve zcela jiné podobě. Šířit tu knihu dál! Je to něco, co zatím snad ani nebylo napsáno. Až na konci pochopíte celou pointu knihy a zůstane ve vás nesmazatelný pocit. Je to kniha, která vás asi rozpláče a někam pak mentálně posune a o tom dobré knihy jsou. Tohle je klenot mezi knihami - nádhera!

17.11.2013 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Slavík i sestra slavíka, která byla znásilněná bylo válečné drama, bohužel hrdinka Slavík ke štěstí nedošla. Podobná kniha je poklad a vím, že je zapsaná na můj TOP seznam, ale hlavně do srdce.

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Naprostá perla v povinné četbě! Díky Bohu za Havlíčka!

26.02.2018 5 z 5

Obuvníkova žena Obuvníkova žena Adriana Trigiani

Opravdový poklad! Byl to jeden z nejkrásnějších příběhů, které jsem kdy četla a ihned jsem si ho zamilovala. Osud a láska = co se má stát stane se!

03.12.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Asi jsem divná, ale moc nechápu čím si kniha získala svět... Neříkám, že je špatná, ale četla jsem lepší a na TOP list ji nedám. Zápletka nic moc. Spíše mi než jako detektivka by to podle mne byla dobrá kniha s příběhem o třech nešťastných ženách, jejichž osudy se spojí. Nejvíc palce nahoru dávám za hlavní hrdinku, protože mi byla ta depresivní alkoholička sympatická :)

06.09.2016 3 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Ale co když skončíte se špatným druhem lásky? Co když náhodou skončíte s tou druhou láskou - co když někoho milujete a je to opravdu hrozné a nepatřičné a vy to nemůžete říct jediné živé duši na světě? Když milujete tak, že tu lásku musíte ukrýt co nejhlouběji, až vám ze srdce zbyde jen jakási černá díra? Když milujete tak, že snažíte tu zakázanou lásku zatalčit, kam to jen jde, protože doufáte, že se třeba sama od sebe udusí, ale ono se to nikdy nestane? A místo toho ještě narůstá, nafukuje se a časem je tak obrovská, že zabírá každé místo ve vás, až se jednoho dne stane vámi. Vy jste ona. Až vás všechno, co kdykoli uvidíte nebo si pomyslíte, zavede vždycky k té jediné osobě. Osobě, kterou byste v žádném případě tímto způsobem milovat neměli.

Můj nejoblíbenější úryvek z knihy! Tato kniha si zaslouží nejvyšší hodnocení. Ne, není to pubertální kniha, protože June řeší problémy, které neřeší mnozí dospělí. Zakázaná láska, která nemůže být opětovaná, rodinné tajemství, komplikovaný vztah se sestrou. Mimochodem na konci knihy poznáte, jaká ta protivná Gréta vlastně v jádru je...

29.06.2015 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Kniha je vše co chcete – je pro mě multižánrová. Příběh Izzy mi nebyl tak blízký jako příběh hlavní hrdinky. Nicméně v konci knihy byl klíčový. Byla jsem v šoku, když jsem se dozvěděla o tehdejších poměrech v léčebnách. Jsem štasná, že si ke mně kniha našla svou cestu. Ta nemožnost útěku, nemožnost se dostat ze systému, možnost vás tam zavřít, když se nehodíte rodině do krámu.

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

Naprostá dokonalost! Takové knihy by měly zůstat uchované pro další generace. Je to další naturalista mezi spisovateli. Už kvůli tomu, že otevřeně píše o často tabuizovaných tématech - homosexualita, zneužívání, incest, transgender, jiná identita, deprese... Konec knihy obsahuje nečekaný zvrat, postavy jsou tak dokonale upřímné.

29.08.2017 5 z 5

Neobvyklý úhel pohledu na život a docela mne překvapilo, že kniha nepatří ke klasikům, které by se učili na ZŠ či SŠ v povinné četbě. Je pozoruhodné, že někdo, kdo prožil takové hrůzy nebyl zlomený, netoužil se mstít ani nezahořkl, ale zážitek přetvořil v životní filozofii. Filozofii toho, že nic nemůže udolat člověka, který má touží žít.

16.02.2016 5 z 5

Nechtěné Nechtěné Emily Gunnis

Bylo mi ctí se dozvědět o existenci Magdaleniných prádelen, ale o to víc jsem zděšená, že se tohle dělo. Vždyt je to snad utrpení na úrovni holocaustu. Brát matkám novorozence? Zavřít do úchylného zařízení, protože jste třeba otěhotněla za svobodna? To je až moc temné, že to bylo reálné ještě nedávno. Je mi z toho smutno.

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Musím říct, že pokaždé, když si myslím, že už nic krutějšího se nemůže stát, se stane něco mnohem krutějšího. Jakoby týrání, zlo, hnus, zvrácenost a další odvrácené strany lidské existence neměli žádnou hranici, žádné dno. Pokaždé se jde propadnout hlouběji a hlouběji a zažít něco horšího. Lidská deviace a zvrácenost hranice asi nemá. A člověk si ani nedokáže představit, kam to až sahá. Co asi s člověkem udělá tohle zažít? Ptáče je podobný kus. A troufnu si tvrdit, že pokud jsem tohle přečetla, tak už mě nemůže nic překvapit. Všechny knihy i o holocaustu byly jen slabým čajíčkem. Na Lecha, blbou Ludmilu, mlynáře, který vypichuje oči, psa Jidáše, Evku obcující s kozlem, najezd Kalmyků
Snažím se přenést do myšlení lidí, kteří nemají vzdělání, lékařskou péči, nejsou civilizovaní, v zimě jsou zavření ve chlívku se zvířetem, jsou izolovaní, bez médii, bez informací a je možné, že takové prostředí dělá nenormální jedince?

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Kniha o mateřství. Jinak ji nazvat nad ani nejde. Kniha o mateřství z mnoha a mnoha různých úhlů pohledu - žena, která nemůže mít děti a naproti tomu žena, která jde na potrat. Adopce, náhradní mateřství, - nechat si dítě odnosit, když vlastní mít nemůžeme, kolik stojí bysniss toho nechat si donosit dítě a oproti tomu žena, kterou hmotná nouze a chudoba nutí vzdát se s obrovskou bolestí dítěte. A taky dítě, které nikdy nepozná svého otce. Je matka ta, která dítě vychovává a miluje nebo ta, která ho porodí? Má na dítě větší právo biologická matka nebo adoptivní? Můžeme souhlasit, taky nemusíme, kniha otevírá mnoho témat z oblasti mateřství a z mnoha úhlů jak může člověka potkat.

23.02.2019 5 z 5

Potom Potom Morris Gleitzman

Mimořádně silná knížka o válce z pohledu dětí a o silném (dalo by se říct, že citově rovné sourozeneckému) poutu dvou dětí, jeden z mimořádně smutných příběhů. Těžko více popisovat, ale určitě se řadí mezi až srdcovou záležitost a knihu ze seznamu TOP co jsem v životě četla.

15.01.2018 5 z 5

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

Jeden z velmi silných a expresivních čtenářských zážitků. Jeden z mých Topů z knih o světové válce. Na dané knize knize pro mě bylo velkým zážitkem to, že byla vyprávěná z pohledu malého kluka. Navíc kluka, který na svět nahlíží s dětskou naivitou, ostatně celá kniha je o dětech a o tom, jak válku vnímaly právě ony. Je to moc smutné a přitom nádherné čtení.

04.01.2018 5 z 5

Studna osamění Studna osamění Radclyffe Hall (p)

Dech se tají krásou této knihy. Možná bych ji zkrátila a psala stručněji, ale dlouho se mi do rukou nedostala tak dobrá kniha s queer tématikou.

20.12.2016 5 z 5