Damato Damato komentáře u knih

Želary Želary Květa Legátová (p)

Drsná příroda, drsný život....Moc hezká, ale docela těžká kniha. Občas jsem si musela při čtení srovnat v hlavě, co to vlastně v tu chvíli čtu.Ale rozhodně doporučuji, Stejně hezká je i Jozova Hanule- pro mě byla lehčí. Teprve , když jsem dočetla Návraty do Želar, tak jsem možná byla o kousek blíž k pochopení.

09.05.2015 5 z 5

Deník 1938–1945 Deník 1938–1945 Helga Hošková-Weissová

Tuto knihu jsem četla v časovém sledu s knihou "Vzpomínám na rozinkovou louku". Nechci nic ubírat na neštěstí odsunutých německých občanů, kteří v Sudetech žili po generace, ale rozhodně nezažili takové hrůzy, rozdělení rodin, matek od dětí -( dovede si někdo představit tu hrůzu matky, když ji berou uřvaní nacisti v uniformách z náručí dítě??? a dovede si někdo představit hrůzu malého dítěte, když ho vytrhnou od mámy???, ) a vůbec při odsunu nezažili to co nejen židé, ale i všichni ostatní lidé v jejich -nacistických -koncentrácích- myslím tím politické vězně. Jsem člověk narozený spoustu let po válce, nezažila jsem ji , znám ji jen z vyprávění a z knih, přesto mi připadá, že jsme my jako národ zapomněli být ve střehu a takové podobné knihy by snad měli být povinnou četbou.

30.04.2015 5 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

tahle knížka je určitě někde pečlivě "zašitá" u mamky, byla to její knížka kdykoli jsem ji brala z knihovny , tak s mamčinou poznámkou poznámkou " NEZTRAT JI, NEUMATLEJ JI, VRAť JI ZPÁTKY", prožívala jsem s Blaženkou všechny její prohry i výhry, v době, kdy jsem ji četla poprvé-asi v 10 letech jsem se i na vlastní kůži poprvé setkala se smrtí , kdy mi umřel můj milovaný děda a já díky Blaženě, která si povídala s maminkou jsem se i dál povídala se svým dědou, snad i proto mi ta smrt nepřipadala tak šílená, jak později, kdy odešly i babičky a já pochopila, že se tam odtud opravdu už nevrátí...

28.04.2015 5 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Děkuji náhodě, že jsem tuto stránku "Databáze knih" našla. Objevila jsem zde knihy, které jsem spoustu let hledala a jen matně jsem si vzpomínala, co na nich bylo hezkého. Mezi ně patří i tato nádherná kniha vzpomínek , kterou kdysi měli z knihovny zapůjčenou moji rodiče a já ji tajně četla. Měla jsem spoustu dětských knih pana Lady a jako malé holce mi připadalo divné, že pan Lada měl úplně normální život, měl svoji rodinu a přátele - já jsem jako malá žila v tom, že každý spisovatel žije sám , bydlí v nějakém domečku a nic jiného nedělá, než píše a maluje knihy. Ale tohle je nádherná kniha a moc se těším, až mi obohatí moji knihovnu.

28.04.2015 5 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Četl je můj tatínek- do dnes má na půdě schovaného " Hlasatele", kde před 2.světovou válkou vycházel každý týden jeden příběh, četla jsem je já a můj syn dostal tuto knihu k 10 narozeninám, první co bylo , tak si je hned na první stranu velkými písmeny podepsal -prý abychom mu je nečetli,
když on je dostal a musí si je přečíst první... Úžasná, nadčasová, milá

26.04.2015 5 z 5

Vzpomínám na Rozinkovou louku Vzpomínám na Rozinkovou louku Gudrun Pausewang (p)

Vyrůstala jsem v rodině, kde byli rodiče mých rodičů přímými svědky obou válek, děda byl v odboji, koncentrační tábor zažil na vlastní kůži, takže nacismus, fašismus a Hitler u nás bylo snad i sprosté slovo, které se snad ani nesmělo vyslovit. Přesto jsem tuto knihu četla a i když Němcům neodpustím a něco ve mě stejně zůstává , knihu jsem přečetla jedním dechem. Mladkov, Lichkov i Králíky jsem důvěrně poznala, takže se kniha četla skoro sama. Neměla to paní - tenkrát malá holčička - lehké, ale Češi za války také ne. Můj tatínek má do dnešních dnů v paměti ranní návštěvu gestapa, když si přišli pro dědu a je to pro něj je celoživotní stres. Určitě odsun sudetských Němců nebyl pro ně lehký- žili zde po staletí, měli tady kořeny - ale nikdy se při odsunu nedělily děti od matek, nezažili hrůzu koncentráků,nikdy jim před očima neumírali násilnou smrtí rukou nacistů rodiče, nebo děti.

24.04.2015 2 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Četla jsem ji jako malá, Barbuchy jsem se bála, Kubulu jsem litovala a pořád jsem nemohla pochopit, proč v té zimě nejdou domů za maminkou, do tepla...., ale jinak se mi knížka líbila

24.04.2015 4 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Tuhle milou knížečku jsem tajně četla jako malá, dlouho jsem ji nerozuměla, ale tím, že mi naši říkali, že na to mám čas, tak o to víc mě to lákalo. Teď se k ní občas vracím a mám ji moc ráda, možná i díky filmovému zpracování - v postavách vidím paní Myslíkovou a pana Hrušínského - je to moc milá knížka

24.04.2015 5 z 5

Zrzka z pátého poschodí Zrzka z pátého poschodí Bernard Kurka

Zrzka- to je další knížka po mamce, kterou jsem četla o prázdninách u babičky. Pak se ztratila někde v čase a mamce jsem ji sehnala po antikvariátech k 70 narozeninám - myslím, že jsme dali ten nejpřekvapivější dárek, u kterého i slzička ukápla. Jak moje, tak ségry , tak i mamky.

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Nádherná kniha, zpočátku jsem u ni brečela, litovala jsem Kláru, když nemohla chodit, litovala jsem Heidi, že je nešťastná a pak u dědečka, který byl svéráz si těžko zvykala , ale pak jsem ji moc přála , když se ji v Alpách líbilo a našla si kamaráda a dědeček byl moc fajn.

Tygřík Vaska Tygřík Vaska Olga Vasiljevna Perovskaja

Úžasná kniha, dostala jsem ji k vánocům v r.1974,naši dostavěli dům a já musela změnit kamarády , školu a připadalo mi, že jsem na světě v tu chvíli strašně sama , tuhle knihu jsem četla snad tisíckrát a tygřík Vaska byl v tu dobu můj největší kamarád - do dneška cítím vůni knihy i toho cukroví, co jsem u čtení tajně kradla mamce v kuchyni.

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Tohle je úžasná kniha na kterou jsem v 10 letech narazila v knihovně o prázdninách, do konce prázdnin jsme se se sestrou o ni přetahovali Když jsem si začala o brigádách vydělávat, to byla první kniha, kterou jsem koupila . Do dnešních dnů má čestné míst v knihovně u nás doma.

Míša Kulička v rodném lese Míša Kulička v rodném lese Josef Menzel

Moje úplně první knížka, ještě jsem neuměla číst, ale milovala jsem ji......

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

po přečtení recenzí jsem si ji u nás v knihovně půjčila a během víkendu jsem málem ani rodině neuvařila, jak jsem mohla, tak sem se zašila do nějakého skrytého koutku. Je nádherně smutná a já jsem ráda, že žiji v době ve které žiji

Početnice Početnice Gustav Kníže

tak u této knížky vidím svoji maminku, jak od žehlícího prkna v paneláku 2+1 v 70 letech dohlíží nad mým počítáním.....a rozčiluje se nad mými-od inkoustu omatlanými prstíky ....asi i díky svým rodičům jsem vystudovala.....a že to byly nervy a na rozdíl od čtení, které jsem milovala, jsem matice nepřišla na chuť nikdy

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

u této knihy vidím naší paní učitelku v první třídě, která nás učila: " Alenko stůj auto houká, na něm je v pytlích bílá mouka....." , i první návštěvu knihovny, kdy jsem si půjčila v knihovně v Česká Třebové svoji první knížku, úplně cítím její vůni a svou důležitost, když jsem si ji na noční stolek u postele dala a do dneška ji vidím- byly to pohádky od Erbena. Město i knihovnu jsem vyměnila, ale do dnes je pro mě příjemný zážitek jít do knihovny a probírat se v knížkách

Děvčata z Příkré uličky Děvčata z Příkré uličky Lada Jelínek

Tak tuhle knihu jsem kdysi našla na babiččině půdě, maminka ji četla jako malá holka. Před 40 lety jsem ji četla jako malá holka i já a moc se mi líbila. I když mým dětem a vnučkám už asi nic neříká, pro mě voní dětstvím a příběhy v ní jsou i na dnešní dobu aktuální

17.04.2015 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

neznám ve svém okolí nikoho, kdo by Saturnina nečetl, nebo alespoň o knize neslyšel.Vždyť teta Kateřina se cituje sama....

Nahý jsem přišel na svět Nahý jsem přišel na svět David Weiss

Dostala jsem ji kdysi dávno od své sestry k narozeninám , úchvatné, přečetla jsem ji jedním dechem a od té doby snad tisíckrát a pokaždé v knize nejdu měco nového, co jsem minule buď nepochopila, nebo mi to uletělo.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Moje milovaná knížka, jedna z prvních, které jsem začala číst, tuto knihu četli se stejnou láskou i oba moji synové a doufám , že se dočkám i toho, že mi ji budou číst vnoučata