Damato Damato komentáře u knih

Obyvatelé obce Dlouhá Třebová 2. poloviny 19. a počátku 20. století Obyvatelé obce Dlouhá Třebová 2. poloviny 19. a počátku 20. století Radim Dušek

Do Dlouhé Třebové jsem jezdívala k babičce na prázdniny. Nádherný čas, úžasný kraj. Dnes již jen projíždím, když jedu za rodiči do České Třebové.Očkem ze silnice mrknu na hřbitov a s pozdravem "Ahoj babi, promiň, spěchám k našim"a slíbím si, že příště určitě vystoupím a zajdu za ní. Dědovi vykouřím u hrobu cigaretu-, ať z toho taky něco má- sice jsem ho už neznala, ale prý byl vášnivý kuřák-tak pak po kom jsem, když rodiče vzorňáci a oba dědové čudili - Houby, že nemám vúli, mám to v genech po předcích. Na to , abych koukla i na druhou stranu silnice, na babiččin barák , kde dnes žijí úplně cizí lidé, sílu nemám, Ale zpět ke knize. Jela jsem tento týden do Ústí nad Orlicí, tisíckrát jsem prošla kolem knihkupectví Flétna a vždycky jsem spěchala, dnes jsem taky spěchala, ale jako magnetem přitažená jsem tam vešla a od dveří vidím nažloutlou knihu . Jakmile jsem přečetla titulek už jsem na pana prodavače mávala-tu si vezmu, tu mi zabalte. V životě se mi nestalo, že bych koupila knihu a nepodívala se do ní. Po cestě domů, v autobusu, jsem se dala do čtení. Chudák paní vedle mě. Ne, fat netrpím samomluvou, ale když já nevěděla, přesné číslo popisné, kde se babička narodila a volat mamce- to nešlo, nebylo by to překvapení, dyť má za chvíli narozeniny. Ále pak... já to našla. Koula jsem šťastně na paní vedle mě-ani nevím, jestli to byla ta samá paní co se vedle mě posadila v Ústí a povídám: "Jsou tady a všichni a koukejte i mamka tady je..." Paní se usmála a na nejbližší zastávce vystoupila- pokud šla kvůli mně domů pěšky a šla daleko, opravdu moc se omlouvám, fakt nejsem blázen, já to prostě mám tahle nastavený, když se do něčeho začtu. Nicméně pane Dušku , co takhle Parník? Prosím, prosím...

22.05.2015 5 z 5

Děti slavných rodičů 1 Děti slavných rodičů 1 Josef Březina

Všichni víme, kdo to byli Jungmann,Klicpera,Frič, Palacký, Němcová, Erben, Smetana..........ale známe kdo byli jejich rodiče? Odkud pocházejí jejich rody a jak to bylo s nimi a jejich rodinami dál? Žijí jejich potomci? Tak pane Březino, tahle kniha se Vám povedla a skládám poklonu za takovouhle náročnou a přitom poutavě napsanou knihu.

22.05.2015 5 z 5

Když jsem knihu sehnala, byla jsem moc ráda, těšila jsem se na večer, až doma zalezu do křesla a svět kolem mě zmizí, tak , jak to mám u většiny knížek. Chvílemi jsem měla dojem, že jsem divná- všichni pějí chválu a já ne a ne se začíst., ani hrnek bylinkového čaje pro pohodu to nespravil. Knihu jsem dočetla, pořád jsem čekala, kdy to přijde a já -jako obvykle- zapadnu do knížky a budu se druhý den ráno těšit na večer, až zalezu do křesla....Nechci a nikdy nebudu- vlastně ani nesmím - kritizovat knihy, je v nich úžasná práce těch, kteří měli ten nápad a tu odvahu sednout a začít psát a určitě své čtenáře najdou, ale opravdu jsem se trochu uklidnila, když jsem četla jiné komentáře- prostě jen patřím do jiného okruhu čtenářů, takže knize se ve světě daří, to je bezva, ale v mé knihovně by se ji nelíbilo.

22.05.2015 3 z 5

Zlatovláska (a jiné české pohádky) Zlatovláska (a jiné české pohádky) Karel Jaromír Erben

kniha Zlatovláska byla moji první knihou půjčenou v knihovně. Do dnes ji vidím a cítím její vůni. Díky za to, pane Erbene, díky vám jsem po celý svůj další život poznala nejen vaše krásné knihy, ale naučil jste mě už hned od první třídy mít rád knihy, potažmo češtinu a literaturu.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Snad asi nemá cenu psát, že je to nádherná kniha, protože tohle všichni vědí...Erben je prostě kvalita, ale tohle je prostě bomba. Jedna z mála knih, která přestože povinná, byla čtená snad všemi, kdo měli alespoň trochu rádi literaturu.

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Škoda, že se nedá dát víc než 5 hvězdiček, je to milá kniha, která se musí číst s čokoládou v puse, naštěstí jsem ji dostala pod stromeček, takže vánoční svátky jsem strávila ukrytá za stromečkem, děti jsem radši odeslala k babičce a dědovi , opřená o ústřední topení s cukrovím u sebe na zemi a prostě doba čtení této knihy pro mě byla dokonalost sama.

Bídníci Bídníci Victor Hugo

Úžasná kniha, četla jsem ji, když mi bylo tak 14-15 let a do dneška se ní k ní občas vrátím. Vždycky mě u toho dojde, jak je ten svět pořád stejný, život člověka krásný i bídný a bude to asi na věky věků, co člověk bude člověkem.
Po shlédnutí muzikálu jsem byla velice překvapená, jak to dokázali nádherně zhudebnit a zazpívat a v písni "Hlava mazaná " mi dost dlouho znělo v uších"... žiju i když nasraná...."

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Nádherná kniha, četla jsem ji na doporučení kamarádky, které jsem vehementně tvrdila, že mě bavit nebude, protože "slaďáky nečtu..." Přečetla jsem ji okamžitě, na skoro jeden zátah . Nedalo se od ní odtrhnout.

21.05.2015 4 z 5

Lovcem v tajze Lovcem v tajze Jan Kozák

Náhodou jsem knihu dostala do ruky, když jsem bloumala po knihovně a nevěděla co chci,od té doby jsem ji toužila vlastnit a kdykoli ji číst, je nádherná. A souhlasím s tím, že nejlépe se čte s horkým čajem v posteli, když za okny funí vítr se sněhem.

Člověk bez osudu Člověk bez osudu Imre Kertész

jedno z toho co mě po přečtení napadlo- A není to právě jedna ze strategií nacismu a jemu podobných- dostat z člověka duši, ztratit jakousi svoji vlastní - vrozenou identitu . Právě že oči malého dítěte-mladého chlapce viděly to co viděly, neodnaučily ho lásce, ale vnímání světa očima starého člověka, který svět vnímá právě jen z té stránky kde je dobro, protože zla zažil moře. Nechci říct citové vyprahlosti-protože ten chlapec po dobru a lásce touží- ale prostě ta kniha je psycho, ale moc krásně napsané psycho, mráz jde po zádech nejen z toho co čteme, ale ze stracchu , abychom tohle my nikdy nezažili, aby to nezažily naše děti, aby se toho proboha nedožili žádní naši potomci.

Kašpárek a Spejbl v říši pimprlat Kašpárek a Spejbl v říši pimprlat Frank Wenig

tuhle krásně psanou knížku jsem četla v první třídě-dostala jsem ji za vysvědčení a během prázdnin jsem ji přečetla tam i zpátky, pak jsem ji někomu půjčila a tím ztratila. Ale vím, že se mi příběhy Kašpárka, Spejbla i Kalupinky moc líbily. Sháněla jsem ji, když byly děti malé, ale tenkrát o ni nebylo ani vidu. Až díky Databázi- kdy jsem jen zkusila, jestli tady není......a hurá nejenže tady byla , ale i volná v bazaru. Už se těším až ji budu číst vnoučatům. Obzvláště co mi zůstalo v paměti tak to byly sušenky s meruňkovou marmeládou a pak to, když chtěl Spejbl na Severní kvočnu a chlapeček, který schválně zůstal v hledišti po zavírací době...

21.05.2015 5 z 5

Sága rodu Rotwengelů Sága rodu Rotwengelů Gudrun Pausewang (p)

Podobně jako "Vzpomínání" je kniha napsaná čtivě, je to i pěkné vyprávění o dobách dávno - dávno minulých. Přesto se při čtení kapitol z doby nedávno minulé- nemohu já-sama za sebe - zbavit dojmu, že -přes veškerou snahu paní spisovatelky - se vztahy mezi námi a Němci neuklidnily ani tehdy a ani dnes. Proč jen v nich vidíme chudáky, kteří opustili svoji domovinu - a teď se mi chce říct - kdo s tím začal? , kam šli čeští občané ze Sudet v roce 1938? Kdo se tehdy stěhoval do jejich opuštěných domů?Kde byli - kam se poděli, ztratili, zmizeli -všechny ty české děti odtržené od rodičů, když jim gestapáci zavřeli rodiče? V době odsunu zůstávali německé rodiny při sobě, nikdo jim nebral děti...nikdy se jim nikdo nenávratně neztratil ( samozřejmě vyjma vojáků, kteří byli na frontě). Oni v našich občanech, kteří se s rodinami stěhovali do vnitrozemí v roce 1938 , taky neviděli žádné politováníhodné lidi a taky jim nepomohli. Nebo jsem v životě nečetla o tom, že by nějaký sudetský občan pomohl v r. 1938 českému člověku. Paní spisovatelka určitě píše hezky, o tom žádná , ale jednostranně - lítost nad sudetskými "chudáky" převažuje nad celou tragédií tehdejší doby. .

20.05.2015 1 z 5

Bible Svatá Bible Svatá neznámý - neuveden

Souhlasím s názorem, že Bibli absolutně nelze hodnotit. Čtu ji bezmála 30 let a pořád ji nemám přečtenou, občas ji nerozumím- až někdy časem něco pochopím, občas ji odložím- ale vždycky vím, kde ji najdu, když potřebuji.

12.05.2015 5 z 5

Kluci, holky a Stodůlky 1 Kluci, holky a Stodůlky 1 Eva Bernardinová

Krásná kniha- milovala jsem ji a touto cestou děkuji paní knihovnici, která v 70 letech minulého století pracovala v knihovně v České Třebové ( na Starém náměstí) a knihu mi kdykoli, když byla volná schovala ( přišla na to, když jsem ji chtěla koupit, jakože jsem ji ztratila a přitom jsem ji měla v tašce a měla jsem ji ten den vrátit).Ilustrace byly od paní Aleny Ladové a i tyto obrázky udělaly knihu knihou.Po letech jsem ji sehnala v antikvariátu a ač už jsem byla dospělá s chutí jsem ji během cesty dom přečetla a měla jsem velikou radost, že už je konečně moje.

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

škoda, že jsem nejdříve četla Saturnina- knížka je moc hezká, určitě svoji cenu má, ale Saturnin je prostě Saturnin, nesmí se to asi srovnávat, nechci snižovat kredit autora

11.05.2015 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Nádherně smutno-veselá kniha, čte se jedním dechem,

11.05.2015 5 z 5

Protektorát Čechy a Morava v obrazech Protektorát Čechy a Morava v obrazech Jan Boris Uhlíř

Tak to je kniha, která se u nás doufám bude dědit. Soukromě-našla jsem tam konečně odkaz na odboj, kde byl účastněn můj děda, a tento druh odboje zrovna v době , kdy já jsem se narodila nebyl populární a tím i jakoby zapomenut, ale je tam spousta informací, které jsem nevěděla, ve škole nám je (záměrně?) neřekli...

11.05.2015 5 z 5

Sebastián mezi lidmi Sebastián mezi lidmi Cécile Aubry (p)

"Jednu kásnou zemi znám, slunce tam svítí, louky kvetou tam..."
Nádherný příběh, nádherná kniha, nádherné filmové zpracování,
Voní mi dětstvím, odpoledním lítáním u paneláku (protože kam se hrabou počítače na tu zábavu, kterou vymyslela tlupa dětí ze všech přilehlých vchodů a na střechách garáží se děly panečku věci- to se chce říct- Tam se psaly dějiny ") všichni- i holky jsme chtěli být Sebastián, případně holky krásná Sylvia a bojovali jsme s fašisty, s přírodou, někdy i s majiteli těch garáží, mezi nimiž byl i můj otec a tak trochu jsme jim na těch garážích udělali binčus- ale válka se musela vyhrát, žejo

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

"Moc se s tím nepiplejte, mužští sežerou všechno.Čuňata"
Taky jsem měla takovou bábinku-moje babička byla taky trpělivá,netrpělivá, laskavá, přísná,vtipná, smutná, moudrá, pošetilá, pověrčivá, pobožná, předpojatá a hlavně taky byla moc milovaná. Druhá moje babička ta to je přesně popis "drahébabičky" z knížky. A samozřejmě jsem ji v dětství taky milovala, naučila mě mít ráda knížky, Výsledek výchovy mých babiček je naprosto stejný, jako popisuje Bety- jeden den vytírám štvíry v linoleu a jsem schopná uvařit "majstrštyk", že by i Retigová zaplesala- druhý den se klidně projdu doma v botech a obědu uvařím něco rádoby podobno jídlu, ale jíst se to nedá.....

09.05.2015 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Četla jsem knihu po Želerech a moc se mi líbila. Možná i tím, že jsem viděla nejdříve film a Elišku-Hanuly- jsem v knize viděla jako její filmovou představitelku AG a Jozu jsem viděla jako Györgyho Cserhalma.Ale určitě kniha je úžasná.