Chytuš Chytuš komentáře u knih

Vánoce pro kočku - 23 adventních pohádek a jeden opravdový příběh Vánoce pro kočku - 23 adventních pohádek a jeden opravdový příběh Terezie Radoměřská

Musím souhlasit s komentářem od Lucissia. První pohádka o tom, proč má kočka zatahovací drápky byla báječná. Pak to šlo ale s kvalitou příběhů dolů tak, že jsme nakonec s dětmi celé ani nedočetli... Nevydržela jsem pasáže typu "andílek seděl na obláčku a kýval nohama"... Škoda, očekávání byla opravdu vysoká.

01.01.2017 2 z 5

Karel IV. - Příběh českého krále Karel IV. - Příběh českého krále Veronika Válková

Čteno dětem jako pohádka před spaním, děti byly nadšené a rodiče taky :-) Zkrátka - příběh nás bavil všechny a už jsem půjčila i další díly Kouzelného atlasu :-)

01.01.2017 5 z 5

Zbavte se pýchy Zbavte se pýchy Valerij Vladimirovič Sineľnikov

Krátký, ale výživný text o jednotě. Znovu kniha, kterou nejde "jen" přečíst, je nutné vnitřně pochopit a přijmout do svého života.

01.01.2017 5 z 5

Únos čtvrté princezny Únos čtvrté princezny Julia Golding

Na začátku hned musím přiznat, že se mi do knížky moc nechtělo - v knihovně jsem jí našla v sekci knihy pro děti od 10 let, no a ta obálka chuti do čtení taky nepřidala.. Navíc český název je podle mého názoru taky mimo, ale asi překladatel usoudil, že pouhý překlad z anglického originálu by nebylo tak "cool" pro mladé čtenáře.. Tím ale všechny moje výtky končí. Moje obavy se rozplynuly po přečtení pár stránek a děkuji Bohu (nebo Bohyni :-)), že jsem jí nešla vrátit nečtenou! Vymyšlený svět je prostě famózní, taková středověká fantasy, se vším, co k tomu patří. Příběh byl něco mezi pohádkou a Hrou o trůny - nebyl až tak drsný, ale rozhodně žádná naivní dětská pohádka.. Tashi je sice křehká, ale rozhodně ne ufňukaná princezna, Ramil je sympaťák, romantiky umírněně, zato pár drsných soubojů, jedna velká pijatika a pár narážek jakže to mezi těmi kluky a holkami chodí :-) Hrozně moc mě bavily jednotlivé světy a jejich rozdílnosti, styl života a pojetí náboženství. U knížek se mi moc často nestává, abych si říkala, že by jim slušelo filmové plátno, ale tady by to při správném zpracování byla pecka! Rozhodně doporučuji!

17.12.2016 5 z 5

Rodina: Sladká pouta, která škrtí Rodina: Sladká pouta, která škrtí Erma Bombeck

Tak to byl omyl. Hodně americký styl života, který mě míjí. Pár vtipných postřehů, ale jinak rodinné vztahy k pláči. Bylo mi z textu spíš úzko, než že bych se válela smíchy...

08.12.2016 1 z 5

Očkování proti stresu aneb Psychoenergetické aikido Očkování proti stresu aneb Psychoenergetické aikido Valerij Vladimirovič Sineľnikov

Nádherné, harmonizující a povznášející čtivo, rozhodně doporučuji, jak k přečtení, tak k praktikování v běžném životě. V pár otázkách se mi zase víc vyjasnilo.

08.12.2016 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

"Lidi jsou někdy krásný. Ne tím, jak vypadaj. Ne tím, co říkaj. Jenom tím, co jsou." Dík Ede, počítám, že s knížkama je to podobný. A tahle krásná je.

25.11.2016 5 z 5

Malý miliardář Malý miliardář David Walliams

Čteno dětem před spaním, hezké, poučné tak akorát... Moc se mi líbila hitparáda učitelských sloganů, u té jsem až slzela smíchy :-)

18.11.2016 5 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Nádherný příběh z nezvyklého prostředí, pro nás v ČR úplně vzdáleného, přesto jako by mi Amišská kultura a jejich myšlení byla něčím povědomá. Možná je to jejich základními morálními principy, kdy vlastně není potřeba soudů, složitých zákonů a neprůhledného právního systému, aby celá komunita věděla, co je dobré a správné, a co ne. Z jejich přístupu k odpovědnosti za všechny své činy i myšlenky bychom si měli vzít příklad... Každopádně, stejně jak na konci podotkla pro sebe Ellie, na Katii hodně dlouho nezapomenu. Rozhodně doporučuji!

17.11.2016 5 z 5

Dohoda s nemocí (kniha první) Dohoda s nemocí (kniha první) Valerij Vladimirovič Sineľnikov

Nádherná a pravdivá kniha, krásně mi pomohla utřídit si pro mě známá fakta. Geniální věci jsou vždy jednoduché :-)

08.11.2016 5 z 5

Aramejský Otčenáš. Meditace na Ježíšova slova Aramejský Otčenáš. Meditace na Ježíšova slova Neil Douglas-Klotz

Krásné. Je potřeba prožít a procítit, tahle knížka nejde "jen" přečíst.

31.10.2016 5 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Tak krásnou a dojemnou knihu o lásce, hlavně tedy té mateřské, jsem snad ještě nečetla. Od dočtení se v hlavě k některým událostem stále vracím a přemýšlím o nich. Nádherná kniha, na kterou jen tak nezapomenete, vřele doporučuji!

29.10.2016 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Knížka je rozhodně hodně čtivá, bohužel naplno mě dostala až její třetí část. Asi už bylo té romantiky nebo příliš dokonalé Jenny v prvních dvou částech na mě moc... Sice i v třetí části by se našly nějaké nelogičnosti, ale odpouštím za cenu toho krásného a dojemného konce ("Na zlomené srdce nemají monopol jen mladí"). Láska je prostě krásná v každém věku, když jsou na ni ovšem dva, neníliž pravda, Ellie?

22.10.2016 4 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Vyprávění z pohledu devítiletého klučiny o hrozných věcech, kterým nerozumí (a ani ve svém věku moc rozumět nemůže). Ale právě proto je to tak mrazivé čtení! Bruno se sice hodně čtenářům může zdát nechápavý, ale je to přece jen malý kluk! Kluky v jeho věku opravdu zajímají hlavně kamarádi, svět dospělých chápou přes svoje vidění světa a upřímě mu v tomhle věku nerozumí. Bylo tomu tak tenkrát, není tomu jinak ani dnes. Kdo nevěří, ať si u nějakého devítiletého kluka ověří, co ví o imigrantech, následně srovná se svými názory... Samozřejmě vám takový kluk řekne něco, co slyšel ve škole (tedy záleží na učiteli) nebo doma. Bruno ve škole nemusel o Židech slyšet nic (jak jsme si řekli, záleží na učiteli a ti nebyli všichni úplní fanatici, snažili se prostě plout s dobou, znovu - stejně jako teď, takže pokud nemuseli, tak dění prostě vytěsnili, jako by se nic nedělo..), doma mu na otázku Kdo jsou ti lidi za tím plotem? odpovídá otec, že to ani lidi nejsou a dál se o tom nebaví... Takže si to Bruno srovná tak, jak by si to srovnal každý devítiletý klučina - zajde si na vlastní průzkum, aby to pochopil svojí vlastní optikou. Každopádně k přečtení rozhodně doporučuji, kniha je psaná kouzelným dětským stylem, pro devítileté ale rozhodně není. Pro starší děti, kteří už vědí, o co v té době šlo, rozhodně doporučuji a všem dospělým, kterým jednodušší styl vyprávění nevadí, určitě taky. Protože právě z toho dětského vyprávění ze všech těch hrůz kolem zamrazí ještě víc...

17.10.2016 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Moje seznámení s Jojo :-) Jako první jsem chtěla číst něco jiného, než "Než jsem tě poznala" a musím říct, že pro mě byla tahle knížka trefa do černého. Příběh Sophie byl naprosto dechberoucí, co všechno lidé překonají. A pak celá atmosféra v malém městečku, to jak lidé dokáží být krutí jen kvůli klepům a předsudkům... Na některých místech jsem měla pocit, že se Sophií skoro dýchám, tolik jsem jí rozumněla! Příběh Liv byl také zajímavý, obzvláště děj, který se točil kolem soudu, ale Sophie u mě prostě vede. Hlavně kvůli tomu, že neztratila naději. U obou hrdinek jsou popsané i jejich romantické chvilky, ale nemůžu si pomoct, ty vzpomínky Sophie na život s Édouardem pro mě byly mnohem hmatatelnější a reálnější, než to, co prožívala Liv s Paulem. Romantiky je ale v románě umírněně (nemám ráda přeslazené čtivo :-), takže vřele doporučuji i těm, kteří by se báli, že jde o nějakou ždímačku romantických výlevů lásky :-)

10.10.2016 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Kniha, která ve mně bude rezonovat ještě dlouho... Josef a jeho příběh, kdy hned ze začátku tušíte, že na něm něco úplně nehraje... Co přesně se dozvíte ke konci knížky (všímavý čtenář dřív, než úplně na konci - škoda, že Sage všímavá nebyla, určitě by pak Josefovi řekla něco jiného). Proti tomu Minka a její vyprávění, které je nejsilnější z celé knížky - a to ne kvůli všem těm hrůzám, které zažila, ale hlavně kvůli její lidskosti... Nádherná byla i paralela s Minčiným vymyšleným příběhem o Anie a Aleksovi. Příběh točící se kolem Sage by klidně mohl být kratší, nicméně i v něm byly hodně silné momenty (například dialog mezi Sage a Mary o odpuštění byl výborný). Jediný, kdo mi v knize vyloženě vadil, byl Leo - ta jeho zarputilost bojovat bitvy, které vůbec nejsou jeho a černobílost pohledu... Ale to je jen drobná subjektivní výtka, román jako celek by měl být na seznamu povinné školní literatury.

01.10.2016 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Po děkování pampřekládatel! Já musim fšem písnout že toto je napro sto genitální tílko. Překlát úplná lachůtka! Ste špíčkovej a sfětovej překládatel. Takle si po hrad s jasikem je kozelné a já musim do poručit! Fakt.

10.09.2016 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Styl psaní paní Mornštajnové je prostě báječný a mě osobně se moc líbí. Opět perfektní příběh, točící se kolem jedné (široké) rodiny, vyprávěný s lehkostí. Ale s takovou zvláštní lehkostí, kdy i ty nejhorší činy jsou přesně pojmenované, nicméně bez zbytečných tlaků na čtenáře, takže nakonec v tomto podání vyznívají ještě víc emotivně :-) Knížka plná lidskosti - ale pozor, tím nemyslím hřejivou lidskost, ale spíš to, že je krásně ukázané, jací jsme, jak přemýšlíme a kam naše činy můžou vést. Holt cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly...

05.09.2016 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Nemůžu si pomoct, ale já se zase báječně bavila. Je to prostě letní oddechovka, u které jsem se znova smála nahlas - obzvlášť při líčení školních výletů :-) Těším se na další pokračování, hlavně mě zajímá, jak to bude s Marií a Maxem ;-)

05.09.2016 5 z 5

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

Rozhodně čtivá knížka. Pro mě o 100% lepší válečná část a celý příběh Elsie. Všechno, co se odehrávalo v Americe bylo už prostě moc americké (takže z mého pohledu nadsazené nebo přehnané, neumím to přesně vyjádřit...). Vůbec jsem v průběhu děje měla sem tam pocit, jako by některé části byly napsané až příliš emotivně, jako by autorka tlačila na pilu víc, než je nutné. Nicméně doporučuji přečíst, hlavně kvůli Elsie :-)

05.09.2016 4 z 5