CarolC CarolC komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tahle kniha a příběh celkově je naprosto bez chyby. Nemám slov. Je plná zvratů, ale s neustálou nadějí na lepší zítřek. Hlavní hrdinka se prala se všemi problémy, který ji život nadělil, jak mohla, aby si vydobila nějaký ten kus štěstí. Úžasně zpracované. Už teď se těším, až sáhnu zase po nějaké knize od této autorky.

28.01.2020 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Už dlouho si slibuju, že přečtu nějakou opravdovou detektivku, tak proč nesáhnout rovnou po klasice. Navíc mě kniha zaujala názvem. Christie se s tím v knize moc nemazala a všechno bylo přímočaré, ač do samého konce napínavé, jak kšandy. Líbilo se mi, že jsem do samého konce neměla ani tušení, kdo byl vrah. Kniha je psaná jednoduchým jazykem a i to se mi na ní líbilo. Prosté velmi zdařilé seznámení s detektivním žánrem.

29.11.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Bezmoc, tak bych ji asi popsala jedním slovem. Je to celkem psychologická nálož a člověk si ani nechce představovat, jak by v takovém světě žil on sám. Hodně nadčasové, tím je to zase o něco víc mistrovské dílo. Četlo se to skvěle, ale už teď vím, že ji jednou budu muset přečíst ještě jednou, abych určité věci víc pochopila, ale to bych nebrala jako vadu knihy.

22.04.2023 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Neskutečně syrový příběh, ale zároveň neskutečně emotivně podaný. Kolikrát vás během čtení mrazí a kolikrát se vám derou slzy do očí a během otáčení stránek si oči musíte utírat. Mistrovsky napsané dílo, které jsem dlouho odkládala, protože ač miluju Backmana, hrozně jsem se bála, že tohle mě nebude bavit. Nakonec mě to zasáhlo jako blesk z čistého nebe a po dočtení to pokládám za to nejlepší, co jsem od něj doposud četla. Na těch několika stránkách mi docvaklo o čem všem je rodičovství a co všechno mě čeká a že to bude sakra dlouhá náročná cesta, ze které mám vlastně strach, abych ji zvládla. Děkuji vám pane Backmane, jak mi vaše příběhy v knihách otvírají oči, a jak mě vždy zasáhnou natolik, jako kdybych měla pocit, že čtu o něm, koho znám.

17.10.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Docela jsem se toho téma docela bála. '89 rok jsem nezažila. Jsem ročník až '91. V první části jsem měla docela problém se začíst, ale s přidáním druhé postavy to nabralo obrátky a už jsem ji slupla jako malinu. Na konci knihy mnou otřásala hrůza. Myslím si, že Mornštajnová dokonale vykreslila celou tu hrůzu, jak by to mohlo dopadnout. Často jsem si u čtení rozpomínala na knihy s tématikou KLDR, ale možná to někdo může brát jako špatné přirovnání. Kniha mě sebrala. Hana mi zůstala dlouho pod kůží a Listopád se tam na nekonečnou dobu vryje zajisté taktéž. Nechápu, jak mohl být někdo z knihy zklamaný, že to bylo nezáživné. Kdo to tak hodnotí, tak asi neumí číst mezi řádky a nepochopil ji tak, jak byla zamýšlena.

09.05.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Takové moje vzpomínkové čtení. Četla jsem ji před lety k maturitě a teď ji po té dlouhé době vytáhla a přečetla znovu. V téhle době takové pohlazení po duši, přesně to jsem potřebovala. Přijde mi to celé jak ze života, každý má v okruhu svou tetu Kateřinu. Skvělé zábavné čtení. Nemám nic, za co bych zde chtěla strhávat hvězdičky.

13.03.2022 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Knihu jsem četla poprvé před lety k maturitě a teď jsem se k ní vrátila, abych si ji připomněla a byla přesně taková, jak jsem si ji pamatovala. Petr a Lucie patří k těm dílům, které mám z maturitní četby nejraději a u této knihy se mi líbí jakyk, jakým je celá kniha psána. Tedy, chci říct, že i překlad je podle mého velmi povedený. Možná pro někoho jednoduchý děj, možná až naivně zamilovaný, ale proč ne? Láska x válka x zbytečná smrt a na to většina válečných spisovatelů chtěla poukázat, že válka zavinila tisíce zbytečných smrtí. Zabila mladé životy, zabila mladou lásku a tím z velké části i budoucnost. Za mě povedené! Miluju tu knihu :-).

12.04.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Depka! Depka od začátku až do konce, ale tak skvostně napsaná na těch pár stránkách, že jsem každou stranu celého toho nešťastného příběhu doslova hltala i přes tu veškerou hrůzu. Naprosto mě děsí, že to co se v knize dočtete se v rodinách opravdu odehrává. Autorka to ale popsala velmi slibně. Často se mi chtělo u příběhu vážně brečet a matka Barunky je neskutečná kr*va, která se nedá nazvat člověkem, natož matkou. Jedná se o opravdu silný příběh, který i přes veškerou hrůzu slupnete, jako malinu.

09.02.2021 5 z 5

Nejdřívě tento text Backman sepsal jako článek na svůj blog. Pak ho několik lidí udolalo, aby to vydal knižně a díky bohu! Jinak by mi toto skvělé dílo s velkou pravděpodobností uteklo a určitě bych nebyla jediná. Je to nádherné, ale smutné zároveň. Backman dokáže to, že se na jedné a té samé straně smějete a brečíte zároveň. Tady spíš brečíte, ale vlastně se kolikrát potají usmíváte, protože tam je tolik nádherných chvil a životních mouder - o lásce, o životě, o stáří. Nemohla jsem letošní rok začít lepší knihou.

04.01.2024 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Už jsem od autorky četla Vrány. Ty mi přišly ještě o fous lepší svou naléhavostí, ale tady vlastně také není nic, co bych mohla úplně kritizovat. Bylo to skvělé! Moc se mi líbil popis lékařského prosředí. Příběh měl velmi dobrý spád a Hynkovi jsem neuvěřitelně fandila. Popis muže v takovém životním rozpoložení mi přišel famózní. Autorce jsem to rozhodně věřila a neměla jsem žádné pochybnosti. Po knize jsem šáhla spíš kvůli čtenářské výzvě, ale hrozně moc mě překvapila. Skvělé!

03.05.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Moje kultovka a naprostá krevní skupina. Jsem generace HP a tohle nejde hodnotit jinak než 5*. Vrátila jsem se k této knize po dlouhých 10 letech, kdy jsem zůstala v posteli s nemocí a do postele to byl ten nejlepší výběr. Doteď mi není jasné, jak Rowling mohla vymyslet celý ten svět a ten její styl vyprávění? Nemám slov!

22.05.2021 5 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

To byla tak nádherná kniha! Zaujala mě obálkou a názvem a ank trošku jsem nevěděla, co čekat. Už dlouho jsem nečetla nic tak napínavého a už dlouho jsem nedala přednost posledním stránkám knize před spánkem. Tady se to ale stalo. Ano, odehrává se tam, možná pro někoho, zbytečná lovestory, ale tady mi to vůbec nevadilo. Hrozně smutná kniha, ale zároveň plná naděje s chutí žít. Přijde mi hodně typově jako Eleanor se má vážně skvěle, ale tu jsem si také zamilovala. Strašně moc se mi líbila hlavní postava Viollet, už dlouho jsem si tolik nezamilovala nějakou postavu. Nemám co víc. Už teď vím, že na konci roku bude tahle kniha to nej, co jsem během roku četla. Kniha je smutná, ale zároveň hezky pohladí.

05.03.2024 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hodnotit tuhle knihu je pro mě vcelku obtížné. Zároveň znám daleko lepší knihy s tématikou holocaustu (taková Vypravěčka či Zlodějka knih). Zde uvádím tu hvězdu navíc za samotný konec a rozuzlení, což se mi opravdu líbilo. Zároveň, jak píšu, za mě jsou daleko lepší knižní počiny, ale zde si Hana tu hvězdu navíc zasloužila právě samotným koncem, a jak se jednotlivé osudy vzájemně proplétaly postupně víc a víc.

26.08.2020 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Po letech zase jednou nádherný čtenářský návrat. Pottera prostě miluji a celé jeho prostředí. Rowling se postarala o dokonalý kult a v tomto druhém pokračování to opět dokazuje, že ona je paní spisovatelka. Tajemná komnata je stejně napínavá, jako Kámen mudrců a hluchá místa tu opravdu nejsou.

31.07.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Mám moc ráda knihy z prostředí koncentračních táborů, takže jsem u této moc dlouho neváhala. Příběh byl skvělý a výborně graduje. Obdivuhodné, čím si Zuzana musela projít. Jen mi asi ten konec přišel moc useknutý a moc se mi nelíbil styl, jak to celé bylo napsané a často mi to vadilo.

05.02.2023 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Moje první seznámení s autorkou a že jsem se na něj chystala dlouho! Intenzivně smutné čtení, ale přesto tak čtivé, že mi kniha nedovolila, ji na delší dobu odložit, a tak jsem ji přečetla během pár hodin. Musím říct, že mi to připomíná tou depresivní náladou Mornštajnovou a několikrát se mi vybavily i Vrány. Chování postav se může zdát nelogické, především chování matky, ale mně to tak nepřišlo. K její povaze to sedělo. Kniha se skvěle četla a pasáže o houbách mě bavily moc. Jen musím uznat, že ten samotný neuzavřený konec mě zklamal, čekala bych tady závěr trošku víc jasnější.

04.02.2022 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Geniální! Jediné, co mě mrzí, že jsem neměla čas tento skvost přečíst najednou, proto nemůžu dát plný počet hvězdiček. Kolikrát jsem se uprostřed čtení musela zastavit a nějaký odstavec si vyfotit, jak mě to kolikrát zaujalo daná myšlenka nebo vtip.

06.09.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

To bylo tak super čtení! Sice nenáročné, ale to čtení mezi řádky. Naprosto super! Hrozně se mi celá kniha líbila. Nora byla skvělá. Konec se mi také líbil. Celé to bylo nenásilně motivační a člověk si během čtení mnohé uvědomil. Prostě pecka. Opravdu se mi to strašně moc líbilo a to jsem na začátku moc očekávání neměla a o to víc mě kniha překvapila.

04.03.2023 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

(SPOILER) Velmi silná kniha. Hodně smutná, ale také plná naděje, která umírá poslední. Neskutečné, co lidské tělo a vůle dokáže zvládnout a přežít. Kruté zacházení a nelidské podmínky, o kterých je tady podrobně psáno, ale stejně nechápete, jak se to dalo přežít týden... natož několik let, jako v případě Liny.
Už jsem četla několik knih z prostředí německých koncentračních táborů. Tahle z prostředí gulagu byla první. Pokud jsem nechápala, jak někdo mohl přežít koncentrák, přežití v gulagu nechápu ještě víc.
Jakákoliv zrůda se může pokoušet zlomit lidskou skořápku, ale pokud má člověk obrovskou vůli žít, stejně se to i té největší zrůdě nepovede. Naopak Kreckij ukázala, že v sobě stále kus lidskosti má.
Moc se mi i líbilo zabroušení k umění. Během čtení jsem si na internetu hledala, jak vypadají jednotlivé obrazy, o kterých autorka v příběhu vypráví. Vneslo to do příběhu zase další velmi zajímavou linii.

22.03.2024 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Naprosto strhující děj, od začátku do konce je děj absolutně našponovaný. Nemám slov! Dokonalé! Naprosto brilantní klasická kingovka. Přečetla jsem na čtyři delší zátahy. Nešlo jinak, kniha měla nějakou zvláštní moc.

28.04.2020 5 z 5