Deset malých černoušků

Deset malých černoušků

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých...celý text

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný.
Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu.
Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328032/christie-deset-malych-cernousku-Z8q-328032.jpg 4.72388
Originální název:

Ten Little Niggers/And Then There Were None (1939)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (395)

Přidat komentář
Lumíček
18. února

Vyborna kniha. Vse na sebe skvele navazovalo. Detektivka splnila vse, co mela. Napeti a dokonce strach, necist v noci v prazdnem dome :) Vubec jsem nepoznala, kdo je vrah a byla jsem dost prekvapena zaverem. Urcite doporucuji. Uz se tesim az si od Agathy prectu neco dalsiho.

PetullaN
17. února

Skvělá kniha, čte se jedním dechem.

Anonymka1
16. února

Kniha mě naprosto ohromila! Nečekaná zápletka a skvělý styl psaní. Nelze nic této detektivce vytknout! Napínavé od začátku do konce. Vše do sebe krásně zapadalo, dětská říkanka, figurky a lidi. Den po přečtení jsem se koukala i na film a za mě je osobně lepší kniha. Určitě doporučuji !

Knihomol3301
12. února

Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst dlouho a nesmírně jsem se na ni těšila. Když jsem ji začala číst, nemohla jsem se od ní odtrhnou a musela jsem ji dočíst až dokonce. Naprosto úžasná kniha, která předčila moje očekávání...všechno je tak úžasně promyšlené a zapadá do sebe. Už se nemůžu dočkat až si přečtu autorčiny další knihy :)).

kackahracka
10. února

Tak jsem si tuhle knížku přečetla po nějakých 15 letech znovu, trochu nejistá, jestli si nezkazím ten dojem, který na mě tehdy udělala, ale je to jedna z mála knih, které nezklamou v žádném věku. Sloh pravda trochu pokulhává, těžko říct, jestli jsou některé z neobratných obratů vinou špatného překladu-nic to ale nemění na tom, že je to jedna z nejlépe napsaných detektivek, co jsem kdy četla. Pamatuju si ten pocit před těmi lety, kdy jsem do posledního momentu netušila, kdo je vrah, dokonce ani tehdy, dokud na scéně nezůstali jen dva podezřelí a závěrečná kapitola mě doslova znehybněla v němém úžasu. Zážitek to byl tak silný, že jsem ho bohužel nezapomněla, a tak ta četba napodruhé ztratila to hlavní kouzlo ze závěrečného odhalení. Přesto-nejde jinak než pět hvězd. Tahle detektivka je prostě top!

Makyyy
09. února

Dlouho jsem si knihu chtela precist,v knihovne i knihkupectvich nebyla k dosazeni.Manzel mi ji zahadne sehnal jako darek k svatku a ja ji hned louskla.Rikam "fenomenalni" a nadcasova detektivka,vraha jsem neuhadla ☺,coz me fascinuje nejvic,protoze mivam docela dobre tipy.Paradni cteni.Vrele doporucuji.

taenia7712
09. února

Jedna z mých nejoblíbenějších od A. Christie. Četla jsem jí jako první a byla pro mě knihou kvůli které jsem si musela koupit dalších 30 od této autorky. :)

martina9959
06. února

Tato kniha je prostě geniálním a mistrovským dílem! Nenechala mne ani chvilinku bez napětí, ani chvilinku bez touhy se co nejdříve dozvědět, kdo je vrah! Precizně propracované dílo s úžasným koncem! Zaslouží si obrovský obdiv.
Agatha Christie pro mne bude navždy tou nejlepší a nejzdatnější královnou detektivky!

tomaserd
03. února

Tak dočteno, tato kniha je jedním slovem brilantní a dokonalá !!!!
Za mě je to nejlepší detektivka co jsem kdy četl ale tak je to Agatha Christie
tak se není čemu divit, kdo ještě nic od Agathy nečetl tak tato kniha je ta pravá.

handlovas
03. února

Výborná knížka. Příjemná změna oproti severským detektivkám, doporučuju všema deseti :)

OOOliva
31. ledna

Detektivky nečtu, neboť je jich plná televize (a většina z nich není nijak kvalitní), ale knížku mi doporučila a propůjčila kamarádka. První knížku, kterou čtu od Agathy Christie a už vím, že televizní detektivky se poměrně dost liší od těch knižních. Ale teď ke knížce. Opravdu se mi líbí námět s umírajicími vrahy a s pohledem na šílencovu psychiku.

kackamy
31. ledna

- s p o i l e r y -
Tahle knížka mě vážně bavila. Začetla jsem se do ní po zhlédnutí prvního dílu stejnojmenného seriálu z roku 2015 a měla ji přečtenou během chvíle. Měla jsem svou teorii o tom, kdo je vrah a musím říct, že jsem nebyla tak úplně daleko od pravdy. Během celého příběhu se snadno vžijete do toho, co se odehrává na ostrově a sami se neubráníte pocitu paranoi. Na konci příběhu, před epilogem, když se Vera oběsila, jsem byla tak nějak vyvedená z míry a přiznávám, že jsem trochu nechápala. Říkala jsem si jen "cože? takže to udělal Lombard? to nedává smysl, to je teda blbý.." Pak přišel epilog a další překvápko.
I když vám je hned od začátku trochu jasné, že nejspíš všichni umřou (to ostatně napovídá i originální název knihy), stejně jim tak trochu fandíte a přejete si, aby z toho alespoň někdo vyvázl. Na konci se ale vaše pocity ohledně postav zaručeně změní a dojde vám, že to vlastně byli do jednoho nečestní a špatní lidé a že vás jejich osud zas až tolik nemrzí.

Eve_linnka
31. ledna

10 malých černoušků mě teda moc nenadchlo. Chybělo mi tam napětí.
http://zivotjehappy.blogspot.cz/2017/01/co-prave-ctu-deset-malych-cernousku.html

dom.ini
31. ledna

Geniální!!! Kraťoučká knížka, která ve mě však zanechala hluboký dojem. Má užasnou dusivou atmosféru, úžasně vykreslené postavy a přiznám se, že chvilemi jsem se bála, i když jsem ji četla za bílého dne. Byla to moje první knížka od Agathy Christie a určitě ne poslední.

alef
30. ledna

Detektivky nijak zvlášť nevyhledávám a moc jich nečtu, ovšem paní Agáta, to je čestná výjimka ... když mám sáhnout po detektivce, je moje volba do velké míry celkem jednoznačná :-) ...
... a tak jsem se zas jednou vydala, spolu s ostatními hrdiny tohoto až hororového příběhu, na anglický venkov, na ostrov, do luxusního sídla, které z počátku navozuje klid a pohodu (to se mi na příbězích paní Agáty líbí :-), no a když jste tak pěkně usazení v křesle, popíjíte čaj, můžete si položit otázku: Co se asi tak může stát, když dáte dětskou říkanku do rukou šílence? ... nic víc a nic míň, než, že se všichni zúčastnění velice záhy dozví svůj osud :-), stanete se tak hned vzápětí svědky toho, jak všichni stanou tváří v tvář spravedlnosti za činy, které spáchali v minulosti a nebyli za ně po právu potrestáni ... opravdu všichni, vč. toho posledního:
„Jeden malý vojáček vztek měl na svět zrádný,
proto se sám oběsil – a tak nezbyl žádný.“

Následuje vrcholná etapa ... hrůzy a vzájemného podezřívání (jak jinak, než že se, s narůstajícím počtem nevyjasněných úmrtí, mezi zúčastněnými – tedy spíš zbývajícími zúčastněnými :-), začínají objevovat různé teorie vysvětlující uplynulé události) ...a posléze smrti (vynalézavé a dost brutální).

S polknutím posledního doušku čaje se rázem ocitnete na konci příběhu, na konci autorčiny vynalézavé hry, během níž nám dovolila postupně nahlédnout do minulosti a myšlenek všech zúčastněných ... a to je to, co mě na jejích příbězích vždy zaujme :-).

Paní Agáta byla na tento svůj román patřičně hrdá, ve své autobiografii napsala: „Napsala jsem tu knihu po příšerně složitém promýšlení a měla jsem radost, co jsem z toho udělala. Bylo to jasné, jednoduché, neproniknutelné, a přece to mělo dokonale logické vysvětlení.“

Vladísek
29. ledna

Deset malých černoušků je první knihou, kterou jsem od Agathy Christie přečetla. Nedávno jsem měla možnost v televizi shlédnout stejnojmenný film, ale vzhledem k tomu, že jsem u něho usínala (určitě ne proto, že by mě nudil) a nebyla jsem s to ho dokoukat, řekla jsem si, že bude možná lepší a jistější, knihu si pořídit a přečíst:) Prostě jsem potřebovala vědět, kdo je vrah. Určitě nelituji. Kniha se mi velmi líbila. Čte se rychle a není to jen tím, že má poměrně málo stránek, ale určitě má na tom svůj podíl i to, že čtenáři to "nedá" a potřebuje si svůj úsudek, kdo že je tím tajemným vrahem, ověřit co nejrychleji. Za mě rozhodně plný počet hvězd!

martina1199
28. ledna

Brilantní od začátku do konce :-)

zeros
28. ledna

Jednoznačně to nejlepší, co jsem od A. Christie četl. A dost možná nejen od ní, alespoň v tomto žánru. Příběh má neskutečnou atmosféru a graduje po celou dobu, takže knihu nechcete odložit.

Gabetina
26. ledna

Druhá knížka od Agathy, co jsem četla. A bylo to něco! Nechápu, že jsem na tu knihu nenarazila dříve. Výborná, opravdu smekám... A kdo je vrah? Netroufla jsem si na někoho vsadit, protože jsem celou dobu tápala a proto epilog a vůbec to rozuzlení mě dostalo.)

Anyzz
26. ledna

Nemám slov. Ještě teď, po několika hodinách po dočtení, lapám po dechu. Jednoznačně mistrovské dílo mistrovské královny detektivek. Pro mě už druhá kniha, kterou bych s velkou úctou a radostí ocenila přinejmenším šesti velkolepými hvězdičkami.

megrin
24. ledna

Přidávám se k nadšení, skvělá kniha

Schamila
21. ledna

Před hoooodně dávnem jsem koukala na první film pod stejným názvem, na konec jsem si již nepamatovala, nedávno novější film - dva díly, vždy jsem usnula a konec neznám. No a teď jsem si přečetla knížku a fakt dobrýýýýý, tak to umí málokdo, držet v napětí a v nevědomosti čtenáře a ž do samotného konce ...

knihomolka23
20. ledna

Asi nejlepší, co jsem kdy četla od Agathy Christie...

Anetinecka
19. ledna

WOW! Děkuji za tuhle knihu. na doporučení spoustu kamarádek, které to četly jako povinnou četbu jsem nakonec neodolala a četla jsem ji jedním dechem a to je co říct, protože nejsem zrovna fanoušek detektivek. Ale myslím si, že tahle kniha by mohla být mým odrazovým můstkem k detektivkám. Musím říct, že mi z toho šla hlava kolem na to snažit se odhalit vraha. Každou chvíli jsem podezřívala někoho jiného a za mě ten vrah nešel odhalit. Ještě, že tam byl epilog, kde to bylo krásně vysvětleno a já konečně mohla "odhalit" vraha.

Mali88
18. ledna

Tohle se mi moc líbilo. Ač kraťoučký příběh, tak plný napětí a hlavně svižný. Žádné omáčky okolo. Do konce jsem netušila kdo je vrah. Toho jsem poznala až u epilogu, kde je vše vlastně vysvětleno :)
Byla to moje první kniha od Agathy (když nepočítám pár zfilmovaných příběhů Slečny Marplově nebo Hercuilla). Myslím, že do budoucná dám Agathě šanci, protože příběhy ze staré Anglie se mi moc líbí.

petunkav
16. ledna

Už dlouho jsem od Agathy Christie žádnou dektivku nečetla.
Ale tato klasika mě nezklamala. Napínavá, svižná, moc pěkná..........

denib
07. ledna

Mám hodně ráda knihy od Agathy Christie, ale tato kniha vede. Celou dobu se stupňuje napětí a jako vždy u jejích knih jsem až do konce vůbec netušila, kdo je vrah. Nyní už jsem tu knihu četla několikrát a stále mě baví.

čtenářka4
26.12.2016

Jedna z nejlepších detektivek Agathy Christie a možná vůbec celkově. Originální, napínavé a opět brilantní konec.

cantona
17.12.2016

Tak na to jak je tento román starý tak je výborný! Četl se suprově a až do konce jsem fakt netušil, kdo je oním vrahem. Filmové zpracování jsem viděl asi před dvaceti lety takže si vůbec nevzpomenu jak to dopadlo. Tady to taky vypadalo na nadpřirozené věci a pak přišlo ruzuzlení, které jsem fakt nedomyslil. Takže za pět! :-)

SonaH
16.12.2016

Geniální Agatha Christie, která vlastně dala touto knihou námět všem těm filmům s tématikou typu skupinky lidí někde zavřených a vlastně i dnes oblíbeným únikovým hrám. Útlá knížka, která se snadno čte, chytne a nepustí. Je teď i celkem nový krátký seriál na motivy této knížky: "Až tam nezbyl žádný" a docela se i drží předlohy: http://www.csfd.cz/film/53132-az-tam-nezbyl-zadny/prehled/ ale kniha je samozřejmě lepší.