Deset malých černoušků

Deset malých černoušků

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset ma... celý text

Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu.
Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328032/christie-deset-malych-cernousku-Z8q-328032.jpg 4.72545

Ten Little Niggers/And Then There Were None (1939)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

roman5388
včera

kniha ma spád i potřebné zvraty, že když si člověk myslí, že ví, kdo je vrah, nakonec je vše jinak

Pitbullka

Prvni kniha, co jsem od autorky cetla a jsem nadsena. Opravdu jsem do posledni chvilky netusila, kdo je vrahem. Skvele cteni!

Frity

Tuto knížku jsem dostala jako první dárek od manžela, takže je to pro mě srdeční záležitost:-) Příběh je geniálně promyšlený, skvěle vykreslená atmosféra a prostředí, nečekané rozuzlení. Dokonalé.

shimice

Geniální :-)

planet129

Detektivky nemám vůbec ráda, ale tahle je výjimkou. Již od druhé kapitoly jsem tušila, kdo je vrahem, ale to mne od čtení neodradilo. Velmi se mi líbil nápad vraždit oběti podle říkanky. Tomu já říkám propracovaný děj!

Thromulus

Detektivky obvykle nečtu, ale na doporučení jsem se pustil do této knihy a rozhodně stála za to! Kniha se čte moc dobře a děj je opravdu propracovaný, tak, že čtenář až do konce knihy nemůže tušit, jak to vlastně všechno je...

Pavelpi

Agatha Christie není moje parketa,ale tahle kniha je světová.Velmi dobře se to čte,žádná rozvláčnost a popisy,má to spád.Četl jsem od autorky několik knih,ale tahle je podle mne nejlepší.

Petrben

Geniální příběh, s geniální zápletkou a ještě geniálnějším rozuzlením. Běhal mi při tom mráz po zádech.

Raquelle

Nejlepší detektivka vůbec. Kniha se četla doslova jedním dechem. Smekám před autorkou, za to že dokázala vymyslet tak spletitý příběh, prostě geniální!

tanjaj

Skvělá detektivka.

kozisek1

Moje první seznámení s autorkou, a příjemně překvapena. Přečtu i další.

Maratka

U téhle detektivky jsem se ani na chvíli nenudila, byla zvědavá, jak to dopadne, celou dobu žasla nad tím, jak poutavě se dá napsat příběh, vtáhnout čtenáře do děje. A když jsem dočetla, bylo mi líto, že už to nebude pokračovat. Vřele doporučuji!

Ester71

Perfektní, napínavé, brilantní..

Shui-Xian

Naprosto geniální detektivka - brilantně promyšlená, s úžasným spádem. A co je nejdůležitější: s pointou, kterou se čtenář jen tak nedovtípí. Ďábelské! :-)

bakjo95

LEGENDÁRNÍ

Autorka od samého začátku mlží tím způsobem, že si nikdo nemůže být úplně jistý tím, kdo je pan Namy. Když už jsem začínal nabírat dojmu, že je to soudce Wargrave, protože vzhledem k situaci se choval nepřiměřeně stoicky, tak ho vrah zastřelil, nebo to alespoň tak na první pohled vypadalo (neměl jsem nejmenší podezření, že by mohl mít tak rafinovaný plán). Ke konci jsem byl už úplně marný, vůbec jsem netušil, kdo a jak něco mohl tak promyslet a uskutečnit, nebýt epilogu, tak na to nepřijdu.
Dětské hrátky v podobě epické básničky a mizejících černoušků jenom umocňovaly dojem z celkově geniálně napsané detektivky. Doporučuji - 110%

konicekbily

Nejlepší detektivka všech dob. Podle mého názoru nebude a nemůže být nikdy překonána, protože je zde dokonale vyřešena "záhada zamčeného pokoje- viz A. E.Poe", dokonale vysvětleny jevy nevysvětlitelné "jako Sherlock Holmes v psovi Baskervillském" a podáno závěrečné shrnutí celého příběhu tak dokonale, že nemohou vzniknou žádné pochybnosti o tom , že by to tak být nemohlo a čtenář nabývá dojmu, že mu bylo vše vysvětleno, nic není skryto, nic není odbyto a dokonce, jako já, není tam nic, co bych tam nechtěl, aby tam bylo nebo co naopak - nechci nic doplnit!

Eremites

Moje premiérové setkání s touto první dámou detektivky a rozhodně mne nezklamala. Dílko ač rozsahem útlé, náplní přímo luxusní! Skvěle strávená jedna pošmourná neděle.

Prey

Působivá ostrovní vyvražďovačka, ve které nechybí suchý anglický humor. Detektivní linka, kdo je vrahem, je skvělá. Včetně klíčového vodítka pro pozorného čtenáře, které přichází těsně před nádherným finálním rozuzlením. Oblíbenost knihy vychází z umu autorky zaujmout, napínat, bavit. Přinést chytré detaily. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že je to jeden z titulů, které jsou vlastně napsány špatně, kdybychom v tom začali šťourat. Mužské postavy mi lehce splývají i při opakovaném čtení, protože intro je na tolik charakterů a činů velmi rychlé. Hlavní děj je okatě vykalkulovaný, takže přes nevybíravé násilí připomíná frašku. Kdybychom se o někoho z hrdinů dokázali opravdu bát, někomu fandit, to by byly teprve stažené půlky. V jiném rozsahu a tónu z toho mohlo být víc psychologického bahna. Takhle je to poutavá historka k čaji o páté. Ale vadí to, když lepší jste neslyšeli? (Čteno v překladu J. Z. Nováka.)

michaela.ne

Tak dlouho jsem se na ní chystala, otálela a nakonec jen lituji, že jsem to neudělala dřív. Dřív, před tou spoustou knih, které téhle nesahají ani po podrážky bot. Agatha dokázala perfektně a podrobně představit 10 lidí na 200 stránkách, ostatní autoři představují ani ne polovinu na 500-600 stránkách. Nic nepřebývalo a nic nechybělo. Byla jsem mile překvapena vrahem, neboť moje podezření lpělo na úplně jiné osobě. Závěr je perfektní třešnička už na tak výborném dortu.

mari.seri

A. Christie opět nezklamala, spíš naopak. Kniha zajímavá a čtivá hned od prvních stránek. Vykreslení charakteru, osudu a svědomí hrdinů naprosto dokonalé. Závěr opravdu brilantní. Jedna z nejlepších jejích detektivek. Ještě teď mám v hlavě říkanku deset malých černoušků ....

Joges

S tímto titulem jsem se dříve nesetkal. Schválně jsem se vyhýbal filmovým zpracováním, abych si knihu vychutnal. Nelituji! Deset malých černoušků v knižní podobě je geniální, důmyslné dílko, dějově bohaté a propletené, které graduje a neustále napíná. Závěrečný a podstatný Rukopisný dokument pak všechno vysvětluje, spokojil bych se však i s Epilogem. Ale mlčím, celkově je to mimořádná detektivka, která právem sídlí v čele žebříčků.

coquus

Tohle byla opravdu chuťovka: zajímavý nápad a napětí prakticky do poslední chvíle. Žádné filmové zpracování této knihy jsem předtím neviděl, takže jsem si příběh opravdu vychutnal. Výborně popsané charaktery postav, atmosféra celého příběhu a svižný děj prostě nutí ke čtení další a další stránky. Doporučuji.

bajinecka

Dlouhatansky dlouho jsem odolavala ji cist-bala jsem se,ze budu zklamana,jako u jinych opevovanych klasickych del (napr. 1984,kt. jsem ani nedocetla) nebo ze se bude cist hur,protoze bude psana "starou" cestinou/anglictinou. Kdyz pak v TV bezel serial,radsi jsem se na nej nedivala,abych casem neprisla o prekvapeni.Dobre jsem udelala. Protoze kdyz jsem se k cetbe nakonec odhodlala (v knihovne nemozne sehnat,ale nastesti jsem ukoristila dilo "3x vrazdy"),byla jsem totalne unesena! Na konci jsem si rikala :"Coze-on?!" Myslela jsem si,ze teda 4 hvezdy jsou i tak zaslouzene. Ale epilog me odrovnal-tohle vymyslet muze opravdu jen genius!! Epilog byl podle me opravdu dulezity,navic jak se v nem pise-co by to bylo za umelecke dilo,kdyby o nem nikdo nevedel?:-)

LuckaaK

Přiznám se, že jsem nikdy neviděla ani žádné zfilmování této knihy, takže jsem netušila, do čeho jdu a byla jsem ohromená! Nejdřív jsem se trochu bála, že se mi bude špatně číst kvůli tomu, že pochází "z jiné doby", ale do toho jsem se hned dostala a zhltla jsem jí za dva večery. Přiznám se, že jsem celou dobu netušila, kdo je vrah... :-). Už se těším na další knihy!

Fazolka2017

Dokázal by dnes někdo v tak malé útlé knížce vytvořit tak geniální příběh ? Dnešní někteří autoři slohovek ( nelze je nazvat spisovateli, protože bychom tím urazili ty skutečné jako byla Agatha ) by to nedokázali i kdyby se stavěli na hlavu. Černoušky jsem za svůj život četla už několikrát a pokaždé žasnu a užívám si to. Miluju tě Agi !!!!

mekkejla

Naprosto naplnila má vysoká očekávání!

aginecka

Geniálně vystavěné. Víte, jak to dopadne, a stejně nemůžete přestat číst.

Eeli

Čtivá a velmi napínavá "detektivka", v níž je celá kniha věnována páchání zločinu a posledních pár stran jeho vyřešení nebo v tomto případě spíše vysvětlení. Příběh je psán srozumitelně, jasně a jednoduše, čímž se zdařilo ve čtenáři stupňovat napětí, strach i zvědavost. Moc se mi líbil neotřelý nápad s dětskou říkankou a soškami, což jen podnítilo tajemnou a nebezpečnou atmosféru a zesílilo očekávání ze strany čtenáře. Popisy prostředí a hlubší charakteristiky postav tak šlo bez problémů postrádat. Rozuzlení bylo na můj vkus příliš uspěchané a i když ho autorka měla dopředu jistě dobře promyšlené tak, aby korespondovalo s dějem, vyvolalo ve mě zcela opačný dojem. Ale ani toto malé zklamání ze závěru nezastíní ty pocity mrazení při čtení, které autorka umí ve čtenáři vzbudit.

BlackFairy

Moje první setkání s touto dámou a hned láska jako trám! Krátká kniha, která přímo frčí! Naprosto bravurní. V průběhu knihy jsem se musela smát, jak si se mnou Agatha hraje jako kočka s myší. Kdykoli jsem si myslela, že vím, kdo a proč je pachatel - okamžitě ho zamordovala, jako by se mi smála "Ty hloupá, tak vidíš, tenhle to nebyl" :D
Pět hvězd je málo!

RosaLucis

Dech beroucí příběh při kterém vám bude mráz běhat po zádech. Nedoporučuji číst večer, když vám nejde usnout (jako jsem to udělala jáXD) Musím říct, že jsem neměla nejmenší tušení kdo je vrah. Agathe Christie i panu N. Z. Namy patří velká poklona.