Deset malých černoušků

Deset malých černoušků

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých...celý text

Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu.
Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328032/christie-deset-malych-cernousku-Z8q-328032.jpg 4.72304

Ten Little Niggers/And Then There Were None (1939)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub
Více informací...

Schamila
předevčírem

Před hoooodně dávnem jsem koukala na první film pod stejným názvem, na konec jsem si již nepamatovala, nedávno novější film - dva díly, vždy jsem usnula a konec neznám. No a teď jsem si přečetla knížku a fakt dobrýýýýý, tak to umí málokdo, držet v napětí a v nevědomosti čtenáře a ž do samotného konce ...

knihomolka23

Asi nejlepší, co jsem kdy četla od Agathy Christie...

Anetinecka

WOW! Děkuji za tuhle knihu. na doporučení spoustu kamarádek, které to četly jako povinnou četbu jsem nakonec neodolala a četla jsem ji jedním dechem a to je co říct, protože nejsem zrovna fanoušek detektivek. Ale myslím si, že tahle kniha by mohla být mým odrazovým můstkem k detektivkám. Musím říct, že mi z toho šla hlava kolem na to snažit se odhalit vraha. Každou chvíli jsem podezřívala někoho jiného a za mě ten vrah nešel odhalit. Ještě, že tam byl epilog, kde to bylo krásně vysvětleno a já konečně mohla "odhalit" vraha.

Mali88

Tohle se mi moc líbilo. Ač kraťoučký příběh, tak plný napětí a hlavně svižný. Žádné omáčky okolo. Do konce jsem netušila kdo je vrah. Toho jsem poznala až u epilogu, kde je vše vlastně vysvětleno :)
Byla to moje první kniha od Agathy (když nepočítám pár zfilmovaných příběhů Slečny Marplově nebo Hercuilla). Myslím, že do budoucná dám Agathě šanci, protože příběhy ze staré Anglie se mi moc líbí.

petunkav

Už dlouho jsem od Agathy Christie žádnou dektivku nečetla.
Ale tato klasika mě nezklamala. Napínavá, svižná, moc pěkná..........

denib

Mám hodně ráda knihy od Agathy Christie, ale tato kniha vede. Celou dobu se stupňuje napětí a jako vždy u jejích knih jsem až do konce vůbec netušila, kdo je vrah. Nyní už jsem tu knihu četla několikrát a stále mě baví.

čtenářka4
26.12.2016

Jedna z nejlepších detektivek Agathy Christie a možná vůbec celkově. Originální, napínavé a opět brilantní konec.

cantona
17.12.2016

Tak na to jak je tento román starý tak je výborný! Četl se suprově a až do konce jsem fakt netušil, kdo je oním vrahem. Filmové zpracování jsem viděl asi před dvaceti lety takže si vůbec nevzpomenu jak to dopadlo. Tady to taky vypadalo na nadpřirozené věci a pak přišlo ruzuzlení, které jsem fakt nedomyslil. Takže za pět! :-)

SonaH
16.12.2016

Geniální Agatha Christie, která vlastně dala touto knihou námět všem těm filmům s tématikou typu skupinky lidí někde zavřených a vlastně i dnes oblíbeným únikovým hrám. Útlá knížka, která se snadno čte, chytne a nepustí. Je teď i celkem nový krátký seriál na motivy této knížky: "Až tam nezbyl žádný" a docela se i drží předlohy: http://www.csfd.cz/film/53132-az-tam-nezbyl-zadny/prehled/ ale kniha je samozřejmě lepší.

poiu
07.12.2016

Skvost mezi detektivkami. Deset lidí na ostrově odříznutých od zbytku světa a vraždící šílenec ukrytý někde na ostrově. Výborně vykreslené charaktery postav, proměna jejich myšlení, vzájemné obviňování a nedůvěra, strach. Vrahem může být kdokoli a kdo to je ve skutečnosti, se dozvíme až na posledních stranách. O téhle knize budete přemýšlet, i když ji zrovna nebudete číst.....

Pecka. :-)

Živa23
29.11.2016

Je to nejlepší kniha, kterou jsem četla. Opravdu velmi nečekaný závěr. Dílo je velmi dobře napsané a promyšlené. Nejsou v něm žádné zmatky, jen skvěle napsaná knížka.

iveta3689
29.11.2016

Super nápad, vynikající zpracování a samozřejmě jsem vraha neuhodla :)

Klárai
27.11.2016

Agatu Christie a její knihy prostě miluju!

lucmat
16.11.2016

Super super super, další z Agathiných výborných výtvorů, závěr opět překvapivý, neuhodla jsem.

Lessana
11.11.2016

Čosi od Agathy Christie som čítala ako dieťa, no neoslovilo ma to tak ako A. C. Doyle. Teraz som si povedala, že to skúsim opäť, predsa len som o čosi "väčšia", reku, možno objavím kvality tejto autorky, ktoré mi vtedy unikli.
Deset malých černoušků mi "osviežilo" včerajší večer, resp. 4 hodiny z neho. Darmo, od detektívky sa ťažko odtrhnúť, pokým neviete, kto je vrah (apropo, tuto som ho tušila od prvej tretiny knihy, hoci príbeh som dovčera nepoznala).
Zápletka je nápaditá, postavy vierohodné (občas mi však chýbal istý typ ich reakcií a replík), napätie a strašidelnosť je prítomné temer na každej stránke, ale...
Ale nemôžem si pomôcť - nedá mi to neporovnať Agathin štýl/prístup s tým Doylovým. A tu som prišla na zaujímavú vec. Christie popisuje v rámci tejto knihy z 95 % vraždy/zločiny (+ nejaké to psychologické pozadie motívov) a 5 % tvorí tzv. rozuzlenie. U Doyla je 5 % vražda/zločin a 95 % Holmesov postup pri objavovaní motívu vraha/zločinca. Zrejme preto mi je Doyle bližší. Tá Agathina krvilačnosť nenašla živnú pôdu v mojej citlivej duši.

h2220
05.11.2016

úžasný příběh, v knižní formě poměrně útlá knížka, já znám verzi s ilustrací Adolfa Borna. Sledujeme několik lidí na ostrově, odkud není možné uniknout a proměnu jejich charakterů, který vyvolá strach, když lidé zjistí, že vrah, který se postupně zbavuje jednoho po druhém, je jedním z účastníků setkání. I když už jsem knihu četl víckrát, viděl a slyšel různá zpracování ve filmu nebo rozhlase, pokaždé se udivuji, kam nás autorka v mystifikaci , kdo může být vrahem a má i motiv, zavádí, aby jsme nakonec zjistili, že vrahem je člověk, do kterého bychom to vůbec neřekli.

pettrass
02.11.2016

Tenhle typ příběhů prostě miluju - zavřete skupinku různých lidí v nějakém prostoru (v této knize je pozvete na opuštěný ostrov) a sledujete jejich měnící se charaktery v nějaké nestandartní situaci. Lidé začínají umírat a pořád přemýšlíte, kdo by to tak mohl být, kdo je všechny vraždí!? Agatha mě naprosto dostala. Viděla jsem i různá televizní zpracování knihy a pořád se u tohoto příběhu bavím a nikdy mě neomrzí. Chci více takových knih!!!

Freedomova
31.10.2016

První detektivka od Agathy Christie, kterou jsem četla a několikrát se k ní vrátila. Pokaždé mne znovu udiví, jak geniální má zápletku a vše do sebe zapadá. Prostě klasika, co nikdy nezklame.

zahadum
09.10.2016

Napriek tomu,že som túto perlu čítal minimálne 10 x a videl všetky možné filmové adaptácie a rozhlasové hry, som si ju zase pripomenul. Nestačím sa stále diviť ako geniálne a premyslene je táto malá knižka ( cca 200 strán ) napísaná. Hoc vždy viem kto a prečo je vrahom, stále nedýcham a teším sa na finále v ktorom by nikto toho svojho vraha ani najmenej nečakal.

sgjoli
02.10.2016

Vážně nechápu, proč se mi tato kniha dostala do rukou až teď, protože tahle detektivka je naprosto fenomenální! Ani není třeba, aby tu byl některý z těch autorčiných "velkých" detektivů, protože Agatha to umí očividně i bez nich.
Deset malých černoušků obsahuje všechno, co čekáte od napínavých temných detektivek. Kromě zmíněného napětí, které se s každou stránkou stupňuje, je tu naprosto úžasná nervy drásající atmosféra, záhadná úmrtí a do poslední chvíle nevíte, kdo je za to zodpovědný. Navíc je to napsané takovým způsobem, že se nemůžete odtrhnout. A když zrovna nečtete, musíte na tu knihu pořád myslet, jak moc jste vtaženi do příběhu. Samozřejmě na konci nechybí vysvětlení, co a proč se všechno stalo a kdo je pachatel.
Já jsem naprosto nadšená a jednoznačně doporučuji úplně každému.

aninkah
14.09.2016

V této knize je cítit napětí a zlo. Jako bych tam byla s nimi, prožívala jejich příběhy, strach a smrt. Parádní kniha, která vtáhne do děje. Čekáte, kdo bude další. A prostě nevíte...

Nestorkea
05.09.2016

Jedna z mých prvních od Agaty a za mě super!

Mark2000
04.09.2016

Opět skvělá zápletka a na napínavost si nikdo nemůže stěžovat. Chyběl mi ale klasický styl Agathy, řekla bych, že tato detektivka se podobala spíš nějakému thrilleru...

janik27
31.08.2016

první, kterou jsem od Agathy Christie četla a super

Moymeer
30.08.2016

Nemůžu se rozhodnout mezi 4 a 5 hvězdičkami. Na jednu stranu geniálně vymyšlené, skvostně napsané, promyšlené do nejmenších detailů. Na druhou stranu mi tam pořád něco chybí (bohužel nejsem schopen objektivně říct, co to je, proto dávám nakonec celých 5 hvězd). Každopádně jedna z nejlepších knih vůbec, snad už jen proto, že si každou chvíli myslíte, že už jste konečně přišli na to, kdo je vrah, a ona vám to Agatha hned na další stránce zase celý převrátí :)

xJohn
29.08.2016

Taky jsem překvapený nadhodnocením této knihy. Je velmi čtivá a má spád, ale že byste ji nedokázali odložit, to opravdu ne. Navíc nemám rád u detektivek, když se na úplném konci vše vysvětluje od začátku příběhu až do konce, mám radši, když se ne jen čtenář dozví, jak to bylo, ale i samotné postavy mají šanci reagovat, což zde nebylo.

Nicméně chytře a nápaditě napsaná kniha to opravdu je, postavy jsou velmi dobře vykreslené, ale žádná z nich vám k srdci nepřilne, takže je vám ve finále i jedno, že jsou pak všichni mrtví.

pandaterka
24.08.2016

Přidávám se k nadšencům této knihy,je jiná než jsem u Aghaty zvyklá a o to víc mě zaujala, bavilo mě vidět do hlavy každého z hrdinů, cítit atmosféru na ostrově a konec mě naprosto dostal :)

fina3210
19.08.2016

Velmi povedená kniha, vtáhne do děje od první stránky, perfektně vykreslená psychologie postav je nutností tak precizně povedenou, že se vám nechce přestat číst (krom pár hororových momentů při četbě po půlnoci :-) ).

wejjik
16.08.2016

Úžasná kniha, perfektně napsaná až do konce netušíte, kdo je vrah.

Beni
11.08.2016

Agatha Christie je prostě Paní svého řemesla :-) Jedno z dalších super děl :-)