Barbara182 Barbara182 komentáře u knih

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Třetí díl Medvědínské série je opět skvěle napsaný, občas vyoudí úsměv na tváři, občas uroníte slzičku, ale rozhodně se je nad čím zamýšlet. Autor přidal nové postavy v podobě manželského páru z Hedu, kde otec od rodiny Johny je hasič, jeho žena porodní asistentka, kluci hrají hokej, prostě další hrozně sympatická rodina, ti mi okamžitě přirostli k srdci. A i když rozhodně nejde o snadné čtení, miluju, že Backman umí svým stylem psaní vyvolat u čtenářů tolik emocí, tahle série se mi od něj zatím líbila ze všech knih nejvíc.

11.12.2023 4 z 5

Rod nebies a povetria Rod nebies a povetria Sarah J. Maas

Při čtení jsem se opět dobře bavila, řekla bych, že tahle série je pro mě guilty pleasure, protože je vlastně jedno, co se odehrává v ději, hlavně když se postavy špičkují :-) Jinak to bylo o trochu méně zabávné než předchozí díl kvůli tomu, že se autorka víc věnuje i ostatním postavám (byť i jejich příběhy jsou zajímavé). A úplně se mi nelíbilo odkrývání dalších a dalších tajemství Bryceiny nejlepší kamarádky Daniky (je to jako nekonečná studnice :-( nebo odhalování dosud skrytých vazeb mezi postavami, u kterých byste to absolutně nečekali (ještě kousek a bude to připomínat telenovelu :-( A mínusové body dávám i za ten hodně otevřený konec - jak dlouho teď budeme muset čekat na pokračování, no? :-)

18.02.2023 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Navzdory tloušťce knihy, jde o opravdu dobrý špionážní román, který mě po pozvolnějším začátku slušně vtáhl do děje. Líbilo se mi, že autor v knize líčí poměrně reálné hrozby (doufejme, že se jimi nikdo neinspiruje). A byť bylo občas trochu těžší sledovat několik souběžných dějových linií/vyšetřování, kniha se mi líbila a jsem ráda, že jsem se do ní pustila.

22.08.2022 4 z 5

Spřízněná duše Spřízněná duše Nicholas Sparks

Knihu tu někdo v komentářích u jiného Sparksova románu vychvaloval, a tak jsem se jí rozhodla dát šanci, ale příliš mě nenadchla. Kniha je napsaná čtivě, ale zhruba od poloviny jsem se do ní musela nutit, protože tyhle příběhy rozdělených milenců mě prostě nebaví. Čekala jsem asi trochu něco jiného a upřímně pod pojmem "osud je rozdělil" si představuju spíš něco jako válku nebo zkrátka opravdu něco, co nemůžou ovlivnit :-( Těžko se někdo může považovat za stíhaného osudem, když to bylo jeho rozhodnutí. Zkrátka za mě příběh slabota, navíc dost předvídatelná a přehnaně "tragická", nemluvě o tom, že jsem měla i problém celé té velké lásce uvěřit (jakože po pár dnech známosti je z toho lovestory na celý život?). Od Sparkse mám svých pár oblíbených a u těch asi zůstanu.

02.08.2022 3 z 5

Z písku a popela Z písku a popela Amy Harmon

Skvěle napsaná kniha, děj mě pohltil, i když jsem zamilovanému páru mladá židovka a katolický kněz zrovna nefandila. Autorka skvěle popsala hrůzy antisemitismu v Itálii, což není až tak obvyklé zpracování, a také hrdinství lidí, kteří se mu snažili vzdorovat (vč. katolických kněží). Moc hezký příběh, byť kvůli tématu ne úplně lehký ke čtení.

11.06.2022 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Bylo to čtivě napsané jako celá série Hunger Games a nechybělo tomu napětí, ale přiznám se, že mi prostě Snow coby hlavní postava nepřirostl k srdci a podobně to bohužel bylo i s Lucy Grey. Díky skvělému stylu jsem knihu dočetla až do konce, ale nemůžu se ubránit dojmu, že je to vlastně tak trochu zbytečné dílo :-(

06.11.2021 2 z 5

Pán hor 1 Pán hor 1 Hana Marie Körnerová (p)

K téhle knize jsem se vracela po letech a musím říct, že je to pořád pěkné čtení, romantické, odpočinkové, u kterého člověk může vypnout a nechat se unášet dobrodružstvím hlavních hrdinů. Opět jsem Christině a Edmondovi držela palce, aby si svoji lásku vyvzdorovali proti všem, a pak jsem stejně tak trnula u jejich syna Sebastiana a něžné Laury :-) Moc pěkná série, která neomrzí, i když se musím přiznat, že Christinino a Edmondovo dobrodružství už pro mě nebylo zdaleka nebylo tolik plné napětí, protože jsem ho četla ze všech nejvíckrát a tudíž si ho taky nejlépe pamatovala, ale to je čistě moje chyba :-) Pána hor rozhodně doporučuji všem milovnicím historických romancí, jen upozorňuji, že je cudné a žádných otevřených popisů milostných scén se tu nedočkáte, jde tu víc o vztahy než o sex.

26.08.2021 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Další z klasických dobrodružství zaklínače Geralta, řekla bych, že laděním knihy se autor vrátil k prvním dvěma "povídkovým" počinům, takže se to četlo lépe (bylo to méně beznadějné a depresivní). Za mě osobně mu ale pořád nemůžu odpustit, jak ukončil Paní jezera, a tudíž jsem si to nějak nemohla naplno užít...

15.06.2021 4 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Páté pokračování vřesovských rytířů opět nezklamalo, líbilo se mi, že autor trochu víc rozvíjel i rovinu osobního života ústřední dvojice hrdinů, obléhání a bitevní vřava už je u téhle série standard :-)

30.08.2020 4 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Další pokračování Vřesovských rytířů nezklamalo, krásně středověké čtení, nechyběly bitvy a sem tam i nějaký ten úskok, prostě pro mě osobně pohodové čtení, ke kterému se v budoucnu ráda někdy znovu vrátím :-)

14.04.2020 4 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Zpočátku mi chvíli trvalo než jsem se začetla, protože pro mě byl trochu matoucí velký počet postav, z jejichž perspektivy se děj vypráví, ale pak mě to chytlo a četla jsem s nadšením a radostí :-) Hlavně na začátku mi to dost připomínalo prostředí seriálu Panství Downton, všechna ta hierarchie služebnictva a jejich povinnosti a privilegia :-) Hlavní hrdinka Marie mi byla sympatická od začátku a líbilo se mi, že autorka přimíchala do děje i trochu toho tajemství z její minulosti, které se postupně rozplétá a odhaluje. Určitě se pustím i do pokračování, protože mi po dočtení tak nějak chybí společnost vlastně všech zúčastněných postav :-)

11.09.2019 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Čtivá kniha plná emocí a zvratů, líbí se mi, že autorka řeší restituce uměleckých děl odcizených během první/druhé světové války trochu z jiného úhlu. Dvě dějové linky mi vůbec nevadily, napínavé byly obě, jen ta Sophiina z první světové války byla samozřejmě smutnější. Moc dobrá kniha, skvěle napsaná, doporučuju :-)

21.04.2019 4 z 5

Z donucení Z donucení Simona Ahrnstedt

Knížku jsem si koupila kdesi ve výprodeji hlavně kvůli krásné obálce :-) O to příjemnější pak bylo překvapení, když jsem ji konečně začala číst a zjistila jsem, že je skvěle napsaná, postavy jsou na červenou knihovnu nezvykle propracované a mají hloubku, příběh není hloupě banální, je to zkrátka zábavné, chytré, romantické čtení, které jsem si neskutečně užila :-) Vřele doporučuju :-)

10.04.2019 4 z 5

Andělská tvář (1) Andělská tvář (1) Hana Marie Körnerová (p)

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od paní Körnerové, četla jsem už poněkolikáté a pořád mě příběh dokáže strhnout :-) Líbí se mi, jak autorka postupně odhaluje, jak se vlastně věci mají, a že přidala nad rámec běžné červené knihovny nepěknou psychickou poruchu i spoustu tajemství, přetvářky a lží. Kniha díky tomu má co nabídnout i při opakovaném čtení a rozhodně se jen tak neomrzí :-)

24.02.2018 5 z 5

Srdce netvora Srdce netvora Andrew Davidson

Nádherná kniha, četla jsem ji už nejméně třikrát a vůbec nechápu, že jsem na ni při vytváření svých seznamů předtím zapomněla, protože se k ní v budoucnu určitě znovu vrátím, přestože mě pokaždé dojme, až roním slzy :-)
Moc hezký příběh o lásce a nejspíš i minulých životech (pokud tedy Marianne nebyla skutečně blázen, ale tomu prostě věřit odmítám :-), díky hlavnímu hrdinovi, který si to zažívá na vlastní kůži, se navíc dozvíte i něco o léčbě těžkých popálenin a rozhodně budete o knize přemýšlet ještě dlouho po tom, co ji dočtete.

29.03.2017 5 z 5

Láska nadivoko Láska nadivoko Christina Lauren

Čekala jsem jednoduchou červenou knihovnu se znovushledáním milenců po letech a ono se ukázalo, že je k tomu nádavkem dobrodružství a hledání pokladu jako z Indiana Jonese :-) Od autorek moje první čtená kniha a musím říct, že to úplně není můj šálek kávy, je to moc jednoduché, prvoplánové a těžko uvěřitelné, takže i jako romantická oddechovka to pro mě bylo na hraně, jestli se u toho budu nudit, trochu to zachránila zápletka s hledáním pokladu, proto ty tři hvězdy (jinak by to bylo za dvě).

11.12.2023 3 z 5

Plavba do nenávratna Plavba do nenávratna František Niedl

Klasické Dabertovo dobrodružství s akcí a suchým humorem, jen už jsem asi malinko jinde a tak se mi k hrdinovi hůře hledala cesta a spíš mě to jen tak míjelo, navíc zápletka s přepadením lodi mi připomínala řadu akčních filmů na tohle téma již dávno natočených, takže jsem měla pocit, že autor, kromě pár faktů a technických poznámek, vlastně nepřišel úplně s něčím novým a neotřelým, proto dávám jen 3 hvězdičky.

16.11.2023 3 z 5

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

Tak tohle byla jízda! Jen jsem chtěla nakouknout na první stránku, ale jakmile jsem začala číst, nemohla jsem se odtrhnout! Hrozně chytlavě napsané, že prostě budete chtít vědět, jak to bylo dál, byť téma trošku připomíná řecké tragédie s daným osudem, kterému se hrdinové snaží uniknout nebo proti němu bojovat, a upřímně občas to mělo až malinko příchuť hororu (zvlášť ten konec), ale četlo se to parádně, doslova a do písmene jedním dechem :-) Za mě zatím asi nejlepší knížka od autorky.

05.11.2023 4 z 5

Podívej se podruhé... Podívej se podruhé... Dagmar Digma Čechová

Musím se přiznat, že jsem zpočátku měla trochu problém se začíst - onen styl úvodních kapitol, kdy hlavní hrdina vede de facto dialog se svou knižní postavou a do toho různě polemizuje o psaní, by mi spíš seděl na nějaký kratší literární útvar, povídku nebo tak. Naštěstí to pak autorka nechala sklouznout do "normálního" stylu psaní románů, jak jsme většinou zvyklí, a pak jsem zase měla problém se odtrhnout od stránek :-) Ve výsledku hodně dobře napsaná kniha z nezvyklého úhlu (jakože obětí nějaké manipulace je muž, což chválím), která mě hodně bavila, je to originální a osobité (zvlášť ty občasné úvahy o autorských mechanismech a prožívání osudů jejich postav). A určitě nebyla poslední, kterou si od paní Čechové přečtu :-)

29.10.2023 4 z 5

Plán Plán Elle Kennedy

Nebylo to špatné a oceňuju, že autorka nechala hlavní hrdiny řešit zase trošku jiný problém, než v předchozích knihách, ale musím se přiznat, že už to nějak nebylo úplně ono. Možná za to může skutečnost, že jsem četla všechny díly za sebou a jsem už trochu přesycená, ale chybělo mi tam víc vtipných momentů (pamatuju si jen handmade plyšáka od Logana). Za mě je zkrátka pořád nejlepší první díl a na druhém místě druhé pokračování s Loganem :-)

09.10.2023 3 z 5