Bambus Bambus komentáře u knih

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

O knize jsem předem nic moc nevěděla, ani o ději, ani o autorovi. Film jsem neviděla, takže jsem neměla žádná očekávání. Z toho asi plynulo, že prvních 30 stran jsem absolutně nechápala. Nechápala, co na té knize všichni vidí. Nezajímal mě detailní popis života každé postavy, nic se nedělo a já měla pocit, že nemám šanci přelouskat dalších 370 stránek. Přežila jsem ale pár dalších kapitol a pak se to zlomilo. Kniha sice nezačala být napínavá, děj se nerozjel a popisy byly pořád stejně dlouhé, ale začalo mě to bavit. Ponořila jsem se do děje právě díky velmi unikátnímu stylu psaní, který mi na začátku tak vadil. Štěpka mě bavila. Její osobnost a myšlenky se vyvíjí takřka s každou kapitolou. Měla jsem pocit, že jsem tam s nimi, v malém městečku na přelomu 19. a 20. století, což pro mě byl unikátní zážitek a já jsem vděčná, že jsem knihu i přes počáteční rozpaky dočetla s takovým nadšením.

06.08.2022 4 z 5

Rozkaz zabít Rozkaz zabít James Dashner

Knížka mě popravdě moc nebavila. Ze série Labyrint sem byla úplně nadšená, ale tohle už byl takovej slabej odvar.. tuším silně marketingový účel. Za celou dobu se pořádně nic nedělo, furt nesmyslný přesuny sem a tam. Ale supr bylo posledních pár stránek, který byly asi tak jediný klíčový z celý knížky.. Takže, za mě toto ne :).

18.03.2019 2 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

První půlka knihy úplně skvělá, na 5*. Mnohem zábavnější a vtipnější, než jsem čekala. Fakt sem se nasmála,v což jsem ani nedoufala :). Za to druhá půlka, když autorka měla popisovat to, k čemu celá kniha míří...no,nějak mi to nesedlo. Mnohem lepší byly humorné scénky,než ty postelové :). Ale celkově moc dobrá kniha!!!

02.09.2018 4 z 5

Siréna Siréna Kiera Cass

Zaprvé bych chtěla říct, že jsem knihu čela v němčině,takže co se týče stylistiky, nemůžu hodnotit.
A teď ke knize. Jako všichni ostatní, i já jsem čekala pecičku. Selekce mě okouzlila (původní trilogie, ne dva zbytečné díly k tomu), a tak jsem byla opravdu zvědavá, jaká bude autorčina první kniha vůbec.
Co je mi známo, o sirénách toho v moderní (dejme tomu young adult) literatuře mnoho není. Takže minimálně hvězdička za námět. Co se postav týče, hlavní hrdinka byla extrémně ufňukaná, 350 stran probrečela a utápěla se v sebelítosti. Upřímně, občas mi to lezlo na nervy. Ale jindy jsem s ní soucítila. Koho by taky netrápilo zabíjet nevinné lidi svým hlasem,že? Navíc každý, kdo zažil velkou,opravdovou lásku, s Kahlen musel soucítit.
Vedlejším postavám nemám vesměs co vytknout. Sestry sirény byly dost rozdílné, což jsem ocenila a Akinli sympaťák od prvního setkání. Jsem ráda, že nešlo o typický milostný trojúhelník, protože ryzí čistá láska je pro mě atraktivnější než flirt se dvěma hošíky.
Naprosto famozní postavou byla matička Voda. Gratulace autorce, tohle vyšlo. Občas se v knize děj dost táhl, scénky se opakovaly a možná by stálo za to někde knihu osekat, jinde přidat (konec).
Co mi ale dost vadilo, byla spousta nezodpovězených otázek,které se přímo nabízejí vysvětlit, když už se autorka pustila do těchto neznámých vod literatury. Doslova. Takže suma sumárum: Knížka mě bavila hlavně díky němčině, jinak by mi nejspíš připadala nudná, takže v češtině bych ji číst nechtěla. Ale takhle? Fajn námět, postavy, dejme tomu i děj. Horší konec-moc uspěchaný na to, jak se s celou knihou Kiera Cass roztahovala. Ale celkově nejsem vůbec zklamaná ♥.

08.08.2017 3 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Kniha byla všechno, jenom ne čtivá.
Slohový postup: Popisný.
Funkční styl: Odborný.
Naprosto předčila má očekávání.. Ale ne v tom nejlepším slova smyslu. Věděla jsem,že nemám čekat romantiku,sluníčka a jednorožce,ale nevěřila bych,že někdo může vymyslet něco takového,jak bylo 120 dnů sodomy. Když vezmu v potaz,že je to dílo z roku 1785,tak smekám před autorem,že se odvážil jej napsat. Knížka mi ukázala,že to,čemu v dnešní době říkáme sodomie,fetiš nebo tvrdej sex,je opravdu úsměvná parodie na sodomii podle Markýze de Sade... Když bych to měla shrnout. Opravdu to není kniha,nad kterou se čtenář vzruší-to od ní nečekejte. Rozhodně neinspiruje. Nečte se dobře. Její obsah je nechutný. Ale přesto na ní něco je :) A nakonec,po tom všem utrpení při přelouskávání skoro 400 stran té samé písničky, se mi vlastně líbila.

29.06.2017 3 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Nemůžu si pomoct, ale kniha mi nesedla. Děj, námět, postavy byly dobrý. Nářečí mi vůbec nevadilo, naopak, su na něj zvyklá od malička, takže se čtením problém nebyl. Co mě ale neskutečně rozčilovalo, byly nekonečné scénické poznámky, které jsem přeskakovala a nečetla. Je mi úplně jedno, jestli v pravém rohu místnosti je na dřevěné polici hrnek..to mi k vizualizaci situace nepomůže, páč je to naprosto zbytečná informace. (Samozřejmě chápu, že na divadelní zpracování to má velký vliv- hodnotím pouze knihu).

15.05.2017 2 z 5

Pusinka Pusinka Sophie Hannah

Kniha se mi jednoduše nelíbila. Měla jsem velká očekávání, protože příběh měl potenciál, ale zdá se mi, ze autorka nezvládla navodit atmosféru. Hlavní hrdinka je mi nesympatická, a to především kvůli zbytečnému dramatizování a způsobu řešení celé situace. Závěr možná byl překvapivý, nicméně v tom horším slova smyslu. Jediné, co mě na knize bavilo, bylo chování Davida k Alice-bláznovi, to jsem nečekala, mělo to spád a rozhodně to oživilo táhnoucí se příběh...

31.05.2016 2 z 5

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Na knížku jsem se neskutečně těšila. Všechny ty pozitivní recenze, vysoké hodnocení, zajímavý nápad a krásná obálka.. pak přišlo ale obrovské zklamání. Nápad byl skvělý, to určitě, ale nelíbilo se mi samotné zpracování. Kniha je napsaná naprosto primitivně, autorka občas vloží cizí slovo, nejspíš aby zapůsobila. Alyssa, Zach ani Morfeus mi k srdci za celou dobu nepřirostli, jedna nesmyslná akce střídala druhou. Šepotání je knížka, která by na mě zapůsobila tak možná ve třinácti.Nevadil mi nesmyslný děj, kouzelné bytosti nebo milostný trojúhelník, ale způsob, jakým nám autorka příběh vypráví...jako dítěti ve školce.

28.04.2016 1 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Knížku se zhltla během jednoho dne, stejně jako předchozí díl. Zdálo se mi, že autorka se snažila ve čtenářích probudit nenávist k Aspenovi a naopak sympatie k Maxonovi. Když jsem se zamýšlela na tím, jak bych se rozhodla já, být Americou, a kdo se chová nejnepatřičněji, dospěla jsem k názoru, že Amerika. Vytáčela mě už v Selekci, ale v Elitě to posunula na úplně jinej level. Aspen i Maxon dělají, co musí a co je pro ně nejlepší. Zato America pořád jenom brečí, zrazuje důvěru obou kluků, hraje si na hroznou rebelku a neustále mění názor. *Spoiler* nejvíc ze všeho jsem byla zvědavá, jak se vyvine situace s rebely, když byla America ztracená v lese. Doufala jsem, že ji třeba později vezmou za vzor, jakožto průkopnici myšlenky rušení kast. Ale nic se nestalo. Přes všechny mouchy jsem si ale knihu naprosto zamilovala. To prostředí, komorné, nečekané zvraty (hlavně s Marleen!), tajemství i příšerně debilní král, všechno se nakonec tak hezky poskládalo,že už odpočítávám dny do dalšího dílu :).

27.08.2015 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Z knihy mám dost smíšené pocity. Na rozdíl od Než jsem tě poznala se mi četla šíleně špatně. Ztrácela jsem se, splývaly mi časové linie a celkově to pro mě byl jeden velký chaos. Na druhou stranu se mi líbilo, jak se postupně odhalovaly jednotlivé nejasnosti, všechno do sebe nakonec zapadlo a i přes občasné zmatky v mé hlavě jsem si příběh urovnala tak, jak měl být. Líbila se mi občasná nepředvídatelnost knihy a nečekané zvraty, i když to hlavní čtenář tuší od začátku.

18.08.2015 2 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Přes všechnu kritiku, kterou jsem na knihu četla, jsem byla dost skeptická a očekávala jsem totální propadák. Předchozí 3 Greenovy knihy se mi moc líbily a nakonec mě potěšila i tato. Je pravda, že děj je trošku slabší, ale i tak mě na knize něco bavilo. Pohodové, odpočinkové čtení, občas jsem se i zasmála. Jedinou výtku mám k těm nekonečným grafům a poznámkám pod čarou,které nebyly vždy úplně záživné, včetně dodatku, který jsem přeskočila celý.

11.08.2015 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nádherná kniha, kterou dítě asi jen těžko pochopí. Vyjevit tolik pravdy a poznání na tak málo stránkách je umění. Zábavná, chytrá, napínavá, nevinná a dojemná, musí chytit za srdce snad každého :).

19.05.2015 5 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Knížka mě bavila od začátku do konce. Vtipné dialogy, poutavá zápletka a poměrně pečlivě popisované charaktery jednotlivých postav vykouzlily z ideálního manžela opravdu skvělé dílo. Bavily mě vtipné a občas zamyšlení hodné průpovídky hrdinů.Zprvu jsem měla problém s vyznáním se v postavách, jako vždy, když čtu drama. Prostě se mi pletou :D. Ale brzy jsem byla v obraze a už si jen užívala úžasné prostředí "salonní" Anglie.

18.05.2015 5 z 5

Racek Racek Anton Pavlovič Čechov

Zprvu mě překvapil téměř nulový děj. Lyrické drama jsem četla poprvé. Myslela jsem si, že se mi nelíbilo, právě kvůli absenci jakékoli zápletky. Samá nešťastná láska, smůla v životě, postavám nic nevychází jak má. Na to, že to má být komedie, mi přišel Racek dost negativistický a nezasmála jsem se ani jednou. Na konci jsem ale zjistila, že přes všechny "chyby" se mi kniha líbila, právě pro onu jedinečnou originalitu.

28.04.2015 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Po všech těch ódách na Nesba jsem nemohla zůstat pozadu a sáhla jsem po prvním dílu série. Prvních 250 stran bylo dost průměrných. Vůbec mě nenadchly, do čtení jsem se musela přemlouvat a nechápala jsem, co na Nesbovi všichni vidí. Ke konci začala kniha nabírat spád a v napětí jsem ji dočetla. Celkově bych ji hodnotila jako průměrnou. Neurazí, ale v osobní knihovničce ji rozhodně nepotřebuji.

25.04.2015 3 z 5