Baiba Baiba komentáře u knih

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Téměř fyzický zážitek. Autor nelítostně útočí na naše smysly, tentokrát hlavně na čichové, vždyť téměř z každé stránky se na nás line nějaký puch, ať už libý či nelibý. Tenhle ponor do viktoriánské Anglie byl někdy až nepříjemně intenzivní, a přestože mu mnozí vyčítají vulgaritu, pro mě se Faber vždy zastavil před těmi "posledními dveřmi". Lehkost, s jakou autor podává své jistě zdlouhavě nastudované reálie, je obdivuhodná, ani na okamžik nenudí, neotravuje popisy, v jeho podání je vše živé, plastické, ať už se jedná o ty nejpříšernější stoky nebo o snobskou návštěvu opery. Zároveň se mu podařilo vybalancovat formu s obsahem, takže se v tom širokém toku vyprávění neztratily osudy jednotlivých postav a já jsem mohla až do konce fandit Sugar, ať vyhraje nad svým osudem. Jen škoda, že na tom samolibém panákovi Williamovi nestihla uskutečnit žádnou ze svých literárních představ :)

13.04.2015 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Stephen King napsal jistě mnohem lepší věci a jsem smířená, že Osvícení, To nebo Pod kupolí už se asi opakovat nikdy nebude, Billy Summers mě ale potěšil. Příběh je sice skromnější, než jsme u něj zvyklí, a rozhodně nečekejte úlety do té nejtemnější temnoty :), ale hlavní hrdinové se povedli. Bylo mi s nimi fajn a jsem ráda, že schopnost napsat skvělé a živoucí postavy King neztratil. Na konci sice příběh trochu ztratil dech, čekala jsem trochu větší jízdu, ale celkově za čtyři :)

09.01.2023 4 z 5

To To Stephen King

Kdo nečetl To, nečetl Kinga :). Je tam všechno a ještě něco navíc. King se čtenářem nemazlí, ani co se týče brutálních výjevů (některé fakt stojí za to, pamatujete na Patricka a jeho ledničku?), ani co se týče rozvláčnosti některých pasáží. Četla jsem teď asi po patnácti letech podruhé, a popravdě už mi kniha tak děsivá nepřipadala, na druhou stranu jsem si užívala to postupné budování vztahu k postavám a retro návrat do Ameriky padesátých let. Nejlepší jsou ovšem pasáže týkající se samotného Derry, přístup místních k násilí je asi to nejděsivější z celé knihy...

13.08.2016 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Jak tady pročítám komentáře, tak musím dát za pravdu, jak těm, co jsou bezvýhradně nadšeni, tak těm, kteří Nesbovi vyčítají určitou schematičnost. No jo, trochu se vykrádá, motivace je trochu vykonstruovaná a celý příběh je dost nepravděpodobný, ale ve finále je to fuk, protože je to zábavné, čtivé a napínavé, prostě takový příjemný výplach mozku. Teda pokud máte rádi trochu morbidní zábavu :)

23.06.2015 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Velmi podařená detektivka, v níž napětí nevyvěrá z akce, ale z dobře popsaných vztahů mezi postavami a atmosféry zajímavého místa. Klevisová mi tím připomíná slavnou P. D. Jamesovou, která děj také posunovala především dialogy. Pro někoho může být tempo příběhu pomalejší, já jsem s tím problém neměla. Příjemné čtení na dovolenou.

28.07.2021 4 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Jedna z nejlepších Kingových knih a jeden z nejsmutnějších hrdinů, které vytvořil. Více psychologický román než horor. Skvěle odvyprávěno, i když pro někoho může být příběh pomalejší, já jsem si ho vychutnala, na podruhé dokonce ještě více. Líbil se mi i film Davida Cronenberga s Christopherem Walkenem.
PS: Když koukám na ten přebal knihy, říkám si, jestli ho tvoří nebo vybírá někdo, kdo si aspoň přečte základní anotaci??? :)

09.04.2021 5 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Nebýt geniálního Kvítku asi bych se do Knihy nepustila. Zřejmě by mě odradila anotace, mimozemšťané lačnící po Bibli? Překonávání pochybností o víře na jiné planetě? wtf? :) Naštěstí jsem to zkusila a dobře udělala. V podstatě velkolepý příběh o zániku starého světa a vzniku nového je totiž podán skromně, prostřednictvím intimního příběhu jednoho manželského páru, pro něž je víra stejně důležitá jako vzájemná láska. K vylíčení rozkladu naší civilizace stačí autorovi jen pár náznaků, přesto je jeho vize děsivá. Na rozdíl od klasického sci-fi má čtenář jedinečnou možnost vnímat vesmírné dobrodružství očima obyčejného člověka, žádného akčního hrdiny nebo kosmonauta, čemuž odpovídá i popis planety a jejich prazvláštních obyvatel. Jediné negativum je závěr (mírný spoiler!!!!!), po kterém zbývá pocit prázdnoty, protože stejně jako po dočtení Kvítku máte chuť zařvat: Tak našel ji, sakra??

25.02.2017 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Tak tohleto bolelo. Zase jsem nechala nalákat na nálepku "bestseller" (jsem opravdu nenapravitelná) a opět se jednalo o tuctovou, nelogickou splácaninu. Když mě thriller přestane zajímat už v polovině, je to trochu blbý, no :)

25.11.2018 1 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

King je můj oblíbenec, mám ale problém s jeho zbytečnou doslovností a fantazie mu občas taky ujede moc daleko. Zelená míle je ovšem dokonalá. Příběh je jednoduchý, ale výborně vystavěný, každá postava, každý okamžik má své místo, své opodstatnění. Kladní hrdinové jsou uvěřitelní, ti záporní bohužel taky. Je to napínavé, dojemné, děsivé... Věřím, že k této knize se spousta lidí vrátí.

13.07.2017 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Depresivní, ale návykové čtení. Autorka dokáže skrze intimní zpověď hrdinky vykreslit totalitní společnost v celé její hrůze. Nástup diktátorského režimu zachycuje prostřednictvím flashbaků až nepříjemně věrohodně. Hodně zjednodušeně řečeno - feministická verze 1984.

10.06.2017 5 z 5

Revival Revival Stephen King

Asi se budu opakovat, ale mám z Revivalu naprosto stejné pocity jako z Doktora Spánku. King je pořád výborný vypravěč, kniha má několik opravdu silných momentů (především ve scénách z hrdinova dětství a z doby, kdy bojuje se závislostí), ale v momentě, kdy se dostane za hranice reality, to jde lidově řečeno - do kytek... Prostě mě to nebaví, nebaví mě ty podivné, fantaskní výjevy, které na mě působí moc vykonstruovaně a které ve mně už nebudí hrůzu, spíše mě nudí. Pro mě už to prostě není King, které bodá, seká a kouše, spíše jen tak nenápadně ďoube... Možná je to věkem (jeho i mým :)), ale prostě to celé nějak nefunguje... A teď mě kamenujte :)

23.06.2015 3 z 5

Zaklínač: Meč osudu Zaklínač: Meč osudu Andrzej Sapkowski

Až na tu pitomou obálku výborná kniha. Povídky jsou spíše melancholické než akční a nechybí jim ani humor. Líbí se mi, jak Sapkowski dokáže využívat mytologické a pohádkové motivy, jak z nich dokáže sejmout ten romanticko-bezpohlavní háv a vytvořit z nich něco tak zábavného (viz hned první povídka Trošku se obětovat - svérázná variace na Malou mořskou vílu). Zaklínače můžeme Polákům jen závidět :)

23.03.2015 5 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Temné, depresivní, na Kinga nezvykle akční a dynamické. Je s podivem, kolik do tak útlé knihy dokázal nacpat témat - manipulace médií s fakty, ekologie, reality show, stádnost, diktátorský režim... Jeho vize nedaleké budoucnosti je děsivá, ale ne tak nepravděpodobná... A co se týče těch příšerných reality show, podařilo se Kingovi hodně předběhnout dobu. Až na nějaké technické detaily hodně nadčasová záležitost...

04.02.2015 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Bohužel druhé Osvícení se nekonalo. Začátek je slibný, Danny je násilnický alkoholik jako jeho otec, což je logické a pochopitelné vyústění předchozího děje. Dokud Danny bojuje s vlastními vzpomínkami a démony, je příběh silný, v momentě, kdy se ale objeví démoni "skuteční", se tempo paradoxně zpomalí a děj se dost vleče. Já mám ale u Kinga raději jeho realističtější polohu, to jest, jeho schopnost odhalit zlo v samotné lidské podstatě, i když mu v tom leckdy pomáhají nadpřirozené prvky (viz Misery, Pod kupolí, Mrtvá zóna, To aj.).

22.06.2014 3 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Velice příjemné překvapení. Autorka skvěle využila prostředí, historii, její Šumava nejsou malebné hory a lesy, ale spíše ušmudlané, temné, studené místo zatížené minulostí. Zápletka je promyšlená a nevyznívá lacině, čehož jsem se zpočátku podle anotace obávala. Postavy sice nesympatické, ale uvěřitelné. Jen závěr byl trochu uspěchaný a motivace jedné z postav pro mě nebyla příliš uvěřitelná. Ale celkově je to asi nejlepší, nejen česká, detektivka, kterou jsem v poslední době četla.

03.01.2022 4 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Pro mě zklamání. Přestože jsem se do knihy rychle začetla s tím, že mě čeká zábavná a napínavá jednohubka, postupně jsem se spíše divila, kolik motivů dokáže autorka navršit, aniž by je nějak později zúročila. Závěr sice překvapivý, ale vzhledem k předchozímu ději nesmyslný (možná proto byl překvapivý :)). Moc mě nezaujaly ani postavy, které se chovají nelogicky a ani nejsou příliš sympatické. Nechci spoilerovat, takže nebudu více rozvádět.

03.01.2022 1 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Výborné čtení pro ty, kteří milují historické příběhy sevřené krutou arktickou zimou a nekonečnými ledovými pláněmi. Děj je poměrně jednoduchý, přímočarý jen s několik flashbaky do minulosti, hrdinové jsou ale vykresleni uvěřitelně, i na poměrně malé ploše. (Román není příliš rozsáhlý.) Konec je sice dobrodružnější, než jsem při tak realistickém vykreslení čekala, ale rozhodně to není na škodu. Každopádně se autor nevyhýbá ani těm nejkrutějším, a také nejnechutnějším, okamžikům, které nebohé námořníky mohly na jejich výpravách potkat. Srovnání s Terrorem není podle mě na místě. Téma je sice podobné, ale žánrově jsou každá někde jinde.

27.02.2019 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Průměrný thriller, který se sice rychle a dobře čte, ale bohužel nic víc nenabízí. Je škoda, že autorka nedokázala využít atmosféru vyprahlého australského venkova jinak než jako efektní kulisu. Hlavní hrdina je trochu nevýrazný a celkově musím přiznat, že mě kniha moc nezaujala. Škoda, potenciál tady byl a úmysl zřejmě taky. Kdo si ji ale přibalí na dovolenou, zřejmě litovat nebude.

21.04.2017 3 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Asi to není Kingova nejlepší kniha, ale patří k mým nejoblíbenějším. Od prvních stránek, kde až klipově filmovým způsobem zachycuje počátek zkázy městečka, přes skvěle vygradované dějové linie jednotlivých postav, až po rozmáchlý, apokalyptický konec. Sice mám výhrady vůči doslovnosti a vysvětlování proč, co a jak, ale na druhou stranu je to jedna z Kingových nejpromyšlenějších knih. Pečlivě vykresluje, nejen jaký má kupole dopad na psychiku lidí odříznutých od světa něčím tak děsivým a nevysvětlitelným, ale jaký má vliv i na počasí, přírodu a zbytek společnosti. Důvod, proč se ale zrovna ke Kupoli ráda vracím, jsou její hrdinové: Barbie, Julie, Zrzek i ta banda dětí jsou neskutečně sympatičtí. A co se týče Velkého Jima: už za Hitchcocka platilo, že čím lepší je padouch, tím lepší je film (tady kniha). Škoda, že ten seriál tak po...

13.08.2016 5 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Velice zajímavé čtení. Nevím, do jaké míry je základní myšlenka pravděpodobná, ale způsob, jakým autor zachytil své vize, je opravdu sugestivní. Aldissova fantazie je bezbřehá. Občas jsem měla sice trochu problém s českým překladem (přirovnání ke psu ve světě, kde kromě lidí už žádní savci neexistují?) a taky mi některé dějové linie přišly zbytečné a ve finále i nevyužité. První půlka knihy je ale opravdu skvělá, a kdyby se toho chytil nějaký dobrý filmař s neomezeným rozpočtem, byl by to úžasný film :)

29.03.2016 4 z 5