Atekram Atekram komentáře u knih

Dvanáct dopisů paní vévodkyni de Richelieu Dvanáct dopisů paní vévodkyni de Richelieu Edmond De Grammont

Při čtení jsem si říkala, že hlavní hrdina je hajzlík, kterému všechno projde a všechny ženy zase naivní hlupačky. Ale v té poslední kapitole jsem pak pochopila, kam to celé směřovalo. No, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu... Nebo tak nějak. Kniha je ale vtipná, hlavně těmi popisy a malebnými obraty.

08.07.2020 2 z 5

Princ dvojí krve je možná nejdůležitější díl ze všech pro správné pochopení příběhu.
Proto mě hodně štve jeho filmové zpracování, které se točí hlavně kolem vztahů a obsahuje jenom zlomek zajímavých a důležitých informací. Tenhle díl je přesný příklad toho, proč by si fanoušci filmů měli přečíst knihu a nemávnout nad tím rukou s představou, že už to přece znají. Kniha se detailně zabývá minulostí a historií Voldemorta a viteálů a odpovídá na spoustu otázek, které se řeší např. pod videi o HP na YouTube. Spousta lidí rozebírá šílené teorie a hrozně se diví informacím z knih, které jim převypráví nějaký youtuber. A přece stačí tak málo - číst. :D

08.07.2020 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Kdysi tohle byl můj nejméně oblíbený díl, ale dnes ho naopak hodně oceňuji. Zaobírá se dospělými tématy, je více psychologický (i když pubertální scény jsou otravné, ale nutné :D), temnější. Navíc obsahuje jednoho z nejnenáviděnějších a podle mě nejlépe napsaných záporáků knižního světa - Dolores Umbridgovou. Vsadím se, že mnoho lidí ji nenávidí více než samotného Voldemorta, asi proto, že o příšerných věcech od samého začátku nemluví, ale dělá je. A navíc (jak zjistíme v dalších dílech), za ně vlastně do poslední chvíle není pořádně potrestána. Na knize se mi ale líbí také to, že už není černobílá a ukazuje nám stinné stránky a špatné vlastnosti našich oblíbených hrdinů. A dala nám Lenku! :)

08.07.2020 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Parádní konec celé ságy. Všechny knihy jsem četla snad desetkrát a u Relikvií mi v závěru vždycky ukápne slza. Kniha je temná, napínavá, místy děsivá, ale taky plná odpovědí a nezapomenutelných momentů nejen hlavních hrdinů, ale i (a možná především) vedlejších postav. Nejdůležitější ale je, jak skvěle do sebe všechny dílky příběhu zapadnou a všechno to dává smysl. To je věc, kterou postrádám u spousty ság a bohužel i u filmového zpracování, které vyznívá naprosto jinak.
Harry Potter je takový odvěký hrdinský příběh jednoho vlastně velmi obyčejného, průměrného člověka. A je mistrovský.

08.07.2020 5 z 5

Tohle je asi můj nejoblíbenější Potter. Je to hlavně proto, že příběh dospívá, kniha pro malé děti je pryč. A k tomu se tu poprvé objevují spousty kultovních postav (Sirius, Lupin, Pobertové, Klofan, profesorka Trelawneyová, mozkomorové ...), předmětů (Plánek, Obludné obludárium, obraceč času, Kulový blesk, ...) a lokací (Prasinky, Chroptící chýše, Medový ráj, Záchranný autobus atd.). A nesmím zapomenout zmínit skvělý český překlad bratří Medků (to platí u všech dílů). Je to prostě skvělá kniha, která otevírá dveře pravému kouzelnickému světu.

Hříšní světci Hříšní světci Emily A. Duncan

Moje hodnocení je trochu rozporuplné. Na jedné straně musím pochválit výborný námět knihy. Další věc, co mě hodně bavila je fungování různých druhů magie - krevní s pomocí zaříkacích knih vs. "božská". Komunikace s bohy a náboženská témata jsou skvělý nápad. A hlavně chválím konec, který se mi hodně líbil a jsem díky němu připravená investovat do dalšího dílu.
Bohužel jsou tu i další dojmy a s nimi možné SPOILERY.
Nejprve je třeba říct, že kniha slibuje trochu něco jiného než nakonec dostaneme. Předchází ji pověst krvavé gotické fantasy se slovanským nádechem a s rozervanými rozbitými hrdiny. Krve je tady hodně, ale často samoúčelně. Není tu gotika, středověká ani lovecraftovská (což byl asi ten záměr), pokud nepočítáte jednu katedrálu. Slovanská jsou pouze jména, atmosféra ne. A co se týká postav, ty jsou bohužel největší slabinou celého díla. Všechny jsou hrozně stereotypní, ploché a žádná neudělá nic moc nečekaného nebo šokujícího (možná vyjma jedné postavy v závěru knihy), ani nemá tak zkažený charakter, jak bylo v plánu. Vyhlášený alkoholik se opije celkem dvakrát, vládci zvráceného kultu mágů je asi 18 a chová se jako zamilovaný puberťák, "v podstatě jeptišku" život strávený v klášteře prakticky vůbec nepoznamenal atd. Velký problém mám s motivacemi a chováním postav v průběhu knihy, které je přímo v rozporu se závěrem. Skoro to vypadá jako by ten a zbytek knihy byly dvě různé povídky. A myslím, že jsem i odhalila proč. Autorka nás chce co nejvíc šokovat závěrečným plot twistem, a tak prostě rovnou mlží a charakter a chování postav průběžně mění, abysme si to náhodou nedomysleli už před koncem. (Ale ti co mají něco načteno a nahráno v tomto žánru to stejně vytuší.) Některé věci jsem díky tomu moc nepochopila a jiné nedávají vůbec smysl.
ALE! Je to autorky první kniha a nápad je super. Ke konci je to jako by se vypsala a stvoří tu 3 velice zajímavé postavičky. Vlastně kniha by klidně tou poslední čtvrtinou mohla začínat! Hrozně moc doufám, že mi v druhém díle spadne brada a všechen ten poteciál, který to má, se změní v něco kulervoucího. Byla by to velká škoda, kdyby ne.

06.07.2020 3 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Nápad je (opět) mistrovský, ale celkově mě kniha moc neoslovila. Četla jsem ji hrozně dlouho, přišla mi rozvleklá, především její prostřední část. Jako u spousty dalších Kingových knih ale obdivuji jeho umění vystavět horor na "obyčejných" situacích, práci s psychikou hrdinou a vykreslení jejich života a všedních detailů. Právě to je podle mě dělá tak působivé pro čtenáře. Každopádně jiné jeho knihy se mi líbily mnohem víc.

13.05.2020 3 z 5

Fanny Hillová - memoáry kurtizány Fanny Hillová - memoáry kurtizány John Cleland

Tohle je moje oblíbená kniha svého žánru.
Číst nějakou moderní erotickou literaturu mě vůbec nebaví, zato tyhle staré skvosty, to je jiná. Jsme v současnosti hodně otupení vůči explicitnímu zobrazování sexu (které je tu samozřejmě stále), ale jeho naivita, poetické slovní obraty a celková nálada, jsou velmi osvěžující a zábavné. Jasně, příběh tu není tolik podstatný - přesto ho Fanny má a dokonce končí dobře. Autor má taky kladný vztah k ženám a zachází se svými hrdinkami, oproti jiným podobným knihám s úctou. Dokonce kniha čas od času překvapí chytrou myšlenkou, citátem nebo vtipnou ironií. Já se prostě při čtení pokaždé dobře bavím.

Šeptající lebka Šeptající lebka Jonathan Stroud

Tenhle druhý díl má opět skvělou detektivní zápletku a vyvolal u mě zase příjemné mrazení v zádech. Líbí se mi, jak kniha dokáže děsit, i když je určená mnohem mladšímu publiku než jste vy, a jak buduje a udržuje tajemství.
Jediný problém byl ten, že pro mě bylo místy těžké se začít. Kniha má svá hluchá místa. Ale jakmile je překonáte, vše je odpuštěno :D. Mrzí mě, že v češtině nevyšly další díly (je jich dohromady asi 6), nejspíš nakonec neodolám a sáhnu po originále.

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Krásná knížka, ještě o mnoho lepší než první díl, žádná vata. Stejně jako první kniha, začíná pohádkou, která nastiňuje budoucí děj, když víte, kde hledat, což se mi moc líbí.
Vasja je moje hrdinka, prožívala jsem všechno, co se jí stalo a několikrát se o ni i opravdu bála. I ostatní postavy, třeba Saša, Mrazík, Olga, Slavík nebo Kasjan jsou dobře vykreslené a vzbuzují různé emoce. Ještě lépe je zachycená atmosféra doby a tehdejší společnost, ve které pro ženu jako je Vasja není lehké obstát. Nejvíce bolavé je, když proti ní stojí i vlastní rodina, smýšlející podobně jako okolí. O to působivější jsou pak momenty, kdy se tyto hodnoty a předsudky bortí (SPOILER Např. mě dostala chvíle, kdy si mnich Saša uvědomuje, že silným ženám jako jeho sestra říkají čarodějnice, protože pro ně vlastně jiné jméno nemají).
Další aspekt příběhu, který bych vyzdvihla, je romantická linka. Podobný "vztah" bezvěkké entity jakou je Mrazík a mladé dívky většinou (z mého pohledu) láme YA knihám vaz, protože bývá totálně ujetý (příklad za všechny je série Skleněný trůn). Ale tady je pojatý velmi dospělým nenásilným "uvěřitelným" způsobem, pohádkově a přesto reálně i racionálně, vlastně si vůbec nejsme jisti, jestli to skončí dobře.
Prostě, bylo to skvělé. Strhující, nervydrásající a srdcelámající! A pokud znáte ruské pohádky, užijete si příběh ještě v další rovině. (A myslím si, že někdo se znalostí ruských dějin si možná najde ještě vrstvu navíc) :)

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Hezký, chytrý, poetický příběh s krásnou mrazivou atmosférou. Zavzpomínala jsem si na dětství, kdy jsem měla oblíbenou knížku ruských pohádek s krásnými ilustracemi koní. Moc jsem si oblíbila hlavní hrdinku Vasju. Jediné, co mě trochu mrzelo byla rychle vyřešená vrcholná scéna s hlavním zlem. Na to jak pečlivě a dlouho příběh buduje napětí a míří k tomuto okamžiku, to bylo velmi rychle pryč. Ale třeba je to jen připravená půda pro druhou knihu, na kterou se už moc těším.

12.04.2020 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Knihu jsem si objednala více méně ze zvědavosti a taky proto, abych si trochu mentálně odpočinula od současné situace. Mé očekávání se splnilo, čtení jsem si užila, občas si ráda dopřeju romantiku z dob minulých. Kniha je hodně inspirovaná Pýchou a předsudkem. Musím říct, že mě překvapil dobrý styl psaní, autorka má rozhodně potenciál!
Co by se knize ale dalo vytknout je opakování situací vzhledem k její délce. Prakticky s hrdinkou prožíváme její měsíc trvající "brigádu" den po dni se všemi každodenními situacemi. Pokud si ale přečtete závěrečné autorčino poděkování, je vám jasné proč - kniha totiž vznikala na Wattpadu, takže v jednotlivých kapitolách vycházejících s časovým odstupem, což tohle trochu vysvětluje. V knize je také nakousnuta spousta zajímavých témat, jejichž větší rozpracování nebo dořešení by ji posunulo o level výš. Další, co se mi moc nelíbilo byl konec. Na to jak se příběh celou dobu loudá, nabere konec až brutálně na rychlosti a zrovna tady by se dalo všechno trochu víc rozvést a hlavně dovyprávět to, na co jsme vlastně celou dobu byli zvědaví (a kdoví proč na to čekáme až do poslední kapitoly).
Celkový dojem je ale kladný. Je to prostě odpočinkové čtení pro holky :).

05.04.2020 4 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Jednoduše geniální! Opět :D

28.03.2020 5 z 5

Kniha je hodně jednoduchá. Je plná různých halucinogenních scén a výjevů, kdy nevíte co je skutečnost a co blud a obyčejné věci se tu mění v děsivé příšery. A právě ta jednoduchost a zároveň nejistota, dost věrohodně navozuje pocit hrůzy z neznámého, vnímaný očima dítěte.

Lunapark Lunapark Stephen King

Kniha se mi líbila, je krátká, poetická, nostalgická a přesto kingovská. Není to žádné jeho těžké mysteriózní dílo, ale čtivý napínavý duchařský příběh. Bavila jsem se :).

Nemetonburk aneb Zlatá brána Nemetonburk aneb Zlatá brána Renata Štulcová

Zlatá brána i třetí Alantýrová hora jsou trochu těžší čtivo než první díl. Je tu hodně postav, slovanských božstev, temných nebezpečí a kouzelných lokací, každá z hlavních postav navíc dostane alter ego a vlastní mytologii. Pokud si dáte při čtení časové rozestupu, může to být trochu zmatek.
Všechny díly jsem četla na základní škole. A prostě dodnes nemůžu zapomenout na tu atmosféru něčeho děsivého, tajemného a přitom tak důvěrně známého a blízkého jakou knihy mají! Jsou prostě jedinečné.

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Kniha má překrásnou obálku, která mě na ni nalákala. Samotný příběh byl ale trochu slabší než jsem čekala.
Hlavní hrdinkou je Kazi. Je to věhlasná mladá zlodějka a bojovnice, což mě nejdřív trochu znechutilo, protože jsem si vzpomněla na podobně neuvěřitelně podanou Cealenu/Aelin v sérii Skleněný trůn. Ale na rozdíl od ní je Kazi sympatická, nepřesílená a dokonce i předvede něco ze svého umu.
Kniha má rozhodně zajímavá místa, ale nejvíce mi vadilo občasné natahování a zmatečnost děje. Nebylo to špatné, ale celkový dojem je takový neurazí, nenadchne. Příběh končí hodně otevřeně, ale já přesto váhám, jestli si pořizovat druhý díl.

28.03.2020 3 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Nádherný příběh. Stejně jako ve Ve stínu hvozdu (nemůžu se rozhodnout, která z těchto knih je lepší), i tady autorka čerpá ze slovanských pohádek a mytologie, které jsou mi (a myslím, že nám Čechům obecně) velmi blízké. Kniha se odehrává v Litvě. Moc se mi líbí jak vykresluje pohádkové i drsně realistické momenty, dýchá na čtenáře mrazem a sněhem, ve kterém se blýská zlato a hlavně má postavy, které přemýšlí a jsou velmi lidské.
Kniha sleduje osud tří hrdinek, každá je úplně jiná, žije jiný život a nejsou to žádné krásné princezny. Jedno mají ale společné - sílu ovlivnit svůj osud. Zní to jako strašné klišé, ale nebojte, kniha rozhodně klišé není. Tohle je hlavní poselství, které je cítit už ve Ve stínu hvozdu, ale tady vyznívá ještě o něco silněji. Je to poselství o síle žen zvolit si svůj osud ve světě, kde je běžné, že to za ně dělá někdo jiný.
Všechny tři příběhy se nakonec propletou, nechybí láska, kouzla ani napětí. Zároveň velmi oceňuji, že kniha je uzavřená a není součástí žádné série. Opravdu mě uchvátila jako málo knih za poslední dobu.

28.03.2020 5 z 5

Sanditon Sanditon Jane Austen

Také jsem knížku četla na základě seriálu, který s ní ale kromě postav a prostředí nemá prakticky nic společného. Sanditon mě potěšil. Hlavně první část je plná vtipných chytrých poznámek autorky, které mě bavily. Druhou část dopsala Marie Dobbs a myslím, že odvedla dobrou práci. Její styl se od Austenové mírně liší, ale nepůsobí to vůbec rušivě. Moc by mě zajímalo, jak by knihu dokončila Austenová, to už se ale nikdy nedozvíme a i tahle skutečnost přidává knize na půvabu :).

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Mám radost z návratu do tohoto světa, ale zklamalo mě několik věcí. Především překlad, který nemůžu naznat jinak než zločin. Editor odvedl hodně mizernou práci, neshodují se některá (celkem zásadní) jména nebo jejich pravopis, reálie ani důležité pojmy...
Kniha obsahuje jen 3 "povídky". Hlavně první mě velice potěšila, protože se konečně trochu věnuje Murtaghovi. Je ale strašně krátká a v podstatě končí ve chvíli, kdy to začne být zajímavé. Celé je to jako by neucelené, mohlo toho být víc. Kniha mi tedy přijde jako takové oťuknutí čtenářů a zkoušení jestli přivítají pokračování.
Já ho určitě přivítám rovnou, tak sem s ním! :)

12.02.2020 2 z 5